TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ременски, како осомничена во „Рекет“, пристигна во Кривичниот суд

Фокус - 10.10.2019

Пратеничката Фросина Ременски во моментот е во Кривичниот суд, пред судија на претходна постапка, дознава неофицијално „Фокус“. Судијката на претходна постапка треба да одлучи дали ќе и одреди некоја од мерките на претпазливост, кои ги бара ...

Ременски на распит во суд за „Рекет“

Слободен Печат - 10.10.2019

Фросина Ременски, пратеничката во Собранието на Македонија денеска дојде во Кривичен суд да даде исказ пред судија на претходна постапка како осомничена во аферата “Рекет”. Според обвинителката Вилма Рускоска обвинителството за Ременски од судијата ...

Ременски пристигна во судот

Либертас - 10.10.2019

Фросина Ременски, пратеничката во Собранието, пристигна во Кривичен суд и ќе треба да се произнесе пред судија на претходна постапка, откако вчера Обвинителството објави дека Ременски, како и неколку други физички лица, се нови осомничени во ...

Ременски пристигна во Кривичен суд, ќе и биде одземен пасошот

ТВ21 - 10.10.2019

Фросина Ременски, пратеничката во Собранието, пристигна во Кривичен суд и ќе треба да се произнесе пред судија на претходна постапка, откако вчера Обвинителството објави дека Ременски, како и неколку други физички лица, се нови осомничени во ...

Манчевски: Покажуваме дека системот функционира, чекаме обвинение за Ременски за соодветна постапка во партијата

Независен - 10.10.2019

Фото: Б. Грданоски Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски смета дека најпрво треба да се добие обвинението за Фросина Ременски за случајот „Рекет“ за потоа да се преземат соодветните внатрепартиски постапки.

Манчевски: Прво обвинение за Ременски, па внатрепартиски постапки

Слободен Печат - 10.10.2019

Ние покажуваме и докажуваме дека системот функционира, вели потпретседателот на СДСМ и министер за ...

Каков имот пријавила осомничената за „Рекет“, Фросина Ременски

еМагазин - 10.10.2019

И потпреседателката на македонското Собрание и пратеничка на владејачката СДСМ, Фросина Ременски се најде на листата со осомничени за мега-скандалот „Рекет“. еМагазин го разгледа нејзиниот анкетен лист кој го доставила до Државната комисија за ...

Фросина Ременски „ќе лета“ од партијата на Заев

Фактор - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев, откако ОЈО информираше дека потпретседателката на Собранието и функционер на владејачката СДСМ, Фросина Ременски, е нова осомничена за аферата со Рекет, рече дека ќе остане на својата позиција и ќе ја исклучи од сите партиски ...

Ќе остане ли Ременски потпретседател на Собранието откако беше осомничена во „Рекет“?

еМагазин - 10.10.2019

Можно ли е одземање на мандатот на потпретседателката на македонското Собрание Фросина Ременски откако вчера против неа беше отворена истрага поради сомнение дека учествувала во шемата за изнуда на средства од бизнисмени во аферата позната како ...

Последниот статус на Фросина Ременски – вчера од Берово пишува за невозможното

Република - 10.10.2019

Јавното обвинителство денеска објави дека истрагата за „Рекет“ ја проширува за уште 5 нови лица, меѓу кои е и еден функционер, за кој веднаш во јавноста се рашири информација дека станува збор за пратеничката и потпретседателка на Собранието Фросина ...

Што изјави Фросина Ременски пред да биде осомничена за „Рекет“?

еМагазин - 10.10.2019

Пратеничката Фросина Ременски, која е осомничена за усчество во аферата „Рекет“ на 4 септември повеќе од два часа даваше исказ во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција за се што е поврзано со овој случај.

Зијадин Села: Заев ја отстранува Ременски, а осомничениот Бујар Османи му е вицепремиер

IRL - 09.10.2019

Претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села во вечерашното издание на емисијата 24 анализа рече дека премиерот Зоран Заев е контрадикторен со денешата најава дека ќе ја отстрани Фросина Ременски поради сомневањата за „Рекет“, а Бујар ...

Села: Заев ќе ја отстранува Ременски, а Османи кој е осомничен за корупција му е вицепремиер

Фокус - 09.10.2019

Претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села во вечерашното интерјву на ТВ 24 вели дека премиерот Зоран Заев е контрадикторен со денешата најава дека ја отстрани Фросина Ременски поради сомневањата за „Рекет“, а Бујар Османи кој е ...

Заменичката на Боки 13 стигна во судот, обвинителството бара притвор

МКД - 09.10.2019

Заменик-претседателката на невладината организација Меѓународен сојуз, Јасна Мандиќ, вечерва со полициска придружба пристигна во Кривичниот суд. Обвинителството за гонење организиран криминал денеска отвори нова истрага за случајот „Рекет“ и бара ...

Нова истрага за фирмите поврзани со „Рекет“

Алсат-М - 09.10.2019

Вилма Рускоска ја прошири истрагата за „Рекет“. Нови четворица осомничени заедно со Боки 13 се мета на истрага за измама и перење пари преку хуманитарната организација „Меѓународен сојуз“ чиј основач е токму Бојан Јовановски.

Случајот Рекет се проширува на ,,Меѓународниот сојуз‘‘ и на нови 4 физички лица, меѓу нив и Фросина Ременски

Сител - 09.10.2019

Боки 13, неговите најблиски соработници и пратеничката Фросина Ременски се под истрага за активностите на Меѓународниот сојуз на Јовановски. Според обвинителството, со измами успеале да прибават скоро 1 милион евра од двајца бизнисмени.

Пратеничкиот имунитет не ја штити Ременски од кривична одговорност

IRL - 09.10.2019

Актуелната пратеничка и потпретседателка во Собранието на Република Северна Македонија, Фросина Ременски е една од осомничените во рамките на новата истрага поврзана со Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, отворена од Обвинителството за гонење ...

Парите од „Рекет“ најдени, еден осомничен сака спогодба со Обвинителството

360 степени - 09.10.2019

Утре обвинителката Вилма Русковска ќе поднесе обвинение за истрагата за „Рекет“ и ќе побара продолжување на мерката притвор за Боки 13, Катица Јанева и Зоран Милески – Кичеец. Таа вели дека остануваат истите квалификации за осомничените.

Заев најави разрешување на Ременски, во СДСМ очекуваат и пратеничка оставка

24 Вести - 09.10.2019

Фросина Ременски освен со партиските функции најверојатно ќе треба да се збогува со пратеничкиот мандат, и потпретседателската фотелја во законодавниот дом. Дека од Бихаќка најверојатно ќе биде времено отсратнета јавно ја извести нејзиниот лидер ...

Ременски не прима новинари во кабинетот – Заев најавува рекет – метла

Телма - 09.10.2019

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски Ташевска беше во кабинетот, но не прифати средба со нас. Првин имаше состанок, а потоа од нејзината канецларија излегоа координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митроски и пратеникот Диме ...

Ременски осомничена за измама, Заев ќе ја отстранува од СДСМ

Deutsche Welle - 09.10.2019

Пет лица, меѓу нив и пратеничката и потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски се меѓу осомничените во новата истрага на ЈО поврзана со фирмите на Бојан Јовановски. Потпретседателката на Собранието од редовите на СДСМ, Фросина Ременски е меѓу ...

Заев чека да види што има обвинителството за Ременски

AKO - 09.10.2019

,,Кога некое лице ќе биде осомничено или обвинето, тогаш ја применуваме мерката санкции, времено да биде отстрането од функцијата за да може реално да си ја даде својата одбрана“-рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во Влада.

Заев најави мерки против осомничениот функционер на СДСМ

Фокус - 09.10.2019

Премерот, Зоран Заев, одби да го коментира денешното соопштение од Јавното обвинителство, од каде информираа дека е проширена истрагата за случајот „Рекет“ и дека меѓу осомничените е и јавен функционер.

Заев најави времено отстранување на Ременски од партијата

Телма - 09.10.2019

Кога некое лице ќе биде осомничено, обвинито или слично тогаш ја применуваме мерката на санкции која значи времено отстранување на тоа лице за да ја докаже својата невиност, вратите се отворени секогаш за секого, рече денеска премиерот Зоран Заев, ...

Со метлата или на неа

CivilMedia - 09.10.2019

пишува: Сега, дури сега, дури допрва Фросина Ременски ќе летала од СДСМ. Професорката по безбедност, истрагата ќе потврди или ќе негира, но обвинителството натаму упатува, е меѓу оние што финансиски се обезбедувале и преку рекет.

Фросина Ременски е осомничениот функционер во новата истрага за „Рекет“

МКД - 09.10.2019

Осомничениот функционер во новата истрага за „Рекет" е пратеничката од СДСМ, Фросина Ременски, дознава неофицијално МКД.мк од извори од Обвинителството. Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ...

Ќе открие ли Ременски каде се парите од рекетот?

Нетпрес - 09.10.2019

Потпретседателката на Собранието и пратеник на СДСМ, Фросина Ременски денеска напладне беше во собраниските клупи кога од Јавното обвинителство соопштија дека меѓу осомничените во истрагата за „Рекет“ е и функционер кој го придружувал Бојан ...

Дали на Ременски и стигна сметката за блискоста со Боки 13?

Локално - 09.10.2019

Јавноста „се крена“ откако денес се обелодени дека Фросина Ташевска Ременски, потпретседателката на Собранието и пратеничка од редовите на СДСМ, е една од осомничените во аферата Рекет. Неофицијално, веста дека Ременски ќе биде дел од проширената ...

Фросина Ременски останува без пасош

Курир - 09.10.2019

За пратеничката Фросина Фросина не беше побарана мерка притвор, туку само мерка на претпазливост. Само за Јасна Мандиќ, потретседателката на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, беше побаран притвор, а судијата Ненад Савески и’ определи куќен ...

Фросина Ременски со последниот статус се „тагнала“ во Берово

Бриф - 09.10.2019

Јавното обвинителство денеска објави дека истрагата за „Рекет“ ја проширува за уште нови лица, меѓу кои е и еден функционер. Премиерот Зоран Заев денеска на прес конференција истакна дека без разлика за кој станува збор, секој што направил криминал ...

Куќен притвор за Јасна Мандиќ, мерки на претпазливост за Ременски и другите

Република - 09.10.2019

Од Кривичниот суд претседателката на Меѓународниот сојуз Јасна Мандиќ заминува во куќен притивор, одлучи судија на претходна постапка. За Фросина Ременски, Миле Јовановски и асистентката на Боки, утре ќе биде спроведен распит пред судија на ...

Заев: Ременски ќе биде отстранета од партијата

365 - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во одговор на новинарско прашање истакна дека доколку потпретседателката на Собранието Фросина Ременски, која доаѓа од неговата партија, е осомничена или обвинета за случајот „Рекет“, таа ќе биде ...

Кои се новите осомничени во „Рекет“ со Боки 13 и со Ременски?

+инфо - 09.10.2019

Дека имало интерес за спогодба денеска потврди и републичкиот обвинител Љубомир Јовески, но, како што рече, до овој момент такво нешто не е постигнато. Покрај Бојан Јовановски – Боки 13, пратеничката и потпретседателка на Собранието, Фросина ...

Ременски ќе остане без пасошот

Република - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва изјави дека за пратеничката Фросина Ременски се превземени мерки на претпазливост. Таа објасни дека за Ременски, како и за другите осомничени во проширената истрага од предметот Рекет, рече дека се барани само ...

Фросина Ременски….Вредна домаќинка со чиста десетка за македонски ајвар!

Вечер - 09.10.2019

“Браво за вредната домаќинка, а пивцето за разладување….“, вака некако ѝ искоментирале нејзините пријатели кога Фросина објави фотографија на која е покрај црвени пиперки кои се печат на ќумбе.

Ременски стоела зад измамите на Боки 13

Независен - 09.10.2019

Потпретседателката на Собранието и пратеничка, Фросина Ременски стоела зад измамите кои ги правел претседателот на Меѓународниот сојуз, Бојан Јовановски- Боки 13 со невладината организација која беше прикажувана како хуманитарна организација.

Фросина Ременски во проширената истрага за „Рекет“

Телма - 09.10.2019

Според инфомрации на Телма од обвинителството првоосомничен во проширената истрага за измама и перење пари е претседателот на Меѓународниот сојуз Бојан Јовановски, Јасна Мандиќ директорка на Меѓународниот сојуз и асистентката на Јовановски Кристина ...

Ременски од седница се повлекла во својот кабинет

Фактор - 09.10.2019

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски, во моментот кога изби веста дека е новоосомничено лице во новата истрага за Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски ја напуштила собраниската седница и се повлекла во својот кабинет, објави Телма.

Заев: Ќе ја отстраниме Ременски од функциите во партијата

+инфо - 09.10.2019

Премиерот додаде дека кога влегол во прес-салата добил информација за последната изјава на јавниот обвинител, но не ги знае деталите и најави конкретен став за утре. Стоиме на своите ставови и ќе го отстраниме функционерот од сите обврски во ...

Кирацоски за Канал 5: Аферата „Рекет“ нема доприни точки со мене

Канал5 - 09.10.2019

Пратеникот и функционер на СДСМ, Александар Кирацоски, чие име во изминатиот период се поврзуваше со активностите кои се предмет на истрага во случајот „Рекет“ тврди дека тој не е функционерот кој е опфатен со проширувањето на истрагата.

Заев: Фросина Ременска ќе ја отстраниме од сите функции во партијата

360 степени - 09.10.2019

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека ќе го стори тоа што го ветил и партијата ќе се збогува со функционерите кои и на какво било начин се вмешани во аферата „Рекет“. Тоа ќе се случи и со Фросина Ременски. „Стоиме на зборот.

Прв политичар во мрежата на Рекетот

Телма - 09.10.2019

Обвинителството соопшти дека еден функционер е осомничен за измама затоа што му помагал на Бојан Јовановски-Боки 13 во мрежата на Меѓународниот сојуз во која се измамени две градежни фирми за 720 илјади евра.

Кирацовски: Аферата „Рекет“ нема допирна точка со мене, кој е осомничениот не знам!

Фокус - 09.10.2019

Пратеникот Александар Кирацовски вели дека тој не се препознава во соопштението на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, во кое се вели дека истрагата „Рекет“ се проширува за уште четири нови лица меѓу кои и еден функционер.

Ќе биде ли Фрики храбра како шарениот Павле, па да си поднесе оставка од функциите кои ја штитат?

Република - 09.10.2019

Ќе биде ли потпретседателката на Собранието Фросина Ременски толку храбра како „шарениот Павле“, кој си поднесе оставка од пратеничката функција откако излезе во јавност снимката на која нарачува „полче“? Пратеничката и потпретседателка на ...

Фросина Ременски осомничена во „Рекет“

Нова ТВ - 09.10.2019

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски е осомничена во „Рекет“ дознава НОВА од извори во истрагата. Таа е опфатена со проширената истрага против нови четири лица осомничени за перење пари, измама и помагање во измама, во делот на ...

Фросина Ременски осомничена за малверзации во „Меѓународниот сојуз“

24 Вести - 09.10.2019

Фросина Ременски, Јасна Мандиќ, таткото на Боки 13, Миле Јовановски, асистенткта на Јовановски во „Меѓународниот сојуз“ и самиот Бојан Јовановски се петмината осомничени за перење пари во невладината „Меѓународен сојуз“ – дознава тв 24 од извори во ...

Заев ќе ја разреши Ременски од партиските функции

Слободен Печат - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи денеска на новинарско прашање, рече дека ќе ја разреши Фросина Ременски од сите партиски функции, додека не ја докаже својата невиност. Ременски инаку е дел од Централниот и Извршниот комитет на СДСМ.

РЕМЕНСКИ: Од моќен функционер, преку хуманитарец, до осомничена за Рекет

Фактор - 09.10.2019

Некогаш една од ударните тупаници на сега владејачката партија, СДСМ, активна пратеничка и потпретседател на Собранието, Фросина Ременски, е името кое денеска гласно одекна во јавноста како една од осомничените во аферата Рекет.

Фросина Ременски е осомничениот функционер во „Рекет“

+инфо - 09.10.2019

Фросина Ременски е осомничениот фунцкционер во аферата „Рекет“, потврди Плусинфо од извори во истрагата. За неа, обвинителството ќе бара мерка на претпазливост. Според, официјалното соопштение од обвинителството, осомниченото лице како функционер, ...

Поранешната министерка Ременски е осомничена во „Рекет“

Точка - 09.10.2019

Откако од обвинителството соопштија дека еден функционер е осомничен за измама во случајот „Рекет“, набрзо се дозна за кого станува збор. Државниот обвинител Љупчо Јовевски денеска откри дека е проширена истрагата за случајот „Рекет“ и сега се ...