TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

17 ДОМАЌИНСТВА ТРОШАТ 10 ОТСТО ОД ЦЕЛАТА СТРУЈА Досега плаќале редовно, но за нив ништо не се знае

+инфо - 17.05.2022

Копањето криптовалути во Македонија вчера го актуелизираше лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, во гостување на ТВ21, каде обвини дека во училишта раководени од ДУИ се вршат вакви криминални дејности.

Никој не открива за што троши струја „големата 17-ка“?

24 Вести

И домаќинствата во регионот плаќаат повисока цена на струјата ако трошат повеќе

365

17 домаќинства месечно за струја плаќаат 3 милиони евра: Некој загрева „маратонски“ базени, некој копа криптовалути

Слободен Печат

Пониски трошоци: Дали навистина штедите ако го исклучите од струја телевизорот или машината

Centar

Во црква, џамија, студентски дом и приватно училиште во Скопје се копале биткоини, а се плаќале и високи сметки за струја

4NEWS

Нов модел во услови на историски висок раст на цената на струјата – „троши помалку, за да плаќаш помалку“

Локално

Каде и какви блок тарифи се користат?

Сител - 17.05.2022

Србија и Косово се единствените земји во регионот со блок тарифи за струјата. Во Србија се применува над 15 години, Косово новиот модел ги воведе во февруари годинава. Црна Гора има блок тарифи само кај еден од 4 понудени пакети, а Албанија планира ...

Нов тарифник за струја – експертите со бројни дилеми околу моделот

Алфа

Дали новото тарифирање ќе ги зголеми сметките за струја

Сител

РКЕ со неколку видови тарифи за струја, колку повеќе трошите, толку поскапо плаќате

ТВ21

Нови цени на струјата по нови тарифи

24 Вести

Нов тарифен модел за струјата, тие што трошат повеќе и ќе плаќаат повеќе

Алфа

17 семејства трошат 10 отсто од струјата, се прави нов тарифник со кој тие што повеќе трошат ќе плаќаат по поскапа тарифа

Сакам да кажам

Алсат-М Локално Локално Фокус Тера Либертас Lider Денешен

Експерти: Многу да се внимава во креирањето на новиот правилник за пресметување на потрошената струја

Телма - 17.05.2022

Новиот тарифник за пресметување на потрошувачката на струја, кој вчера го најави регулаторна ќе им предизвика главоболки на домаќинствата. Експерската јавност предупредува, надлежните многу да внимаваат при утврдување на границите на потрошените ...

Ќе има ли правична наплата со новиот тарифник за цената на струјата?!

Канал5

РКЕ подготвува нов тарифник со кој најголемите трошаџии ќе плаќаат струја по пазарна цена

Канал5

НОВ ТАРИФНИК: Само во високата тарифа, цените на струјата ќе зависат од потрошувачката

Слободен Печат

РКЕ најави измени во тарифниот модел – нема да важат за евтината струја

Телма

Бислимоски објави дека во ниската тарифа на струјата ќе имало само една цена, во скапата тарифа ќе имало повеќе

Нова ТВ

Регулаторна објави како ќе изгледа штедењето, богаташите кои трошат многу струја ќе ја плаќаат по цена блиску до пазарната

Фактор

Нетпрес Вечер Прес Мета Точка Женски магазин

Кои се најголемите потрошувачи на струја? Меѓу нив: цркви, џамии, училишта, ланец маркети, студентски дом…

ТВ21 - 17.05.2022

17 семејства трошат 10% од вкупната потрошувачка на струја во земјава, откри вчера Регулаторнат комисија за енергетика. Но за какви објекти се работи? ТВ21 дојде со списокот на најголемите потрошувачи во државава во домаќинствата, институции и други ...

СПИСОКОТ НА 17-ТЕ ВЕЛИЧЕСТВЕНИ: Меѓу 17-те најголеми потрошувачи на струја е и куќата на познат бизнисмен во скопско Злокуќани

Денешен

Откриен списокот: Меѓу 17-те најголеми потрошувачи на струја е и куќата на познат бизнисмен во скопско Злокуќани

Скопје24

Дилеми за новото тарифирање на струјата, што е со големите семејства?!

Алсат-М - 17.05.2022

Новото најавено тарифирање на електричната енергија ќе предизвика низа проблеми за домаќинствата. Регулаторната комисија ќе мора прецизно да ги таргетира домаќинствата кои треба да плаќаат повеќе, а кои не.

За домаќинствата ќе се воведуваат блок тарифи во зависност од потрошувачката на електрична енергија

MakPress

Оние што се греат на струја ќе плаќаат повеќе – Се воведуваат блок-тарифи само во скапата тарифа

ММС

За домаќинствата ќе се воведуваат блок тарифи во зависност од потрошувачката на електрична енергија

Frontline

За домаќинствата ќе се воведуваат блок тарифи во зависност од потрошувачката на електрична енергија

Независен

За домаќинствата ќе се воведуваат блок тарифи во зависност од потрошувачката на струја

Курир

За домаќинствата ќе се воведуваат блок тарифи, тие што повеќе трошат ќе плаќаат поскапа струја

24Инфо

Press24 +инфо Скопје инфо Бриф Н.Македонија Кајгана Сител ТВ21