TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вархеји во Брисел ќе прими претставници на македонските Бугари откако побарале средба со него

360 степени - 30.01.2023

„Се надеваме дека дијалогот со вас ќе придонесе за намалување на секојдневниот притисок врз нас – граѓаните на Република Северна Македонија кои не се плашат, и покрај ризикот од дискриминација и говор на омраза, отворено да ги бранат нашето ...

Георгиевски, Трендафилов и Колев ќе ги бранат интересите на Бугарите кај еврокомесарот Вархељ

А1 On

Јотова: Северна Македонија мора да заземе силен став против јазикот на омраза кон Бугарите

Во Центар

Вархеји во Брисел ќе се сретне со македонските Бугари

Слободен Печат

Покажавме висока флексибилност, време е да покажеме карактер

Н.Македонија

Борисов повика Македонија да не биде заведена од руско влијание

Фактор

Борисов да ги праша Радев, Костадинов и Џамбаски за руското влијание за Пендиков во Македонија

еМагазин

Локално +инфо Вечер Прес +инфо Во Центар еМагазин Скопје инфо Либертас

Димитриевски во СТУДИО 10: Бугарите нека влезат во Уставот, но бугарското Собрание официјално да го признае ...

24 Вести - 30.01.2023

Да сум пратеник, не би гласал за францускиот предлог. Тој е неприфатлив за нас. Немам против Бугарите да влезат во Уставот но бугарското собрание да донесе официјална декларација со која го признава македонскиот народ, култура и јазик и еднаш ...

Димитриевски во СТУДИО 10: Бугарски клуб во Куманово може да има но со соодветно име, ако не, кумановци ќе реагираат

24 Вести

Димитров: Бугарите да влезат во Уставот, но тој да стапи на сила откако ќе влеземе во ЕУ

Во Центар

Димитров: Наутро се будиме со извинувања кон Бугарија, станавме бугарска провинција

Фактор

Димитриевски за бугарскиот клуб: Секоја добронамерна идеја е добредојдена

Антропол

Бесмислена бугарска политика кон македонскиот јазик, Илинденското востание и Гоце Делчев

Фокус

СТАНАВМЕ БУГАРСКА ПРОВИНЦИЈА Димитров предупредува – секое „добро утро“ ни е со извинувања кон источниот сосед

+инфо

4NEWS Скопје1 Република PressingTV

Законот за здруженија – „пречка“ за работа на историската комисија?

Deutsche Welle - 30.01.2023

Нема никаква логика да се поврзе работата на нашата Комисија со измените на Законот за здруженија, вели Драги Ѓоргиев, по наводите во декларацијата на бугарската Комисија за надворешна политика.

Николовски: Новата декларација потврдува дека барањата на Бугарија немаат крај

Канал5

Николоски – Бугарските барања немаат крај

Р.С.Европа

Николоски: Новата декларација од Бугарија е доказ дека бугарските барања немаат крај

Фокус

Николоски: Новата декларација од Бугарија е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај

Макфакс

Николоски: Новата декларација од Бугарија е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај, клучниот проблем е што македонската влада не ги почитува црвените линии од сопствената резолуција

Опсервер

Николоски: Новата декларација од Бугарија е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај

Lider

Курир Press24 MTM +инфо 24Инфо 24 Вести 360 степени Локално

Бугарија: Подготвени сме за деескалација на односите со Скопје под одредени услови

Скопје1 - 30.01.2023

Министерот за надворешни работи на Бугарија Николај Милков изјави дека Софија е подготвена за деескалација во односите со Скопје под одредени услови. Според него, најважен услов е вклучувањето на Бугарите во Уставот на Северна Македонија, ...

Милков: Засега Пендиков останува во Софија оти не е безбедно да се врати во Македонија

Локално

Милков смета дека сеуште не било безбедно Пендиков да се врати во Македонија

Либертас

Милков е за деескалација на односите, а повторно ја обвини Македонија

МКД

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

Макфакс

Бугарија е спремна за деескалација на односите со С Македонија, но под одредени услови – вели Милков

360 степени

Милков: Заштита на правата на Бугарите е услов за смирување на односите со Северна Македонија

Слободен Печат

Телма Опсервер 4NEWS Во Центар 24Инфо Денешен Либертас 24 Вести