TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Околу 800 луѓе евакуирани од Ла Палма, вулканот повторно исфрла лава

360 степени - 13.10.2021

Ова е прва масовна евакуација по 19 септември, кога повеќе од 6 илјади лица беа евакуирани по првата ерупција на вулканот Стотици лица од шпанскиот остров Ла Палма стравуваат за своите домови и имоти, откако вулканот повторно почна да исфрла лава со ...

Лавата на Ла Палма „проголта“ 1186 објекти, објавени се сателитски снимки (ВИДЕО)

Канал5 - 13.10.2021

Сателитите снимиле нова снимка од растечката вулканска ерупција на островот Ла Палма, додека потоците на лава се слеваа кон морето. Европскиот сателит Сентинел-2 во неделата снимил нови текови на лава што избиле од вулканот откако делумно се урна ...

На Ла Палма евакуирани уште 800 луѓе поради ново излевање на лава

Вечер Прес - 13.10.2021

Стотици луѓе на шпанските Канарски Острови стравуваат за своите домови и имоти откако новата река лава од вулканот денеска загрози уште една населба на островот Ла Палма. Властите на островот вчера наредија евакуација на околу 800 луѓе од ...

(Видео) Околу 800 луѓе евакуирани од Ла Палма, вулканот повторно исфрла лава

Либертас - 13.10.2021

Ова е прва масовна евакуација по 19 септември, кога повеќе од 6 илјади лица беа евакуирани по првата ерупција на вулканот Стотици лица од шпанскиот остров Ла Палма стравуваат за своите домови и имоти, откако вулканот повторно почна да исфрла лава со ...

На Ла Палма евакуирани уште 800 луѓе поради ново излевање на лава

MakPress - 14.10.2021

Стотици луѓе на шпанските Канарски Острови стравуваат за своите домови и имоти откако новата река лава од вулканот денеска загрози уште една населба на островот Ла Палма. Властите на островот вчера наредија евакуација на околу 800 луѓе од ...

Евакуирани уште 800 луѓе од островот Ла Палма во Шпанија

24Инфо - 13.10.2021

Стотици луѓе на островот Ла Палма на Шпанските Канарски Острови се разбудија денеска во страв за своите домови и имот. Нова река од лава од вулканот се закани дека ќе уништи друга населба на пат кон Атлантскиот Океан.

Евакуирани уште 800 луѓе од островот Ла Палма во Шпанија

Точка - 13.10.2021

Стотици луѓе на островот Ла Палма на Шпанските Канарски Острови се разбудија денеска во страв за своите домови и имот. Нова река од лава од вулканот се закани дека ќе уништи друга населба на пат кон Атлантскиот Океан.

Евакуирани уште 800 луѓе по вулканската ерупција на шпанскиот остров Ла Палма

Н.Македонија - 13.10.2021

Стотици луѓе на островот Ла Палма на шпанските Канарски Острови се разбудија денеска во страв за своите домови и имот. Нова река од лава од вулканот се закани дека ќе уништи друга населба на пат кон Атлантскиот Океан.

Евакуирани уште 800 луѓе од островот Ла Палма во Шпанија

Centar - 13.10.2021

Стотици луѓе на островот Ла Палма на шпанските Канарски Острови се разбудија денеска во страв за своите домови и имот. Нова река од лава од вулканот се закани дека ќе уништи друга населба на пат кон Атлантскиот Океан.

Потоци од лава на Ла Палма проголтаа скоро 1.200 згради

Кајгана - 13.10.2021

Сателитите направија нови фотографии од се поголемата вулканска ерупција на островот Ла Палма, додека во текот на викендот „потоци“ лава се слеваа кон морето, пренесе Reuters. Европскиот сателит Сентинел-2 во неделата сними нови потоци лава кои ...

Eвакуација на 800 жители на шпанскиот остров Ла Палма поради лавата

Р.С.Европа - 13.10.2021

Околу 800 жители на шпанскиот остров Ла Палма добија инструкции да се евакуираат поради лавата од вулканот што еруптира, објавија локалните власти. Службата за итни случаи на Канарските острови, на кои им припаѓа Ла Палма, преку Твитер објави дека ...

(ВИДЕО) Eвакуација на 800 жители на шпанскиот остров Ла Палма поради лавата

Алсат-М - 13.10.2021

Околу 800 жители на шпанскиот остров Ла Палма добија инструкции да се евакуираат поради лавата од вулканот што еруптира, објавија локалните власти. Службата за итни случаи на Канарските острови, на кои им припаѓа Ла Палма, преку Твитер објави дека ...

Евакуирани околу 800 жители на островот Ла Палма, напредува лавата од вулканот Кумбре Виеја

Слободен Печат - 13.10.2021

На Палма наредена евакуација поради лава На околу 800 жители на шпанскиот остров Ла Палма вчера им беше наредено да се е вакуираат поради напредувањето на лавата од вулканот Кумбре Виеја. Поради ерупцијата на вулканот Кумбре Виеја, што трае од 19 ...

На Ла Палма наредена итна евакуација поради лава

ТВ21 - 13.10.2021

На околу 800 жители на шпанскиот остров Ла Палма вчера им беше наредено да се евакуираат поради напредувањето на лавата од вулканот Кумбре Виеја. Поради ерупцијата на вулканот Кумбре Виеја, што трае од 19 септември евакуирани се речиси 7.000 луѓе.

Евакуација на Ла Палма поради лавата од вулканот Кумбре Виеја

Курир - 13.10.2021

На околу 800 жители на шпанскиот остров Ла Палма вчера им беше наредено да се евакуираат поради напредувањето на лавата од вулканот Кумбре Виеја. Поради ерупцијата на вулканот Кумбре Виеја, што трае од 19 септември евакуирани се речиси 7.000 луѓе.

На Ла Палма наредена итна евакуација поради лава

MakPress - 13.10.2021

На околу 800 жители на шпанскиот остров Ла Палма вчера им беше наредено да се евакуираат поради напредувањето на лавата од вулканот Кумбре Виеја. Поради ерупцијата на вулканот Кумбре Виеја, што трае од 19 септември евакуирани се речиси 7.000 луѓе.

Жителите на Ла Палма повторно во опасност: Нова ерупција на вулкан

Press24 - 13.10.2021

Жителите на островот Ла Палма не можат да здивнат од ерупции последниве месеци, животот постојано им е во опасност. Имено, околу 800 лица се евакуирани од Ла Палма поради ерупција на вулканот Кумбре Виеја.

(ВИДЕО) Eвакуација на 800 жители на шпанскиот остров Ла Палма поради лавата

Zoom - 13.10.2021

Околу 800 жители на шпанскиот остров Ла Палма добија инструкции да се евакуираат поради лавата од вулканот што еруптира, објавија локалните власти. Службата за итни случаи на Канарските острови, на кои им припаѓа Ла Палма, преку Твитер објави дека ...

Ерупцијата на вулканот на Ла Палма се гледа и од вселената

Факултети - 12.10.2021

Нови сателитски фотографии ја покажуваат ерупцијата на вулканот на Ла Палма од вселената. Фотографиите биле направени од сателитот „Коперникус сентинел-2“ на Европската Унија во неделата, а на нив се прикажува течење на лавата од вулканот Кумбре ...