TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Астрономи пронајдоа индиции за живот на Венера

Окно - 18.09.2020

Два телескопи во Хаваи и Чиле забележале хемиски траги од фосфин во густите облаци на Венера. Овој отровен гас на Земјата се поврзува со живот, се наведува во студијата објавена денеска во журналот Астрономија на природата.

Нови фотографии открија бура на Јупитер (ВИДЕО)

USB - 18.09.2020

Додека Јупитер и се приближува на Земјата, вселенскиот телескоп Хабл направи нови фотографии со висока резолуција на најголемата планета во Сончевиот систем. Американската вселенска агенција НАСА објави нови фотографии од Јупитер, на кои се гледа ...

Откриен знак кој упатува на постоење живот на Венера!?

Емитер - 18.09.2020

Деновиве астрономите објавија изненадувачко откритие за Венера – во погорните слоеви на нејзината атмосфера откриле знак, молекули од гасот фосфин (phosphine), што можеби укажува на животен процес.

Како изгледа бура на Јупитер?

Кајгана - 18.09.2020

Вселенскиот телескоп Hubble направи нови фотографии со висока резолуција од најголемата планета во Соларниот систем. НАСА објави нови фотографии од Јупитер, а на кои се гледа планетата и нејзината ледена месечина Европа.

Венера е руска планета, барем според Русија

Оff.net - 18.09.2020

Од ведро небо, само неколку дена по откривање на знаци на знаци на живот, првиот човек на руската вселенска агенција, Роскосмос, ја прогласи Венера за „руска планета“. Дмитри Рогозин порача дека Русија сака да испрати сопствена мисија на Венера, ...

(ВИДЕО) Телескопот Hubble сними уникатна бела бура на Јупитер

Нетпрес - 17.09.2020

Научниците со помош на вселенскиот телескоп Hublle снимија уникатна бела бура на Јупитер, која започнала на 18-ти август, а снимката е објавена на официјалната веб-страница на телескопот. Во објавата се истакнува дека снимката е направена на 25-ти ...

Венера, примаш ли гости?

Оff.net - 17.09.2020

Венера секогаш му била втора виолина на Марс во очекувањата да најдеме живот во нашиот млечен комшилук. Но, откривањето на гас кој сугерира нешто живо таму, ги менува работите. Уште да смислиме што можеме да пратиме ние од нашава планета а што ќе ...

Астрономите открија можен знак на живот на Венера, па Русија подготвува лет за таму

Скопје24 - 16.09.2020

Русија е во состојба самостојно да ја финансира националната мисија до Венера со рок за лансирање во 2030 година, изјави Анатолиј Петрукович, директор на Институтот за вселенски истражувања на Руската академија на науките.