TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иницијативен одбор за промени во ВМРО: Да беше искрен, Мицкоски ќе се повлечеше

Фокус - 21.09.2020

Да беше искрен во предлогот за вонреден Kонгрес и намерата да не се кандидира, Христијан Мицкоски ќе си дадеше оставка и ќе беше свикан конгресот, наместо да прави театар злоупотребувајќи го Централниот комитет со истечен мандат, велат од ...

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

ТВ21 - 21.09.2020

Од иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ, се огласија по повод изјавата на Христијан Мицкоски после Централниот комитет на партијата. Тие го нарекоа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ лош глумец.

Иницијативен одбор за конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец чија суета ја турка ВМРО-ДПМНЕ во пропаст

Канал5 - 21.09.2020

Христијан Мицкоски е само лош глумец чија суета ја турка ВМРО-ДПМНЕ во пропаст. Да беше искрен во предлогот за вонреден Kонгрес и намерата да не се кандидира, ќе ја искористеше можноста што ја дава статутот, ќе си дадеше оставка и ќе беше свикан ...

СДСМ: Бегалецот Груевски му скрои нов Извршен комитет на Мицкоски за да ја спаси фотелјата во белиот дворец

ТВ21 - 21.09.2020

Откако Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, го одбила предлогот на лидерот Христијан Мицкоски за вонреден конгрес во кој ќе биде избран нов претседател, се огласија од СДСМ. Тие сметаат дека Груевски го скроил Извршниот комитет само да го спаси Мицкоски ...

Игор Јанушев не е веќе генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски вели се повлекол од лични причини

Сакам да кажам - 21.09.2020

Игор Јанушев не е веќе генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. Лидерот на партијата Христијан Мицкоски по денешната седница на Централниот комитет на партијата кажа дека Јанушев се повлекол од функцијата поради лични причини и во наредниот период ќе се ...

Избрани новите членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 21.09.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата на членовите на Централниот комитет на партијата изјави дека предложил свикување на вонреден конгрес на кој тој не би се кандидирал. Членовите на Централниот комитет, како што посочи тој, ...

Нема вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски останува лидер на партијата (ВИДЕО)

Слободен Печат - 21.09.2020

Централниот комитет едногласно го одби мојот предлог за свикување на вонреден конгрес на кој што нема да се кандидирам и со тоа ми даде полн легитимитет да продолжам да раководам со ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев се повлече од местото Генерален секретар ...

„Мицкоски доби легитимитет за борба против мафијата, катарзата продолжува со нов Извршен комитет“

Курир - 21.09.2020

Ви благодарам за вашето присуство во овие доцни часови, денеска имавме важна седница на Централниот Комитет на партијата на која што дискутиравме за актуелната политичка состојба, но и значајни внатрепартиски случувања.

Игор Јанушев веќе не е генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, партијата избра нов Извршен комитет

А1 On - 21.09.2020

Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се повлекува од партиската функција, соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по вечерашната седница на Централниот комитет, на која партијата избра нови членови на Извршниот комитет.

Тројца охриѓани во новиот ИК на ВМРО ДПМНЕ, Игор Јанушев повеќе не е генерален секретар

OhridNews - 21.09.2020

Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ вечерва на седница ги избра членовите на новиот Извршен комитет на партијата, во кој ќе членуваат тројца охриѓани: Александар Николоски, Кирил Пецаков и Трајко Славески.

Избрани нови членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу нив и инфектологот Вело Марковски, Јанушев се повлече

ТВ21 - 21.09.2020

Формиран е новиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Вечерва на Централниот комитет беа назначени неколку нови членови, а се повлече Игор Јанушев. Новиот Извршен комитет на партијата ќе го сочинуваат: Александар Николоски, Владо Мисајловски, Иван ...

Маркоски, Димитриевска Кочовска и Мизрахи нови членови на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 21.09.2020

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница го избра Извршниот комитет во кој се најдоа двајцата потпретседатели на партијата, но генералниот секретар, поради лични причини се повлекува од функцијагта.

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Макфакс - 21.09.2020

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се повлекува од партиската функција, соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Мизрахи, Милошоски, Вело Марковски се нови членови на ИК на ВМРО, Јанушев се повлекува

Фокус - 21.09.2020

Александар Николоски, Владо Мисајловски, Иван Иванов, Сергеј Попов, Никола Мицевски, Гордана Димитриевска- Кочоска, Рашела Мизрахи, Стефан Андоновски, Марија Андоновска, Олга Лозановска, Дафина Стојановска, Вело Марковски, Трајко Славевски, Влатко ...

Мицкоски: Понудив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам кандидат за претседател, но едногласно беше одбиено

ТВ21 - 21.09.2020

По Централниот комитет вечерва во ВМРО-ДПМНЕ, изјава даде лидерот Христијан Мицкоски. Тој истакна дека понудил вонреден конгрес, на кој нема да биде кандидат за претседател, но на Централен комитет било одбиено.

(ВИДЕО) Мицкоски предложил, ЦК му го одбил барањето за вонреден конгрес

360 степени - 21.09.2020

Откако ЦК е одбие ваков предлог, во следните 6 месеци не може да биде поднесено ново Вечерва е избран и нов Извршен комитет на партијата, а Игор Јанушев веќе не е генерален секретар Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва изјави дека тој ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги продолжи протестите

Сител - 21.09.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави дека партијата ќе ги продолжи тематските протести кои се одржуваат во Скопје. Тој по завршување на вечерашниот Централен комитет на партијата изјави дека досегашниот генерален секретар, Игор ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Предложив да си одам, но Централниот комитет не ме пушта

А1 On - 21.09.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер каде тој нема да се кандидира, но предлогот му бил одбиен. „Јас не бегам од моите принципи и затоа иако до денешен ден не беше поднесена никаква иницијатива ...

Смени во ВМРО ДПМНЕ: Јанушев заминува, Вело Марковски влезе во извршниот комитет

Centar - 21.09.2020

ВМРО ДПМНЕ денеска избра нов Извршен Комитет. Централниот Комитет избра нови членови во извршниот комитет на партијата, при што најголем дел се стари ликови, но како нови во овој партиски орган може да се споменат Вело Марковски, Антонио Милошоски, ...

Игор Јанушев се повлекува од местото генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 21.09.2020

Јанушев, како што соопшти лидерот на партијата Христијан Мицкоски имал лични причини за повлекувањето од функцијата . Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев од лични причини се откажал да ја извршува оваа партиска функција.

СДСМ: Ова ВМРО-ДПМНЕ на чело со извршителот Мицкоски е столб на криминалот и режимот на Никола Груевски и Орце Камчев

Centar - 21.09.2020

Соопштение за јавност – реакција на изјавата на Христијан Мицкоски Ова ВМРО-ДПМНЕ на чело со извршителот Мицкоски е столб на криминалот и режимот на Никола Груевски и Орце Камчев Откако Христијан Мицкоски и трет пат изгуби на изборите, бегалецот ...

Олга Лозановска нов член на ИК на ВМРО ДПМНЕ

Тера - 21.09.2020

По вечерашната седница на Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ, претседателот на партијата Христијан Мицкоски го соопшти новиот состав на Извршниот комитет на партијата. Во новиот состав на ИК на ВМРО ДПМНЕ се потпретседателите на партијата Александар ...

Инфектологот Вело Марковски, нов член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев не е повеќе генерален секретар

24 Вести - 21.09.2020

Игор Јанушев, еден од најблиските соработници на Христијан Мицкоски повеќе нема да биде генерален Секретар на партијата. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски најави дека Јанушев се повелкува од приватни причини.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ го одби предлогот на Мицкоски за вонреден конгрес

МКД - 21.09.2020

Вечерва на редовниот состанок членовите на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го одбиле предлогот на лидерот на партијата Христијан Мицкоски за свикување на вонреден конгрес на кој тој не би се кандидирал.

Јанушев се повлекува, Мизхари, Милошоски, Вело Марковски се нови членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Република - 21.09.2020

Александар Николоски, Владо Мисајловски, Иван Иванов, Сергеј Попов, Никола Мицевски, Гордана Димитриевска-Кочоска, Рашела Мизрахи, Стефан Андоновски, Марија Андоновска, Олга Лозановска, Дафина Стојановска, Вело Марковски, Трајко Славевски, Влатко ...

ИК на ВМРО-ДПМНЕ подновен со Рашела, Коце, Влатко, Антонио – Јанушев сам побарал да биде сменет од генсек

Либертас - 21.09.2020

Александар Николоски, Владо Мисајловски, Иван Иванов, Сергеј Попов, Никола Мицевски, Гордана Димитриевска- Кочоска, Рашела Мизрахи, Стефан Андоновски, Марија Андоновска, Олга Лозановска, Дафина Стојановска, Вело Марковски, Трајко Славевски, Влатко ...

Јанушев се повлекува, а Мицкоски кажа дека има полн легитимитет за водење на партијата

Фактор - 21.09.2020

Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека понудил вонреден конгрес, на кој нема да биде кандидат за претседател, но на Централен комитет ова е одбиено. „Понудив одржување на вонреден Конгрес, на кој јас нема да се кандидрам за ...

ВМРО-ДПМНЕ покажува сила за промени, нов извршен комитет, во него познатиот епидемиолог Вело Марковски

Курир - 21.09.2020

Александар Николоски, Владо Мисајловски, Иван Иванов, Сергеј Попов, Никола Мицевски, Гордана Димитриевска- Кочоска, Рашела Мизрахи, Стефан Андоновски, Марија Андоновска, Олга Лозановска, Дафина Стојановска, Вело Марковски, Трајко Славевски, Влатко ...

Јанушев не е повеќе генерален секретар, Вело Марковски нов член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 21.09.2020

Игор Јанушев од лични причини се повлекува од местото генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Сепак, Јанушев останува член на ИК. Во новиот извршен Комитет коишто Мицкоски го промовираше најголемо ...

Мицкоски: Предложив вонреден конгрес, Централниот комитет одби

+инфо - 21.09.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ како што рече, за разлика од Зоран Заев, самиот предложил вонреден конгрес. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашнагта седница на Централниот комитет предложил свикување на вонреден конгрес, на кој би се извршила ...

Инфектологот Вело Марковски стана член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

365 - 21.09.2020

Христијан Мицкоски останува претседател на ВМРО-ДПМНЕ, одлучи Централниот комитет на партијата на вечерашната седница. Вечерва, притоа, беа избрани и членовите на новиот Извршен комитет на партијата.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ едногласно отфрлил одржување на вонреден конгрес

Канал5 - 21.09.2020

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш му изразил поддршка на лидерот на партијата Христијан Мицкоски, не била прифатена неговата иницијатива да се свика вонреден конгрес на кој тој не би се кандидирал.

Мицкоски понудил вонреден конгрес, Централниот комитет одбил

Фокус - 21.09.2020

На вечерашниот Централен комитет на ВМРО-ДПМНЕ, партискиот лидер Христијан Мицкоски им предложил на членовите свикување на вонреден конгрес, но ваквиот предлог бил одбиен. Како што неофицијално велат од ДПМНЕ, Мицкоски пред членовите на ЦК се ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 21.09.2020

Прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ, на која ќе се обрати претседателот на партијата Христијан ...

Мицкоски предложил вонреден конгрес - Централниот едногласно одбил

Press24 - 21.09.2020

На вечерашниот Централен комитет на ВМРО-ДПМНЕ лидерот на партијата им предложил на членовите свикување на вонреден конгрес на кој тој нема да се кандидира, но тие едногласно го одбиле предлогот, брифираат од партијата вечерва.

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одби смена на Мицкоски

365 - 21.09.2020

На вечерашната седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, а поради барањата на поранешни членови и функционери за промени во врвот на партијата поради лошите изборни резултати, лидерот Христијан Мицкоски самоиницијативно поднел предлог за ...

Рангелова за Мицкоски: Доаѓа на ЦК со предлог за нов Извршен комитет, а пред тоа предлага на ЦК Конгрес кој истиот ...

Локално - 21.09.2020

Поранешната пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова го прокоментира вечерашниот Централен комитет на партијата, каде според информациите лидерот Христијан Мицкоски им предложил на членовите свикување на вонреден конгрес на кој тој нема да се ...

Алфа дознава: Мицкоски понудил конгрес, ЦК на ВМРО-ДПМНЕ го отфрлиле предлогот, Јанушев поднесе оставка

Алфа - 21.09.2020

Седницата на Централниот комитет започна со говор на претседателот Христијан Мицкоски на кој направи ретроспектива на целокупното раководење со партијата на сите аспекти, отворена дискусија за состојбите и загриженост за целокупната економска и ...

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го отфрлил предлогот на Мицкоски за вонреден конгрес

Локално - 21.09.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот Централен комитет на партијата им предложил на членовите свикување на вонреден конгрес, на кој тој не би се кандидирал, но неговата иницијатива не била прифатена.

Мицкоски предложил вонреден конгрес - Централниот едногласно одбил

Сител - 21.09.2020

На вечерашниот Централен комитет на ВМРО-ДПМНЕ лидерот на партијата, Христијан Мицкоски им предложил на членовите свикување на вонреден конгрес на кој тој нема да се кандидира, но тие едногласно го одбиле предлогот, брифираат вечерва од партијата.

Одбиен е предлогот на Мицкоски за вонреден конгрес

Фактор - 21.09.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот Централен комитет на партијата, им предложил на членовите свикување на вонреден конгрес, но ваквиот предлог е одбиен. Тој предложил вонреден конгрес поради барањата на поранешни членови ...

Заврши ИК на ВМРО-ДПМНЕ: Ќе се обрати Христијан Мицкоски

Република - 21.09.2020

Пред Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ во 21.20 часот ќе се обрати претседателот Христијан Мицкоски. ...

ЦО на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе избере нов состав на ИК

Канал5 - 21.09.2020

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ попладнево ќе одржи седница за избор на нов извршен комитет на партијата. Пред партиското седиште е Андријана Лазова. Според најавите се очекува новиот извршен да има помалку членови.

Игор Јанушев се повлекува од местото Генерален секретар, Вело Маркоски влегува во ИК на ВМРО-ДПМНЕ

MakPress - 21.09.2020

Професорот и инфектолог Вело Маркоски, кој во јавноста во последните неколку месеци беше актуелен со неговите ставови во врска со Коронавирусот од вечерва е нов член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Апелација одлучува за правосилноста на Статутот на ВМРО ДПМНЕ

Телма - 21.09.2020

Новиот статут на ВМРО ДПМНЕ не е правосилен, тврди група партиски членови која бара вонреден конгрес и смена на лидерот Христијан Мицкоски. Сметаат дека сите одлуки што ќе бидат донесени според овој статут, со датум од јули годинава, нема да бидат ...

„Катарза“ во ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски ќе го менува тимот што не победува

360 степени - 21.09.2020

Централниот одбор на ВМРО-ДПМНЕ ќе го избира вечерва новиот состав на Иизвршниот комитет, од каде што, по поразот на партијата на јулските избори, ќе треба да заминат голем број од досегашните членови, додека партискиот лидер очекува да го истера до ...

Мизрахи, Милошоски, Јаневска...влегуваат во новиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 21.09.2020

Новиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ што го најави денеска партијата преку соопштение, според неофицијалните информации ќе има 15 членови, од кои дел ќе бидат нови лица. Во новиот Извршен комитет (ИК), како што брифираат партиски извори, нови ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска бира нов Извршен комитет

24 Вести - 21.09.2020

За денеска е најавено заседание на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ каде се очекува да биде изгласан нов состав на Извршниот комитет на партијата. Информациите се дека ИК ќе биде помал од претходниот и во него ќе има неколку нови имиња со што ќе се ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе избира нов Извршен комитет

Р.С.Европа - 21.09.2020

Централниот комитет на опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска попладне ќе одржи седница за избор на Извршен комитет на партијата. Според партиското соопштение, новиот Извршен комитет ќе има помалку членови од актуелниот и ќе содржи неколку нови имиња.

Вечерва седница на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Ќе се избира нов Извршен комитет на партијата

Сител - 21.09.2020

Највисокото партиско тело на ВМРО-ДПМНЕ, Централниот комитет денеска попладне ќе одржи седница на која се очекува да биде избран нов Извршен комитет на партијата. Како што информираат од опозициската партија, новиот Извршен комитет ќе има помалку ...