TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Самсоненко: Нови имиња се голманот Милосављев, Горбок, меѓу новајлиите е и Дмитри Кисељев!

Спортски - 17.05.2018

Gol.mk го објави и продолжението од интервјуто со сопственикот на Вардар Сергеј Самсоненко. Самсоненко сега говори за плановите на РК Вардар во иднина, новите играчи кои веќе се потпишани, можноста Лазаров да дојдеше во Вардар, причината за ...

ВИДЕО: Навивачи на Вардар, не грижете се - и „новиот Штербик“ знае да спушта „ролетни“!

Gol.mk - 17.05.2018

Голманот во ракометот е половина тим, а Арпад Штербик сигурно е повеќе од половина Вардар. Тој ќе одигра уште пет меча за Вардар пред да си замине од Скопје, а следната сезона ќе ги брани боите на Веспрем.

ВИДЕО: „Џамбо“ петти голман во СЕХА по бројот на интервенции

Gol.mk - 17.05.2018

Со одбрана на титулата на Вардар заврши седмото издание на регионалното ракометно натпреварување, СЕХА лигата. Во завршницата во „Јане Сандански“ вардарци фуриозно ја освоија својата четврта СЕХА-титула, а раководството на лигата ги објави голманите ...

Самсоненко: РК Вардар останува силен и екипиран, а ЖРК Вардар се распушти поради финансии

Gol.mk - 17.05.2018

Ракометот во изминатите години го презема приматот спорт број еден во нашата земја. Покрај редовните успеси на репрезентацијата, атмосферата ја вжештија РК Вардар и ЖРК Вардар, кои финансирани од Сергеј Самсоненко се претворија во европски гиганти и ...

Талески, Лазаров и Кузмановски биле вардарови желби: „Ги сакавме кај нас, но...“

Gol.mk - 17.05.2018

Европскиот ракометен првак и македонски гигант, Вардар , сакал во своите редови да ги донесе македонските репрезентативци Филип Талески, Филип Кузмановски, па и Кирил Лазаров, но никогаш не дошло до официјален договор меѓу клубот и играчите.

Вардарки без пораз го подигнаа шампионскиот пехар, останува уште Купот

SportMedia - 17.05.2018

Ракометарките на Вардар го добија и вториот пехар сезонава. Во последното 28. коло од шампионатот, Вардарки беа поуспешни од Металург со 49:24, и уште еднаш ја потврдија доминацијата во домашното првенство.

Почнаа уписите за најконкурентната Вардар Јуниор лига во Македонија

Вардар - 17.05.2018

Стартуваат уписите за новата 2018/19 сезона од најконкурентната ракометна лига во Македонија за млади категории. Вардар Јуниор лигата со четвртата сезона по ред во организација на Ракометната академија Вардар, прераснува во традиција која на децата ...

Вардар преку Шкендија ја освои Куп-титулата во помлади петлиња

Gol.mk - 17.05.2018

Екипата на Вардар ја освои титулата во помлади петлиња победувајќи ја Шкендија во финалето по изведувањето пеналите 5-3, откако регуларниот дел заврши 2-2. Вардарци имаа предност од 2-0 со головите на Каровски и автоголот на Имери, но Шкендија не се ...

Помалите петлиња го освоија Куп трофејот

Вардар - 17.05.2018

Помалите петлиња на Вардар сезонава „владеат“ со својата категорија. Покрај тоа што го освоија првенството, и во моментов имаат максимален број на победи, денеска со триумфот над Шкендија после пеналите, се закитија и со трофејот од Купот на ...

Вардарки се старо-нови шампионки во Македонија

Спортски - 17.05.2018

Шампионската титула за вардарки беше одамна обезбедена, ама вчера со последниот триумф со 49-24 против Металург, црвено-црните дами завршија нова сезона без пораз. За Вардар ова е шести трофеј во низа, и црвено-црните се втор најтрофеен колектив по ...

ЖРК Металург заврши со натпреварите во првенствата на Македонија

Sport M - 17.05.2018

Со средбата од последното, 28. коло ЖРК Металург заврши со своите обврски во домашното првенство, во кое го освои второто место и вицешампионската титула. Во последното коло гостувавме кај европскиот вицешампион ЖРК Вардар и очекувано доживеавме ...

Вардар 12-ти пат првак на Македонија

Н.Македонија - 17.05.2018

На едно коло до крајот на сезоната, ракометарите на Вардар ја одбранија шампионската титула во домашното првенство и во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје, го подигнаа славеничкиот пехар, по триумфот над Пролет со 38-25 во мечот од 9-то коло од ...

Еве всушност колку пари врти Самсоненко во Вардар

Спортклуб - 17.05.2018

Спортскиот колектив Вардар секогаше е актуелна тема, а особено неговиот руски газда Сергеј Самсоненко. На неколку наврати низ интервју првиот човек на „црвено-црните“ откри грубо колку вложува пари во трите клубови, ФК, РК и ЖРК, а порталот ...

Вардар ја прекина најлошата серија на домашен терен во историјата

SportMedia - 17.05.2018

Со триумфот над Академија Пандев, вчера Вардар ја прекина најлошата серија на домашен терен, со пет натпревари без победа. Едно „реми“ и дури четири порази беше низата на „црвено-црните“ во изминатите пет меча пред своја публика.

Шкендија по 25 години пауза на чекор да биде прв тим со 100 гола во сезона!

Sport 1 - 17.05.2018

Новиот македонски шампион Шкендија в недела против последниот Пелистер ќе има шанса да се запише во историјата на македонскиот фудбал како прв тим по 25 години пауза, кој успеал да стигне до магична граница од – 100 гола во сезона.

ЕКСКЛУЗИВНО: Колку милиони се влеваат во спортските клубови на Сергеј Самсоненко?

еМагазин - 17.05.2018

Точно 837 милиони денари или околу 13,6 милиони евра вкупни приходи имале фудбалскиот клуб Вардар и истоимениот ракометен клуб во текот на минатата година. Приходите на ракометниот клуб Вардар во 2017 година изнесувале 412 милиони денари или околу ...

Вардарки ја освоија шестата шампионска титула

Сител - 16.05.2018

Ракометарките на Вардарки и официјално ја освоија нотата титула шампион на Македонија. Вардарки во последното 28 коло Вардар го победи Металург со 49-24 полувреме 23-13 и без пораз уште една ја потврди доминацијата во првенството на Македонија.

Академија Пандев победник во Купот на Македонија кај пионерите

Спортклуб - 16.05.2018

Пионерите на Академија Пандев го освоија Купот на Македонија во оваа конкуренција откако во финалето попалднево на теренот на СРЦ „Билјанини извори“ во Охрид го совладаа Вардар со 1:0. Стрелец на победничкиот гол беше Никола Тасев во 78.минута.

Академија Пандев подобра од Вардар за освојување на Купот во пионерска конкуренција

Екипа - 16.05.2018

Пионерите на Академија Пандев го освоија пехарот во Купот на Македонија, откако во финалето на СРЦ „Билјанини извори“ во Охрид ги совладаа врсниците од Вардар со 1-0. Двете екипи одиграа борбен натпревар, во кој имаше голем број шанси на двете ...

Последно шампионско крунисување: И Вардарки во празна сала го славеа трофејот (ФОТО)

Sport 1 - 16.05.2018

ЖРК Вардар заминува во историјата, како проект кој по пет години постојано учество на фајнлфор турнирите за жал не успеа да ја израдува македонската јавност со европска титула, па клубот заминува во историја и денеска за последен пат беше крунисан ...

Тасев му донесе пехар на Академија Пандев

SportMedia - 16.05.2018

Со голот на Никола Тасев во 77. Минута, пионерската екипа на Академија Пандев денеска го совлада Вардар во пионерското куп финале и на тој начин се закити со трофејот кој е уште еден во низата на струмичани годиниве.

Пионерите несреќно поразени во финалето на Купот

Вардар - 16.05.2018

Пионерската екипа на Вардар, за жал, претрпе пораз од Академија Пандев во финалето на Купот на Македонија одиграно денеска во Охрид. Момците на Петар Ѓоргиевски одиграа добар натпревар, имаа неколку шанси во текот на мечот, три пати ја погодија и ...

ВИДЕО: Вардар со триумф над Академија Пандев во последното коло

Sport M - 16.05.2018

Интересен и возбудлив натпревар одиграа Вардар и Академија Пандев, во кој што и двата тима се сменија со водствата, за на крајот „црвено-црните“ да дојдат до погодок, и до трите бода на овој меч.

Тасев го реши Вардар, Академија Пандев е пионерски Куп-победник

Gol.mk - 16.05.2018

Пионерите на Академија Пандев се победници во пионерска конкуренција во фудбалскиот Куп на Македонија, откако во финалето го совладаа Вардар (1-0). Во еден крајно борбен меч со многу шанси, погодени пречки и стативи и долга неизвесност, до победата ...

Вардар заврши уште една сезона со титула без пораз

Вардар - 16.05.2018

Вардарки го добија вториот пехар сезонава и тоа за титулата во домашното првенство. Во последното 28 коло Вардар го победи Металург со 49-24 (23-13) и без пораз уште една ја потврди доминацијата во првенството на Македонија.

ЖРК Вардар со убедлива победа ја потврди новата титула

Дерби - 16.05.2018

Ракометарките на ЖРК Вардар без проблеми го совладаа тимот на ЖРК Металург, а со убедливата победа изразена со резултат 49:24 и дефинитивно заокружија уште сезона во која имаа голема доминација и ја освоија шампионската титула во женското ракометно ...

Перфектните Вардарки ја освоија шестата титула!

Спортклуб - 16.05.2018

Ракометарките на ЖРК Вардар славеа убедлива победа над Металург со 49:24 во последниот натпревар од женската ракометна лига на Македонија. По финалето во Лигата на шампионите, каде повторно беа поразени од Ѓер со еден гол разлика, за Вардарки ...

„Вардарки“ само со девет ракометарки на последното крунисување

Екипа - 16.05.2018

Ракометарките на Вардар се закитија и со последниот шампионски трофеј како дел од овој мега-проект, откако доминацијата на домашната сцена ја комплетираа со убедлива победа над ЖРК Металург од 49-24.

28 победи на 28 меча: Вардар доминантно до шеста титула во Женската лига

Gol.mk - 16.05.2018

Ракометарките на ЖРК Вардар го совладаа тимот на Металург со 49-24 во последниот натпревар од Женската лига. По финалето во Лигата на шампионите, за вардарки останаа уште три обврски во Македонија , една лигашка средба и две во Купот на Македонија.

Пионерите на Академија Пандев го освоиа Купот на Македонија

Sport M - 16.05.2018

На денешниот натпревар од финалето на Купот на Македонија од категоријата пионери, Академија Пандев го совлада Вардар со резултат од 1:0. Пионерите покажаа дека имаат одличен кадар, одлична игра покажаа и двете страни се додека на само 3.

Заврши уште една приказна: Вардар ја спушти завесата со 6. титула (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 16.05.2018

Ракометарките на Вардар ја потврдија и 6. круна во првенството, а после овој триумф останува едно прашање. Неизвесноста е дали победата над Металург од 49:24 е последната на вардарки во првенството и дали титулата освоена денеска е последната во ...

Вардарки со перфектен биланс дојдоа до нова круна

24 Ракомет - 16.05.2018

Три дена после Ф4 турнирот во Будимпешта ракометарките на Вардар го одработија и последниот меч во првенството на кој го совладаат тимот на Металург со 49:24. На средба на која се знаеше сè уште пред почетокот неизвесноста беше кој ќе биде конечниот ...

Официјално: Стоилов во Вардар и во следните две години

SportMedia - 16.05.2018

Нема ништо од трансфер на Стојанче Стоилов во полскиот Киелце. Тој ја продолжи верноста со Вардар на уште две години, односно до 2020 година. Со тоа се ставаат крај на сите шпекулации околу неговата иднина кои кружеа во последните денови.

Навивачи-сега сте на тест, покажете респект: Вардарки денеска за последен пат ќе бидат крунисани како шампионки

24 Ракомет - 16.05.2018

Ракометарките на Вардар денеска за последен пат ќе бидат крунисани како шампионки на Македонија. Од самото формирање на дрим-тимот во 2012 година, ЖРК Вардар ја започна доминацијата во македонскиот и европскиот женски ракомет која за жал симболично ...

Вардарки денеска ги крунисуваат за шампионки на Македонија

Вардар - 16.05.2018

Ракометарките на Вардар денеска го играат последниот натпревар од женската лига на Македонија за оваа сезона, а противник ни е тимот на Металург. По натпреварот нашите девојки ќе ги добијат и медалите за шампионската титула и пехарот на РФМ.

,,Книга на славните“ за ракометарките на Вардар

AKO - 16.05.2018

Навивачите може да се простат од ракометарките на Вардар преку потпис во “Книгата на славните” ,,Како резултат на сите пораки на поддршка и благодарност до клубот за сите радости во изминативе пет сезони, раководството на ЖРК Вардар ќе им овозможи ...

Вардарки се старо – нови шампионки на Македонија

Република - 17.05.2018

Шампионската титула за вардарки беше одамна обезбедена, но вчера со последниот триумф со 49 – 24 против Металург, црвено-црните дами завршија нова сезона без пораз. За Вардар ова е шести трофеј во низа, и црвено-црните се втор најтрофеен колектив по ...

Вардар е шампион на Македонија

МКД - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар со 38:25 го победија Пролет и ја одбранија титулата во македонското првенство, вкупно 12. во нивната историја. На едно коло до крајот, пред натпреварот со Металург, Вардар ја завери шампионската титула, па последниот меч ќе ...

Млада навивачка напиша прекрасна песна за ЖРК Вардар!

Sport 1 - 15.05.2018

Ракометарките на Вардар, повторно, не ги посака среќата во Лигата на шампиони против Ѓер и вторпат изгубија во големото финале, но навивачите не ги напуштија, па на социјалните мрежи можеа да се прочитаат голем број мотивациски пораки за Вардарки, ...

Вардар на коло пред крајот ја завери титулата

Спортклуб - 15.05.2018

Со триумфот над Пролет од 38:25 (16:13) Вардар го одбрани тронот во првенството на Македонија, и дојде до 12-тата титула во клупската историја. На едно коло до крај на плеј-офот Вардар има предност во однос Металург, и без оглед на исходот од ...

Запишете ги вашите пораки: ЖРК Вардар отвора „Книга на славните“

Gol.mk - 15.05.2018

Пет години по ред ЖРК Вардар е во самиот европски врв. Трипати беше третопласиран а последниве две сезони го освојува сребрениот медал. Тоа е успех со кој ретко која екипа може да се пофали.

Стоилов: Титулата ми е слатка, а мојата иднина во Вардар е сигурна!

Gol.mk - 15.05.2018

Капитенот на Вардар , Стојанче Стоилов крена нов трофеј во „црвено-црниот“ дрес, Полесно од очекуваното, лесно и доминантно, најтрофејниот македонски ракометен тим донесе нов лигашки пехар во своите витрини, а и покрај „прошетката“ на тимот во ...

Вардар е повторно првак на Македонија

А1 On - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата во македонското првенство на едно коло до крајот на плејофот, откако со 38:25 го совладаа Пролет. За „црвено-црните“ ова е четврта титула во низа или вкупно 12-тата титула првак на Македонија.

Вардар и теоретски ја потврди новата титула во македонското првенство

Дерби - 15.05.2018

Вардар наскоро ќе ја брани европската титула на турнирот во Келн, а во меѓувреме успешно ја одбрани титулата во домашното ракометно првенство. Со денешната победа со резултат 38:25 над Тинекс Пролет, избраниците на Раул Гонзалес на едно коло до ...

Стоилов : Шпекулации се тоа дека сум потпишал за Киелце

Спортски - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар со денешната победа над Тинекс Пролет 38:25 се промовираа за старо-нови шампиони на Македонија. Капитенот горд на својата екипа и освоената титула на прашањето за напуштање на Вардар одговри.. Тоа е само „жолта штампа“.

Најтажниот пехар во вардаровата историја! (ФОТО)

Sport 1 - 15.05.2018

Вардар стана шампион на Македонија, веројатно, најлесно од сите досегашни 12 случаи. Знаеме дека ривалството со Металург веќе со години е сенка на едно време, но овој пат и јавноста заборави.

Со "Книга на славните" - ЖРК Вардар ќе остане вечен

SportMedia - 15.05.2018

ЖРК Вардар ги брои деновите на згаснување, се ближи крајот на ѕвездениот состав, почнува ерата на мракот во женскиот ракомет. За разлика од вчерашниот дочек на ракометарките кој беше оскуден, денеска од клубот информираат дека на нивната адреса ...

Самсоненко: Доцниме со плата затоа што мене ми е тешко да издржам, не сум добил никаква помош од државата

Република - 15.05.2018

Вардар постигна огромни успеси, за коишто спортските ентузијасти во Македонија можеа само да фантазираат и ретко кој можеше да предвиди дека ќе станат дел од нашата спортска историја. Ако пред една деценија некој ви кажеше дека во иста година РК ...

Вардарци продолжија со жнеење на трофеи: Заокружена втора серија од четири титули (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 15.05.2018

Пред празни трибини и пред едвај педесетина навивачи ракометарите на Вардар денеска беа крунисани во старо-нови шампиони на Македонија. Навивачите ги заборавија своите миленици во последниот натпревар сезонава во СЦ „Јане Сандански“. Ова е вкупно 12.

Пехарот број 2 е во рацете на Вардар

SportMedia - 15.05.2018

Со триумфот над Пролет од 38-25 (16-13) Вардар ја одбрани титулата во домашното првенстви и стигна 12-та во клупската историја. На едно коло до крај на плејофот „црвено-црните" имаат предност во однос Металург, и без оглед на исходот од последното ...