TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гутереш: Итно да се стави крај на хуманитарниот кошмар во Идлиб

Макфакс - 21.02.2020

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш повика на итен прекин на, како што рече, хуманитарниот кошмар во сириската провинција Идлиб, но не најави никаква иницијатива за прекин на конфликтот во областа. „Пораката е јасна.

Километарски турски воен конвој пристигнува во Сирија (ВИДЕО)

Слободен Печат - 21.02.2020

Според Центарот, терористите кои се кријат зад локалното население, користејќи ги како „жив штит“, им ги блокираат на сириските граѓани сите излегувања кон контролните точки „Ел Хадер“ во Алепо, „Абу ал Духур“ во Идлиб и „Хабит“ во Хама.

Војната во Сирија се комплицира: Охрабрениот Асад маршира кон победа, Русија и Турција на раб на судир!

Точка - 21.02.2020

Дали на сојузништвото на Русија и Турција му дојде крајот? Дали соработката е на „стаклени нозе“ па може да дојде и до директен воен судир помеѓу двете земји кои се важен „играч“ во граѓанската војна во Сирија? Причината е провинцијата Идлиб, ...

ВИДЕО: Лансирани ракети кон руски Сухој над Идлиб, пилотот успеа да ги избегне

А1 On - 21.02.2020

Руски авион Су-24 во четвртокот избегна најмалку две противавионски ракети додека и даваше воздушна поддршка на сириската војска кај јужен Идлиб. Каналот Халаб Тудеј објави снимка на која како што може да се види рускиот воен авион избегнува една од ...

Турците за малку да завојуваат со Русија: Ракети бркале Su-24, го спасиле вештите маневри на пилотот

Точка - 21.02.2020

Рускиот авион "Su-24" во четвртокот избегнал најмалку две противавионски ракети, истовремено давајќи и поддршка на сириската војска во јужен Ид Каналот "Халеб Тудеј" објавил снимка на која се гледа како руски воен авион избегнува една од две ракети ...

Ердоган изненади: Ова е војна, се чека одговорот од Путин

Press24 - 21.02.2020

„Ова што сега се случува во сириски Идлиб може да се нарече војна. Веќе почнавме таму свои операции“, изјавил турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Ердоган додал дека денеска по телефон ќе разговара со рускиот колега Владимир Путин за ...

Ердоган збесна: Ова во Сирија е војна, веднаш ќе разговарам со Путин!

Точка - 21.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека во сириската провинција Идлиб се води војна откако сфати дека Русија нема да ги напушти сириските војници и ќе продолжи да ги поддржува со своето воено воздухопловство.

Тензии во Сирија: Геостратешка игра или потенцијален воен судир на двете светски сили?

Слободен Печат - 21.02.2020

Во блиска и потенцијално опасна средба во Сирија, американско воено возило се обидело да истурка руско воено теренско возило од патот. Двете возила се движеле во различни воени конвои кои се сретнале во еден дел од патот, па за да избегнат ...

Ердоган: Настаните во Идлиб може да се опишат со еден збор – војна

Слободен Печат - 21.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека тоа што во моментов се случува во сириската провинција Идлиб може да се нарече војна. -Тоа што се случува во Идлиб може да се опише само со зборот- војна.

Ердоган: Ова во Сирија е војна

Локално - 21.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека она што се случува во Сирија Идлиб сега може да се нарече војна. „Она што се случува во Идлиб може да се опише со зборот војна. Ние веќе ги започнавме нашите операции таму“, рече Ердоган.

Русија тврди дека Турците лажат: Нема масовен егзодус на населението, туку само пристигнување на оружје од Турција!

Точка - 21.02.2020

Руските власти тврдат дека турските извештаи за масовен егзодус на населението во сириската провинција Идлиб се голема лага. Од руското Министерство за одбрана, утринава објавија дека извештаите за кои се тврди дека стотици илјади Сиријци бегаат од ...

ЕУ повикува на прекин на огнот во Сирија

А1 On - 21.02.2020

Европската унија ги повика сите страни во сирискиот судир на неодложно прекинување на непријателставата во провинцијата Идлиб. -Обновената воена офанзива во Идлиб од страна на сирискиот режим и оние кои го подрржуваат предизвикуваат големи човечки ...

Лидерите на ЕУ со итен повик за прекин на огнот до сирискиот режим

24 Вести - 21.02.2020

Шефовите на држави и влади на Европската Унија го повикаа режимот на Башар Ал Асад и неговите поддржувачи веднаш да и стават крај на воената офанзива во Идлиб. -Обновената воена офанзива на сирискиот режим и неговите поддржувачи во Идлиб создава ...

Турција не сака судир со Русија во Идлиб

Слободен Печат - 21.02.2020

„Немаме намера да влегуваме во судир со Русија. Нашите преговори за Идлиб не се во ќорсокак, тие ќе бидат продолжени. Нашите набљудувачки пунктови, исто така, ќе продолжат да функционираат“, рече министерот Акар.

Анкара: Вашингтон би можел да го испрати системот „Патриот“ во Турција

Локално - 21.02.2020

САД би можеле да го испратат ракетниот систем „Патриот“ во Турција по смртта на турските војници, убиени за време на нападите на сирискиот режим во областа Идлиб, изјави турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар.

Царот и султанот повторно на испит

Фактор - 21.02.2020

Руски авиони бомбардираат позиции на противниците на сириската влада во Идлиб. Турски сили бомбардираат позиции на сириската армија која неколку недели е во офанзива и освојува територии во покраината Идлиб.

За влакно избегна жива глава! Две ракети вртеа по рускиот Су-24! Со ваков маневар избегна смрт! (ВИДЕО)

Денар - 21.02.2020

На 20 февруари, борбениот авион Су-24 на руските воздушни сили (VKS) избегнал најмалку две противвоздушни ракети, а истовремено обезбедил и блиска воздушна поддршка на силите на сириската арапска армија (SAA) во јужниот дел на Идлиб.

Телефонски разговор Меркел-Макрон-Путин за ситуацијата во Идлиб

Курир - 21.02.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон телефонски разговарале со шефот на руската држава Владимир Путин, изразувајќи ја својата загриженост поради хуманитарната ситуација во сирискиот регион Идлиб и повикаа на ...

Меркел и Макрон сакаат состанок со Путин и Ердоган

Press24 - 20.02.2020

Првите луѓе на Франција и Германија, Ангела Меркел и Емануел Макрон изразиле желба да се состанат со Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган за да се пронајде политичко решение за Сирија. Од февруари зголемени се борбите меѓу сириските и турските сили ...

Првиот патнички авион слета во Алепо по осум години (ВИДЕО)

МКД - 20.02.2020

Сириски патнички авион од Дамаск слета во Алепо, што е првиот комерцијален лет меѓу двата најголеми сириски града од 2012 година. Како што пренесува Асошиејтед прес, летот на кој вчера биле сириски функционери и новинари, претставува значаен симбол ...

Руското воено воздухопловство изврши напад врз протурски милитанти кои ја напаѓале сириската војска (ВИДЕО)

МКД - 20.02.2020

Руските воздухопловни сили извршиле напад од воздух врз протурски милитанти во Идлиб кои ја гранатирале сириската војска, соопшти руското министерство за одбрана. Милтантите, поддржани од Анкара, ги гаѓале позициите на сириската војска.

Убиени двајца турски војници во Сирија, одмазда на Турција

Р.С.Европа - 20.02.2020

Турција соопшти дека двајца нејзини војници денеска се убиени и пет други се повредени во руски воздушни напади во близина на северозападниот регион Идлиб во Сирија, што значи ескалација на цивилната војна во која Анкара и Москва поддржуваат ...

ОН: Во Сирија 170.000 луѓе живеат под ведро небо

Р.С.Европа - 20.02.2020

Скоро 170.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија поради воздушните напади и тие главно живат под отворено небо или во недовршени згради, соопшти денеска службата за хуманитарни прашања на ОН (ОЦХА).

Во воздушен напад во Идлиб загинаа двајца турски војници, Турција возврати на нападот

Макфакс - 20.02.2020

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека во воздушни напади на сириските сили во провинцијата Идлиб убиени се двајца, а повредени се петмина турски војници. Со тоа, бројот на загинати турски војници во Идлиб се искачи на 15, објави АП.

Ескалација на судирите во северозападна Сирија и Идлиб

Слободен Печат - 20.02.2020

Разговорите меѓу Москва и Анкара, кои поддржуваат различни страни во сириската деветгодишна војна, не успеаја да постигнат компромис и да ја надминат директната конфронтација во провинциите Алепо и Идлиб.

Москва ја повика Анкара да не ги поддржува бунтовниците и џихадистите во Сирија

Либертас - 20.02.2020

– Турција треба да ја прекине поддршката за „терористичките групи“ во сириската провинција Идлиб, соопшти денеска Министерството за одбрана на Русија, додавајќи дека извршиле воздушни напади врз позиции на вооружени групи поддржани од Анкара.

Захарова: Не се прекинати контактите меѓу Русија и Турција за Идлиб

24Инфо - 20.02.2020

Москва и Анкара и натаму оддржуваат непрекинати контакти во однос на ситуацијата во провинцијата Идлиб, сооопшти на брифинг официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, цитирана од Тасс.

Пентагон предупредува: Русија и Турција се на чекор од судир!

Точка - 20.02.2020

Русија и Турција се приближуваат кон судир од големи размери во сириската провинција Идлиб, изјави претставникот на Пентагон, Џонатан Хофман. „Можеме да видиме дека Русија и Турција се приближуваат кон голем конфликт на тоа подрачје.

Русија и Турција остануваат во секојдневен контакт за ситуацијата во Идлиб

Слободен Печат - 20.02.2020

Москва и Анкара и натаму оддржуваат непрекинати контакти во однос на ситуацијата во провинцијата Идлиб, сооопшти на брифинг официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, цитирана од „Тасс“.

Захарова: Не се прекинати контактите меѓу Русија и Турција за Идлиб

Нетпрес - 20.02.2020

Москва и Анкара и натаму оддржуваат непрекинати контакти во однос на ситуацијата во провинцијата Идлиб, сооопшти на брифинг официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, цитирана од Тасс.

Москва ја повика Анкара да не ги поддржува бунтовниците и џихадистите во Сирија

24Инфо - 20.02.2020

– Турција треба да ја прекине поддршката за „терористичките групи” во сириската провинција Идлиб, соопшти денеска Министерството за одбрана на Русија, додавајќи дека извршиле воздушни напади врз позиции на вооружени групи поддржани од Анкара.

Захарова: Не се прекинати контактите меѓу Русија и Турција за Идлиб

Опсервер - 20.02.2020

Москва и Анкара и натаму оддржуваат непрекинати контакти во однос на ситуацијата во провинцијата Идлиб, сооопшти на брифинг официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, цитирана од Тасс.

Москва ја повика Анкара да не ги поддржува бунтовниците и џихадистите во Сирија

Нетпрес - 20.02.2020

Турција треба да ја прекине поддршката за „терористичките групи“ во сириската провинција Идлиб, соопшти денеска Министерството за одбрана на Русија, додавајќи дека извршиле воздушни напади врз позиции на вооружени групи поддржани од Анкара.

Турција возврати на воздушниот напад во Идлиб

Н.Македонија - 20.02.2020

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека во воздушни напади на сириските сили во провинцијата Идлиб убиени се двајца, а повредени се петмина турски војници. Со тоа, бројот на загинати турски војници во Идлиб се искачи на 15, објави АП.

Во воздушен напад во Идлиб загинаа двајца турски војници, Турција возврати на нападот

Точка - 20.02.2020

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека во воздушни напади на сириските сили во провинцијата Идлиб убиени се двајца, а повредени се петмина турски војници. Со тоа, бројот на загинати турски војници во Идлиб се искачи на 15, објави АП.

Москва ја повика Анкара да не ги поддржува бунтовниците и џихадистите во Сирија

Опсервер - 20.02.2020

Турција треба да ја прекине поддршката за „терористичките групи“ во сириската провинција Идлиб, соопшти денеска Министерството за одбрана на Русија, додавајќи дека извршиле воздушни напади врз позиции на вооружени групи поддржани од Анкара.

РУСИЈА: Турција да престане со поддршката на теористичките групи во Идлиб

Денешен - 20.02.2020

Турција треба да ја прекине поддршката за „терористичките групи“ во сириската провинција Идлиб, соопшти денеска Министерството за одбрана на Русија, додавајќи дека извршиле воздушни напади врз позиции на вооружени групи поддржани од Анкара.

Во воздушен напад во Идлиб загинаа двајца турски војници, Турција возврати на нападот

24Инфо - 20.02.2020

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека во воздушни напади на сириските сили во провинцијата Идлиб убиени се двајца, а повредени се петмина турски војници. Со тоа, бројот на загинати турски војници во Идлиб се искачи на 15, објави АП.

Ескалација на судирите во северозападна Сирија и Идлиб

24Инфо - 20.02.2020

– Турските сили и сириските бунтовници денеска се судрија со владините трупи во северозападна Сирија, поддржани од руски воени авиони во интензивни судири околу последниот бунтовнички бастион во Сирија, соопштија руските и турските власти.

Ескалација на судирите во северозападна Сирија и Идлиб

Нетпрес - 20.02.2020

Турските сили и сириските бунтовници денеска се судрија со владините трупи во северозападна Сирија, поддржани од руски воени авиони во интензивни судири околу последниот бунтовнички бастион во Сирија, соопштија руските и турските власти.

Ескалација на судирите во северозападна Сирија и Идлиб

Опсервер - 20.02.2020

– Турските сили и сириските бунтовници денеска се судрија со владините трупи во северозападна Сирија, поддржани од руски воени авиони во интензивни судири околу последниот бунтовнички бастион во Сирија, соопштија руските и турските власти.

Захарова: Не се прекинати контактите меѓу Русија и Турција за Идлиб

MakPress - 20.02.2020

Москва и Анкара и натаму оддржуваат непрекинати контакти во однос на ситуацијата во провинцијата Идлиб, сооопшти на брифинг официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, цитирана од Тасс.

Руско МНР: Турција да ја прекине поддршката на „терористичките групи” во Сирија

Слободен Печат - 20.02.2020

Осудувајќи ги воздушните напади на турските сили во кои беа повредени четворица сириски војници, руската војска побара „турската страна повеќе да не ги поддржува акциите на терористичките групи и да не ги снабдува со оружје”.

Ескалација на судирите во северозападна Сирија и Идлиб

MakPress - 21.02.2020

Турските сили и сириските бунтовници денеска се судрија со владините трупи во северозападна Сирија, поддржани од руски воени авиони во интензивни судири околу последниот бунтовнички бастион во Сирија, соопштија руските и турските власти.

Ескалација на судирите во северозападна Сирија и Идлиб

Вечер - 21.02.2020

Турските сили и сириските бунтовници денеска се судрија со владините трупи во северозападна Сирија, поддржани од руски воени авиони во интензивни судири околу последниот бунтовнички бастион во Сирија, соопштија руските и турските власти.

Меркел и Макрон телефонски разговараа со Путин за ситуацијата во Идлиб

24 Вести - 21.02.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон телефонски разговарале со шефот на руската држава Владимир Путин, изразувајќи ја својата загриженост поради хуманитарната ситуација во сирискиот регион Идлиб и повикаа на ...

Лидерите на ЕУ го повикаа сирискиот режим да стави крај на воената офанзива

Слободен Печат - 21.02.2020

Шефовите на држави и влади на Европската Унија го повикаа режимот на Башар Ал Асад и неговите поддржувачи веднаш да и стават крај на воената офанзива во Идлиб. -Обновената воена офанзива на сирискиот режим и неговите поддржувачи во Идлиб создава ...

Лидерите на ЕУ со итен повик за прекин на огнот до сирискиот режим

Сител - 21.02.2020

Шефовите на држави и влади на Европската Унија го повикаа режимот на Башар Ал Асад и неговите поддржувачи веднаш да и стават крај на воената офанзива во Идлиб. -Обновената воена офанзива на сирискиот режим и неговите поддржувачи во Идлиб создава ...

Меркел и Макрон телефонски разговараа со Путин за ситуацијата во Идлиб

Сител - 21.02.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон телефонски разговарале со шефот на руската држава Владимир Путин, изразувајќи ја својата загриженост поради хуманитарната ситуација во сирискиот регион Идлиб и повикаа на ...

Лидерите на ЕУ со итен повик за прекин на огнот до сирискиот режим

Опсервер - 21.02.2020

– Шефовите на држави и влади на Европската Унија го повикаа режимот на Башар Ал Асад и неговите поддржувачи веднаш да и стават крај на воената офанзива во Идлиб. -Обновената воена офанзива на сирискиот режим и неговите поддржувачи во Идлиб создава ...