TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се бара одговорност од ЕЛЕМ и РЕК за загадувањето во Битола

Нова ТВ - 13.02.2018

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и природата“, СВР Битола поднесе кривични пријави против ЕЛЕМ, тројца поранешни директори и еден раководител во РЕК Битола.

Кривични за загадување на животната средина

МРТ - 13.02.2018

Поднесени кривични против поранешни и актуелен раководител во РЕК Битола и против ЕЛЕМ. Полицијата тврди- има сомнение за дело „загадување на животната средина и природата“. Од Електрани на Македонија одговор- преземаме мерки за заштита...

Кривичните за ЕЛЕМ И ексдиректорите од РЕК произлегоа од пријавата на „за нас се работи“

Сакам да кажам - 13.02.2018

Кривичните пријави што полицијата ги поднесе денес против ЕЛЕМ и петмина поранешни директори од РЕК „Битола“ произлегоа од пријавата на здружението „За нас се работи“, потврдија од СВР Битола.

Кривични пријави против директори на РЕК Битола за загадување

Р.С.Европа - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривични пријави против неколку поранешни и актуелни директори на РЕК Битола и против АД ЕЛЕМ, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и природата“, соопшти МВР.

Дојде живот во РЕК Битола: Директорот забранил фотографирање (фото)

Република - 13.02.2018

Директорот на РЕК Битола Васко Ковачевски наместо да си ја гледа работата се занимава со ситници што ги прават вработените. Ковачевски му смета што направиле фотографија на работното место.

Кривична пријава за директори од РЕК Битола и АД Електрани поради сомнение за „загадување на животната средина“

Бизнис Вести - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривична пријава против И.К. (63) од Гостивар, поранешен директор на подружница РЕК Битола, Ј.К. (67) од Битола, директор на подружница РЕК Битола, О.З. (54) од Битола, директор во РЕК Битола, З.М.

МВР поднесе кривични пријави против ЕЛЕМ И поранешни директори на РЕК Битола за загадување на животната средина

Сакам да кажам - 13.02.2018

МВР поднесе кривични пријави против ЕЛЕМ за загадување на животната средина и природа, како и против шестмина поранешни директори и раководители во РЕК „Битола“, осомничени за соизвршителство во ова кривично дело.

ЕЛЕМ и директори во РЕК Битола ќе одговараат за загадување на животната средина

Фокус - 13.02.2018

Против Акционерското друштво ЕЛЕМ и пет лица меѓу кои се поранешни и сегашни директори на РЕК Битола е поднесена кривична пријава за загадување на животната средина и природата. Според полицијата по низа проверки е констатирано дека пријавените не ...

Кривични пријави за актуелни и поранешни директори на РЕК Битола и за АД ЕЛЕМ за загадување

Телма - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривични пријави против неколку поранешни и актуелни директори во РЕК Битола и против АД ЕЛЕМ поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и природата“.

Кривична пријава за ЕЛЕМ и директори во РЕК Битола за загадување на животната средина

Слободен Печат - 13.02.2018

Против Акционерското друштво ЕЛЕМ и пет лица меѓу кои се поранешни и сегашни директори на РЕК Битола е поднесена кривична пријава за загадување на животната средина и природата. Според полицијата по низа проверки е констатирано дека пријавените не ...

Директори и раководители не поставиле нови филтри на РЕК Битола и го загадувале воздухот

МКД - 13.02.2018

Битолската полиција поднесе кривична пријава против И.К. (63) од Гостивар, поранешен директор на подружница РЕК Битола, Ј.К. (67) од Битола, директор на подружница РЕК Битола, О.З. (54) од Битола, директор во РЕК Битола, З.М.

Кривични против ЕЛЕМ и директорот на РЕК Битола за загадување на животната средина

Таратур - 13.02.2018

Акционерското друштво ЕЛЕМ и пет лица меѓу кои се поранешни и сегашни директори на РЕК Битола заработија кривична пријава за загадување на животната средина и природата, пишува Фокус. Според полицијата по низа проверки е констатирано дека ...

ЕЛЕМ ветува соработка за поднесените кривични пријави

CivilMedia - 13.02.2018

АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) соопшти дека се става на располагање на сите државни институции во интерес на спроведување на потребните процедури и утврдување на фактичката состојба по поднесените кривични пријави против ЕЛЕМ и неколку поранешни ...

Кривични пријави за актуелни и поранешни директори на РЕК Битола и на ЕЛЕМ за загадување

еМагазин - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривични пријави против неколку поранешни и актуелни директори во РЕК Битола и против АД ЕЛЕМ поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и природата“.

Кривични пријави против поранешни и сегашни директори на РЕК „Битола“ и АД ЕЛЕМ поради загадување на воздухот

Макфакс - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривична пријава против поранешен директор, сегашни директори и раководители на РЕК Битола, како и против АД Електрани на Македонија – Скопје, поради основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и ...

Кривични за директори на РЕК Битола и ЕЛЕМ за загадувањето

Нова ТВ - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривични пријави против неколку поранешни и актуелни директори во РЕК Битола и против АД ЕЛЕМ поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и природата“.

ЕЛЕМ ветува соработка за поднесените кривични пријави

Канал5 - 13.02.2018

АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) соопшти дека се става на располагање на сите државни институции во интерес на спроведување на потребните процедури и утврдување на фактичката состојба по поднесените кривични пријави против ЕЛЕМ и неколку поранешни ...

ЕЛЕМ ќе соработува за поднесените кривични пријави

+инфо - 13.02.2018

Минатата година новото раководство почна постапка за набавка на опрема за стандардизирање на отпепелувањето, која ќе спречи отпадната пепел. АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) соопшти дека се става на располагање на сите државни институции во интерес ...

АД ЕЛЕМ презема мерки во насока на заштита на животната средина, велат од компанијата

Макфакс - 13.02.2018

Во врска со кривичните пријави поднесени денеска од СВР Битола, АД ЕЛЕМ ја информира јавноста дека се става на располагање на сите државни институции во интерес на спроведување на потребните процедури и утврдување на фактичката состојба.

Кривична бидејќи не спречиле загадување на животната средина, се огласи и ЕЛЕМ

Тера - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривична пријава против И.К. (63) од Гостивар, поранешен директор на подружница РЕК Битола, Ј.К. (67) од Битола, директор на подружница РЕК Битола, О.З. (54) од Битола, директор во РЕК Битола, З.М.

ЕЛЕМ: Од осомничените за загадување на животната средина, само еден е актуелен функционер

Фокус - 13.02.2018

Акционерското друштво ЕЛЕМ соопшти дека се става на располагање на сите државни институции во интерес на истрагата, откако од Министерството за внатрешни работи соопштија дека се поднесени кривични пријави против пет лица и против ЕЛЕМ за загадување ...

Кривични пријави против поранешни и сегашни директори на РЕК Битола и АД Елем поради загадување на воздухот

Вечер - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривична пријава против поранешен директор, сегашни директори и раководители на РЕК Битола, како и против АД Електрани на Македонија – Скопје, поради основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и ...

ЕЛЕМ: Новото раководство презема мерки за заштита на животната средина

Мета - 13.02.2018

Во врска со кривичните пријави поднесени денеска од СВР Битола, ЕЛЕМ информира дека компанијата се става на располагање на сите државни институции, во интерес на спроведување на потребните процедури и утврдување на фактичката состојба.

Кривични пријави за актуелни и поранешни директори на РЕК Битола и за АД ЕЛЕМ за загадување

А1 On - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривични пријави против неколку поранешни и актуелни директори во РЕК Битола и против АД ЕЛЕМ поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и природата“.

АД ЕЛЕМ презема мерки во насока на заштита на животната средина, велат од компанијата

Вечер - 13.02.2018

Во врска со кривичните пријави поднесени денеска од СВР Битола, АД ЕЛЕМ ја информира јавноста дека се става на располагање на сите државни институции во интерес на спроведување на потребните процедури и утврдување на фактичката состојба.

Кривична пријава за загадување на животната средина и природата

Правдико - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривична пријава против И.К. (63) од Гостивар, поранешен директор на подружница РЕК Битола, Ј.К. (67) од Битола, директор на подружница РЕК Битола, О.З. (54) од Битола, директор во РЕК Битола, З.М.

АД ЕЛЕМ презема мерки во насока на заштита на животната средина, велат од компанијата

Sky - 13.02.2018

Во врска со кривичните пријави поднесени денеска од СВР Битола, АД ЕЛЕМ ја информира јавноста дека се става на располагање на сите државни институции во интерес на спроведување на потребните процедури и утврдување на фактичката состојба.

Кривични пријави за директори на РЕК Битола и АД ЕЛЕМ за загадување

Шеталиште - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривична пријава против И.К. (63) од Гостивар, поранешен директор на подружница РЕК Битола, Ј.К. (67) од Битола, директор на подружница РЕК Битола, О.З. (54) од Битола, директор во РЕК Битола, З.М.

АД ЕЛЕМ: Соработка за поднесените кривични пријави

МРТ - 13.02.2018

За 2018-та година предвидени се средства за набавка на електростатски филтри кои ќе спречат емисија на штетни материи во воздухот... Во врска со кривичните пријави поднесени денеска од СВР Битола, АД ЕЛЕМ ја информира јавноста дека се става на ...

Кривични за актуелни и поранешни директори на РЕК Битола и ЕЛЕМ за загадување

Стандард - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривични пријави против неколку поранешни и актуелни директори во РЕК Битола и против АД ЕЛЕМ поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и природата“.

АД ЕЛЕМ презема мерки во насока на заштита на животната средина, велат од компанијата

Точка - 13.02.2018

Во врска со кривичните пријави поднесени денеска од СВР Битола, АД ЕЛЕМ ја информира јавноста дека се става на располагање на сите државни институции во интерес на спроведување на потребните процедури и утврдување на фактичката состојба.

Кривични пријави за актуелни и поранешни директори на РЕК Битола и за АД ЕЛЕМ за загадување

ТВ21 - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривични пријави против неколку поранешни и актуелни директори во РЕК Битола и против АД ЕЛЕМ поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и природата“.

Кривични пријави за актуелни и поранешни директори на РЕК Битола и за АД ЕЛЕМ за загадување

Орбис - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривични пријави против неколку поранешни и актуелни директори во РЕК Битола и против АД ЕЛЕМ поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и природата“.

Кривични пријави за актуелни и поранешни директори на РЕК Битола и за АД ЕЛЕМ за загадување

24 Вести - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривични пријави против неколку поранешни и актуелни директори во РЕК Битола и против АД ЕЛЕМ поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и природата“.

Кривична против ЕЛЕМ и директори во РЕК Битола за загадување на животната средина

Мета - 13.02.2018

Секторот за внатрешни работи Битола поднесе кривична пријава против Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) и против поранешни и актеуелни директори и раководители во РЕК Битола поради загадување на животната средина и природата.

Кривична против ЕЛЕМ и директори во РЕК Битола за загадување на животната средина

Либертас - 13.02.2018

Секторот за внатрешни работи Битола поднесе кривична пријава против Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) и против поранешни и актеуелни директори и раководители во РЕК Битола поради загадување на животната средина и природата.

Кривични пријави против поранешни и сегашни директори на РЕК Битола и АД Елем поради загадување на воздухот

Точка - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривична пријава против поранешен директор, сегашни директори и раководители на РЕК Битола, како и против АД Електрани на Македонија – Скопје, поради основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и ...

Кривични пријави за актуелни и поранешни директори на РЕК Битола и за АД ЕЛЕМ за загадување

МРТ - 13.02.2018

Во координација со Јавното обвинитество направени се низа проверки при што е констатирано дека пријавените физички лица, со непридржување кон прописите за заштита и унапредување на животната средина, пропуштиле да ги реконструираат постоечките или ...

Кривична против ЕЛЕМ и директори во РЕК Битола за загадување на животната средина

Локално - 13.02.2018

Секторот за внатрешни работи Битола поднесе кривична пријава против Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) и против поранешни и актуелни директори и раководители во РЕК Битола поради загадување на животната средина и природата.

Фрчат кривични против директори на ЕЛЕМ и РЕК Битола

Фактор - 13.02.2018

На повиод е нов предмет пред истражните органи откако МВР поднесе повеќе кривични пријави против дитектори во РЕК Битола и ЕЛЕМ за загадување на животната средина кои не ги почитувале поставените стандарди.

Кривични пријави за актуелни и поранешни директори на РЕК Битола и за АД ЕЛЕМ за загадување

Алсат-М - 13.02.2018

Секторот за внатрешни работи Битола поднесе кривична пријава против неколку поранешни и актуелни директори во РЕК Битола и против АД ЕЛЕМ, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и природата.

МВР во акција: Фрчат кривични против сегашни и поранешни функционери!

Sky - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривична пријава против поранешен директор, сегашни директори и раководители на РЕК „Битола“, како и против АД „Електрани на Македонија“ – Скопје поради основи на сомнение за сторено кривично дело загадување на животната средина и ...

ЕЛЕМ ветува соработка за поднесените кривични пријави

Слободен Печат - 13.02.2018

АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) соопшти дека се става на располагање на сите државни институции во интерес на спроведување на потребните процедури и утврдување на фактичката состојба по поднесените кривични пријави против ЕЛЕМ и неколку поранешни ...

МВР: Кривична пријава за загадување на животната средина и природата

iPortal - 13.02.2018

СВР Битола поднесе кривична пријава против И.К. (63) од Гостивар, поранешен директор на подружница РЕК Битола, Ј.К. (67) од Битола, директор на подружница РЕК Битола, О.З. (54) од Битола, директор во РЕК Битола, З.М.

Кривични пријави за ЕЛЕМ и раководители од РЕК Битола за загадување на животната средина

Радио МОФ - 13.02.2018

Секторот за внатрешни работи Битола поднесе кривични пријави против И.К. (63) од Гостивар, поранешен директор на подружница РЕК Битола, Ј.К. (67) од Битола, директор на подружница РЕК Битола, О.З. (54) од Битола, директор во РЕК Битола, З.М.

ЕЛЕМ ветува соработка за поднесените кривични пријави

А1 On - 13.02.2018

АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) соопшти дека се става на располагање на сите државни институции во интерес на спроведување на потребните процедури и утврдување на фактичката состојба по поднесените кривични пријави против ЕЛЕМ и неколку поранешни ...

АД ЕЛЕМ ветува соработка за поднесените кривични пријави

Фактор - 13.02.2018

По поднесените кривични пријави против ЕЛЕМ и неколку поранешни и актуелни директори во РЕК Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и природата“, од АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ), ...