TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Каменуван македонски клуб во Благоевград, ОМО Илинден бараат истрага

Р.С.Европа - 05.02.2023

Каменуван е македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров“ во Бугарија. Каменувањето се случило синоќа и предизвикана е материјална штета. Според бугарските медиуми кон клубот биле фрлани повеќе камења при што е искршено надворешното стакло.

ОМО Илинден Пирин бара бугарската полиција да открие кој го искрши стаклото на македонскиот клуб во Благоевград (ФОТО)

Во Центар

Веќе 17 години се случуваат напади врз македонските клубови во Бугарија, ќе спроведе ли полицијата истрага, реагираат од ОМО Илинден – Пирин

Н.Македонија

ОМО Илинден-Пирин: Полицијата не им дозволи на Македонците да веат македонски знамиња во Благоевград

Макфакс

„Да немаме проблем ни ние ни вие“: Бугарската полиција не им дозволи на Македонците во Благоевград да развиорат знаме

Република

Македонците од Пиринска Македонија го чествуваа раѓањето на Гоце Делчев

Антропол

Претставници на ОМО Илинден положија цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Делчево

Макфакс

Денешен Н.Македонија МКД MTM ТВ21 4NEWS Вечер Прес Опсервер