TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: Предлогот на Мицкоски e само сублимат од изјавите на Ковачевски за енергетика

МКД - 29.09.2022

Таканаречените предлог мерки во енергетиката на Христијан Мицкоски не се ништо друго освен сумбилат од досегашни изјави на премиерот Димитар Ковачевски за чекорите што се преземале и ќе се преземаат во енергетскиот сектор, се вели во денешното ...

Училиштата и болниците ќе плаќаат поевтина струја, ЕСМ ќе го преземе парното во Скопје, одлучи владата

Сакам да кажам

(ВИДЕО) Вонреден прес на Ковачевски: Навреме ќе почне грејната сезона, училиштата и здравствените установи одат на регулиран пазар

А1 On

Ковачевски: Парно за Скопје ќе има

Press24

Економско-енергетскиот совет одлучи да почне постапката за издавање лиценца за производство на топлинска енергија од регулиран пазар

Zoom

Економско-енергетскиот совет одлучи да почне постапката за издавање лиценца за производство на топлинска енергија од регулиран пазар

Алсат-М

Ковачевски ги соопшти одлуките на економско-енергетскиот совет на Владата

Курир

Либертас Макфакс МКД Lider Скопје инфо CivilMedia Независен Нетпрес

Премиерот Ковачевски даде ветување дека ќе има струја за училиштата

Телма - 29.09.2022

Струја ќе има за училиштата и наставата ќе може да ја преброди енергетската криза, даде ветување премиерот Ковачевски. ЕСМ добива обврска да ги снабдува и здравствените установи, а ќе се субвенционира и струјата за компаниите со годишен промет до 2 ...

Ковачевски: Оваа криза заеднички ќе ја пребродиме (Во живо)

Канал5

Ковачевски најави субвенции на сметките за струја на граѓаните

ТВ21

Еве како Ковачевски лаже дека ни ја субвенционира цената на струјата!

Lider

Ковачевски: Скопјани ќе имаат парно греење, субвенции на сметките за струја на граѓаните

Локално

Ковачевски: ЕСМ ќе ги топли скопјани, 80% субвенции за домаќинствата за струја, а на регулиран пазар ќе бидат и училиштата

4NEWS

Ковачевски: Парно и струја за скопјани ќе има

24 Вести

Бриф Точка Фокус ТВ21 Скопје1 24Инфо Република Вечер Прес

Парното нѐ смрзна пред да нѐ згрее

Слободен Печат - 29.09.2022

Граѓаните не ги интересира кој ќе произведува, кој ќе испорачува и од каде ќе се набави гас или мазут. Сакаат топли радијатори, топли домови! И сакаат да престанат натегањата надлежен – ненадлежен, крив – прав.

ЕСМ се уште не поднела барање за лиценца за парно греење, Владата го отпиша „Макпетрол“, гас ќе купува од Србија

Алфа

Уште петнаесетина дена за крај на партијата „топлификациски пинг-понг“

Н.Македонија

БЕГ ја игнорира Регулаторна, Владата ги уверува граѓаните дека ќе има парно греење

Frontline

Владата и ЕСМ не дозволиле набавка на гас за топланите, ќе останат ли скопјани без парно греење?

МКД

Кој ќе обезбеди парно за Скопје? –БЕГ се откажува, РКЕ и Владата „не’ греат“ со соопштенија

Алфа

Битиќи: Парно ќе има, независно дали ЕСМ или БЕГ

Алсат-М

Скопје1 Република Lider CivilMedia

Ковачевски: парното на време, училиштата со поевтина струја - ВМРО- ДПМНЕ жали што не им е прифатена понудата за ...

Р.С.Европа - 28.09.2022

Грејната сезона во Скопје ќе почне на 15 октомври, има пари за производство на топлина, а се очекува Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) наскоро да добие лиценца за управување со топланите во Скопје.

Вонреден прес на Ковачевски- Училиштата ќе се греат со цена на струја за граѓаните, болниците преку ЕСМ ќе добиваат поефтина струја, договорот со Србија е „гас за струја“, а не купување

Телма

Владата обезбедува греење за Скопјани – Премиерот Ковачевски : Средните и основните училишта и болниците ќе имаат гарантирана пониска цена за струја

Centar

Доколку се реализира со Србија ќе имаме размена на гас за електрична енергија, потврди Ковачевски

Локално

Поевтина струја преку општински енергетски компании

Н.Македонија

Со фотоволтаици училиштата во Аеродром станаа енергетски независни

Слободен Печат

Изгласана иницијативата Општина Центар да произведува струја

Скопје инфо

Канал5 Слободен Печат 4NEWS +инфо Тера Нова ТВ Скопје1 Денешен

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Бриф - 28.09.2022

Економско-енергетскиот совет на Владата вечерва одлучи на регулиран пазар да бидат и основните и средните училишта на територијата на цела држава, без разлика што обврската за обезбедување на образовниот процес е на општините.

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Lider

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Либертас

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Zoom

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Во Центар

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Алсат-М

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Press24

Курир Gostivarpress.mk Н.Македонија Република Вечер Прес MakPress еМагазин

Владата уште брои опции за греењето и струјата

Алсат-М - 28.09.2022

За две недели почнува грејната сезона во Скопје, но извршната власт сè уште нема конкретизирано никаков договор за снабдување со енергетски ресурси од соседните земји за справување со кризата.

Владата одобри 18 милиони евра за непречено греење на Скопје

Мета

Можна национализација на БЕГ како решение за топлинската криза - Владата сепак се надева на договор

Сител

Речиси 18 милиони евра доби ЕСМ од Владата за да може да купува гас, но ќе мора да се постигне  договор со Адора за топланите Исток и Запад

Телма

Одобрени 1,1 милијарда денари за континуирано снабдување со топлинска енергија

А1 On

Владата одобри 18 милиони евра за топлинска енергија

Фактор

ЕСМ од Владата доби 1,1 милијарда денари за да може да купува гас

Макфакс

Press24 Независен еМагазин Денешен Пари МКД Скопје1 MakPress

Алчност или реална криза – Има ли крај на екстремната инфлација?

Фактор - 28.09.2022

Инфлација до плафон до крајот на годинава, догодина пониска но, и натаму повисока отколку трендот во последните пет години. Ова се барем основните проекции за растот на цените кои не се паметат на европско тло, единствено со исклучок на Источниот ...

Нови 1,1 милјарда денари, Владата на Ковачевски обезбеди парно за граѓаните на Скопје

24Инфо - 28.09.2022

Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски, на вчерашната седница одобри средства за ликвидно работење на друштвата и континуирано снабдување со топлинската енергија на потрошувачите на Град Скопје.

СДСМ: Нови 1,1 милјарда денари, Владата на Ковачевски обезбеди парно за граѓаните на Скопје

Сител

СДСМ: Нови 1,1 милјарда денари, Владата на Ковачевски обезбеди парно за граѓаните на Скопје

А1 On

СДСМ: Нови 1,1 милијарда денари, владата на Ковачевски обезбеди парно за граѓаните на Скопје

Макфакс

СДСМ: Ковачевски обезбеди парно за скопјани

Press24

СДСМ: Нови 1,1 милјарда денари, Владата на Ковачевски обезбеди парно за граѓаните на Скопје

Бриф

СДСМ: Нови 1,1 милјарда денари, владата на Ковачевски обезбеди парно за граѓаните на Скопје

MTM

Centar Локално Денар Канал5 Во Центар

Продолжува комисиската расправа за состојбата во енергетика, Владата одобри средства за непречено снабдување со ...

Бизнис Вести - 28.09.2022

Владата уверува дека има многу јасен план за справување со енергетската криза, преку ставање во функција на сите енергетски капацитети – оспособување на Блок 3 во РЕК Битола и ставање во функција на ТЕЦ Осломеј.

Ковачевски: Владата има многу јасен план за справување со енергетската криза – за енергенси уште се разговара

Независен

Ковачевски: Владата има многу јасен план за справување со енергетската криза

Centar

Ковачевски: Владата има многу јасен план за справување со енергетската криза

Опсервер

КОВАЧЕВСКИ: Владата има многу јасен план за кризата – ставање во погон на нашите капацитети и барање струја од Србија, Бугарија, Турција…

Денешен

Ковачевски: Владата има многу јасен план за справување со енергетската криза

MakPress

ВАЖНО ИМААТ ПЛАН! За струјата уште се бара чаре во соседството ама и на Блискиот Исток

+инфо

Frontline CivilMedia Република Н.Македонија

Kовачевски: Прашањето со парно греењето уште не е решено, се бара решение

Макфакс - 27.09.2022

Владата има 19 дена да најде решение како ќе ги стопли жителите на Скопје, откако БЕГ кажа дека нема намера да го снабдува градот со топлинска енергија. Со оглед дека темепратурите паѓаат, парно греење можеби ќе треба да има уште од 1 октомври ...

Kовачевски: Прашањето со парно греењето уште не е решено, се бара решение

MTM

Kовачевски: Прашањето со парно греењето уште не е решено, се бара решение

Денар

Битиќи им порача на граѓаните да бидат спокојни, топлинска енергија ќе има

Курир - 27.09.2022

Граѓаните да бидат спокојни, топлинска енергија ќе има, рече денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Одговорајќи на новинарски прашања по конференцијата за миграција на работна сила, Битиќи информира дека е обезбеден и гас.

По јавните преписки меѓу БЕГ, РЕК и Владата, Битиќи и денеска тврди дека топлинска енергија ќе има

MakPress

Битиќи: Граѓаните да бидат спокојни, топлинска енергија ќе има

Алсат-М

Битиќи: Граѓаните да бидат спокојни, топлинска енергија ќе има

Опсервер

Битиќи: Граѓаните да бидат спокојни, топлинска енергија ќе има

Lider

БИТИЌИ: Граѓаните треба само малку повеќе да ни веруваат, како што во јануари обезбедивме топлинa кога бевме на цедило, така и зимава

Денешен

Битиќи е оптимист: Топлинска енергија ќе има, граѓаните да се спокојни

МКД

+инфо Агротим ММС Вечер Прес Независен Бизнис Вести Фактор Бриф

Ковачевски: Ова не е време за политички поени, пратениците да ги усвојат законите за енергетиката и продолжувањето на ...

Алсат-М - 28.09.2022

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва апелира до сите пратеници да ги изгласаат законот за финансиски средства од ЕБРД за справување со енергетската криза, да ги поддржат измените на Законот за енергетика и на Законот за нафта и нафтени деривати, ...

Ковачевски: Ова не е време за политички поени, пратениците да ги усвојат законите за енергетиката и продолжувањето на кризната состојба

Либертас

Ковачевски: Ова не е време за политички поени, пратениците да ги усвојат законите за енергетиката и продолжувањето на кризната состојба

Сител

Ковачевски: Ова не е време за политички поени, пратениците да ги усвојат законите за енергетиката и продолжувањето на кризната состојба

Бриф

Не е време за политички поени, туку за разум и солидарност, вели Ковачевски

Фокус

Ковачевски: Ова не е време за политички поени, пратениците да ги усвојат законите за енергетиката и продолжувањето на кризната состојба

24Инфо

Ковачевски: Ова не е време за политички поени, пратениците да ги усвојат законите за енергетиката и продолжувањето на кризната состојба

Во Центар

Press24 Zoom Опсервер Вечер Прес MakPress МКД 360 степени

Владата одобри 1,1 милијарда денари за континуирано снабдување со топлинска енергија во Скопје

Бриф - 27.09.2022

Владата на денешната 85-та седница одобри средства за ликвидно работење на друштвата и континуирано снабдување со топлинската енергија на потрошувачите на Град Скопје. Како што соопшти владината Прес-служба, пред почетокот на грејната сезона, ...

Владата одобри 18 милиони евра за топла зима во Скопје и одлучи да позајми 250 милиони со издавање германска обврзница

Слободен Печат

Владата одобри 1,1 милијарда денари за снабдување со топлинска енергија

Н.Македонија

Владата одобри 1,1 милијарда денари за континуирано снабдување со топлинска енергија во Скопје

Вечер Прес

Владата одобри 1,1 милијарда денари за континуирано снабдување со топлинска енергија во Скопје

Бизнис Вести

Скопје ќе се топли, Владата одобри 1,1 милијарда денари за континуирано снабдување со топлинска енергија

ММС

СО 18 МИЛИОНИ ЕВРА ОБЕЗБЕДЕНО ПАРНОТО ЗА СКОПЈАНИ Владата одобри пари за набавки на енергенси за АД ЕСМ

+инфо

Скопје инфо