TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Демолирана канцеларијата на Иванов, повреден новинар, приведени демонстранти. Втор ден протести и контрапротести

24 Вести - 13.04.2016

12 приведени демонстранти, повреден 1 новинар на плусинфо кој беше ударен со пендрек во главата– ова е исходот по протестот и контрапротестот во Скопје. За бурната ноќ на улиците останаа да сведочат каменуваните објекти и непозната бројка на ...

Политичките помилувања го разгореа Скопје

Р.С.Европа - 13.04.2016

Судири меѓу полицијата и демонстрантите, материјална штета, повредени и приведени по протестите по одлуката на претседателот Иванов. И на овие протести имаше контра протест на луѓе кои се противат на одлуката за аболиција на членови на опозицијата ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Втор ден протести – помасовни, но и со насилство – демолирана канцеларијата на Иванов, приведени и ...

Либертас - 13.04.2016

Вториот ден од протестите против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на сите политичари, заврши со 12 приведени од полицијата и 2 повредени, еден новинар и еден фоторепортер.

Протести против Иванов на улиците на Скопје, уапсени и повредени

Deutsche Welle - 13.04.2016

Масовни протести против амнестијата која ја прогласи претседателот Иванов во Скопје. Граѓаните бараат оставка од шефот на државата. Судири со полицијата, има уапсени и повредени. Илјадници граѓани вечерва протестираат низ улиците на Скопје против ...

Протестот заврши со демолирање на канцеларијата на Иванов и повредени и приведени лица

Точка - 13.04.2016

Вториот ден од протестот против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите, заврши со приведени лица, но и имаше и повредени. Денешниот протест беше многу помасовен отколку вчерашниот, а започна во 18 часот со поддршка за работата ...

Деломирана канцеларијата на Иванов во центарот на Скопје

Тера - 13.04.2016

Протестите пред Собранието и оние пред штабот на СДСМ завршија. Двајца новинари се повредени, повеќемина демонстранти се приведени. Во центарот на Скопје, пред канцеларијата на претседателот на државата и пред Министерството за правда беше ...

Завршија протестите во Скопје – Најмалку 12 приведени

А1 On - 13.04.2016

Протестите завршија со најмалку 12 приведени и двајца повредени новинари. Не е исклучено дека ќе има извештаи за други повредени и уапсени на вечерашните протести кои што завршија со демолирање на канцеларијата на претседателот Иванов во центарот на ...

(ФОТО и ВИДЕО)Демонстрантите ја демолираат канцеларијата на Иванов, полицијата удри по новинарите

Телма - 13.04.2016

Демонстрантите влегоа во канцеларијата на претседателот Иванов во центарот на Скопје на познатиот скопски Рекорд каде што ја демолираат целосно. Го оштетуваат мебелот, го изнесуваат надвор, заедно со останатиот инвентар и сите документи.

Неколку илјади граѓани на улиците во Скопје бараат оставка од Иванов

Капитал - 13.04.2016

„Нема правда, нема мир“, „Оставка веднаш“ извикуваат неколку илјади граѓани кои што во моментов протестираат пред Собранието против одлуката на претседателот Иванов да стави крај на сите истраги поврзани со скандалот со прислушувањето.

Тензично пред Канцеларијата на Иванов, се бара негова оставка

Нова ТВ - 13.04.2016

„Нема правда, нема мир“, „Оставка веднаш“ ечи пред Народната канцеларија на претседателот во центарот на Скопје. Илјадници демонстранти кои претходно изразија поддршка на Специјалното обвинителство, во моментов бараат Иванов да си поднесе оставка по ...

Протестите завршија, демолирана Народната канцеларија на претседателот, има уапсени, повредени... (ВИДЕО)

МКД - 13.04.2016

Протестите пред Собранието и оние пред штабот на СДСМ завршија. Двајца новинари се повредени, повеќемина демонстранти се приведени. Во центарот на Скопје, пред канцеларијата на претседателот на државата и пред Министерството за правда беше ...

(ВИДЕО) Хаос на улиците на Скопје

А1 On - 13.04.2016

Демонстрантите по демолирањето на канцеларијата на Ѓорѓе Иванов ги искршија прозорците и вратите на Министерството за правда, во центарот на Скопје. Претходно го запалија целиот мебел од канцеларијата на Иванов, а беа фрлени и неколку димни бомби.

Протест пред канцеларијата на Иванов, контра протест пред Собрание

Нова ТВ - 13.04.2016

Протестот од пред зградата на СЈО, продолжи пред канцеларијата на претседателот Иванов на Рекорд. Патот меѓу канцеларијата и Собранието на РМ е блокиран од полицијата, бидејќи во моментот таму се одвива контра протест, јавува репортерката на НОВА ...

(ФОТО)Демонстрантите ги искршија сите прозорци на народната канцеларија на Иванов

Телма - 13.04.2016

Граѓаните на Скопје втор ден по ред го изразуваат револтот против аболицијата што ја објави претседателот Иванов. Тие се во центарот на Скопје, пред народната канцеларија на претседателот, каде фрлаат секакви тврди предмети и веќе се искршени ...

„Оставка!“ Неколку илјади демонстранти пред Народната канцеларија на Иванов (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.04.2016

Кога демонстрантите што протестираат против контроверзната одлука на претседателот Ѓорѓе Иванов да ги помилува сите обвинети политичари денеска пристигнаа пред Народната канцеларија на Иванов, стаклата беа чисти, без никаква трага од јајцата фрлени ...

Протести и пред канцеларијата на Иванов во Битола

Утрински - 13.04.2016

Поголема група битолчани попладнево протестираше против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги прекине сите кривични постапки против политичари. Тие фрлаа со јајца по канцеларијата на претседателот Иванов во Битола и општинската зграда.

Демонстрантите се собраа пред СЈО, најавен контра протест пред Собранието

Р.С.Европа - 13.04.2016

Пред Специјалното Јавно Обвинителство започна протестот на граѓаните кои се противат на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување политичари од власта и опозицијата кои се поврзани со прислушувањето и политичката криза.

Запален мебелот од канцаларијата на Иванов, со камења по Министерството за правда

Фокус - 13.04.2016

Откако полицијата не им дозволи на демонстрантите од пред Собранието да се упатат кон штабот на ВМРО-ДПМНЕ, тие се вратија пред канцеларијата… Откако полицијата не им дозволи на демонстрантите од пред Собранието да се упатат кон штабот на ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Полицијата спречи протест пред ВМРО-ДПМНЕ, демолирана канцеларијата на Иванов

Либертас - 13.04.2016

Продолжува масовниот граѓански протест против одлуката на Иванов за помилување на политичарите. Од СЈО, демонстрантите беа пред канцеларијата на Иванов на Рекорд, па пред Собранието, каде настанаа турканици со полицијата во обид да го пробијат ...

Демолираната Народната канцеларија на Иванов

Канал5 - 13.04.2016

Демонстранти организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва ја демолираа Народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов во центарот на Скопје. Искршени се прозорците и мебелот од канцеларијата, а оштетена е и зградата на ...

(ВИДЕО) Улична бркотница на полицијата со демонстрантите

Локално - 13.04.2016

Граѓаните што протестираат против одлуката на претседателот на Ѓорге Иванов за помилување на политичарите, од Собранието повторно се вратија пред народната канцеларија на претседателот и со камења го демолираа објектот.

Канцеларијата на Иванов настрада од револтот на граѓаните ГАЛЕРИЈА

+инфо - 13.04.2016

Неколку илјади демонстранти на кои полицијата пред Парламентот не им дозволи да се упатат кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, го продолжија протестниот марш враќајќи се пред народната канцеларија на претседателот, пред која не стоеше полициски кордон.

Демолирана канцеларијата на Иванов, граѓаните на протести се судирија со полицијата

ТВ21 - 13.04.2016

Демолирана народната канцеларија на шефот на државата и министерството за правда во центарот на Скопје, судири меѓу граѓаните и полицскиот кордон пред Парламентот, оклопни возила на готовс.

Повторно протести во Скопје, се бара оставка од Иванов

Кајгана - 13.04.2016

Граѓаните и денеска излегоа на протести на улиците на Скопје, како знак на револт против вчерашната одлука на претседателот на државата да ги помилува политичарите кои се гонат кривично. Исто како вчера, демонстрантите се собраа пред народната ...

Искршени прозорците, демолирана Народната канцеларија на Иванов (ВИДЕО)

МКД - 13.04.2016

Дел демонстранти ги искршија прозорците на Народната канцеларија на претседателот Ѓорѓе Иванов, влегоа во неа и почнаа да ја демолираат канцеларијата. Го изнесуваат мебелот и документите од неа и ги палат.

„Нема правда, нема мир!“ пред СЈО

Радио МОФ - 13.04.2016

И денеска во 6 часот поголем број граѓани се собраа пред канцелариите во кои е сместено Специјалното јавно обвинителство за да дадат поддршка на нивната работа, но и да го искажат својот револт од вчерашната одлука на претседателот Ѓорѓе Иванов, да ...

(ВИДЕО) Целосно е демолирана канцеларијата на Иванов

А1 On - 13.04.2016

Со камења и шипки демонстрантите ја демолираа канцеларијата на Ѓорге Иванов Кај „Рекорд“ во центарот на Скопје. Откако беа искршени вратата и прозорците, демонстрантите влегоа внатре и сосема ја уништија канцеларијата на Иванов.

Канцеларијата на Иванов остана без прозорци ГАЛЕРИЈА

+инфо - 13.04.2016

Неколку илјади демонстранти на кои полицијата пред Парламентот не им дозволи да се упатат кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, го продолжија протестниот марш враќајќи се пред народната канцеларија на претседателот, пред која веќе не стои полициски кордон.

Обновено: Јајца, камења и скршени прозорци на канцеларијата на Иванов

Радио МОФ - 13.04.2016

Со јајца, но и со некој камен, демонстрантите кои излегоа на протест против одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, почнаа да фрлаат кон Народната канцеларија на Иванов.

Протест пред Народната канцеларија на Иванов во Скопје

Алфа - 13.04.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва во центарот на Скопје се одржува протест во знак на револт од вчерашната одлука на претседателот Ѓорге Иванов за општ прекин на сите постапки против политичари.

(ФОТО) Искршени стаклата на канцеларијата на Иванов

Фокус - 13.04.2016

Освен јајца, кон стаклата на канцеларијата беа фрлани и камења, при што речиси сите прозори се искршени, а канцеларијата е демолирана. Откако на демонстраните не им беше дозволено да се уптат кон Собранието, тие останаа пред канцеларијата на ...

Почна денешниот протест против аболицијата од страна на Иванов

Фокус - 13.04.2016

Како и вчера, протестот ќе продолжи пред Канцеларијата на претседателот на Рекорд. Демонстрантите извикуваат „Нема правда, нема мир“, „Уа криминалци“ и „За криминалци само робија“. Незадоволни граѓани веќе почнаа да се собираат пред Специјалното ...

Повторно јајца за канцеларијата на Иванов

Р.С.Европа - 13.04.2016

Демонстранти кои протестираат против одлуката на претседателот Иванов за помилување на политичари повторно фрлаа јајца кон Народната канцеларија на Рекорд во центарот на ...

Хаос во Скопје: Демолирана канцеларијата на Иванов и Министерството за правда (видео)

Кумановски м. - 13.04.2016

Неколку илјади демонстранти вечерва се излезени на улиците во Скопје, а мирниот протест полека излегува од контрола. Под огромно полициско обезбедување демонстрантите сепак влегоа во Народната канцеларија на Претседателот на Република Македонија и ...

(ВИДЕО/ФОТО) Илјадници граѓани на протести и контрапротести за одлуката на Иванов

еМагазин - 13.04.2016

Илјадници граѓани во Скопје вечерва протестираа против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов, за општото помилување на 56 политичари и нивните соработници против кои се води истрага. Во исто време во центарот на градот се случуваа два протести.

(ФОТО) Димна бомба пред канцеларијата на Иванов

Фокус - 13.04.2016

Демонстрантите извикуваат „Оставка“ и „Нема правда, нема мир“ и со јајца фрлаат кон канцеларијата. Пред канцеларијата фрлена е и една димна бомба. Кордон полиција ги пречека демонстрантите кај Рекорд, сакајќи да ги спречат да не тргнат кон ...

(Фото) Демолирана канцеларијата на Иванов и искршени прозорци на Министерството за правда

еМагазин - 13.04.2016

Дел од учесниците на вечерашните протести организирани од Протестирам, ја демолираа народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, и запалија и уништија дел од мебелот. Искршени се и неколку прозорци на зградата на Министерството за правда.

Летаат камења и јајца, демонстрантите палат фотографии од Иванов ФОТО

+инфо - 13.04.2016

Летаат камења и јајца пред Канцеларијата на шефот на државата. Повеќе од две илјади граѓани на протестен марш го изразуваат својот револт од одлуката на Ѓорѓе Иванов за аболиција на 56 лица, без да се спроведе постапка, а рекордот го држат ...

Се шири пламен пред Канцеларијата на Иванов, демонстрантите бараат оставка и фрлаат јајца

Точка - 13.04.2016

Демонстрантите сега протестираат пред канцеларијата на претседателот Иванов, каде што фрлаат јајца, камења и други предмети, а фрлена е и една димна бомба. Граѓаните кои денес втор ден по ред протестираат против одлуката на претседателот Иванов за ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Пламен кај канцеларијата на Иванов

Либертас - 13.04.2016

Протестот против одлуката на Иванов за општа аболиција стигна пред неговата народна канцеларија на Рекорд. Од таму се шири пламен од запалени бакљи оставени пред канцеларијата. Постојано кон прозорците летаат и јајца и други предмети.

ФОТО: Искршени прозорците на Министерство за правда

Либертас - 13.04.2016

БИРН објави фотографии од Министерство за правда чии прозорци се искршени. Претходно беше демолирана канцеларијата на Иванов. Полицијата приведува ...

( Фото) Демонстрантите фрлија бакља и ги скршија стаклата на канцеларијата на Иванов

Локално - 13.04.2016

Демонстрантите кои бараат оставка од претседателот Ѓорѓи Иванов се собраа вечерва во голем број, првин пред СЈО каде изразија поддршка а сега се упатија пред канцеларијата на Иванов. Денескса пожестоко се фрлаат јајца и други предмети врз ...

ВИДЕО: Факел пред канцеларијата на Иванов

А1 On - 13.04.2016

Незадоволните граѓани кои се пред канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов во центарот на Скопје, фрлија факел. Демонстрантите извикуваат „Оставка“ и „Нема правда, нема мир“ и со јајца и камења фрлаат кон канцеларијата, на која се искршени ...

(ВИДЕО) Демолирана канцеларијата на Иванов

А1 On - 13.04.2016

Демонстрантите кои бараа оставка од Ѓорге Иванов ја демолираа канцеларијата на Иванов на Рекорд. Тие подоцна ја пробија полициската блокада и се упатија кон ...

ФОТО:Демонстранти го искршија Министерството за правда

Фактор - 13.04.2016

Демонстрантите вечерва го искршија Министерството за правда. Искршени се стаклата на Министерството, а воедно оставија и пораки на фасадата на објектот. Полицијата ги разби демонстрантите и ги поттисна кон Партизанска.

(ВИДЕО) Демолирање на канцеларијата на Иванов

Бриф - 13.04.2016

Палење на сликите од канцеларијата на Ѓорге Иванов, откако помала група демостранти ја демолираа небранетата канцеларија и упаднаа во неа. Извор: ...

Граѓаните тргнаа кон канцеларијата на Претстедателот

А1 On - 13.04.2016

По поддршката пред канцеларијата на Специјалното Јавно Обвинителство протестантите тргнаа кон канцеларијата за односи со јавност на претседателот Ѓорѓе Иванов, во центарот на ...

ГАЛЕРИЈА: Пламен кај канцеларијата на Иванов

Либертас - 13.04.2016

Протестот против одлуката на Иванов за општа аболиција стигна пред неговата народна канцеларија на Рекорд. Од таму се шири ...