TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОЈО: Жежовски го грабнале од дома

Канал5 - 06.12.2023

Претепан и врзан, па потоа убиен – ова според обвинителството бил текот на настаните во кои животот го загубил 74 годишниот Панче Жежовски. Во соопштението од ОЈО стои дека на 22 ноември четворица од осомничените откако претходно се договориле, го ...

Истрагата за убиствата на Ѓорчевска и Жежовска, една од најбрзите и најефикасни истраги во историјата на МВР

24Инфо

На 100 страни кривичната за осомничените за убиството на Вања и Панче

еМагазин

(Видео) Со избричени глави осомничените за убиството на Вања и Панче

еМагазин

Како е киднапиран и убиен Панче Жежовски?

еМагазин

Уште не е поднесена кривична пријава против Александар Ѓорчевски

Република

Нема фризури за нив, вели директорот на Шутка за избричените глави на осомничените за убиството на Вања и Панче

360 степени

Сител Слободен Печат +инфо Канал5 Бриф ММС 4NEWS Бизнис Вести

5 МИСТЕРИИ ПОВРЗАНИ СО УБИСТВОТО НА ВАЊА Каква е улогата на таткото, зошто е убиен Панче….

+инфо - 06.12.2023

Сепак, и покрај изобилството на информации, официјални и неофицијални, многу детали од ова брутално злосторство сè уште се прилично мистерија. Четиринаесетгодишната Вања Ѓорчевска била киднапирана и убиена, полицијата покрај нејзиното, пронајде уште ...

Како е грабната и убиена Вања?

еМагазин

Отворена истрага за двете убиства – таткото се товари за помагање во грабнувањето на детето, целта била да се изнудат пари за откуп од мајката

Фокус

Полицијата го пронајде и мобилниот телефон на Вања

Макфакс

Осомничените за грабнувањето и убиството на 14-годишната Вања вечерва ги очекува продолжување на притворот

24Инфо

Многу нелогичности во исчезнувањето на Вања – како девојчето е изнесено од влез без никој да види, кој убива заложник без да побара откуп?!

Република

Вања му веруваше на монструмот а тој ја уби! Едно писмо ја открива целата вистина за нивната врска! ФОТО

Во Центар

Сител Скопје1 Телма Телма 360 степени Слободен Печат Фактор

ЧЕТВОРИЦАТА УАПСЕНИ ЗА УБИСТВОТО НА ВАЊА И ПАНЧЕ ДОБИЈА 30 ДЕНА ПРИТВОР: Има мерка и за возачот на Палчо

Фактор - 06.12.2023

Определен е притвор од 30 дена за четворицата кои се теретат за грабнување и убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, меѓу кои и за таткото на 14-годишната Вања. Како што соопштуваат од Кривичнот суд во Скопје, с удија на претходна постапка при ...

Таткото на Вања доби 30-дневен притвор заедно со уште тројца осомничени за убиството на Вања и Панче

еМагазин

Одреден 30-дневен притвор на осомничените за убиството на Вања и Панче

360 степени

За четворицата осомничени, меѓу кои и таткото на Вања одреден 30- дневен притвор

Фокус

Таткото на Вања и тројцата осомничени за киднапирањето и убиството донесени во Кривичен суд

Курир

Вечерва во 20 часот четворицата осомничени за киднапирањето на Вања, меѓу кои и нејзиниот татко ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка за нова одлука за притвор

Фокус

ВИДЕО Киднаперите и помагачите во убиството на Вања донесени во Киривчен суд

4NEWS

Lider Сител МКД Сител Телма еМагазин Фокус Слободен Печат

„Чин на понижување, грижа за хигиена или од безбедносни причини“: Зошто осомничените за убиство на Вања се ишишани ...

Курир - 06.12.2023

Првоосомничениот, Љупчо Палевски – Палчо, синоќа е приведен во Турција. Облечени во посебна облека и ишишани речиси на ќелаво, таткото на Вања Ѓорчевска, Александар и тројцата осомничени за киднапирање и убиство на 14-годишното девојче и 74 ...

ЗА УБИЈЦИТЕ НА ВАЊА НЕМА ФРИЗУРИ: Ишишани „нула“ и во комбинезони - осомничените за убиството на Вања

Фактор

„Нема фризури за нив“, порача директорот на Шутка за избричените глави на осомничените за убиството на Вања и Панче

4NEWS

„ЧИН НА ПОНИЖУВАЊЕ, ГРИЖА ЗА ХИГИЕНА ИЛИ ОД БЕЗБЕДНОСНИ ПРИЧИНИ“ Зошто осомничените за убиство на Вања се потстрижени ќелави, какво значење има тоа?

+инфо

Осомничените со избричени глави и комбинезони

Lider

ИСТРИЖАНИ ДО КОЖА ВО ШУТКА И ВО ПОСЕБНА ОБЛЕКА: Чин на понижување, грижа за хигиена на осомничените или поради безбедност?

Денешен

Ердоган: Убијците на деца заслужуваат смртна казна

4NEWS - 06.12.2023

Палчо е уапсен во Турција, земја во која претседателот нема милост за убијците како него на деца. Потсетуваме на изјава од претседателот на Турција Таип Ердоган од 2014 година. Турскиот премиер (тогашен, сега претседател) Таип Ердоган рече дека оние ...

Што е соодветна санкција за најбруталните злосторства во цивилизираните општества?

Н.Македонија

Триесетдневен притвор за осомничените за грабнувањето на Вања

А1 On - 06.12.2023

Судија на претходна постапка определи триесетдневен притвор за тројцата осомничени за грабнувањето и убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и велешанецот Панче Жежовски. Притворот доаѓа по барање на скопското обвинителство, кое покрена ...

Облечени во комбинезони и со лисици на рацете:Четворицата осомничени спроведени на распит

Глас на Америка

Осомничените за убиството на Вања Ѓорчевска спроведени во Кривичен, обвинителство бара продолжување на притворот

Сител

Осомничените за убиството на Вања и Панче донесени во Кривичен со избричени глави и затворски одела, се бара продолжување на притворот

Макфакс

Осомничените за убиството на Вања спроведени во Кривичниот суд

Фокус

Осомничените за убиството на Вања Ѓорчевска донесени во Кривичниот суд

А1 On

(ВИДЕО) Осомничените за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски се донесени во Кривичниот суд

Press24

Република ТВ21 Глас на Америка Канал5 А1 On 24 Вести ТВ21 Вечер Прес

ОЈО со наредба за истражна постапка за пет лица, од кои четворица соизвршители

Канал5 - 05.12.2023

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, од кои четворица како соизвршители сториле две кривични дела . Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна ...

Кривична пријава за петмина, меѓу нив и за таткото на Вања-помогнал при грабнувањето

Слободен Печат

ОЈО СО ИСТРАГА ЗА ПЕТ ЛИЦА: Ова се делата за кои ќе се гонат...

Фактор

Одреден е 30-дневен притвор за четворицата осомничени

4NEWS

Пет лица ја грабнале и учествувале во убиството на Вања, соопшти ОЈО Скопје и отвори истрага

МКД

ОЈО со истрага за пет лица – Еве за кои дела ќе се гонат убијците на Вања и Панче

ММС

30 дена притвор за четворица осомничени за грабнување и и две убиства на свиреп начин

Телма

Press24 Н.Македонија 24 Вести Вечер Прес ТВ21 Локално Сител

Четворицата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања остануваат зад решетки

Скопје1 - 06.12.2023

Определен е 30-дневен притвор за сите пет лица осомничени за киднапирањето и убивањето на Вања Ѓорчевска. Судија на претходна постапка смета дека основани се тврдењата на јавниот обвинител дека тие можат да избегаат или да влијаат на постапката.

(Видео) Видевски, осомничен за убиството на Вања прашан: „Лесно ли беше да го совладате 14-годишното девојче?“

Скопје1

ТРЕНИРАЛ ДЕЦА, СЕГА ОСОМНИЧЕН ЗА УБИСТВО НА ДЕТЕ Кој е каратистот од Велес, еден од уапсените за убиството на Вања?

+инфо

По завршената обдукција, телото на Вања Ѓорчевска е предадено на семејството

Фокус

Каратистот од Велес кој учествувал во киднапирањето на Вања уапсен во неговата школа за боречки вештини пред учениците

Фактор

[Профили] Сите имаат деца и се познаваат со Палчо – кои се осомничените за убиството на Вања

Скопје1

Децата го обожавале: Шок сознанија за еден од осомничените за убиството на Вања (ФОТО)

Мастило

Скопје1 Локално ТВ21 Фактор PressingTV Макфакс Опсервер Денар

Директорот на Шутка: Не толерирам фризури за вакви кривични дела

Press24 - 06.12.2023

Кога осомничените беа спроведени во судот, евидентно беше дека сите се со избричени глави и носат еднобојни комбинезони. Не толерирам фризури во истражниот затвор за сторителите на вакви тешки кривични дела и не се толерира облека со некакви ознаки ...

МРАК ВО КУЌАТА НА ПАНЧЕ ПО НЕГОВИОТ ПОГРЕБ ДЕНЕС – на терасата свети само една сијалица, неговата сосетка откри со што ...

Курир - 05.12.2023

Додека цел Балкан е потресен од двете свирепи убиства во Македонија, заинтересираноста на соседните земји се повеќе расте. Колегите од српскиот портал Телеграф.рс веќе два дена се во Македонија откако дознаа за трагедијата која ја крена нашата земја ...

Панче Жежовски е погребан денеска

Курир

(Фото) Убиениот Панче Жежовски бил закопан во триметарска јама

еМагазин

Во оваа дупка била закопана Вања (ФОТО)

PressingTV

Тешко пристапен терен, дупка од три метри и грозоморни траги од убиството на Панче Жежовски

24 Вести

(ФОТО) Телма стигна до локациите каде што биле закопани Вања и Панче

360 степени

Телото на Вања пронајдено во атарот на село Бразда,покрај патот во близина на Стенковец

Канал5

ТВ21 Сител МКД Телма ТВ21 Република Нетпрес Пулс24

Државата да се приклучи на меѓународниот систем за рано предупредување на исчезнати лица, предлага Буџакоски

Глас на Америка - 05.12.2023

Обид за киднапирање близу Штип. Младо момче повикало ученичка од основното училиште Страшо Пинџур во Карбинци да влезе во неговото возило. Таа исплашено истрчала во училиштето и го пријавила кај директорката.

Најчевска: Не смее да има смртна казна

Фактор

Лога за двојното убиство: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

360 степени

Ллога: Смртната казна кај нас е забранета, но мислам дека би бил спас за него

Во Центар

Лога за двојното убиство: Смртната казна би била спас за тие монструми

Р.С.Европа

Лога: Уставот ја забранува смртната казна, a таа би била спас за таквите монструми

Слободен Печат

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Точка

24Инфо MakPress

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Шупливата прес конференција на Бубевски и Спасовски за убиствата на Вања и Панче

Денешен - 05.12.2023

Дарко ЈАНЕВСКИ Втор ден по прес конференцијата на обвинителот Гаврил Бубевски и министерот Оливер Спасовски, речиси со сигурност може да се тврди дека јавноста не ја прифати нивната верзија на настаните и не поверува во тоа што го кажуваа.

Ветување на министерот Спасовски: Монструмот ќе биде изведен пред лицето на правдата!

Н.Македонија

Бубевски: Денеска ја очекуваме првата кривична пријава, им се закануваат најмалку 10 години затвор

Во Центар

Бубевски: Денеска прва кривична пријава за убиствата, на осомничените им прети казна од 10 години и доживотен затвор

4NEWS

Бубевски: Мајката не била известена за откупот, денес ја очекуваме првата кривична пријава

Локално

(ВО ДЕТАЛИ) Што досега е познато за грабнувањата и убиствата на Вања и Панче

360 степени

Вања жртва на обид за изнуда на пари, првоосомничениот во бегство, надлежните најавуваат најтешки казни

Бриф

Press24 Тера Во Центар Курир Бриф ТВ21 4NEWS Lider

Обдукцијата е завршена, телото на 14-годишната Вања е предадено на семејството

Алфа - 05.12.2023

Дали Вања се задушила или умрела од истрелот, времето кога згаснал младиот живот, дали ја тепале или малтретирале осомничените, треба да покажат анализити од обдукцијата. Детали од наодот нема да се споделат во јавноста, во интерес на истрагата, ...

ОЈО ќе бара продолжување на притвор за осомничените за убиството на Вања, завршена обдукцијата на телото

Телма

Обдукцијата на Вања и Панче завршена, се чека на извештаите и наредбата за истрага за останатите осомничени

А1 On

Телото на 14-годишната Вања му е предадено на семејството, обдукцијата е завршена

МКД

ОБДУКЦИЈАТА НА ВАЊА ЃОРЧЕВСКА Е ЗАВРШЕНА – Телото е предадено на семејството, а ова ќе биде дел од клучните докази во истрагата за грозоморниот настан

Во Центар

Обдукцијата на Вања и Панче е завршена, наодите ќе дадат одговори на многу прашања

Независен

Се чекаат наодите од обдукцијата, распишана меѓународна потерница по првоосомничениот за убиството на Вања и Панче

24 Вести

Нетпрес Lider Сител +инфо Вечер Прес Република Бриф MakPress

„Правда за Вања“ – на социјалните мрежи се најавува протест по свирепото убиство на ученичката

24Инфо - 05.12.2023

На социјалните мрежи граѓани се организираат да протестираат откако во неделата беше пронајдено безживотното тело на 14годишната Вања Ѓорчевска од Скопје која беше свирепо убиена. Групата на Фејсбук „Правда за Вања“ протестот го најавува за сабота ...

Граѓаните бараат правда за Вања, се најавува масовен протест во сабота

Вечер Прес

СО ПЕТИЦИЈА ЌЕ СЕ БАРА ВОВЕДУВАЊЕ НА СМРТНА КАЗНА: Граѓаните веќе се потпишуваат

Фактор

„ПРОТЕСТ ЗА ВАЊА“: На социјалните мрежи се споделуваат повици за протест во сабота во Градски парк

Фактор

ПРАВДА ЗА ВАЊА: Граѓаните излегуваат на протест по убиството кое ја потресе Македонија!

4NEWS

24 анализа - Каде затаи системот, треба ли да се измени казнената политика за свирепи убиства?

24 Вести

Масовен протест во сабота, граѓаните бараат правда за Вања

Слободен Печат

Нетпрес Нетпрес Сител Република MakPress Фактор

Тројцата осомничени во случајот со Вања сместени во посебни простории во Шутка

Телма - 05.12.2023

Останатите тројца осомничени во случајот со убиената Вања се сами во посебни соби во Шутка, за да не се соочат со револтот на другите притвореници. Тие завршија зад решетки и добија 48-часовен притвор.

„Фокус“ дознава дека тројцата осомничени во случајот со убиената Вања се сами во посебни соби во Шутка, за да не се соочат со револтот на другите притвореници

Фокус

“Фокус“: Тројцата осомничени во случајот со убиената Вања се сами во посебни соби во Шутка, за да не се соочат со револтот на другите притвореници

Либертас

Тројцата осомничени во случајот со убиената Вања се сами во посебни соби во Шутка, за да не се соочат со револтот на другите притвореници

Press24

Тројцата осомничени во случајот со убиената Вања се сами во посебни соби во Шутка, за да не се соочат со револтот на другите притвореници

Курир

Тројцата осомничени во случајот со убиената Вања се сами во посебни соби во Шутка, за да не се соочат со револтот на другите притвореници

Нетпрес

Тројцата осомничени во случајот со убиената Вања се сами во посебни соби во Шутка

Вечер Прес

4NEWS Република

Ременски: Вистинскиот предзнак за убиството на Вања е СВИРЕПОСТ – пукано во задушено дете кое требало да биде заложник ...

Бриф - 04.12.2023

Главното прашање што се проблематизираше денес по прес-конференцијата на ОЈО и МВР беше: Каква врска има убиството со изнудата од користољубие и немало барање на пари Еве едно студентско криминалистичко објаснување зошто.

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Опсервер

ДАЛИ ВО ВАЊА Е ПУКАНО ЗАШТО СЕ ЗАДУШИЛА, А ВО ПАНЧЕ ЗАТОА ШТО ДОЗНАЛ ЗА ПЛАНОТ? Фросина Ременски коментира хипотези за злосторството

+инфо

“ТАТКОТО ЗНАЕЛ ОД ПОНЕДЕЛНИК – ЦЕЛИ 7 ДЕНА” – Фросина Ременски за случајот со брутално убиената Вања Ѓорчевска

Во Центар

Ременски сo криминалистички хипотези: Вања се задушила, таткото од понеделникот знаел дека е мртва. Панче е убиен бидејќи го дознал планот

Либертас

„Вања се задушила па станала неупотреблив заложник, закопувањето им било надеж дека никогаш нема да ја најдат“, пишува Ременски

4NEWS

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Макфакс

MTM Точка Скопје инфо Кајгана Press24 Скопје1

Бугарското МВР тврди дека во таа држава „до моментот нема информации за маж осомничен за убиството на Вања Ѓорчевска“

Либертас - 04.12.2023

Бугарското Министерство за внатрешни работи денеска објави дека „до моментот нема информации дека на бугарска територија“ е човек кој е поврзан со киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје „Немаме податоци дека за него има ...

Бугарското МВР тврди дека „до моментот нема информации“ оти Палевски е во Бугарија

Независен

Бугарското МВР тврди дека во таа држава „до моментот нема информации за маж осомничен за убиството на Вања Ѓорчевска“

Zoom

Бугарското МНР нема информации дека убиецот на Вања е избеган во Бугарија

Сител

Бугарското МНР нема информации дека убиецот на Вања е избеган во Бугарија

Lider

Бугарско МВР: Нема информации дека Палевски е на бугарска територија

360 степени

Бугарското МВР објави дека „нема информации дека на бугарска територија“ е човек поврзан со убиството на Вања Ѓорчевска

Денешен

Press24 CivilMedia MakPress

СРЕДЕ СТРОГ ЦЕНТАР – од оваа зграда е грабната Вања со врзани раце и нозе во вреќа за спиење! (ФОТО)

Курир - 04.12.2023

Таа била грабната од внатрешниот дел на зградата, со врзани раце и нозе во вреќа за спиење. Ова е местото од каде е грабнато девојчето. Зградата е во строгиот центар на градот, поточно карши „фонтатаната“ во парк каде е прометно и фрекфентно во ...

СРЕДЕ СТРОГ ЦЕНТАР – од оваа зграда е грабната Вања со врзани раце и нозе во вреќа за спиење! (ФОТО)

Денешен

ФОТО I Од оваа зграда во строгиот центар е грабната Вања со врзани раце и нозе во вреќа за спиење!

Нетпрес

10 ДЕНА НЕ ЗНАЕВМЕ ДАЛИ Е ЖИВ ИЛИ МРТОВ, СÈ ШТО СЛУШАМЕ СЕГА Е НОВО ЗА НАС Се јави ќерката на убиениот велешанец Панче ...

+инфо - 04.12.2023

Ќерката на 74-годишниот пензионер од Велес за Алфа раскажува дека дури сега ги дознава деталите за грабнувањето и за убиството на нејзниот татко. 10 дена агонија, без никаква информација дали велешанецот Панче Жежовски е жив или мртов.

10 ДЕНА НЕ ЗНАЕВМЕ ДАЛИ Е ЖИВ ИЛИ МРТОВ, СÈ ШТО СЛУШАМЕ СЕГА Е НОВО ЗА НАС: Се јави ќерката на убиениот велешанец Панче Жежовски

Курир

10 дена не знаевме дали е жив или мртов, сè што слушаме сега е ново за нас, вели ќерката на убиениот Панче Жежовски

Нетпрес

ЌЕРКАТА НА УБИЕНИОТ ПАНЧЕ ЖЕЖОВСКИ: Десет дена не знаевме дали е жив или мртов, се што слушнавме сега за нас е ново

Денешен

Ќерката на убиениот велешанец Панче Жежовски: Десет дена не знаевме дали е жив или мртов

Lider

Ќерката на велешанецот Панче: 10 дена не знаевме дали е жив или мртов

Република