TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Следуваат нови мерки против голема кашлица

МКД - 03.03.2024

Од Комисијата за заразни болести за в вторник најавуваат дека ќе предложат нови мерки откако денеска на Детската клиника беше хоспитализирано осуммесечно доенче со пертусис во стабилна состојба.

Во вторник состанок на Комисијата за заразни болести, ќе има ли нови мерки за големата кашлица?

24 Вести - 03.03.2024

Во вторник Комсијата за заштита од заразни болести ќе одржи состанок на кој треба да одлучат дали ќе има нови мерки по зголемувањето на бројката на новозаразени со голема кашлица. Комисијата ќе одлучува дали ќе даде препорака до Државниот здравствен ...

Доенчето од Куманово во стабилна стабилна – Комисијата за заразни болести во вторник со нови мерки за пертусис?

Телма - 03.03.2024

Стабилна е состојбата на осуммесечното доенче со потврден пертусис од Куманово, кое е хоспитализирано на Универзитетската клиника за детски болести. Доенчето е невакцинирано, во моментов нема потреба од дополнителна терапија, но задржано е заради ...

Комисијата за заразни болести во вторник ќе побара забрана од здравствениот инспекторат

Фактор - 03.03.2024

Во вторник Комисијата за заразни болести ќе побара од Државниот здравствен инспекторат да спроведе забрана за одење во детски градинки на децата кои не се вакцинирани против пертусис, објави Телма.

Ги вакцинираат децата со првите три дози за голема кашлица, а потоа не доаѓаат на ревакцина, велат од велешкиот ...

Сакам да кажам - 03.03.2024

Последниве десетина дена, во Велешко се бележи раст на вакцинацијата на деца против голема кашлица. Ова се должи на вакциналната кампања, но и на зголемениот број болни. „И без да се случи оваа состојба со пертусис, ние месечно ги повикувавме ...

Комисијата за заразни болести во вторник ќе заседава за состојбата со голема кашлица

Канал5 - 02.03.2024

Комисијата за заразни болести во вторник ќе заседава за состојбата со голема кашлица... Од таму за Канал 5 велат дека ќе се разгледува евентуално воведување на мерки. Скопје останува жариште за новозаразени од голема кашлица, токму поради тоа ...

Не може на Инфективна клиника да работи персонал, кој што не е вакциниран, вели министерот за здравство

Фокус - 03.03.2024

Министерот за здравство д-р Илир Демири во вчерашното гостување во „Тема на денот“ во вестите на телевизија Сител, говореше за важноста на вакцинацијата како најдобар начин за превенција на голема кашлица.

Доенче хоспитализирано со пертусис на Детската Клиника, Комисијата за заразни болести ќе предложи нови мерки

Слободен Печат - 03.03.2024

На Детската клиника е хоспитализирано осуммесечно доенче со пертусис во стабилна состојба. Тоа е невакцинирано, но е задржано за следење на состојбата, потврди за Телма професор Светлана Кочева.

Комисијата за заразни болести ќе предложи нови мерки против големата кашлица

Република - 03.03.2024

Од Комисијата за заразни болести за в вторник најавуваат дека ќе предложат нови мерки откако денеска на Детската клиника беше хоспитализирано осуммесечно доенче со пертусис во стабилна состојба.

Комисијата за заразни болести ќе предложи нови мерки против големата кашлица

Zoom - 03.03.2024

Од Комисијата за заразни болести за в вторник најавуваат дека ќе предложат нови мерки откако денеска на Детската клиника беше хоспитализирано осуммесечно доенче со пертусис во стабилна состојба.

Следуваат нови мерки против голема кашлица

Телма - 04.03.2024

Комисијата за заразни болести утре најверојатно ќе предложи нови мерки откако на Детската клиника беше хоспитализирано осуммесечно доенче со пертусис. Тоа е невакцинирано, но е задржано за следење на неговата здравствена состојбата.

Комисијата за заштита од заразни болести утре со нови мерки против пертусис

Независен - 04.03.2024

Утре, Комисијата за заразни болести ќе побара од Државниот здравствен инспекторат да спроведе забрана за одење во детски градинки на децата кои не се вакцинирани против пертусис, објави Телма.

Следуваат нови мерки против голема кашлица

Либертас - 04.03.2024

Комисијата за заразни болести утре најверојатно ќе предложи нови мерки откако на Детската клиника беше хоспитализирано осуммесечно доенче со пертусис. Тоа е невакцинирано, но е задржано за следење на неговата здравствена состојбата.