TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Куќен притвор и одземени пасошите на членовите на Левица

Нова ТВ - 25.04.2016

Челновите на партијата Левица Здравко Савески и Владимир Куновски кои денеска беа приведени поради учество во толпа за време на демолирање на Канцеларијата на Иванов судот им доделил мерка куќен притвор и одземање на пасошите, потврдиај за НОВА ...

Приведен Здравко Савески од „Левица“ еден од најактивните демонстранти

Сакам да кажам - 25.04.2016

Членот на Президиумот на Левица Здравко Савески утринава бил повикан на информативен разговор во Полициската станица „Пролет“, соопштија од партијата „Левица“ која е меѓу најактивните во организацијата на антивладините протести.

МВР:Кривична за Савески заради демолирањето на канцеларијата на Иванов

Нова ТВ - 25.04.2016

Членот на партијата Левица, Здравко Савески кој утрово беше повикан и задржан во полициската станица Пролет во населбата Кисела Вода, се товари дека за време на протестот на 13 април, со дел од толпата демонстранти влегол во народната канцеларија на ...

Членовите на Левица пуштени во куќен притвор со кривични пријави

Либертас - 25.04.2016

Преставници на партијата „Левица“ на почетокот на протестот, којшто и денеска се одржува пред Специјалното јавно обвинителство, соопштија дека се ослободени нивните членови од притвор. Дополнето: Според најновите информации, Здравко Савески и ...

Членот на Левица Савевски денеска на распит во полициска станица за случувањата во протестите

24 Вести - 25.04.2016

МВР и официјално поднесе кривична пријава против членот на партијата Левица Здравко Савевски. Според дописот на МВР се наведува утврдено е дека лицето З.С. кривичното дело го извршил на тој начин што влегол во демолираната канцеларија заедно со дел ...

Кривична за Здравко Савески бидејќи запалил слика од Иванов и фрлал кон Народната канцеларија

Радио МОФ - 25.04.2016

Единицата за насилен криминал, го предаде Здравко Савески до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје поради сомневање за сторено кривично дело „Учество во толпа што ќе изврши кривично дело“.

Приведен лидерот на „Левица“ поради „Шарената револуција“

Утрински - 25.04.2016

Од партијата бараат ослободување на Здравко Савевски и одложување на постапката за него и за уште неколку други лица кои, исто така, биле повикани на распит во полиција Љубиша Станковиќ Лидерот на новоформираната политичка партија „Левица“, Здравко ...

Членовите на партијата Левица се ослободени од притвор

Точка - 25.04.2016

Членовите на партијата Левица ,Здравко Савески и Владимир Куновски, кои денес беа приведени поради учество во толпата за време на демолирањето на Канцеларијата на претседателот Иванов, попладнево се пуштени на слобода, објавија активисти на ...

Здравко Савески и Владимир Куновски пуштени на слобода!

+инфо - 25.04.2016

Активисти на партијата Левица пред малку објавија дека нивните другари Здравко Савески и Владимир Куновски, кои денеска беа приведени поради учество во толпа за време на демолирање на канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов, се пуштени на ...

Левица: Уште еден наш член е приведен, можат да нè уапсат сите, но идејата нема да згасне

МКД - 25.04.2016

Уште еден член на Левица, Владимир Куновски, денес е приведен и ќе биде изведен во предистражна постапка!, соопштуваат од Левица, откако попладнево одржаа прес-конференција на која реагираа за приведувањето на нивниот член, проф. д-р Здравко Савески.

Aпсат демонстранти за да ги угушат анти-владините протести

Р.С.Европа - 25.04.2016

Левица се спротивставува на политичкиoт прогон на нивните членови и велат дека нема толку затвори, колку што тие имаат следбеници. Изутрината е приведен професор Здравко Савески, а неколку луѓе биле викнати на разговор во полиција.

МВР: Кривични пријави за учество во толпа против Савески и уште едно лице

Академик - 25.04.2016

Имено, утврдено е дека Савески кривичното дело го извршил на тој начин што влегол во демолираната канцеларија заедно со дел од толпата, запалил фотографија од претседателот Ѓорге Иванов и фрлал со предмет кон Народната канцеларија, додека В. К.

Челнови на „Левица“ повикани во полициска станица

Телма - 25.04.2016

Членот на президиумот на партијата „Левица“, Здравко Савески од изутринава е во полициската станица „Пролет“. Бил повикан на разговор, а Савески неофицијално се испитувал и му се посочувале полициски видео-материјали за кривично дело учество во ...

Заев: Немате шанса да нè исплашите!

+инфо - 25.04.2016

Апсењето на Здравко Савески од Левица и повикувањето на демонстранти на информативни разговори е безобразие и порака за заплашување на граѓаните, оцени Зоран Заев, лидерот на СДСМ, кој е присутен на вечерашниот протест.

Апсењето на Савески: заплашување или свесно радикализирање на протестите?

Deutsche Welle - 25.04.2016

Апсењето на еден од лидерите на партијата „Левица“ Здравко Савески предизвика бурни реакции во јавноста. Од неговата партија сметаат дека се прави обид за заплашување. Чавков деновиве веќе го најави потегот.

ЗОШТО Е ПРИВЕДЕН ЛИДЕРОТ НА ЛЕВИЦА: Савески снимен како уништува државен имот (ВИДЕО)

Телеграф - 25.04.2016

На снимките, кои ги објави порталот „Прес24“, се гледа како тој пали фотографии од претседателот Ѓорге Иванов изнесени од Народната канцеларија на шефот на државата, но и фрла со тврди предмети кон истата канцеларија.

Кривична пријава за Здравко Савески

Фокус - 25.04.2016

Савески се терети дека направил кривично дело со тоа што влегол во демолираната канцеларија на претседателот Иванов, фрлал со предмети и запалил негова фотографија. Граѓанскиот активист и член на партијата „Левица” Здравко Савески, денеска доби ...

Демири: Нека нѐ апсат, ние продолжуваме да протестираме

Нова ТВ - 25.04.2016

Мариглен Демири – член на партијата Левица во студио на НОВА говори за неговиот соборец Здравко Савески кој утрово беше приведен, ги повикува сите без разлика на политичка, етничка, верска припадност да бидат дел од Шарената ...

Левица: Полицијата прави прогон против неистомислениците

ТВ21 - 25.04.2016

Приведувањето на лидерот на Левица Здравко Савески – еден од најактивните демонстранти на протестите од движењето „Протестирам“, е политички прогон на неистомислениците на власта, рече Димитар Апасиев, од пред Кривичниот суд.

Левица: Приведувањето на Савески е отворен политички прогон против неистомислениците (ВИДЕО)

МКД - 25.04.2016

Утрово членот на президиумот на Левица и еден од најактивните демонстранти на протестите од движењето „Протестирам“, проф. д-р Здравко Савески е повикан на информативен разговор во полициската станица „Пролет“ во Кисела Вода, по што е задржан со ...

Левица: Приведувањето на Савески е обид да се заплашат луѓето што протестираат

Радио МОФ - 25.04.2016

Приведувањето на членот на президиумот на Левица и еден од најактивните демонстранти на протестите од движењето „Протестирам“ Здравко Савески , е политички прогон на неистомислениците на власта, рече неговиот сопартиец Димитар Апасиев , на денешната ...

Левица: Немате вие затвори колку што ние имаме следбеници

Телма - 25.04.2016

Целта е да се угуши народниот револт кој станува се помасовен, рече пред новинарите Димитар Апасиев од Левица по приведувањето на Здравко Савески член на Президиумот на Левица. Од Левица упатија три пораки: 1.

„Левица“ бара да престане кривичниот прогон против нивни членови и поддржувачи и против лицата што протестираат

Академик - 25.04.2016

Од МВР потврдуваат дека Савески бил повикан на разговор во полициска станица во врска со случувањата пред Народната канцеларија на Претседателот на РМ од првата вечер на протестите, 12 април. Савески сам се јавил на поканата.

Демократски сојуз бара ослободување на Здравко Савевски од притвор

Нова ТВ - 25.04.2016

Партијата „Демократски сојуз“ чиј што претседател е Павле Трајанов, денеска преку писмено соопштение побара ослободување на Здравко Савевски од „Левица“ од притвор“, како и да им се овозможи на граѓаните да мирно и без страв да протестираа.

Здравко Савевски од партијата ,,Левица‘‘ осомничен за учество во толпа

Сител - 25.04.2016

Продолжува идентификацијата на лицата кои на 13ти април ја демолираа Народната канцеларија на Претседателот и просториите на Министерството за правда. Снимките и фотографиите од настанот покажале дека во насилните протести учествувал и Здравко ...

ЦИВИЛ: Апсењата мора да престанат!

Телма - 25.04.2016

ЦИВИЛ - Центар за слобода, најостро го осудува приведувањето на членот на Президиумот на Левица, д-р Здравко Савески. Утрово, по информативниот разговор во Полициската станица „Пролет“ (Кисела Вода), Савески е приведен и истиот ќе биде одведен пред ...

Левица: „Немаат затвори колку што имаме следбеници“

Р.С.Европа - 25.04.2016

Претставници на политичката партија Левица, на денешната прес конференција пред Основниот суд 1 во Скопје, ги повикаа министерот за заменик министерот за внатрешни работи веќе да не поднесуваат кривични пријави против нивни членови.

Савевски „заработи“ кривична за демолирање на канцеларијата на Иванов

Фактор - 25.04.2016

Здравко Савески од Левица кој утрово беше повикан и задржан во полициската станица Пролет во населбата Кисела Вода, се товари дека за време на протестот на 13 април, учествувал во демолирањето на канцеларијата на Иванов.

(ВИДЕО) Левица: Сите што ги бара полицијата да не се пријавуваат, вечер масовни протести

А1 On - 25.04.2016

На прес конференција пред Кривичниот суд, Левица им порача на сите кои полицијата ги бара за инфорамтивен разговор, да не се пријавуваат во станиците и да не одат. Според нив, нема да се дозволи криминалците кои се аболицирани да седат на власт и да ...

Остри реакции по апсењето на Здравко Савески од Левица: Вечер сите масовно пред СЈО!

Либертас - 25.04.2016

Откако партијата Левица соопшти дека утрово, членот на Президиумот на Левица – д-р Здравко Савески е повикан на информативен разговор во Полициската станица „Пролет“ (Кисела Вода), по што е приведен и истиот ќе биде одведен пред јавен обвинител и ...

Левица бара да не се определува притвор за нејзините членови

+инфо - 25.04.2016

Здравко Савески од Левица е задржан во полициска станица со неофицијално обвинение за учество во топла за кое се заканува парична казна и затворска казна од 3 години. Шпекулациите се дека ќе му биде определена мерка притвор.

Осомничени лица за нередите на протестите во Скопје

Канал5 - 25.04.2016

Вкупно 4 лица се повикани на разговор во полициска станица во врска со инцидентите на протестите ,во кои беше демолирана канцеларијата на претседателот Иванов и зградата на министерството за правда.

Савески кој палел И каменувал пред канцеларијата на Претседателот повикан во полициска станица

Вечер Прес - 25.04.2016

Јавното обвинителство бара притвор бидејќи учествувал во толпа која ја демолирала канцеларијата на претседателот Иванов. Савески сам се јавил во полиција, а од неговата партија велат дека станува збор за притисок за да се угушат протестите Еден од ...

По Савески, приведен уште еден член на „Левица„

еМагазин - 25.04.2016

Уште еден член на „Левица“, Владимир Куновски е денес приведен и ќе биде изведен во предистражна постапка, соопштуваат од „Левица“. Претходно од таму информираа за приведувањето на нивниот член, проф. д-р Здравко Савески.

ВИДЕО: „Гори, свињо“ -Здравко Савески пали, каменува и ја крши Канцеларијата на претседателот

Пулс24 - 25.04.2016

На видеото може да се види како Здравко Савески од Президиумот на „Левица“ пали фотографии од претседателот Иванов, но и како фрла камења кон Народната канцеларија на Претседателот и изнесува материјали од неа.

Приведен Здравко Савески од Левица

Р.С.Европа - 25.04.2016

Членот на раководството на Левица, Здравко Савески изутрината бил повикан на информативен разговор во полициска станица, по што бил приведен и ќе биде одведен пред јавен обвинител и судија во пред истражна постапка, со барање за определување на ...

Лавина од реакции по приведувањето на Савевски

Фактор - 25.04.2016

По утринското повикување на распит и приведување на Здравко Савевски од Левица партии и здруженија се јавија со реакции. „Приведувањето на Здравко Савевски, еден од лидерите на „Левица“, само ја покажува бруталноста, едновремено и стравот, на ...

ВИДЕО: Савески фатен од камерите пред канцеларијата на Претседателот Иванов

Курир - 25.04.2016

На видеото може да се види како Савески пали фотографии од Претседателот но и како фрла камења кон канцеларијата. Здравко Савески, лицето за кое медиумите под контрола на СДСМ и СОРОС утрово објавија дека е еден од повиканите во полиција за нередите ...

ОЈО го бара првиот притвор за демонстрант поради симнување на сликата на Иванов

Либертас - 25.04.2016

Денешното апсење на Здравко Савески од Левица е по барање на скопското Јавно обвинителство по доставени видео снимки од полициски камери но и од камерите на тв куќите кои ги следат протестите кои започна со аболицијата од претседателот Иванов, ...

Уапсени членови на Левица, се бара нивно ослободување

Макфакс - 25.04.2016

Членот на Президиумот на Левица, Здравко Савески, е повикан на информативен разговор во полициската станица во Кисела Вода, по што е приведен и ќе биде одведен пред Јавен обвинител и судија во предистражна постапка, со барање за определување мерка ...

Приведен Здравко Савески од Левица

+инфо - 25.04.2016

Членот на президиумот на Левица, Здравко Савески, утрово е повикан на информативен разговор во полициската станица „Пролет“ во Кисела Вода, по што е приведен и ќе биде одведен пред јавен обвинител и судија во предистражна постапка, со барање за ...

Приведен Здраво Савески, еден од членовите на раководството на Левица

Кумановски м. - 25.04.2016

Здравско Савевски, член на раководството на новоформираната партија Левица изутринава бил повикан на информативен разговор во полициска станица, а потоа бил приведен и се очекува да биде изведен пред јавен обвинител и судија во предистражна ...

МВР: Кривична пријава против Савески заради демолирањето на канцеларијата на Иванов

Локално - 25.04.2016

Членот на партијата Левица, Здравко Савески кој утрово беше повикан и задржан во полициската станица Пролет во населбата Кисела Вода, се товари дека за време на протестот на 13 април, со дел од толпата демонстранти влегол во народната канцеларија на ...

Членовите на партијата Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски ослободени од притвор

Бриф - 25.04.2016

Членовите на партијата Левица Здравко Савески и Владимир Куновски кои денеска беа приведени поради учество во толпа за време на демолирање на Канцеларијата на Иванов попладневно се пуштени на слобода, објавија нивните сопартијци.

Домашен притвор за Здравко Савески и Владимир Куновски

А1 On - 25.04.2016

Активисти на партијата Левица пред малку објавија дека нивните другари Здравко Савески и Владимир Куновски, кои денеска беа приведени поради учество во толпа за време на демолирање на канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов, не се веќе во ...

Кривични пријави за учество во толпа против Савески и уште едно лице

Тера - 25.04.2016

Имено, утврдено е дека Савески кривичното дело го извршил на тој начин што влегол во демолираната канцеларија заедно со дел од толпата, запалил фотографија од претседателот Ѓорге Иванов и фрлал со предмет кон Народната канцеларија, додека В. К.

Заев: Немате шанса да нè исплашите!

А1 On - 25.04.2016

Апсењето на Здравко Савески од Левица и повикувањето на демонстранти на информативни разговори е безобразие и порака за заплашување на граѓаните, оцени Зоран Заев кој е присутен на вечерашниот протест.

Демири: Нека апсат ние продолжуваме да протестираме

Пулс24 - 25.04.2016

Мариглен Демири – член на партијата Левица во студио на НОВА говори за неговиот соборец Здравко Савески кој утрово беше приведен, ги повикува сите без разлика на политичка, етничка, верска припадност да бидат дел од Шарената револуција Мариглен ...

Левица: Немате вие затвори колку што ние имаме следбеници

Либертас - 25.04.2016

Целта е да се угуши народниот револт кој станува се помасовен, рече пред новинарите Димитар Апасиев од Левица по приведувањето на Здравко Савески член на Президиумот на Левица, пренесе Телма . Од Левица упатија три пораки: 1.

Цивил: Апсењата мора да престанат!

+инфо - 25.04.2016

Цивил - Центар за слобода, најостро го осудува приведувањето на членот на Президиумот на Левица, д-р Здравко Савески. Утрово, по информативниот разговор во Полициската станица „Пролет“ (Кисела Вода), Савески е приведен и истиот ќе биде одведен пред ...