TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британската премиерка Тереза Меј во посета на Македонија

Фокус - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Тереза Меј во посета на Македонија

Р.С.Европа - 17.05.2018

„Оваа година кога одбележуваме 25-години од дипломатските односи меѓу Македонија и Велика Британија, врските меѓу нашите земји се посилни од кога и да е“. Ова се наведува во соопштението на кабинетот на британската премиерка Тереза Меј која по ...

Британската премиерка Тереза Меј денеска е во работна посета на Македонија

AKO - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да пристигне во Скопје .Ова е прва посета на британски премиер во Македонија по 19 години. Во 1999 за време на косовската криза во Скопје беше тогашниот премиер на Велика Британија, Тони Блер.

Тереза Меј ексклузивно за САКАМДАКАЖАМ.МК: Британија е решена да поддржи просперитетна иднина на граѓаните на ...

Сакам да кажам - 17.05.2018

Премиерката на Обединето кралство Тереза Меј во колумна што ексклузивно ја објавува САКАМДАКАЖАМ.МК пишува дека се чувствува оптимизмот и еланот да се обезбеди просперитетна иднина за сите граѓани на Македонија, а Велика Британија е решена да нѐ ...

Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Нова ТВ - 17.05.2018

Тереза Меј ќе ја предводи високата владина делегација на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска која денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, ќе се ...

Тереза Меј доаѓа во Македонија за прва посета на британски премиер на Западен Балкан од 1999 година

Сакам да кажам - 16.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј ќе ја нагласи безусловната поддршка на Обединетото кралство на зачувување на европската безбедност и потврдување на европските вредности за време на утрешната посета на Македонија, соопшти Кабинетот на британскиот ...

Сензација и молк: Тереза Меј доаѓа во Скопје!

Фокус - 16.05.2018

Како да го протолкувам молкот за најавената посета на Тереза Меј, ден по разговорите Заев-Ципрас. Да, Тереза Меј доаѓа во Скопје. Но, најважното прашање е зошто доаѓа ? Пишува: Денко Малески Кога највисоките претставници на големите сили не ...

Сојузникот на Меј предупредува: Може да ја изгубиме Северна Ирска поради брегзит

Макфакс - 16.05.2018

Демијан Грин, поранешен прв државен секретар и сојузник на Тереза Меј, за време на жестоката дебата сношти на „Би-би-си њузнјат“ ја предупреди британската премиерка да организира референдум за повторно обединување на Ирска како одговор на ...

Британската премиерка во Македонија:Тереза Меј доаѓа да го поттурне името?

Вечер - 16.05.2018

Неофицијалните информации говорат дека една од целите на посетата е да се даде дополнителен притисок во решавањето на спорт со името меѓу Скопје и Атина, по средбата која ќе ја имаат Заев и Ципрас претпаднево во Софија.

Меј го предупредила Ердоган да не ги занемарува демократските вредности

Стандард - 16.05.2018

Британскиот премиер, Тереза ​​Меј го предупредила вчера турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да не оди предалеку во преземањето на репресивни мерки против оние, за кои се верува дека стојат зад обидот за државен удар во 2016 година, пренесе ...

Британската премиерка Тереза Меј денеска во Скопје

+инфо - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Тереза Меј утре ќе пристигне во Македонија

Канал5 - 16.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј утре ќе пристигне во Македонија. А денеска во посета на земјава ќе биде Милан Кучан, поранешен претседател на Република Словенија. На иницијатива на британската премиерка на 9 и 10 јули во Лондон ќе се одржи Самит со ...

Тереза Меј на 17 мај во Скопје

Нова ТВ - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 17 мај ќе пристигне во Македонија, потврдија за НОВА владини извори. Претходно Тони Блер како британски премиер беше во Македонија во 2005 година за време на бегалската криза на Косово.

Протест во Лондон поради доаѓањето на Ердоган: „Терористот“ (ФОТО)

МКД - 15.05.2018

Активистите за слобода на медиумите и Курдите протестираа денеска во близина на седиштето на британската влада во Лондон пред средбата на премиерката Тереза Меј и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган кој е во посета на Велика Британија.

Тереза Меј на 17 мај доаѓа во Скопје на средба со премиерто Зоран Заев

Сител - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 17 во четврток доаѓа во Скопје потврдуваат извори за Сител.Ова е прва посета на британски премиер во МАкедонија по 19 години. Во 1999 за време на косовската криза во Скопје беше тогашниот премиер на Велика ...

Британската премиерка, Тереза Меј, на 17 мај во Скопје

Макфакс - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 17 мај ќе допатува во земјава, веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија. Таа ќе очекува да оствари средби со државно-политичкиот врв на Македонија.

Меј: Потребна е независна истрага за насилството во Газа

Макфакс - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Mеј изјави дека насилството во Газа е „трагично и загрижувачко“ и дека е потребна независна истрага откако израелските сили пукаа на демонстрантите и убија десетици Палестинци.

Tереза Меј денеска во Скопје

МКД - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска ќе допатува во земјава. Таа ќе оствари средби со државно-политичкиот врв на Македонија. Ова е прва посета на толку висок државник од Велика Британија од 1999 година кога Тони Блер како британски премиер беше ...

Британската премиерка доаѓа во посета на Македонија

Тера - 15.05.2018

На 18 мај веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија, во посета на Скопје ќе допатува британската премиерка Тереза Меј. Таа ќе оствари срдби со државно-пиолитичкиот врв на Македонија.

Британската премиерка Тереза Меј в четврток доаѓа во Скопје?!

Вечер - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 17 во четврток доаѓа во Скопје, велат владини извори. Меј ќе оствари средба со Заев најверојатно во попладневните часови по враќањето на македонскиот премиер од Софија, каде истиот ден тој ќе разговара со својот ...

Ердоган на средба со кралицата Елизабета, разговарале 40 минути зад затворени врати

Стандард - 15.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска се сретна со британската кралица Елизабета Втора во Бакингемската палата, објави турската телевизија НТВ. Разговорите меѓу двајцата, што се одржале зад затворени врати, траеле околу 40 минути.

Сензација и молк: Тереза Меј доаѓа во Скопје!

Либертас - 16.05.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Денко Малески за „Фокус“: Кога највисоките претставници на големите сили не заобиколуваа, некогаш само на неколку километри од нас, во посета на околните балкански држави, телефонот не прекинуваше да звони.

Сојузник на Меј предупредува: Може да ја изгубиме Северна Ирска поради брегзит

Точка - 16.05.2018

Демијан Грин, поранешен прв државен секретар и сојузник на Тереза Меј, за време на жестоката дебата сношти на „Би-би-си њузнјат“ ја предупреди британската премиерка да организира референдум за повторно обединување на Ирска како одговор на ...

Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Стандард - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Британската премиерка Тереза Меј утре доаѓа во Македонија

ТВ21 - 16.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј утре ќе пристигне во Македонија. А денеска во посета на земјава ќе биде Милан Кучан, поранешен претседател на Република Словенија. На иницијатива на британската премиерка на 9 и 10 јули во Лондон ќе се одржи Самит со ...

Британската премиерка Тереза Меј на 17 мај во Скопје

Независен - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 17 мај ќе допатува во земјава, веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија, јавува Макфах . Таа се очекува да оствари средби со државно-политичкиот врв на Македонија.

Меј: Потребна е независна истрага за насилството во Газа

Sky - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Mеј изјави дека насилството во Газа е „трагично и загрижувачко“ и дека е потребна независна истрага откако израелските сили пукаа на демонстрантите и убија десетици Палестинци.

Меј: Врските меѓу Македонија и Британија се посилни од било кога

Локално - 17.05.2018

За време на посетата на Македонија, британската премиерка Тереза ​​Мај ќе ја нагласи безусловната заложба на Обединетото Кралство за безбедност на Европа и почитување на европските вредности – пишува во соопштението кое го објави Владата на ...

Тереза Меј на 18 мај во Скопје

Либертас - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 18 мај веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија, ќе допатува во посета на Скопје. Таа ќе оствари средби со државно-пиолитичкиот врв на Македонија.

Сензација и молк: Тереза Меј доаѓа во Скопје!

Локално - 17.05.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Денко Малески за „Фокус“: Кога највисоките претставници на големите сили не заобиколуваа, некогаш само на неколку километри од нас, во посета на околните балкански држави, телефонот не прекинуваше да звони.

Британската премиерка Тереза Меј во Македонија

Независен - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Британската премиерка, Тереза Меј, на 17 мај во Скопје

Sky - 15.05.2018

Британската премиерка, Тереза Меј, на 17 мај ќе допатува во земјава, веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија. Таа ќе очекува да оствари средби со државно-политичкиот врв на Македонија.

Денеска во Скопје средба Заев – Меј

Канал5 - 17.05.2018

За време на посетата на Македонија, британската премиерка Тереза ​​Меј ќе ја нагласи безусловната заложба на обединетото кралство за безбедност на Европа. И почитување на европските вредности – пишува во соопштението кое го објави владата на ...

Тереза Меј 13 пати ја спомена „Македонија“ пред да дојде во Скопје

Фактор - 17.05.2018

Дури 13 пати британската премиерка Тереза Меј наместо ФИРОМ ја споменува Македонија во колумната која ексклузивно ја објавува порталот сдк.мк . Бесот во Атина е уште поголем затоа што таа ја користи Македонија во својата колумна а не Република ...

Тереза Меј доаѓа во Скопје

Фактор - 15.05.2018

На 18 мај по средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што ќе се одржи во Софија, во посета на Скопје ќе допатува британската премиерка, Тереза Меј. Таа ќе има средби со државно-пиолитичкиот врв на Македонија.

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Н.Македонија - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

Тереза Меј доаѓа во Скопје

Поглед - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 18 мај веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија, ќе допатува во посета на Скопје. Таа ќе оствари средби со државно-пиолитичкиот врв на Македонија.

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Курир - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Сител - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Британската премиерка Тереза Меј за прв пат во Македонија

еМагазин - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Вечер - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Република - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Заев и Меј на тет-а-тет средба во Влада

Макфакс - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј, денеска ќе престојува во официјална посета на земјава.Церемонијата за добредојде на британската делегација, ќе се одвива на ...

Заев и Меј на тет-а-тет средба во Влада

Точка - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј, денеска ќе престојува во официјална посета на земјава. Церемонијата за добредојде на британската делегација, ќе се одвива на ...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

А1 On - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

24Инфо - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република ...

Британската премиерка Тереза Меј денеска во посета на Македонија

Канал 77 - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација ќе се ...