TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Николовски: Проблемот со мечките е комплексен, Собранието да не го блокира и побрзо да го донесе законот за ловство

24Инфо - 30.09.2023

Надлежните институции деновиве се во интензивна комуникација за да се надмине проблемот со зголеменото присуство на кафеава мечка во Маврово и Ростуше која ги загрозува жителите. Како што информира министерот за земјоделство, шумарство и ...

Николовски: Проблемот со мечките е комплексен, Собранието да не го блокира и побрзо да го донесе законот за ловство

Локално

Николовски: Проблемот со мечките е комплексен, Собранието да не го блокира и побрзо да го донесе законот за ловство

Бриф

Николовски: Проблемот со мечките е комплексен, Собранието да не го блокира и побрзо да го донесе законот за ловство

А1 On

Николовски: Проблемот со мечките е комплексен, Собранието да не го блокира и побрзо да го донесе законот за ловство

ТВ21

Николовски: Проблемот со мечките е комплексен, Собранието да не го блокира и побрзо да го донесе законот за ловство

4NEWS

По проблемот со мечките Николовски порача Собранието да не го блокира и побрзо да го донесе законот за ловство

МКД

Агротим OhridNews

Анима мунди: Институциите натежнуваат кон масовно убиство на повеќе од половина од популацијата на мечки

Фокус - 30.09.2023

Отстрел, убиство на диви животни не смее и нема да биде предлог на маса за решавање на овој проблем наместо наметнување мерки на населението и комуналните служби, преземање дејствија за редовно чистење на отпад и прихранување на мечките.

Анима Мунди: Решавањето на проблемот со кафеавата мечка да не вклучува отстрел

Бизнис Вести

Анима Мунди: Грабежот на природните ресурси по планините, ги симна мечките по селата!

Канал5

Анима мунди: Грабежот на природните ресурси по планините, ги симна мечките по селата

Макфакс

Анима мунди: Грабежот на природните ресурси по планините, ги симна мечките по селата

Опсервер

Анима мунди: Институциите натежнуваат кон масовно убиство на повеќе од половина од популацијата на мечки

Либертас

Анима Мунди: Институциите да најдат решение што нема да предвидува отстрелување на мечките во Маврово

Мета

МКД Курир Скопје1 Zoom Денешен +инфо Република А1 On

Жителите на село Жировница се плашат да излезат од дома – мечки им се шетаат по дворовите

Телма - 29.09.2023

Повозрасна жена од мавровското село Жировница, која живее сама, низ солзи го раскажа моментот кога мечка се обидела да и влезе дома. Ова не е единствен случај. Жителите на Маврово и Ростуше раскажуваат дека е зголемено присуство на мечки последниот ...

Мечки во Маврово и Ростуша – влегуваат во дворовите на куќите, го јадат медот, кравите и овците

ТВ21

Нема спас од мечките во Маврово-Ростуше, локалното население бара прогласување на кризна состојба

Сител

Кафеави мечки им влегуваат дома на луѓето, претставуваат опасност: Општина Маврово и Ростуше бара прогласување кризна состојба

Курир

Маврово и Ростуше побараа владата прогласи кризна состојба поради мечките

Канал5

Во понеделник ќе се одлучува дали ќе се дозволи отстрел на мечки

Независен

(Видео) Стојанче Ангелов на прес-конференција за мечките во Жировница

Независен

ММС Локално 4NEWS Deutsche Welle Курир Скопје инфо Локално Н.Македонија

Советниците бараат Владата да прогласи вонредна состојба

Вечер Прес - 29.09.2023

КАФЕАВИ МЕЧКИ ГИ ЗАГРОЗУВААТ БЕЗБЕДНОСТА И ИМОТОТ НА ЖИТЕЛИТЕ НА ОПШТИНАТА МАВРОВО И РОСТУШЕ На вонредна седница, Советот на Општина Маврово и Ростуше донесе заклучок да се поднесе информација до Владата со барање за прогласување кризна состојба на ...

Зголемено присуство на мечки во Маврово и Ростуше, Општината бара да се прогласи кризна состојба

360 степени

Зголемениот број мечки проблем во Маврово и Ростуше: жителите бараат кризна состојба

Макфакс

МЕЧКИ НАПАЃААТ ВО МАВРОВО И РОСТУШЕ: Ќе се прогласува кризна состојба!

Фактор

Општина Маврово и Ростуше бара да се прогласи кризна состојба поради големиот број мечки

Факултети

Маврово и Ростуше бара да се прогласи кризна состојба поради зголеменото присуство на мечки

Локално

Маврово и Ростуше бара да се прогласи кризна состојба поради зголеменото присуство на мечки

4NEWS

Скопје инфо ТВ21 Опсервер Expres Press24 Независен Скопје инфо Либертас