TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција нѐ призна под уставното име...

Н.Македонија - 13.01.2018

Клучното прашање сепак не е што мислат другите туку што правиме ние. Колку сме подготвени да го одбраниме тоа што ни припаѓа. Дали сме склони повеќе да веруваме во слатки ветувањата и приказни или во историски, политички и правни факти и документи ...

Работни групи и очекувања за решавање на 25 годишниот спор за името

Алсат-М - 13.01.2018

Прашањето за името, позициите на Македонија и на Грција, како и очекувањата за тоа какви промени ќе следат во регионот по решавањето на овој 25-годишен спор и натаму се главна тема во јавноста во двете држави.

Катимерини: Македонското прашање е надвор од дипломатијата

Локално - 13.01.2018

Очигледно е дека напорите за решавање на „ македонското прашање “ ќе бараат вешто маневрирање, како дома така и на меѓународна арена. Имајќи ги предвид црвените линии, емоциите и конфронтирачката реторика со која се карактеризира политичката дебата, ...

Името, Ципрас и гарантира транспарентност на ГПЦ

Алсат-М - 12.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја уверуваше грчката црква дека ќе ги има во предвид нивните ставови во преговорите околу името. Грчките медиуми пишуваат дека ова е одговорот на премиерот кон цврстиот став на црквата дека не би прифатиле друга црква ...

Ципрас ја смирува Грчката црква, Мицотакис го критикува за тајна дипломатија за името

МКД - 12.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го смирувал поглаварот на Грчката православна цркава, архиепископот Јеронимос дека владата ќе ги штити националните интереси на земјата во решавањето на спорот за името.

Ципрас до архиепископот на ГПЦ: Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

А1 On - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас: Државата е уставно одговорна за националните прашања...

Н.Македонија - 12.01.2018

Ципрас: Државата е уставно одговорна за националните прашања Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава ...

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Макфакс - 12.01.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот за името меѓу Македонија и Грција. „Се надевам дека ќе придонесете Грција успешно да се соочи со проблемот без потпаднување во проблеми од минатото“, ...

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Локално - 12.01.2018

Црквата се меша со дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Црквата мора да одговори дали тоа оди рака под рака со Златна зора / екстремна националистичка партија.

Ципрас ја смирува Грчката црква - Во преговорите ќе гo внесе и црковниот аспект на името

Фактор - 12.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас со ново писмо до Грчката црква се обидува да ги смири зовриените страсти откако грчкото МНР излезе со екстра остра реакција во која повика црквата да престане да им се меша во државните работи и да наметнува како тие ...

Работни групи и очекувања за решавање на 25-годишниот спор за името

ТВ21 - 13.01.2018

Прашањето за името, позициите на Македонија и на Грција, како и очекувањата за тоа какви промени ќе следат во регионот по решавањето на овој 25-годишен спор и натаму се главна тема во јавноста во двете држави.

Ципрас му одговори на архиепископот на ГПЦ за Македонија

Сител - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас до архиепископот на ГПЦ: Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

Телма - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Вечер - 12.01.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот за името меѓу Македонија и Грција. „Се надевам дека ќе придонесете Грција успешно да се соочи со проблемот без потпаднување во проблеми од минатото“, ...

Ципрас до грчката црква: Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

+инфо - 12.01.2018

Грчката црква не ја прифаќа МПЦ за која смета дека е расколничка црква ниту прифаќа таа да се вика „Македонска црква“. Грчкиот премиер Алексис Ципрас со ново писмо до Грчката црква се обидува да ги смири зовриените страсти откако грчкото МНР излезе ...

Работни групи и очекувања за решавање на 25 годишниот спор за името...

Н.Македонија - 13.01.2018

Работни групи и очекувања за решавање на 25 годишниот спор за името Прашањето за името, позициите на Македонија и на Грција, како и очекувањата за тоа какви промени ќе следат во регионот по решавањето на овој 25-годишен спор и натаму се главна тема ...

Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

Вечер - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Точка - 12.01.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот за името меѓу Македонија и Грција. „Се надевам дека ќе придонесете Грција успешно да се соочи со проблемот без потпаднување во проблеми од минатото“, ...

Ципрас ја смирува Грчката црква – Во преговорите ќе гo внесе и црковниот аспект на името

Тера - 12.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас со ново писмо до Грчката црква се обидува да ги смири зовриените страсти откако грчкото МНР излезе со екстра остра реакција во која повика црквата да престане да им се меша во државните работи и да наметнува како тие ...

Работни групи и очекувања за решавање на 25 годишниот спор за името

Сител - 13.01.2018

Прашањето за името, позициите на Македонија и на Грција, како и очекувањата за тоа какви промени ќе следат во регионот по решавањето на овој 25-годишен спор и натаму се главна тема во јавноста во двете држави.

Ципрас до грчката црква: Државата е уставно одговорна за националните прашања

еМагазин - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Работни групи за решавање на спорот - Името отвори нов „фронт", се вмеша и грчката црква

Press24 - 13.01.2018

Прашањето за името, позициите на Македонија и на Грција, како и очекувањата за тоа какви промени ќе следат во регионот по решавањето на овој 25-годишен спор и натаму се главна тема во јавноста во двете држави.

Ципрас до архиепископот на ГПЦ: Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

Канал5 - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас до грчката црква: Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Алфа - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас и порача на грчката црква дека во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Локално - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас до грчката црква: Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Либертас - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас до грчката црква: Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

МК News - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...