TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

УЕФА ги прифати жалбите на Русија, Украина ќе го менува дресот на Европското

Канал5 - 10.06.2021

УЕФА прифати дел од жалбата поднесена од Русија во врска со дресот на украинската фудбалска репрезентација. Одлучено е да се отстрани натписот од дресовите, но и да се зачуваат границите на Крим на дресот.

Украина на маки! Ќе мора да го менува дресот по жалбата од Русија

Sport M - 10.06.2021

Европската фудбалска организација (УЕФА) и наложи на Украина да го тргне слоганот „Слава на хероите“ од дресовите на фудбалската репрезентација во пресрет на почетокот на Европското првенство во фудбал.

Еуро2020: Украина може да игра во дресот со Крим, но не и со воен слоган

Deutsche Welle - 10.06.2021

УЕФА и дозволи на Украина да ја задржи картата на која се наоѓа полуостровот Крим на дресот на фудбалската репрезентација, но мора да го отстрани слоганот кој содржи воена конотација. Европската фудбалска организација (УЕФА) и наложи на Украина да ...

УЕФА ја прифати жалбата на Русија, Украина ќе мора да го отстрани спорниот слоган на дресот

24Фудбал - 10.06.2021

Патриотската фраза ќе мора да биде отстранета на дресовите на Украина, откако од куќата на европскиот фудбал ја прифатија жалбата на Русија пред самиот старт на Европското првенство. „Слава на хероите“ нема да остане на дресовите на Украина за ...

УЕФА реагираше: Украина ќе мора да го промени дресот за Европското првенство

Спортски - 10.06.2021

УЕФА ја прифати жалбата која ја испрати Русија поради дресот на репрезентацијата на Украина. Одлучено да се отстрани мапата на Крим од дресо, како и натписот. „После деталната анализа натписот „Слава на нашите херои“ кои се наоѓа на украинскиот дрес ...

УЕФА им нареди на Украинците да тргнат еден од спорните делови од дресот за ЕП

Дерби - 10.06.2021

Европската фудбалска федерација ја прифати жалбата на Русите и денеска им наложила на Украинците да го отстранат спорниот слоган од своите дресови за Европското првенство. Натписот „Слава на хероите“ беше вметнат на украинските дресови за ...

УЕФА бара од Украина да го тргне слоганот од дресот за ЕУРО 2020

Р.С.Европа - 10.06.2021

Европската фудбалска федерација (УЕФА) и наложи на Украина патриотската фраза „Слава на хероите“ да ја тргне од репрезентативниот дрес ден пред почетокот на Европското фудбалско првенство.

УЕФА ѝ нареди на Украина да тргне политички слоган од дресот!

Sport 1 - 10.06.2021

Нашиот втор противник на Европското првенство, Украина ќе мора да интервенира на новите поради политички слоган на истите, откако Русија протестираше на изгледот, на кои е исцртана цела Украина сосе Крим, Донбас и Луганск, а и со слоганите „Слава на ...

Продолжува сагата со дресот на Украинците

Спортклуб - 10.06.2021

Фудбалската репрезентација на Украина на Европското првенство ќе настапи во нова униформа со натпис „Слава Украина!“ и силуетата на државата. Претседателот на Фудбалската федерација на Украина Андриј Павелко по тој повод изјави: “Ние веруваме дека ...

УЕФА се премисли: Украина мора да го смени дресот за ЕВРО 2020

Екипа - 10.06.2021

Украинската репрезентација ќе биде принудена буквално во „пет до дванаесет“ да смени детал од дресот за ЕВРО 2020. Иако првите најави од УЕФА велеа дека дресот на украинската репрезентација е однапред одобрен и нема да мора да се менува, притисоците ...

УЕФА ѝ нареди на Украина да гo смени дресот со мапа на Крим

+инфо - 10.06.2021

Украинската репрезентација која ја предводи Андриј Шевченко ќе мора да направи промена во дизајнот на своите дресови за Европското првенство, бидејќи Русија протестираше за мапата која е исцртана на градите на украинските фудбалери, а на која се ...

Украина ќе мора да го смени дресот

Спортманија - 10.06.2021

Мора да се тргне политичкиот натпис. Унијата на европските фудбалски асоцијации ѝ нареди на Украина да го тргне политичкиот натпис кој беше поставен на дресот со кој репрезентацијата треба да игра на Европското првенство.

УЕФА и нареди на Украина да го смени дресот што им пречи на Русите!

SportMedia - 10.06.2021

Нашиот ривал во групата Ц на ЕУРО, селекцијата на Украина си има проблеми со дресот. Имено и официјално УЕФА побара од Украина да го смени дресот, односно да го тргне спорниот слоган за Крим, кој што наиде на бес и огорчување во Русија.

УЕФА бара Украина да ги повлече спорните дресови

Дриблинг - 10.06.2021

Унијата на европски фудбалски асоцијации (УЕФА) нареди на Украинската фудбалска репрезентација да го отстрани натписот „Слава на хероите“ од дресовите на Европското првенство, соопшти прес-службата на УЕФА за Спутник.

УЕФА нареди Украина да гo смени дресот со мапата на Крим

Нетпрес - 10.06.2021

Украинската репрезентација која ја предводи Андриј Шевченко ќе мора да направи промена во дизајнот на своите дресови за Европското првенство, бидејќи Русија протестираше за мапата која е исцртана на градите на украинските фудбалери, а на која се ...

УЕФА донесе одлука: Оваа репрезентација ќе мора да го смени дресот за настап на ЕП!

Курир - 10.06.2021

Унијата на европски фудбалски асоцијации (УЕФА) нареди на Украинската фудбалска репрезентација да го отстрани натписот „Слава на хероите“ од дресовите на Европското првенство, соопшти прес-службата на УЕФА за Спутник.

Забранет дресот на Украина пред почетокот на Европско: УЕФА со одлука по поплаките на Русија

Локално - 10.06.2021

Унијата на европски фудбалски асоцијации (УЕФА) ѝ нареди на украинската фудбалска репрезентација да го отстрани натписот „Слава на хероите“ од дресовите на Европското првенство, соопшти прес-службата на УЕФА.к.

УЕФА наложи корекции на украинскиот дрес за ЕУРО2020

Опсервер - 10.06.2021

УЕФА делумно ја прифати жалбата на Русија поднесена поради изгледот на новиот дрес со кој украинската фудбалска репрезентација ќе настапи на ЕУРО2020. Украина од дресот ќе мора да го отстрани натписот „Слава на Украина, слава на јунаците“, откако ...

УЕФА: „Слава на хероите“ да се избрише од дресот

Република - 10.06.2021

УЕФА делумно ја прифати жалбата на Русија поднесена поради изгледот на новиот дрес со кој украинската фудбалска репрезентација ќе настапи на ЕУРО2020. Украина од дресот ќе мора да го отстрани натписот „Слава на Украина, слава на хероите“, откако ...

УЕФА наложи корекции на украинскиот дрес за ЕУРО

Кајгана - 10.06.2021

УЕФА делумно ја прифати жалбата на Русија поднесена поради изгледот на новиот дрес со кој украинската фудбалска репрезентација ќе настапи на ЕУРО 2020. Украина од дресот ќе мора да го отстрани натписот „Слава Україні! Героям слава!“ (Слава на ...

УЕФА и наложи на Украина да го избрише од дресот натписот „Слава на нашите јунаци“!

Денешен - 10.06.2021

УЕФА делумно ја прифати жалбата на Русија поднесена поради изгледот на новиот дрес со кој украинската фудбалска репрезентација ќе настапи на ЕУРО2020. Украина од дресот ќе мора да го отстрани натписот „Слава на Украина, слава на јунаците“, откако ...

УЕФА наложи корекции на украинскиот дрес за ЕУРО2020

MakPress - 10.06.2021

УЕФА делумно ја прифати жалбата на Русија поднесена поради изгледот на новиот дрес со кој украинската фудбалска репрезентација ќе настапи на ЕУРО2020. Украина од дресот ќе мора да го отстрани натписот „Слава на Украина, слава на јунаците“, откако ...