TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Битолската библиотека го одбележа патрониот празник

Тера - 06.12.2018

Националната установа Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Битола денеска го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец. Директорот на битолската библиотека Бојан Стефановски во своето обраќање пред ...

Фото галерија: ОУ Св. Климент Охридски“ го одбележа јубилејот 120 години постоење

OhridNews - 06.12.2018

Со пригодна свеченост што се одржа синоќа во Центарот за култура „Григор Прличев“, основното училиште „Св. Климент Охридски“ – Охрид, го одбележа својот Патронен празник, а воедно и јубилејот 120 години од основањето на училиштето.

Осми декември неработен

Press24 - 05.12.2018

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 8 декември 2018 година (сабота), „Св. Климент Охридски”, е неработен ден.

Во Охрид почнува чествувањето на патрониот празник „Свети Климент Охридски"

Канал5 - 05.12.2018

Со изложбата на книги „Свети Климент Охридски во македонската книжевност и научна мисла", Општина Охрид почна со чествувањата на престојниот патронен празник 8 декември – Свети Климент Охридски.

120 години ОУ „Св. Климент Охридски“

OhridNews - 05.12.2018

Основното училиште „Св. Климент Охридски“ – Охрид, денеска, ќе го одбележи својот Патронен празник, а воедно и јубилејот 120 години од основањето на училиштето. По тој повод во Центарот за култура „Григор Прличев“ – Охрид со почеток во 18.

Саботата законски неработна за сите граѓани

Gostivarpress.mk - 06.12.2018

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, 8 декември 2018 година (сабота), ,,Св. Климент Охридски”, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Во Охрид почнува чествувањето на патрониот празник „Свети Климент Охридски"

MTM - 05.12.2018

Со изложбата на книги „Свети Климент Охридски во македонската книжевност и научна мисла", Општина Охрид почна со чествувањата на престојниот патронен празник 8 декември – Свети Климент Охридски.