TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Француската Влада доби доверба од Националното собрание

Нова ТВ - 12.06.2019

Националното собрание на Франција вечерва гласаше за доверба на Владата на Едуард Филип, по што премиерот ја даде својата втора изјава за општата политика, која е појдовна точка за вториот дел од мандатот на претседателот Емануел Макрон, јави ...

Макрон сака да ја види Меркел на чело на ЕК

Сител - 12.06.2019

Макрон би ја поддржал Меркел да стане прв човек на ЕК , доколку таа тоа го сака. На Унијата и е потребен некој моќен а Меркел би била одлична на таа фунцикија. Ако се кандидира јас ќе ја поддржам изјави францускиот претседател.

Макрон ја сака Меркел на чело на Европската Комисија

Канал5 - 12.06.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека ќе и даде поддршка на германската канцеларка Ангела Меркел за позицијата претседател на Европската Комисија. ,,Доколку има желба , ќе ја поддржам” , рече Макрон за швајцарската телевизија РТС во ...

Макрон сака да ја види Меркел на чело на Европската комисија

МКД - 12.06.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка Ангела Меркел да стане претседателка на Европската комисија, главното европско извршно тело. „Ако тоа го сака, ќе ја поддржам“, изјави тој за швајцарската ...

Макрон сака да ја види Меркел на чело на Европската комисија

Нетпрес - 12.06.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка Ангела Меркел да стане претседателка на Европската комисија, главното извршно тело на Европската унија.

Макрон: Би ја поддржал Меркел за претседател на Еврокомисијата

24Инфо - 12.06.2019

На Европската унија и е потребен силен човек на чело на извршниот орган на блокот, изјави францускиот претседател Емануел Макрон, додавајќи дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел за нов прв човек на Европската комисија.

Макрон би ја поддржал Меркел за претседател на Европската комисија

Независен - 12.06.2019

BERLIN, GERMANY - APRIL 29: German Chancellor Angela Merkel greets French President Emmanuel Macron upon his arrival at the Chancellery for the Western Balkans Conference on April 29, 2019 in Berlin, Germany.

Макрон му испраќа на Трамп ново дрво за пријателство

Денар - 12.06.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон вети дека ќе испрати нова садница од дабово дрво на американскиот колега Доналд Трамп, откако дрвото што му го поклони за време на минатогодишната посета на Соединетите Американски Држави се исуши.

Макрон во јули во посета на Србија

Макфакс - 12.06.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, ќе престојува во посета на Србија на 15 и 16 јули. Средбата со српскиот претседател, Александар Вучиќ, ќе биде прилика за унапредување на билатералните односи и постигнување разбирање за широк спектар на ...

Макрон: Ако Меркел сака, ќе ја поддржам за претседател на Европската комисија

ТВ21 - 12.06.2019

Во изјава за швајцарската телевизија РТС, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека ќе застане на страната на Ангела Меркел, доколку таа сака да биде не чало на Европската комисија. „Ако таа го сака тоа, ќе ја поддржам“, рече Макрон.

Макрон би ја поддржал Меркел за претседателка на Еврокомисијата

Deutsche Welle - 12.06.2019

На Европа, според францускиот претседател, ѝ се неопходни нови силни лица. Германската канцеларка меѓутоа досега беше децидна дека по завршувањето на актуелниот мандат заминува во политичка пензија.

Макрон: Време е за приближување на односите меѓу ЕУ и Русија!

Алсат-М - 12.06.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, рече дека Европа треба да разговара со Русија и најави содржински разговор во наредните денови со рускиот претседател, Владимир Путин. „Европа во која јас верувам, со мултиполарноста за која се борам, треба ...

Макрон поддржува Меркел да е на чело на Европската комисија

Р.С.Европа - 12.06.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел кога таа би сакала да биде на чело на Европската комисија. Според Макрон, на Европската унија и е потребен некој силен во извршниот орган на ...

Макрон би ја поддржал Меркел ако се кандидира: Потребен е некој силен на чело на Европската комисија

Точка - 12.06.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон рекол дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел, ако таа сака да дојде на чело на Европската комисија. Францускиот лидер денес рекол дека на Европската унија и е потребен некој моќен на чело на ...

Макрон би ја поддржал Меркел за шеф на Европската комисија

Макфакс - 12.06.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка, Ангела Меркел, да биде шеф на Европската комисија, ако таа сака. Макрон рече дека Европската Унија има потреба од некој силен на чело на Европската ...

Макрон вели дека Европа мора да разговара со Русија

МКД - 12.06.2019

„Европа мора да разговара со Русија“ која пак мора „да прави напори“, кажа францускиот претседател во интервју за швајцарската јавна телевизија РТС. „Европа, во мултилатералниот поредок каков што го заговарам, мора повторно да изгради со Русија нови ...

Макрон: Ќе ја поддржам Меркел ако сака да биде на чело на ЕК

Макфакс - 11.06.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон изјави дека би ја поддржал германската канцеларка, Ангела Меркел доколку би сакала да стане претседател на Европската Комисија. „Ако би сакала да биде претседател на ЕК, ќе ја поддржам.

Макрон: На Трамп му подарив даб и се исуши, ќе му подарам нов

Макфакс - 11.06.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вели дека нема никаква симболика во тоа што дабот што му го подари лани на претседателот на САД, Доналд Трамп, се исушил. Макрон порача дека луѓето не би требало да ја поврзуваат симболиката со сѐ и најави ...

Макрон: Светот се соочува со длабока криза и може да биде на работ на војна

Независен - 11.06.2019

Светот се соочува со длабока криза и може да биде на работ на војна, рече денеска францускиот претседател Емануел Макрон. – Мислам дека хаосот е овде. И мислам дека е одговорност на нашата генерација да не чекаме нова војна, туку да го гледаме ...

Француската Влада доби доверба од Националното собрание

+инфо - 12.06.2019

Претходно во образложувањето на политиката, која Владата и претседателот Макрон планираат да ја водат, меѓу другото премиерот најави дека таксата за место на живеење ќе биде укината за сите Французи, односно во текот на петгодишниот мандат тие ќе ...

Макрон: Светот е во длабока криза, на работ, но не треба да влезе во војна

Денешен - 11.06.2019

Светот минува низ длабока криза и може да е на прагот на војна, изјави францускиот претседател Емануел Макрон, повикувајќи на глобални напори за справување со опасностите од нееднаквоста, неконтролирани технологија и климатските промени.

Макрон сака да ја види Меркел на чело на Европската комисија

Република - 12.06.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка Ангела Меркел да стане претседателка на Европската комисија, главното извршно тело на Европската унија.

Макрон: Би ја поддржал Меркел за претседател на Еврокомисијата

Алфа - 12.06.2019

На Европската унија и е потребен силен човек на чело на извршниот орган на блокот, изјави францускиот претседател Емануел Макрон, додавајќи дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел за нов прв човек на Европската комисија.

Макрон во јули во посета на Србија

24Инфо - 12.06.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, ќе престојува во посета на Србија на 15 и 16 јули. Средбата со српскиот претседател, Александар Вучиќ, ќе биде прилика за унапредување на билатералните односи и постигнување разбирање за широк спектар на ...

Макрон: Ако Меркел сака, ќе ја поддржам за претседател на Европската комисија

4NEWS - 12.06.2019

Во изјава за швајцарската телевизија РТС, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека ќе застане на страната на Ангела Меркел, доколку таа сака да биде не чало на Европската комисија. „Ако таа го сака тоа, ќе ја поддржам“, рече Макрон.

Макрон поддржува Меркел да е на чело на Европската комисија

Канал5 - 12.06.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел доколку таа би сакала да биде на чело на Европската комисија. Според Макрон, на Европската унија и е потребен некој силен во извршниот орган на ...

Макрон би ја поддржал Меркел за шеф на Европската комисија

Тера - 12.06.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка, Ангела Меркел, да биде шеф на Европската комисија, ако таа сака. Макрон рече дека Европската Унија има потреба од некој силен на чело на Европската ...

Макрон: Ќе ја поддржам Меркел ако сака да биде на чело на ЕК

24Инфо - 11.06.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел доколку би сакала да стане претседател на Европската комисија. „Ако сака да биде претседател на ЕК, ќе ја поддржам.

Макрон: Денес сме на работ на војна

+инфо - 11.06.2019

Светот се соочува со длабока криза и може да биде на работ на војна, рече денеска францускиот претседател Емануел Макрон. – Мислам дека хаосот е овде. И мислам дека е одговорност на нашата генерација да не чекаме нова војна, туку да го гледаме ...

Француската Влада доби доверба од Националното собрание

24Инфо - 12.06.2019

Националното собрание на Франција вечерва гласаше за доверба на Владата на Едуард Филип, по што премиерот ја даде својата втора изјава за општата политика, која е појдовна точка за вториот дел од мандатот на претседателот Емануел Макрон, јави ...

Ангела Меркел ќе биде новиот претседател на Европската комисија

Курир - 12.06.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка Ангела Меркел да стане претседателка на Европската комисија, главното извршно тело на Европската унија.

Макрон: Би ја поддржал Меркел за претседател на Еврокомисијата

Независен - 12.06.2019

На Европската унија и е потребен силен човек на чело на извршниот орган на блокот, изјави францускиот претседател Емануел Макрон, додавајќи дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел за нов прв човек на Европската комисија.

Макрон во јули во посета на Србија

Centar - 12.06.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе престојува во посета на Србија на 15 и 16 јули. Средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе биде можност за унапредување на билатералните односи и постигнување разбирање за широк спектар прашања, од ...

Макрон би ја поддржал Меркел за шеф на Европската комисија

Centar - 12.06.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка Ангела Меркел да биде шеф на Европската комисија, ако таа сака. Макрон рече дека Европската Унија има потреба од некој силен на чело на Европската ...

Макрон: Ќе ја поддржам Меркел ако сака да биде на чело на ЕК

Н.Македонија - 11.06.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел доколку би сакала да стане претседател на Европската комисија. – Ако сака да биде претседател на ЕК, ќе ја поддржам.

Макрон: Светот се соочува со длабока криза и може да дојде до работ на војна

А1 On - 11.06.2019

Светот се соочува со длабока криза и може да биде на работ на војна, рече денеска францускиот претседател Емануел Макрон. – Мислам дека хаосот е овде. И мислам дека е одговорност на нашата генерација да не чекаме нова војна, туку да го гледаме ...

Француската Влада доби доверба од Националното собрание

Независен - 12.06.2019

Националното собрание на Франција вечерва гласаше за доверба на Владата на Едуард Филип, по што премиерот ја даде својата втора изјава за општата политика, која е појдовна точка за вториот дел од мандатот на претседателот Емануел Макрон, јави ...

Макрон би ја поддржал Меркел за претседател на Еврокомисијата

Нова ТВ - 12.06.2019

На Европската унија и е потребен силен човек на чело на извршниот орган на блокот, изјави францускиот претседател Емануел Макрон, додавајќи дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел за нов прв човек на Европската комисија.

Макрон во јули во посета на Србија

Н.Македонија - 12.06.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе престојува во посета на Србија на 15 и 16 јули. Средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе биде можност за унапредување на билатералните односи и постигнување разбирање за широк спектар прашања, од ...

Макрон: Ќе ја поддржам Меркел ако сака да биде на чело на ЕК

+инфо - 11.06.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел доколку би сакала да стане претседател на Европската комисија. – Ако сака да биде претседател на ЕК, ќе ја поддржам.

Макрон: Светот се соочува со длабока криза и може да биде на работ на војна

MTM - 11.06.2019

– Мислам дека хаосот е овде. И мислам дека е одговорност на нашата генерација да не чекаме нова војна, туку да го гледаме светот таков каков што е. Мислам дека денес сме на работ на војна ако не се грижиме.

Француската Влада доби доверба од Националното собрание

А1 On - 12.06.2019

Националното собрание на Франција вечерва гласаше за доверба на Владата на Едуард Филип, по што премиерот ја даде својата втора изјава за општата политика, која е појдовна точка за вториот дел од мандатот на претседателот Емануел Макрон, јави ...

Макрон: Би ја поддржал Меркел за претседател на Еврокомисијата

+инфо - 12.06.2019

На Европската унија и е потребен силен човек на чело на извршниот орган на блокот, изјави францускиот претседател Емануел Макрон, додавајќи дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел за нов прв човек на Европската комисија.

Макрон во јули во посета на Србија

Точка - 12.06.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе престојува во посета на Србија на 15 и 16 јули. Средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе биде можност за унапредување на билатералните односи и постигнување разбирање за широк спектар прашања, од ...

Макрон: Светот се соочува со длабока криза и може да биде на работ на војна

Вечер - 11.06.2019

Светот се соочува со длабока криза и може да биде на работ на војна, рече денеска францускиот претседател Емануел Макрон. – Мислам дека хаосот е овде. И мислам дека е одговорност на нашата генерација да не чекаме нова војна, туку да го гледаме ...

Француската Влада доби доверба од Националното собрание

Вечер - 12.06.2019

Националното собрание на Франција вечерва гласаше за доверба на Владата на Едуард Филип, по што премиерот ја даде својата втора изјава за општата политика, која е појдовна точка за вториот дел од мандатот на претседателот Емануел Макрон, јави ...

Макрон: Би ја поддржал Меркел за претседател на Еврокомисијата

А1 On - 12.06.2019

На Европската унија и е потребен силен човек на чело на извршниот орган на блокот, изјави францускиот претседател Емануел Макрон, додавајќи дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел за нов прв човек на Европската комисија.

Макрон: Светот се соочува со длабока криза и може да биде на работ на војна

24Инфо - 11.06.2019

Светот се соочува со длабока криза и може да биде на работ на војна, рече денеска францускиот претседател Емануел Макрон. – Мислам дека хаосот е овде. И мислам дека е одговорност на нашата генерација да не чекаме нова војна, туку да го гледаме ...

Француската Влада доби доверба од Националното собрание

Сител - 12.06.2019

Националното собрание на Франција вечерва гласаше за доверба на Владата на Едуард Филип, по што премиерот ја даде својата втора изјава за општата политика, која е појдовна точка за вториот дел од мандатот на претседателот Емануел Макрон, јави ...

Макрон: На ЕУ и се потребни нови силни личности, ја поддржувам Меркел за претседател на ЕК

Денешен - 12.06.2019

На Европската унија и е потребен силен човек на чело на извршниот орган на блокот, изјави францускиот претседател Емануел Макрон, додавајќи дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел за нов прв човек на Европската комисија.