TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Навивачите се обединија, клубовите се алчни за пари

AKO - 20.02.2019

Навивачите на Ливерпул и Баерн Минхен се обединија на мечот од Лигата на шампионите, причина се скапите билети за мечевите од еминетното клупско натпреварување. Скапите билети беа причина да се истакнат пароли на „Енфилд“ за време на мечот меѓу ...

„Граѓаните“ навидум имаат најлесна задача, Шалке стои на патот на сонот на Гвардиола

Gol.mk - 20.02.2019

Еден од ретките осминафиналните парови во кои има изразит фаворит сигурно е двобојот меѓу Шалке 04 и Манчестер Сити. Англискиот шампион, сепак, претпазливо ќе влезе во надигрувањето со бундеслигашот, бидејќи токму во оваа фаза беше елиминиран во три ...

Карагер објасни зошто Ливерпул и понатаму е во предност во пресметката со Баерн

Дерби - 20.02.2019

„Првото полувреме“ од осминафиналната пресметка меѓу Ливерпул и Баерн Минхен заврши без победник и без голови што значи се ќе биде отворено на ревашот на „Алијанц Арена“. Премиерлигашот имаше повеќе од играта, создаде повеќе шанси, меѓутоа ниту ...

ПЕП ГВАРДИОЛА: До среќата е, не до играчите

SportMedia - 20.02.2019

На провокациите дека титула во ЛШ не може да освои без Меси, Иниеста и Чавви во тимот, Шпанецот изнанеди со одговорот. Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола не паѓа лесно на провокации иако неговите критичари и новинарите често знаат да го ...

Гвардиола иронично им одговори на новинарите: Во право сте, јас сум измамник од тренер!

Sport 1 - 20.02.2019

Еден од најдобрите тренери на светот во моментов, Пеп Гвардиола, менаџерот на англискиот првак Манчестер сити иронично им одговори на новинарите во пресрет на денешниот меч со Шалке во осминафиналето во Лигата на шампионите, откако дали благодарение ...

Цените на билетите го ставија ривалството во втор план

Н.Македонија - 20.02.2019

Синоќешниот прв натпревар од двомечот на осминафиналето во Лигата на шампионите во кој се сретнаа Ливерпул и Баерн Минхен, иако немаше голови, на „Енфилд“, како и секогаш се чувствуваше одлична атмосфера.

Шалке во „невозможна“ мисија против Манчестер Сити

AKO - 20.02.2019

Шалке вечерва го пречекува Манчестер Сити кој има фаворитска улога во двомечот со тимот од Германија. Овие две екипи се сретнале три пати досега, немаат одиграно нерешено а Шалке победил еднаш, Сити два пати.

Нојер против Ливерпул ја допре топката рекордни 70 пати

Слободен Печат - 20.02.2019

Голманот на Баерн Минхен, Мануел Нојер, вчеравечер на првиот натпревар од осминафиналето на Лигата на шампионите со Ливерпул (0:0) ја допре топката 70 пати. Ова е повеќе од сите претходни натпреварот на голманот во елитното натпреварување.

Клоп: Не е резултат кој што го очекувавме, но имаме самодоверба пред реваншот

Gol.mk - 20.02.2019

Вчерашните натпревари во осминафиналето во Лигата на шампионите целосно разочараа и не донесоа ниту еден погодок. Ливерпул и Баерн Минхен имаа голем број на неискористени шанси на „Енфилд“, но не успеаја да стекнат предност пред вториот натпревар.

Клоп: Го имаме најдобриот нерешен резултат на домашен терен

Независен - 20.02.2019

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, по нерешените 0:0 со Баерн во првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите, забележа дека резултатот не е посакуван, но верува во можностите на неговиот тим. – Не ни беше денот.

Левандовски: Ова не е лош резултат, можеме да го победиме Ливерпул во реваншот

Дерби - 20.02.2019

Германскиот првак Баерн Минхен без пораз и без примен погодок го заврши тешкото гостување кај Ливерпул во Лигата на шампионите, па сега на „баварците“ им се отвара добра можност со квалитетна игра и победа на „Алијанц Арена“ да дојдат до осумте ...

Хендерсон: Разочарани сме, можевме да постигнеме еден или два гола во првото полувреме

Локално - 20.02.2019

Капитенот на Ливерпул, Џордан Хендерсон не беше воопшто задоволен од фактот дека неговиот тим не успеа да постигне гол против Баерн во првиот 1/8-финален натпревар од Лигата на шампионите и на крајот двата тима ремизираа 0:0 на „Енфилд“.

Тактичката војна на „Енфилд“ не донесе возбуда, Барселона пропушти да слави во Франција

24Инфо - 20.02.2019

Ливерпул и Баерн Минхен се предодредија на големи тактички надмудрувања на првиот осминафинален дуел во Лигата на шампионите, а тавкиот пристап на двете екипи на крајо донесе многу малку возбудувања на теренот, пред се во второто полувреме кое беше ...

Хендерсон оптимист: Можеме да удриме на „Алијанц арена“

Нова ТВ - 20.02.2019

Ливерпул не успеа да постигне барем гол на домашен терен и со 0:0 ќе патува на реваншот со Баерн во Минхен во осминафиналето во Лигата на шампиони. Но, „црвените“ од „Енфилд“ не губат надеж дека можат до резултат во Германија за четврт-финале.

Фудбалска вечер со мирни мрежи: Гол ни за лек во Лион и во Ливерпул

Нова ТВ - 19.02.2019

Лигата на шампиони на УЕФА ја даде и првата осминафинална вечер без голови. Ливерпул и Баерн Минхен одиграа 0:0 на „Енфилд“, па патникот меѓу најдобрите осум во елитното клупско фудбалско натпреварување од англиско-германскиот двомеч ќе биде познат ...

Ден без голови во Лигата на шампионите, мрежите мируваа во Ливерпул и Лион

МКД - 19.02.2019

Денешните два осминафинални натпревари од Лигата на шампионите завршија без голови, Ливерпул не успеа да го победи Баерн Минхен, Барселона не постигна гостински гол кај Лион. Ливерпул се надеваше дека пред своите навивачи ќе успеа да го победи Баерн ...

ВИДЕО: Бадијала атомски фудбал и многу шанси, Ливерпул и Баерн без голови на „Енфилд“!

Gol.mk - 19.02.2019

Фудбалерите на Ливерпул и Баерн Минхен , можеби го одиграа највозбудливиот натпревар во поновата историја во Лигата на шампионите, кој завршил без постигнат гол (0-0). На „Енфилд Роуд“, актерите на мечот играа атомски и борбен фудбал, креираа многу ...

Стрелците заспани: Вечерва во Лигата на шампионите изостана она за што фудбалот се игра – головите! (ВИДЕО)

Спортски - 19.02.2019

Баерн и Лион на крај ќе бидат задоволни од исходот. Вечерва беа одиграни два натпревари осминафиналето во Лигата на шампионите.р Ливерпул на свој терен одигра без голови против екипата на Баерн Минхен.

Тактичката војна на „Енфилд“ не донесе возбуда, Барселона пропушти да слави во Франција (Видео)

Дерби - 19.02.2019

Ливерпул и Баерн Минхен се предодредија на големи тактички надмудрувања на првиот осминафинален дуел во Лигата на шампионите, а тавкиот пристап на двете екипи на крајо донесе многу малку возбудувања на теренот, пред се во второто полувреме кое беше ...

Навивачите на Баерн удрија по управата на Ливерпул - домашните фанови едвај чекаа такво нешто! (ФОТО)

Sport 1 - 19.02.2019

Ливерпул и Баерн Минхен одиграа меч со многу шанси во осминафиналето на Лигата на шампиони, но недостигаа голови, па мечот заврши 0-0, а во центар на внимание беа германските навивачи, кои го покажаа својот револт.

Стрелците заспани, без голови и во Ливерпул и во Лион

Екипа - 19.02.2019

Двете вечерашни средби од Лигата на шампионите не ги оправаа очекувањата, откако и на „Енфилд“ и на „Жерлан“ не беше постигнат ниту еден погодок. Ливерпул и Баерн водеа тактичка битка на теренот, при што фановите не видоа ниту еден гол во мрежите на ...

Фановите на Баерн искажаа солидарност и „украдоа“ громогласен аплауз од преполниот „Енфилд Роуд“ (Видео)

Дерби - 19.02.2019

Фановите на Баерн со години наназад важат за едни од најгласните во протестите за скапите влезници на натпреварите во Лигата на шампионите, а бидејќи речиси на секој натпревар одат на гостувањата во голема бројка, вечерва со својот транспарент ги ...

Мане трагичар на вечерта, Ливерпул ремизираше со Баерн (ВИДЕО)

Sport 1 - 19.02.2019

Ливерпул и Баерн Минхен одиграа 0-0 на „Енфилд“, иако се очекуваше спектакл со многу возбудувања, сепак не се затресе ниту една мрежа во дербито од осминафиналето во Лигата на шампиони. Ливерпул во првото полувреме имаше неколку шанси, а Садио Мане ...

Што се случи со врвните голгетери?

Н.Македонија - 19.02.2019

Вкупно 54 шутеви, 39 создадени шанси и ниту еден гол на двата вечерашни натпревари од осминафиналето на Лигата на шампионите (ЛШ), во кои Ливерпул и Баерн, односно Лион и Барселона ремизираа со идентични 0-0.

„Црвена“ доминација без реализација

SportMedia - 19.02.2019

Интересен и динамичен фудбал на „Енфилд роуд" меѓутоа без погодоци. Напади на двете страни меѓутоа без ефект. На реваншот ќе се одлучува патникот во наредната фаза на Лигата на шампионите.

Видео: Ливерпул напаѓаше, Баерн непоразен заминува од „Енфилд“

AKO - 19.02.2019

Ливерпул беше екипата која доминираше против Баерн на првиот меч од осминафиналето во Лигата на шампионите но и покрај бројните шанси не успеа да стигне до победа, почетните 0-0 ке важат и за реваншот во Минхен.

ВИДЕО: Мане како да се исплаши од Нојер и се посрамоти од ПЕТ МЕТРИ!

Gol.mk - 19.02.2019

Само неколку минути по големиот кикс на Алисон и пропуштената шанса на Коман за водство на Баерн Минхен , Ливерпул имаше 100% можност за домашна радост на „Енфилд Роуд“. Еден од најдобрите фудбаелери на англискиот гигант оваа сезона, Садио Мане , ...

ВИДЕО: Хендерсон ли е, Чави ли е – Салах не искористи чудесна долга топка!

Спортски - 19.02.2019

Вечерва на програмата во Лигата на шампионите е големото дерби помеѓу Ливерпул и Баерн Минхен. Ливерпул поради моменталната форма е благ фаворит, но во ваков натпревар формата не игра секогаш главна улога.

Гвардиола отворено: Не сум најдобар само имав среќа да ги тренирам Меси, Чави и Иниеста

Спортски - 19.02.2019

Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола пред утрешното гостување во Гелзенкирхен кај Шалке отворено разговараше на разни теми. Формалност, не драма. Такви очекувања има фудбалскиот свет од двомечот помеѓу Шалке и Манчестер Сити во осминафиналето.

ЛШ без голови! Ливерпул ќе брка резултат во Минхен, Барса се изнапромаши во Лион (видео)

TopSport - 19.02.2019

Двете долгоочекувани пресметки во Лигата на шампионите во вторникот не донесоа премногу возбудлив фудбал и завршија со најнепопуларниот резултат 0:0. Ливерпул не успеа да го пронајде рецептот да ја пробие одбраната на Баерн Минхен на „Енфилд“, ...

(ФОТО) Навивачите на Баерн бесни: Испратија јасна и гласна порака

Спортклуб - 19.02.2019

Вечерашната средба меѓу Ливерпул и Баерн Минхне заврши без победник иако се очекуваше многу повеќе како од Англичаните, така и од Германците. Сепак не недостигаа шанси, особено во корист на домаќините, но мрежите мируваа, па во Минхен ќе е бара ...

ЛШ: Непопуларно реми во Ливерпул и Лион

OhridNews - 19.02.2019

Без голови и без победник завршија првите пресметките помеѓу Ливерпул – Баерн Минхен односно Лион – Барселона во 1/8 финалето од Лигата на Шампиони. Атомскиот фудбал не изостана на Енфилд без разлика што мрежите мируваа.

Лига на шампиони: Скромна ноќ во Ливерпул и во Лион

1tv - 19.02.2019

Баерн Минхен издржа пред притисокот од Ливерпул додека Лион се спаси од налетите на Барселона. Двете денешни осминафиналните пресметки во Лигата на шампионите завршија без голови 0:0. На натпреварот во Англија, тимот на Клоп се обиде но не успеа да ...

Официјални состави: Фабињо е замената за Ван Дајк против Баерн Минхен

24Фудбал - 19.02.2019

Јирген Клоп требаше да скрои состав без својот најдобар дефанзивец Ван Дајк, Германецот реши да игра со Фабињо како стопер во големиот дуел со Баерн Минхен. Познати се составите на Ливерпул и Баерн Минхен за вечерашната прва осминафинална битка во ...

Официјални состави: Барселона со Меси, Суарез и Дембеле ќе брка победа во Лион

24Фудбал - 19.02.2019

Барселона со убиствениот напад го почнува денешниот осминафинален меч од Лигата на шампионите во Лион, Каталонците бркаат победа и на гостински терен. Лион и Барселона вечерва го играат првиот осминафинален дуел, Французите ќе се обидат да го ...

ВИДЕО: Алисон што правиш? Енфилд затрепери во еден момент, како да го виде Кариус

Спортклуб - 19.02.2019

Баерн Минхен имаше колосална шанса во првиот дел да ја искористи грешката на Алисон, кој веројатно реши да се коцка и да си игра со ритамот на срцето на домашните навивачи. При еден обид да посрамоти фудбалер на Баерн Минхен со дриблинг, тој можеше ...

Ноер за кошмарниот настап на Кариус: Го гледав со колегите од репрезентацијата беше многу тажно

Спортски - 19.02.2019

Вечерва во Лигата на шампионите ќе се сретнат Ливерпул и Баерн Минхен. Пред овој натпревар ветеранот на голманот на Баерн зборуваше за неговиот колега кој повеќе не е член на Ливерпул Лорис Кариус.

Фирмино сепак во почетниот состав на Ливерпул за мечот со Баерн

Слободен Печат - 19.02.2019

Бразилецот го прескокна вчерашниот тренинг, откако беше објавено дека имал проблеми со вирусна инфекција, меѓутоа, сега тој се најде во првиот тим. Иако вчера се појави информацијата дека Фирмино е настинат и ќе го пропушти големото дерби со Баерн, ...

Ливерпул секогаш губел кога не играл Ван Дајк

SportMedia - 19.02.2019

Холандскиот бек Виргил ван Дајк е незаменлива алка во одбраната на Ливерпул. Вечерва против Баерн нема да игра поради акумулирани жолти картони, а тоа може да претставува голем проблем за Ливерпул ако се погледнат мечевите на кои тој не играл Ван ...

(ФОТО) Кутињо остана на клупата, Барса со сите сили во нападот

Спортклуб - 19.02.2019

Познати се составите на Барселона и Лион за првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите. „Каталонците“ одат со најсилниот состав и со исклучително силен напад каде ќе го нема Кутињо, но ќе игра Усман Дембеле.

Најавени почетни постави за вечерашните битки во Ливерпул и Лион

Дерби - 19.02.2019

Вечерва во Лигата на шампионите ќе се одиграат два нови натпревари од осминафиналната фаза во која силите ќе ги одмерат Ливерпул и Баерн Минхен, односно Лион и Барселона. На двете средби се очекува интересен, активен, возбудлив фудбал со доста ...

Фирмино на линија за натпреварот со Баерн

Локално - 19.02.2019

Тимот на Ливерпул доби „бонус“ пред натпреварот со Баерн Минхен од Лигата на шампионите. Двата тима се соочуваат еден со друг на „Енфилд“ вечерва од 21:00 во првиот натпревар од 1/8-финалето на ЛШ.

Фирмино неизвесен за дуелот со Баерн

Телма - 19.02.2019

Во пресрет на дуелот со Баерн, менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп се соочува со нови проблеми околу составувањето на тимот. Поради вироза Роберто Фирмино го пропушти последниот тренинг и се уште е неизвесно дали ќе биде во комбинација за соочувањето ...

Нојер за грешките на Кариус: Тоа беше тажен ден за сите голмани

TopSport - 19.02.2019

Ветеранот на голот на Баерн Минхен, Мануел Нојер го поддржа поранешниот голман на Ливерпул, Лорис Кариус, откако неговите бизарни грешки го одбележија минатогодишното финале на Лигата на шампионите меѓу Ливерпул и Реал Мадрид.

Нојер: Атмосферата на „Енфилд“ е фантастична, мене тоа не ми пречи

Точка - 19.02.2019

Фудбалерите на Ливерпул и Баерн Минхен ќе ги одмерат силите во еден од најатрактивните дуели од осмина-финалето во Лигата на шампионите. За вечерва е закажан првиот дуел кој ќе се игра на „Енфилд“ во Ливерпул, а навивачите на англискиот клуб, како и ...

Ливерпул домаќин на Баерн, а Лион ја пречекува Барселона

Сител - 19.02.2019

Вечерва на програмата се два дуели од осминафиналната рунда во фудбалската Лига на шампиони Поголемо внимание привлекува дуелот на „Енфилд“, каде лидерот во англиското првенство Ливерпул го пречекува германскиот првак Баерн Минхен.

Ливерпул не губи од Германци на „Енфилд“

SportMedia - 19.02.2019

Вечерва два интересни натпревари во осминафиналето на Лигата на шампионите. Ливерпул против Баерн на „Енфилд" и Лион против Барселона на „Олимпик Лион". Секако вниманието ќе биде насочено кон дуелот меѓу поранешните петкратни европски шампиони, ...

Екс играчот на Ливерпул даде прогноза за двомечот со Баерн и какви им се шансите за 1/4 финале

Спортклуб - 19.02.2019

Поранешниот фудбалер на „црвените“ Дени Марфи, смета дека актуелната екипа која ја има Јирген Клоп, е доволно добра за лесно да го мине Баерн Минхен во двомечот од осминафиналето во ЛШ. Ливерпул според повеќето фудбалски фанатици е благ фаворит пред ...

Лалана го напушта Ливерпул, фудбалер на Лестер е негова замена!?

Sport 1 - 19.02.2019

Адам Лалана стана синоним за повреди во Ливерпул. Јирген Клоп, но и раководството на клубот повеќе немаат никаква доверба во Англичанецот. Се бара неговата замена, а ја пронајдоа во Џејмс Медисон, 22 годишниот фудбалер кој го носи дресот на Лестер.

Навивачите на Дортмунд од принципи не гостуваа во понеделник, по цена на титула

Оff.net - 19.02.2019

Борусија Дортмунд после цели 7 години може да стане шампион на Германија, но навивачите на овој клуб кои важат за едни од најверните во Европа, го пропуштија важното гостување во Нирнберг.