TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предупредување за последиците: Зголемување на платите во здравството и судството ќе доведе до кратење на пензиите и ...

Lider - 20.11.2023

Платите во здравството и судството ќе се зголемат доколку здравствената заштитаи услуги се подобрат и предметите се решаваат побрзо. Зголемувањата не треба да бидат на штета на другите. Конечно, ако се зголеми буџетот за платите во здравството, ...

Битиќи: За повисоки плати во здравството и судството треба да се скратат пензиите и студентските оброци

Пари

Продолжија протестите на судската и обвинителската администрација, утре и од кај Народниот правобранител

24 Вести

Битиќи: Повисоки плати ќе добијат вработените во ФЗО и правосудство кога граѓаните ќе добијат квалитетни услуги од нив

Сител

Судската администрација повторно на протест – Битиќи: Ќе има буџет ако ја подобрат услугата

ТВ21

Недела на протести – синдикатите на улица ќе бараат повисоки плати

Телма

Битиќи: Можностите на буџетот се ограничени, администрацијата треба да ја зголеми ефикасноста

Канал5

Алфа Мета Макфакс Сител Опсервер Скопје1 Скопје инфо Кајгана

Функционерските плати ќе се намалат, најверојатно пред да падне првиот снег

Вечер Прес - 20.11.2023

Ќе има ли конечно решение за високите месечни примања Според вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи за да има пари за пензионерите и студентите, неопходно е да се намалат функционерските плати до крајот на овој месец.

Го нема намалувањето на функционерските плати оти министерот Азир Алиу не бил во државата деновиве, рече Битиќи

Макфакс

Решение за функционерските плати ќе има до крај на месецов, парите ќе одат кај пензионерите и студентите, вели Битиќи

Сакам да кажам

Битиќи: Парите од функционерските плати ќе ги вратиме на пензионерите и студентите

Локално

Го нема намалувањето на функционерските плати оти министерот Азир Алиу не бил во државава деновиве, рече Битиќи

Скопје инфо

Го нема намалувањето на функционерските плати оти министерот Азир Алиу не бил во државава деновиве, рече Битиќи

Опсервер

Го нема намалувањето на функционерските плати оти министерот Азир Алиу не бил во државата деновиве, рече Битиќи

Скопје1

Press24 Точка

Во март минималната плата 22.500 денари – Битиќи ветува намалување на платите на функционерите

ТВ21 - 20.11.2023

Се уште нема решение за намалување на платите на функционерите, но се очекува да има до крајот на месецот, најави вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи. Тој рече дека парите што ќе останат ќе ги добијат пензионерите, студентите и оние на ...

Битиќи: До крајот на месецов мора да има решение за платите на функционерите

ТВ21

Битиќи: Ќе им ги зголемиме платите на судиите кога граѓаните нема да чекаат по шест години за своите предмети

А1 On

Битиќи: До крајот на месецов мора да има решение за платите на функционерите

Сител

Битиќи: До крајот на месецов мора да има решение за платите на функционерите

Слободен Печат

Битиќи: До крајот на месецов мора да има решение за платите на функционерите

Бриф

До крајот на месецов мора да има решение за платите на функционерите, вели Битиќи

ММС

Во Центар МКД Фактор OhridNews Lider Zoom Независен Република

Врие во јавниот сектор - вработените во судската администрација и денеска излегоа на улица

Канал5 - 20.11.2023

Барањата остануваат исти – револтот од ден во ден се поголем, вработените во судската администрација и денеска излегоа на улица. На министрите во Владата им порачаа дека не сакаат трошки од Буџетот, си ги бараат, како што велат законски предвидените ...

Покачувањето на минималната плата во март нема да ги зголеми платите во јавниот сектор, Тренчевкса најави усогласување, но во 2025 година

Макфакс

Тренчевска: Наредниот септември вработените во јавниот сектор ќе добијат ново покачување на платите

Локално

Покачувањето на минималната плата во март нема да ги зголеми платите во јавниот сектор, Тренчевкса најави усогласување, но во 2025 година

Опсервер

Покачувањето на минималната плата во март нема да ги зголеми платите во јавниот сектор, Тренчевкса најави усогласување, но во 2025 година

Скопје1

Покачувањето на минималната плата во март нема да ги зголеми платите во јавниот сектор, Тренчевкса најави усогласување, но во 2025 година

Точка

Вработените во судската администрација и денеска на протест – барањата исти

Фокус

Lider Република

Ковачевски: Дијалогот со синдикатите ќе продолжи, ќе има усогласување со минималната плата

Во Центар - 20.11.2023

Сите одлуки за платите се донесени преку дијалог со синдикатите, вклучително и Сојузот на синдикатите на Македонија како репрезентативен синдикат, но на сите состаноци учествуваа и други поголеми синдикати, меѓу кои и АОЈШК.

Ковачевски: Идната година минималната плата ќе биде 22.500 денари

Слободен Печат

Бараат зголемување на платите како на функционерите – протести на јавнообвинителската и судска администрација

Телма

Бараат зголемување на платите како на функционерите – протести на јавнообвинителската и судска администрација

24 Вести

Ковачевски: Направен е исчекор каков што немало досега, минималната плата ќе биде 22.500 денари

МКД

КОВАЧЕВСКИ: Mинималната плата ќе биде 22.500 ден. и на историски највисоко ниво, таков исчекор не направила ниедан влада досега

Денешен

Ковачевски без конкретни решенија за барањата на сидикатите, вели дека дијалогот ќе продолжи

MakPress

Минималецот ке се зголеми: Дали со две минимални плати ќе се покрие синдикалната кошничка?

Во Центар - 20.11.2023

Најниската плата во земјава од март 2024 година ќе биде 22.500 денари. Минималeцот сега изнесува 20.175 денари. Во 2012 година, кога беше донесен Закон за минимална плата, таа изнесуваше 8.050 денари.

КОВАЧЕВСКИ: Пензиите ќе ги качиме до ниво на минималната плата, а таа ќе биде покачена на историски највисоко ниво од 22.500 денари

Денешен

За пензионерите со пензии до висина на минималната плата ќе има финансиска поддршка – вели Ковачевски

Вести плус

Ковачевски: За пензионерите со пензии до висина на минималната плата ќе има финансиска поддршка

Канал5

За пензионерите со пензии до висина на минималната плата ќе има финансиска поддршка – вели Ковачевски

Centar

Ковачевски: Пензиите ќе ги качиме до ниво на минималната плата!

4NEWS

Ковачевски: Минималната плата ќе стане највисока досега

Независен

МКД Фокус Фактор