TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вонредна состојба на Халикдики. 7 мртви над 120 повредени

Канал5 - 11.07.2019

Во регионот на Халкидики е прогласена вонредна состојба, но грчките служби тешко се справуваат со последиците од невремето. Нема електрична енргија и вода, а според проценките потребни ќе бидат најмалку 2 дена за да се нормализира снабдувањето.

ВИДЕО: Седеле во ресторан, па настанал неред - ова е моментот кога започнало невремето во Грција

Press24 - 11.07.2019

Најмалку 7 лица, меѓу кои и две деца, настрадале во силното невреме на грчкиот полуостров Халкидики. На интернет се појавија многу снимки од бурата, најсилна во изминативе неколку години. На едно видео се гледа како се започнало.

ВИДЕО Удар од гром на Халкидики предизвика целосно затемнување

Фокус - 11.07.2019

Вчерашното невреме што го зафати грчкиот полуостров Халкидики траеше само дваесетина минути, меѓутоа направи огромни матерјални штети, 108 луѓе се повредени, а седуммина го загубија животот.

Грција брои жртви по катастрофалното невреме на Халкидики - загинаа седум луѓе

24 Вести - 11.07.2019

Ваков пустош остави невремето на Халкидики. Траеше точно 20 минути, но сцените од Неа Мудања и Неа Потидеа се апокалиптични. Досега невидената бура на Халкидики однесе седум животи, а 108 луѓе се повредени.

Туристите ја напуштаат Грција

Телма - 11.07.2019

Вистински пекол преживеале туристите кои синоќа се нашле среде невремето што ги зафати туристичките места во Халкидики. Од силниот дожд и ветер не се гледал прст пред око, а насекаде летале дрвја, делови од кровови, прозорци и огради.

Вонредна состојба на Халкидики - загинаа шест туристи, десетици се повредени

Сител - 11.07.2019

Шест лица загинаа, а едно се води за исчезнато, а над стотина се повредени во синоќешното силно невреме што го зафати грчкиот полуостров ...

Бројката на загинати се искачи на седум, Халкидики ќе добие финансиска помош (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2019

Портпаролот на грчката влада, Стелиос Пецас, во четвртокот рече дека финансиска помош ќе им биде дадена на трите општини на Халкидики, за средувањето на штетите по невремето што го погоди регионот во средата вечер.

Бројот на загинати во невремето на Халкидики се искачи на седум

Алсат-М - 11.07.2019

Бројот на загинати во вчерашното невреме што го зафати регионот на Халкидики се искачи на седум. Како што пренесува Катимерини , последната жртва била пронајдена кај брегот на Неа Каликратиа и се испитува дали станува збор за 62 годишниот рибар што ...

Пронајдена седма жртва од невремето во грција, речиси цел Халкидики без струја

Сакам да кажам - 11.07.2019

Бројот на загинати во вчерашното невреме на Халкидики порасна на седум, откако беше пронајдено уште едно тело во областа меѓу Созополи и Неа Каликратија. Властите веруваат дека станува збор за 62-годишниот рибар, кој исчезна во морето токму во таа ...

Седум мртви и 120 повредени во невремето на Халкидики

ММС - 11.07.2019

Со пронаоѓањето на телото на еден човeк меѓu Созопол и Неа Каликратија, броојот на жртвите од невремето на Халкидики во Грција се изкачи на седум. Идентитетиот се’ уште не утврден, но синоќа беше пријавен исчезнат рибар.

Со хеликоптер се бараше безживотно тело во морето кај Халкидики

Фокус - 11.07.2019

Хеликоптер на грчката воена морнарица во 13 часот и 35 минути по локално време лоцираше беживотно тело во морскиот дел на Неа Каликратиа на Халкидики, јави дописничката на МИА од Атина. Се уште нема информации дали станува збор за телото на ...

Важна информација за времето доколку наскоро патувате за Халкидики: Еве што треба да правите доколку ве фати бура

Точка - 11.07.2019

По тешката временска непогода која вчера го погоди полуостровот Халкидики и усмртила седум лица, грчките медиуми пренесуваат дека станува збор за бура каква што со децении не ја погодиле оваа земја.

Каков редок феномен јa предизвика катастрофата на Халкидики?

Н.Македонија - 11.07.2019

Реткиот метеоролошки фенемен што го предизвика силното невреме на Халкидики веројатно се случува два пати во три години, вели универзитетскиот професор по метеорологија и климатологија Теодорос Каракостас, пренесува „Та неа“.

За само 20 минути опустошен Халкидики (ФОТО)

+инфо - 11.07.2019

Шест лица загинаа, едно е исчезнато, а повредени се повеќе од 100 луѓе, меѓу кои и деца, кои се хоспитализирани во болниците низ Касандра, Ситонија и во Солун, по синоќешното невреме кое за само 20ина минути го опустоши Халкидики.

Фото: Халкидики по страшната бура

Канал5 - 11.07.2019

Вистинско невреме проследено со силен ветер и бура синоќа го погоди и предизвика хаос на грчкиот полуостров Халкидики. Во невремето животот го загубија шест лица, а повредени се повеќе од 100 луѓе ,кои се згрижени во болниците низ Касандра Ситонија ...

Туристка на Халкидики: Сѐ се случи ненадејно, а на почетокот, некои дури сметаа дека е шега!

+инфо - 11.07.2019

Туристка од Молдавија опишува како луѓето почнале да трчаат кога неочекуваната олуја го погоди и градчето Неа Потидеа на Халкидики, регион во кој синоќешното невреме однесе шест жртви. – Сѐ се случи ненадејно. Наеднаш, сите почнаа да трчаат.

ВИДЕО Туристи биле затекнати на плажа од разорната бура во Грција, која траела само 20 минути

Фокус - 11.07.2019

Шестмина туристи починаа и најмалку 30 лица се повредени во бурата што вчера беснееше на Халкидики. Меѓу загинатите се пар од Чешка, мајка и дете од Романија и татко и дете од Русија. Вчера во Грција беше прогласена вонредна состојба и над 100 ...

Страшната бура на Халкидики однесе 7 животи, 120 повредени меѓу нив и две деца

Сител - 11.07.2019

Најмалку седум лица, меѓу кои и деца загинаа а најмногу од 100 лица повредени во силното невреме кое го погоди грчкиот полуостров Халикидики, популарно меѓу туристите. Вкупно 26 лица се хоспитализирани во болниците во Солун поради повредите здобиени ...

ВИДЕО: ТВ21 го сними големото невреме во Грција од авион

ТВ21 - 11.07.2019

Вчерашното невреме во Грција придонесе да има многу електрични празнења во областа на полустровот Халкидики и околината на Солун. Еве како изгледаше неколку секунди снимано од ...

(Видео) Пустош по невремето на Халкидики, нема повредени Македонци

Deutsche Welle - 11.07.2019

Грчките власти потврдија дека шест лица загинале во големото невреме кое синоќа го зафати туристичкиот регион Халкидики. Повредени се повеќе од 65 луѓе Шест лица загинале, а најмалку 65 се повредени во бурата проследена со силни ветрови и пороен ...

Пецас: Повредени 23 лица во невремето на Халкидики, повеќето од нив туристи

Независен - 11.07.2019

Освен шестмината загинати и едно исчезнато лице во морето по невремето на Халкидики, хоспитализирани се 23 повредени лица, од кои една 72-годишна жена се наоѓа во критична состојба, информираше портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас на денешниот ...

Халкидики без струја по смртоносните бури (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2019

Околу 80 отсто од Халкидики, а особено првиот крак и мал дел од вториот останаа без струја еден ден по невремето и силните ветрови, кои уриваа дрвја и бандери, соопшти денеска грчката служба за електрична енергија.

Свештениците ги засолнија туристите во црквата во Паралиа во вчерашното невреме

Фокус - 11.07.2019

Страшното невреме кое синоќа го зафати Халкидики, се почуствува и во Паралиа, Катерини, омилената летна дестинација на многу наши граѓани. Силниот ветар проследен со дожд носеше се пред себе.

Шестмина загинати, меѓу кои и две деца во невреме на Халкидики

Алсат-М - 11.07.2019

Шест лица загинаа, меѓу кои и две деца, а повеќемина се повредени во големото невреме што вчера попладне го зафати регионот Халкидики во Грција. Како што пренесува Катимерини меѓу загинатите има државјани на Русија, Чешка и Романија.

Како изгледа денеска Халкидики, ден по страшното невреме? (ФОТО)

ТВ21 - 11.07.2019

Страшни фотографии пристигнуваат од туристичките места на полустровот Халкидики во Грција, каде што летуваат и голем дел на македонски државјани. Паднати дрвја, чадори, бандери, уништени автомобили, урнати кровови од куќи и ресторани… Ова е сликата ...

ВИДЕО: Поројните дождови на Халкидики носеа се пред себе

А1 On - 11.07.2019

Снимки од страшното невреме на Халкидики проследено со поројни дождови и ветер се споделуваат на социјалните мрежи. Во невремето загинаа шест туристи, еден се води за исчезнат, а десетици се ...

Важна информација за времето ако одите во Халкидики: Што да правите ако ве фати невреме

Женски магазин - 11.07.2019

По страшната временска непогода што синоќа го погоди Халкидики и усмрти шест луѓе, грчките медиуми пренесуваат дека се работи за олуја каква со децении не ја погодила оваа земја. Иако интензитетот на невремето не може да се предвиди, веројатно е ...

Морничави глетки после страшното невреме на Халкидики: Срушени таверни, превртени автомобили, уништени плажи...

Точка - 11.07.2019

Катастрофално невреме го погоди грчкиот полуостров Халкидики, а бурата однесе и седум животи. Бурата ги погоди најпопуларните летувалишта, а меѓу загинатите засега нема македонски државјани.

Метеролог објасни што е причината за страшното невреме на Халкидики

PressingTV - 11.07.2019

Причината за страшното невреме на Халкидики денес го објасни метеорологот Јанис Калианос. Тој потенцира дека „се знаеше дека ќе има невреме во среда“, но никој не можеше да предвиди дека тоа ќе има трагични последици, дека ќе загинат луѓе и ќе се ...

Потврдени Шест мртви во вчерашното невреме на Халкидики, удрило ненадејно и траело само 20 минути

Сакам да кажам - 11.07.2019

Шест туристи загинаа во ненадејното насилно невреме што синоќа го погоди Халкидики во северна Грција, а уште 30 се повредени, потврдија властите. Шефот на цивилната заштита Хараламбос Стеријадис го опиша невремето проследено со силни ветер и дожд ...

Страшни сцени по невремето: Неколку познати летовалишта претрпеа огромна штета (видео/фото)

Press24 - 11.07.2019

Седум лица загинаа, а стотина се повреден в невреме во Грција. На полуостровот Халкидики е прогласена вонредна состојба. Српските медиуми објавија дека едно девојче од Србија е повредено, а неофисцијално има уште шест лица од Србија кои се полесно ...

Македонските туристи остануваат на Халкидики, нема поголеми откажувања на аранжманите

Независен - 11.07.2019

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту пак поголеми откажувања на туристичките аранжмани, велат за МИА дел од ...

ВО ЖИВО: Еве каде нема струја и вода, а каде e нормализирано

Република - 11.07.2019

По силното невреме кое синоќа го зафати егејскиот брег и ги погоди поголемиот дел од туристичките места под Солун и на полуостровот Халкидики, утрово локалните служби работат на нормализирање на состојбата.

Директор на болницата во Неа Мудања: Ова е прв пат во мојата 25-годишна кариера да доживеам вакво нешто! (ВИДЕО)

+инфо - 11.07.2019

Згрижените пациенти имаат од осум месеци до 70 години. Некои имаат повреди на главата од паѓање на дрвја или други предмети. Најмалку седум лица, меѓу кои две деца, загинале а стотина се повредени во снежно невреме кое го погоди популарниот грчки ...

МНР: Досега нема информации за настрадани македонски туристи на Халкидики

МКД - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија за МИА од МНР. Засега ниту еден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

ПОТРЕСНИ СНИМКИ ОД ГРЦИЈА: Мајка со бебе во рацете бара спас од олујата (ВИДЕО)

Слободен Печат - 11.07.2019

Она што е познато е дека најмалку 7 лица, меѓу кои и две деца, загинале, а повеќе од 100 се повредени во силното невреме кое синоќа го погоди Халкидики. Олујата која вчера ја зафати Грција била толку разорна, што речиси уништила некои угостителски ...

Уништени плажи, повредени и жртви - Катастрофално невреме на Халкидики, Грција (фото+видео)

Црнобело - 11.07.2019

Грција објави вонредна состојба по катастрофалното невреме кое го зафати Халкидики, во кое се уништени многу плажи, објекти, а за жал, има многу повредени и жртви. Вчера на краците во Грција имало страшно невреме, со обилни дождови, силен ветар и ...

Потресни снимки од Грција: Луѓето и мајките со своите деца барале спас од страшното невреме

Точка - 11.07.2019

Бурата била толку разорна што речиси потполно уништила поединечни угостителски објекти. Луѓето и мајките со своите деца во прегратки бегале во паника, барајќи безбедно засолниште. Генералниот конзулат на Северна Македонија во Солун извести дека нема ...

Девојче од Србија меѓу повредените во невремето на Халкидики- Уште шест Срби полесно повредени

Press24 - 11.07.2019

Едно девојче од Србија е повредено во страшното невреме кое го погоди грчкиот полуостров Халкидики. Таа е префрлена во болница, а покрај неа има уште 6 лица од Србија кои се примени во блницата во Неа Муданија.

ФОТО: Мајка со бебе во рацете излегува од разрушен хотел во Грција по страшното невреме

Press24 - 11.07.2019

Никој од Македонски или српски туристи засега нема контактирано со конзулатот, после силното невреме кое го зафати грчкиот полуостров Халкидики. Меѓутоа проблеми има со интернетот и телефоните во тој регион.

На Халкидики е прогласена вонредна состојба

еМагазин - 11.07.2019

По страшното невреме синоќа на Халкидики, каде што според последните информации има седуммина загинати и неколку десетици повредени е прогласена вонредна состојба. Министерство за надворешни работи извести дека помеѓу загинатите нема Македонци, но ...

Се уште нема струја на Халкидики, по вчерашното невреме

Република - 11.07.2019

По вчерашното невреме кое се случи на Халкидики, Грција, се уште нема електрична енергија, но се работи на отстранување на дефектот. Екипи се излезени на теренот и ги санираат штетите од синоќешното невреме.

Никој не очекуваше ваков ужас, сè беше нормално и после се случи како на филм

Република - 11.07.2019

Шест лица загинаа, а десетици се повредени во невремето кое вчера беснееше на Халкидики. Според претседателот на Националната асоцијација на туристичките агенции во Србија, налошо било во местото Порто Карас и две села во неговата околина на вториот ...

Повредени пет деца на Халкидики на возраст од 3,5 до 13 години

+инфо - 11.07.2019

Од пад на предмети поради силниот ветер на Халкидики, повредени се пет деца – четири девојчиња и едно момче, на возраст од 3,5 до 13 години. Сите се хоспитализирани во солунска болница и се надвор од животна опасност, објави грчката новинска ...

ВИДЕО: Најмалку 7 мртви, а 100 лица се повредени на Халкидики во страшното невреме

Press24 - 11.07.2019

Најмалку седум лица загинале, меѓу кои е и дете, а повеќе од 100 лица се повредени во силното невреме кое ја погоди Грција. Според првичните информации, загиале двајца туриси од Чешка, жена и осумгодишно дете од Романија, маж и момче од Русија, а ...

Грчката влада прогласи вонредна состојба на Халкидики(видео)

AKO - 11.07.2019

По апокалиптичното невреме кое го зафати грчкиот полуостров Халкидики, во кое загинаа 6 странски туристи, а материјалната штета е огромна, грчката влада прогласи вонредна состојба. Ова видео ја покажува катастрофата која се случи во туристичките ...

Нема информации за настрадани македонски туристи на Халкидики

Макфакс - 11.07.2019

Нема настрадани, ниту повредени македонски туристи во силното невреме кое што го зафати Халкидики во Грција. Во тек се проверки од страна на надлежните институции за последиците од невремето кое откорна многу дрвја и уништи повеќе објекти.

Хрисохоидис: Oгромна штета има на патната мрежа во Халкидики, работиме брзо да се врати животот во нормала

+инфо - 11.07.2019

Немаше поплави, туку паднати дрва поради силниот ветер и ова беше причина за смртта на луѓето, рече министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис ...

Шестмина загинати и околу 30 повредени во невремето на Халкидики

Мета - 11.07.2019

Шест туристи загинаа во силното невреме што синоќа го погоди Халкидики. Според очевидците, невремето дошло ненадејно и траело многу кратко. Жртвите од невремето се туристи од Романија, Чешка и Русија кои биле во близина на првиот крак, додека, пак, ...

(ВИДЕО) Страшна олуја: Мајка бега со бебе во раце од распаднатиот хотел на Халкидики

Женски магазин - 11.07.2019

И ма и големи материјални штети од невремето кое траело само 20-тина минути. За олујата која се тврди дека е една од најголемите во изминатите неколку децении, сведочат фотографии и видеа, каде ветерот носи дрвја, покриви, во морето се гледаат ...