TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција

Телма - 16.09.2020

Грција останува силен лобист и поддржувач на Северна Македонија во престојниот процес на преговори со ЕУ, додека со членството во НАТО, партнерството на двете земји се трансформирало и во сојузништво, оценија премиерите на двете држави, Зоран Заев и ...

Заев на средба со Мицотакис, владиниот тим бара поддршка за старт на преговорите со ЕУ

Сител - 16.09.2020

Премиерот Заев очекува Грција да биде земјата главен лобист за успешен старт на преговарачкиот процес на Македонија со Европската унија. Ова попладнево го истакна најпрво на средбата со грчката претседателка, а веднаш потоа и за време на работниот ...

Заев и Мицотакис на средба за европерспективата и Преспанскиот договор

Канал5 - 16.09.2020

Оптимизам по средбата Заев-Мицотакис во Атина..Премиерот е уверен дека Грција е најсилниот лобист на Македонија за преговорите со ЕУ. Грција останува силен лобист и поддржувач на Македонија во претстојниот процес на преговори со Европската Унија, ...

Заев во Атина: Стари пријатели и нови пријателства

Deutsche Welle - 16.09.2020

Грчкото јавно мислење во моментов не се интересира многу за Северна Македонија, а дури и лутите противници на Договорот од Преспа во владата на Неа Демократија се помирија со него. За ДВ од Атина Каки Бали Веројатно не можат да се наречат но ...

Заев на средба со Мицотакис и Сакеларопулу

24 Вести - 16.09.2020

Билатералните односи со акцент на развојот на економската соработка меѓу двете земји беа во фокусот на разговорите за време на работниот ручек во Атина меѓу премиерите на Грција и на Македонија Кирјакос Мицотакис и Зоран Заев.

Средба Заев - Мицотакис: Грција останува поддржувач во преговорите со ЕУ

Р.С.Европа - 16.09.2020

Со договорот од Преспа, Северна Македонија и Грција создадоа модел за успешно решавање на отворените прашања меѓу сосседите, било истакнато на денешната средба во Атина меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колга Кирјакос Мицотакис, ...

Жерновски: Историскиот исчекор што се направи со Преспанскиит договор ги надминува и регионалните граници

iPortal - 16.09.2020

Средбите на премиерот Заев и владината делегација во Атина со неговиот колега Мицотакис и претседателката Сакеларопули, кои се реализираат на самиот почеток од фунционирањето на новата Влада, се повеќе од симболично означување на успешниот напредок ...

(ФОТО+ВИДЕО) Средба зад маски на Заев и Мицотакис: Сега сме сојузници

360 степени - 16.09.2020

Двајцата премиери разговарале и спроведување акцискиот план од Договорот од Преспа, со акцент на работата на заедничките комитети за историските, образовните и археолошките прашања, како и за бизнис-дијалог, со цел за изнаоѓање решенија за ...

Заев на средба со грчката претседателка Сакеларопули: Подготвени сме за натомошно интензивирање на соработката согласно ...

ТВ21 - 16.09.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Грција, денеска оствари средба со претседателката на Република Грција Катерина Сакеларопулу.

Заев – Мицотакис: Грција останува силен лобист во преговорите со ЕУ

Макфакс - 16.09.2020

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше работна средба со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, која двајцата соговорници ја оценија како значаен и дополнителен придонес за унапредување на односите меѓу двете земји.

Заев: Договорите со Грција и Бугарија да бидат инспирација за регионот

Глас на Америка - 16.09.2020

„Договорите со Грција и со Бугарија треба да бидат инспирација за регионот и се пример за успехот на дипломатијата“ - Зоран Заев, на конференцијата на „Економист“ во Атина, порача дека на Западен Балкан му треба поголем фокус на мирот и стабилноста ...

Средба Заев – Мицотакис: Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја во преговорите со ЕУ

Мета - 16.09.2020

Премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев во рамките на својата дводневна посета на Грција, денеска во Атина имаше работна средба со премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис. Како што соопштија од владиниот кабинет, на неа меѓу другото, ...

Преглед на настани: Средба Заев – Мицотакис, Зелен ЦИВИЛ меѓу граѓаните…

CivilMedia - 16.09.2020

Со Договорот од Преспа, Република Северна Македонија и Грција создадоа модел за успешно решавање на отворените прашања меѓу соседите, додека со членството на земјата во НАТО партнерството се трансформира во сојузништво, а Грција останува силен ...

Заев е уверен дека Грција ќе биде главен лобист во процесот за преговори со ЕУ

360 степени - 16.09.2020

Грција ќе биде еден од главните лобисти за успешен старт на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство со Советот на ЕУ, со која ќе стартува процесот на преговори за членство на Северна Македонија во Европската Унија.

Заев: Заедно можеме да ги надминеме здравствените и економските предизвици

Алсат-М - 16.09.2020

„Се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици и само заедно можеме да ги надминеме, со поголема соработка и поголема солидарност“, рече премиерот Зоран Заев на конференцијата во Атина за иднината на Западен Балкан.

Заев се сретна со Мицотакис: Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја

Поглед - 16.09.2020

Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво со членството на нашата земја во НАТО, а Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја во претстојниот процес на преговори со Европската Унија.

Заев: Сите се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици, и заедно ќе ги надмимене со инвестирање во ...

ТВ21 - 16.09.2020

„Сите се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици, и заедно ќе ги надминеме, со поблиска соработка и со поголема солидарност. Затоа треба да продолжиме да инвестираме во добрососедски односи, да ги надминуваме отворените прашања со ...

ФОТО: Во Атина се сретнаа Заев и Мицотакис

Либертас - 16.09.2020

Да му покажеме на остатокот од светот, дека секој договор, пријателство, ракување носи бенефит за граѓаните, рече премиерот Зоран Заев на панелот посветен на иднината на Западен Балкан на конференцијата на Економист.

Заев на средба со Мицотакис, Османи со Дендиас

Deutsche Welle - 16.09.2020

Следат разговори за билатералната соработка, со фокус на Акцискиот план за имплементација на преземените обврски од Договорот од Преспа Македонскиот премиер Зоран Заев, кој со владина делегација од вчера престојува во дводневна работна посета на ...

Сакеларопулу – Заев: Договорот од Преспа создаде партнерство меѓу Грција и Северна Македонија

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Договорот од Преспа, освен што го реши тридецениското отворено прашање меѓу двете соседни земји, создаде и сојуз и партнерство и денеска Грција е силен поддржувач на Република Северна Македонија во нејзиниот процес за ...

Заев: Очекуваме поддршка од соседите во преговорите за членство во ЕУ

Алсат-М - 16.09.2020

Преговорите за членство во ЕУ може да траат 5, 6 или 7 години, во зависност од резултатите што ќе ги покаже Северна Македонија, но и во зависност од фокусот на ЕУ кон ова прашање, рече премиерот Зоран Заев на форумот што се одржува во Атина.

(ФОТО) Заев и Мицотакис седнаа на иста маса во Атина

360 степени - 16.09.2020

Почна работниот ручек на премиерите на Северна Македонија и на Грција Почна работниот ручек во Атина на премиерите на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Кирјакос Мицотакис. Од македонска страна, на работниот ручек присуствуваат и ...

Средба Заев – Мицотакис во Атина

Сител - 16.09.2020

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска ќе оствари средба со неговиот грчки колега Кирјакос Мицотакис на маргините на Конференцијата на Економист посветена на борбата со пандемијата на КОВИД 19 и нејзиното влијание врз глобалната и европска ...

Заев: Од октомври продолжуваат разговорите за брендовите меѓу С.Македонија и Грција

+инфо - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев информира дека бренсовите ќе бидат дел и од денешните разговори меѓу него и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. Бренд имињата на продоизводите, избегнувањето на двојното оданочување, заштита на инвестициите и Договорот од Преспа ...

Од опозиционер-националист до премиер-реалист: Мицотакис за Договорот од Преспа

360 степени - 16.09.2020

Денешната ќе биде трета средба на Заев и Мицотакис. Грчкиот премиер изминатата година и пол лавираше во неговите изјави за Договорот од Преспа – го отфрлаше во опозиција за сега да вели дека нема друг избор освен да ги исполнува меѓународните ...

Заев до грчката претседателка: Грција може да се потпре на својот сосед

Република - 16.09.2020

Грчката претседателка Катерина Сакеларопулу, по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев, порача дека настапува „нова ера“ во билатералните односи меѓу Грција и Македонија. Откако му го честитала на Заев реизборот за премиер, Сакеларопулу ја ...

Заев на конференција на „Економист“ за Западен Балкан: Заедно се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици

Макфакс - 16.09.2020

Заедно се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици, и само заедно можеме да ги надминеме, со поблиска соработка и со поголема солидарност. Затоа треба да продолжиме да инвестираме во добрососедски односи, да ги надминуваме отворените ...

Заев: Да му покажеме на светот дека секој договор, секое пријателство, секое ракување, носи бенефит за граѓаните

Опсервер - 16.09.2020

Атина, 16 септември 2020 () – Ќе се обидам да ги охрабрам лидерите од соседите, но и тука во Грција, лидерите од Владата, од Парламентот и претседателката на земјата, во Северна Македонија да видат добар партнер за иден развој, рече премиерот на ...

ФОТО: Дора Бакојани во патики, Заев доследен на сината вратоврска

Фактор - 16.09.2020

Премиерот Заев е во работна посета на Р. Грција, негово прво службено патување надвор од земјата во вториот мандат како претседател на Владата на Северна Македонија. Освен учеството на конференцијата на „Економист“, има и средби со премиерот ...

Заев најави дека во октомври ќе се разговара за имињата на брендовите од Македонија и Грција

Република - 16.09.2020

Во октомври треба да има средба на коморите од Македонија и Грција, а експертска група ќе работи на проблемот околу имињата на брендовите на продоизводите. Како што најави премиерот Зоран Заев, именувањето на брендовите, како и избегнувањето на ...

Заев: Прв пат во Атина слетувам со „Северна Македонија“ на владиниот авион

Фактор - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев во своето денешно интервју за МЕГА рече дека за прв пат слетал во Атина со името „Северна Македонија“ испишано на владиниот авион. Ова претседателот на македонската Влада го одговори во контекст на новинарската констатација дека ...

Заев на средба со Мицотакис во Атина

Макфакс - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев, кој престојува во дводневна работна посета на Грција со владината делегација денеска ќе разговара со премиерот Кирјакос Мицотакис и со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу.

Заеднички ја исцртуваме стратегијата за да излеземе од кризата посилни и посплотени, изјави Заев од Атина

ММС - 16.09.2020

Во рамките на конференцијата организирана од еминентниот „Економист“ во Атина, премиерот Зоран Заев кој од вчера е во дводневна работна посета во главниот град на нашиот сосед, испрати обединувачка и охрабрувачка порака.

Заев на ФБ: Голем интерес од медиумите во Грција и од регионот за Северна Македонија

24Инфо - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев утринава на својот Фејсбук профил напиша дека медиумите од Грција и од регионот покажале голем интерес за Северна Македонија и за постизборниот период. Во статусот, Заев наведува дека за време на неговиот престој во Атина дал ...

Заев: Со националните интереси на секоја земја, ги споделуваме и солидарноста и кохезијата

МКД - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев, кој од вчера престојува во работна посета на Атина, на својот профил на Фејсбук објави дека синоќа имал вечера со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас и екс-претседателот на Франција, Франсоа Оланд, со кои се согласиле дека ...

Заев вели дека се изнадавал интервјуа во Атина

Фактор - 16.09.2020

Зоран Заев, премиерот на Македонија, на својот профил на Фејсбук информира дека најмалку пет пати бил интервјуиран откако од во Атина, предводејќи ја владината делегација на Конференцијата на „Економист“.

Премиерот Зоран Заев се дружеше со Алексис Ципрас и Франсоа Оланд во Атина

еМагазин - 16.09.2020

Првиот работен ден на конференцијата на угледниот „Економист“ во Атина го завршуваме со заедничка констатација дека во критични времиња, предизвикани од пандемијата со Ковид-19, народите од Европа мора да бидат здружени во справувањето со заканата ...

Во Атина средба меѓу премиерите Заев и Мицотакис

Р.С.Европа - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев, кој престојува во дводневна работна посета на Грција со владината делегација денеска ќе разговара со премиерот Кирјакос Мицотакис и со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу.

Заев на низа средби во Атина

Курир - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Атина, денеска ќе оствари средби со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, како и со лидерот на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас, а ...

Заев за грчките медиуми: Граѓаните во Македонија покажаa дека знаат да ги наградaт тешките политички одлуки кои ...

Магазин - 16.09.2020

Претставниците на медиумите од Грција и од регионот покажаа голем интерес за Република Македонија и за постизборниот период, за време на дводневната работна посета на Атина и учеството на конференцијата на „Економист“ на тема „Европа: Зајакнување на ...

Заев во Атина: Вчера другаруваше со Ципрас, ама денеска „ќе пее“ кај Мицотакис

Фактор - 16.09.2020

Денеска е вториот ден од посетата на премиерот Зоран Заев и владината делегација што ја предводи во Атина во рамки на Конференцијата на „Економист“, а на агендата е средба со претседателот на грчката влада Киријакос Мицотакис, но и со ...

ВМРО-ДПМНЕ: На Заев патот до ЕУ води преку Панама, а завршува со анти-ЕУ, бизнисменот Дака и криминал со 2 000 станови

Press24 - 15.09.2020

СДСМ и Заев се тие кои се против Европската Унија за да може да крадат и да не одговараат. Тие се се што е спротивно од она што претставува европска вредност, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на соопштението од СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е мафија која 4 години ја држи државата надвор од ЕУ

Либертас - 15.09.2020

СДСМ и Заев се тие кои се против Европската Унија за да може да крадат и да не одговараат, велат од ВМРО-ДПМНЕ, откако СДСМ го обвини Христијан Мицкоски дека е против ЕУ. „Зоран Заев и СДСМ се против Европската унија затоа што склопуваат бизнис ...

ВМРО-ДПМНЕ: На Заев патот до ЕУ води преку Панама, а завршува со анти-ЕУ, бизнисменот Дака

MakPress - 16.09.2020

СДСМ и Заев се тие кои се против Европската Унија за да може да крадат и да не одговараат. Тие се се што е спротивно од она што претставува европска вредност. Зоран Заев и СДСМ се против Европската унија затоа што склопуваат бизнис зделки со анти-ЕУ ...

Заев на работен ручек со Мицотакис и на средба со Сакеларопулу во Атина

24Инфо - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Атина, денеска ќе оствари средби со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, како и со лидерот на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас, а ...

Заев денес на средба со Сакеларопулу и работен ручек со Мицотакис во Атина

Слободен Печат - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Атина, денеска ќе оствари средби со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, како и со лидерот на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас, а ...

Заев: Во критични времиња на пандемијата со КОВИД-19, народите од Европа мора да бидат здружени

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Премиерот Зоран Заев, кој од вчера престојува во работна посета на Атина, на својот профил на Фејсбук објави дека синоќа имал вечера со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас и екс-претседателот на Франција, Франсоа ...

Заев на работен ручек со Мицотакис и на средба со Сакеларопулу во Атина

Опсервер - 16.09.2020

Атина, 16 септември 2020 () – Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Атина, денеска ќе оствари средби со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, како и со лидерот на ...

Заев: Народите од Европа мора да бидат здружени во справувањето со заканата на коронавирусот

Слободен Печат - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев, кој од вчера престојува во работна посета на Атина, на својот профил на Фејсбук објави дека синоќа имал вечера со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас и екс-претседателот на Франција, Франсоа Оланд, со кои се согласиле дека ...

Заев на работен ручек со Мицотакис и на средба со Сакеларопулу во Атина

Независен - 16.09.2020

Фото: Б. Грданоски Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Атина, денеска ќе оствари средби со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, како и со лидерот на опозициската ...