TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Портест во Битола против загадувањето на амбиенталниот воздух

Сител - 06.12.2018

Битолчани денеска пред зградата на Општина Битола протестираа против загадениот воздух, а организатори на протестот се советничката група „Поинаку“. На нивни предлог, Советот на Општина Битола вчера донесе заклучок со кој се бара од Владата на ...

Во Битола протести за чист воздух и за субвенционирана цена на струјата

Сакам да кажам - 06.12.2018

Битолчани попладнево излегоа на протест за чист воздух, организирани од независната советничка група Поинаку. Протестот се одржа пред Општина Битола, а околу 150 битолчани побараа да се преземат мерки за намалување на аерозагадувањето и ...

Загаденоста четири пати над нормалата- Ветрот не им помогна на жителите во Битола и Струмица да дишат почист воздух

Курир - 06.12.2018

Ветрот не им помогна на жителите во Битола и Струмица да дишат почист воздух. Таму денес загаденоста на воздухот е четири пати над максимум дозволената граница односно концентрацијата на ПМ10 честички во воздухот измерени до 19 часот, во Битола е ...

Битолчани на протест пред општинската зграда, бараат чист воздух и субвенцонирана струја

ТВ21 - 06.12.2018

Половина час пред завршувањето на работното време, се заклучи вратата на Општина Битола. Како што дознаваме, сите вработени општинската зграда ја напуштиле порано поради најавениот протест.

Битолчани на протест: Кога ќе го решите „македонскиот Чернобил”?

24 Вести - 06.12.2018

Кога ќе го тргнете фокусот од Скопје и ќе почнете да работите за сите граѓани? Битола се гуши, а никој не реагира, револтирани се битолчани, кои денеска излегоа на протест пред општинската зграда.

Граѓански протест против аерозагадувањето во Битола

Алфа - 06.12.2018

Активистите и советничката група на граѓанската иницијатива “Поинаку“ од Битола, денеска организираа протестен собир пред општинската зграда против аерозагадувањето, блокирајќи го сообраќајот на булеварот.

Протест за почист воздух

Тера - 06.12.2018

Попладнево во Битола пред општинската зграда се одржа протест организиран од советничката група „Поинаку“, која преку социјалните мрежи ги повикаа граѓаните, невладините, политичките партии денеска во 16 часот пред зградата на општина Битола.

ФОТО: Протест во Битола за итни мерки против загадениот воздух

Курир - 06.12.2018

Во Битола денес се одржа протест против енормното загадување на градот подржан од многубројни невладини организации на кои им се приклучија и граѓаните на Битола. Протестот се одржа пред просториите на општина Битола каде пред насобраните се ...

ВО ЖИВО: Протест во Битола против загадениот воздух

ТВ21 - 06.12.2018

Протест против загадениот воздух во моментов се одржува пред зградата на Општина Битола. Организатор на протестот е независната советничка група “Поинаку“ која на вчерашната седница на Советот на Општина Битола побараа субвенционирана струја.

Четири града средно загадени, другите дишат

Фактор - 06.12.2018

Четири града денеска во земјава се средно загадени, а другите дишат. Ова може да се забележи од податоците од мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање. Средно загадени се Куманово, Тетово, Кичево и Струмица.

На фејсбук по цел ден се жалат за воздухот, а само 60 отсто искористија субвенции за точаци во Битола

Сакам да кажам - 06.12.2018

Битолчани недоволно ги искористија парите за субвенции за велосипеди што ги обезбеди Општина Битола како мерка за намалување на загадувањето во градот, иако на социјалните мрежи бурно реагираат за аерозагадувањето и густиот сообраќај.

Работиме за намалување на загадувањето, секаков повик за протест е апсурден и лицемерен

Тера - 06.12.2018

-Здравјето на битолчани било и ќе биде на прво место за СДСМ. Кога никој немаше слух ние на 4-ти Јануари 2014 година први укажавме на сериозноста на овај проблем со кој се соочува општина Битола.

„Поинаку“ закажа протест пред зградата на општина Битола

Тера - 06.12.2018

По барање на Поинаку, советот донесе заклучок со кој бара од Владата на Република Македонија на првата следна седница да донесе одлука за субвенционирана струја за граѓаните на Општина Битола.

Струмичани бараат итни мерки за решавање на проблемот со загадувањето

Телма - 05.12.2018

Граѓаните реагираат дека во попладневните часови се гушат во чад и неподнослива смрдеа и бараат надлежните да ги превземат потребните чекори за надминување на состојбата. Општина Струмица денеска излезе со препораки за намалување на загадувањето и ...

Утре протест во Битола поради загадувањето

24 Вести - 05.12.2018

Алармантната состојба со аерозагадувањето причина за револт кај Битолчани кои бараат од Владата да им овозможи субвенционирана тарифа за електрична енергија. Обештетувањето го бараат како резултат на долгогодишните напластувања на заболени од ...

Битолската опозиција бара поевтина струја против аерозагадување

Алфа - 05.12.2018

Пред само два дена загадувањето на амбиенталниот воздух во Битола имаше алармантна бројка од 527 ПМ- 10 честички. Со овој загрижувачки факт, опозициските советници на денешната седница на Советот, побараа преземање на дополнителни краткорочни мерки, ...

Едногласно се договорија да бараат субвенционирана струја за Битола

Тера - 05.12.2018

Советот на Општина Битола денес едногласно го прифати предлогот на независната советничка група „Поинаку“ да побара од Владата на првата следна седница, Битола да добие субвенционирана цена на струјата поради загадувањето што го трпи од комбинатот ...

Протест во Битола за чист воздух: Град со најголем број заболени од белодробен карцином

Фокус - 06.12.2018

Битолчани попладнево излегоа на протест за чист воздух, организирани од независната советничка група Поинаку, објави порталот СДК. Протестот се одржа пред Општина Битола, а околу 150 битолчани побараа да се преземат мерки за намалување на ...

Загаденоста четири пати над нормалата - ветрот не им помогна на битолчани и струмичани да дишат почист воздух

Press24 - 06.12.2018

Ветрот не им помогна на жителите во Битола и Струмица да дишат почист воздух. Таму денес загаденоста на воздухот е четири пати над максимум дозволената граница односно концентрацијата на ПМ10 честички во воздухот измерени до 19 часот, во Битола е ...

Битолчани на протест пред општинската зграда, бараат чист воздух и субвенцонирана струја

4NEWS - 06.12.2018

Половина час пред завршувањето на работното време, се заклучи вратата на Општина Битола. Како што дознаваме, сите вработени општинската зграда ја напуштиле порано поради најавениот протест.

Протест во Битола против загадениот воздух

4NEWS - 06.12.2018

Протест против загадениот воздух во моментов се одржува пред зградата на Општина Битола. Организатор на протестот е независната советничка група “Поинаку“ која на вчерашната седница на Советот на Општина Битола побараа субвенционирана струја.

Илиевски: Денешниот протест во Битола за загадениот воздух е апсурден

ТВ21 - 06.12.2018

Протестот организиран од советничката група на „Поинаку“ е апсурден, лицемерен и единствено служи за политички публицитет на организаторот, обвини Методија Илиевски. „Здравјето на битолчани било и ќе биде на прво место за СДСМ .

Протест денеска „Битола сака да диши!“

Радио МОФ - 06.12.2018

Битолчани, денеска во 16 часот ќе излезат на протест пред општината на протестот против енормното аерозагадување насловен „Битола сака да диши!“. Како што се посочува во најавата на протестот, по барање на иницијативата „Поинаку“, советот донесе ...

Ни ветерот не им помогна на струмичани и битолчани да дишат чист воздух

Нетпрес - 06.12.2018

Ветрот не им помогна на жителите во Битола и Струмица да дишат почист воздух. Таму денес загаденоста на воздухот е четири пати над максимум дозволената граница односно концентрацијата на ПМ10 честички во воздухот измерени до 19 часот, во Битола е ...

Илиевски: Денешниот протест во Битола за загадениот воздух е апсурден

4NEWS - 06.12.2018

Протестот организиран од советничката група на „Поинаку“ е апсурден, лицемерен и единствено служи за политички публицитет на организаторот, обвини Методија Илиевски. „Здравјето на битолчани било и ќе биде на прво место за СДСМ .

„Апсурдно и лицемерно е да се протестира против загадувањето“

365 - 06.12.2018

„Здравјето на битолчани било и ќе биде на прво место за СДСМ. Кога никој немаше слух ние на 4-ти Јануари 2014 година први укажавме на сериозноста на овај проблем со кој се соочува општина Битола“, вели Методија Илиевски, советник на СДСМ Битола.