TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Унгарија го одобри влезот на Шведска во НАТО

Р.С.Европа - 26.02.2024

Унгарскиот парламент во понеделникот гласаше за ратификување на кандидатурата на Шведска за приклучување кон Североатланската алијанса (НАТО), ставајќи крај на повеќе од 18-месечните одложувања што ја фрустрираа Алијансата додека се обидува да се ...

Шведска влегува во НАТО – Орбан попушти по неколкумесечните дипломатски расправии

Фокус

Унгарија го одобри членството на Шведска во НАТО

Сакам да кажам

Шведска влегува во НАТО- унгарскиот парламент попушти по две години

Канал5

Шведска ја надмина последната пречка во обидот за влез во НАТО откако Унгарија го одобри пристапувањето

4NEWS

Улф Кристерсон: Шведска зад себе остава 200 години воена неутралност

Frontline

Улф Кристерсон откако сите членки на Алијансата ја ратификуваа кандидатурата на Шведска за НАТО: Историски ден за земјата

Zoom

Кумановски м. 4NEWS Макфакс Опсервер Точка Макфакс +инфо Алсат-М

Унгарскиот парламент го одобри приемот на Шведска во НАТО

Нетпрес - 26.02.2024

Унгарскиот парламент во понеделникот го одобри законот со кој ѝ се дозволува на Шведска да се приклучи на НАТО, конечно отворајќи го патот на нордиската земја да се приклучи на западната воена алијанса додека беснее војна во Украина.

Шведска е во НАТО, Унгарија даде зелено светло

А1 On

Шведска влегува во НАТО, и Унгарија го одобри членството

еМагазин

Од Унгарија се очекува да го одобри влезот на Шведска во НАТО

Глас на Америка

Унгарскиот парламент треба да одлучува за кандидатурата на Шведска за НАТО

Бизнис Вести

Унгарскиот парламент треба да одлучува за кандидатурата на Шведска за НАТО

Независен

Унгарскиот парламент треба да одлучува за кандидатурата на Шведска за НАТО

Слободен Печат

Курир Сител MakPress Р.С.Европа Бриф Канал5 Алсат-М 24 Вести

Орбан попушти: Шведска влегува во НАТО

Вечер Прес - 26.02.2024

Унгарскиот парламент го ратификуваше Протоколот за пристапување на Шведска во НАТО, со што ја отвори вратата на скандинавската земја да се приклучи на западната воена алијанса. За ратификација на Протоколот гласаа 188 пратеници, а шест беа против.

Шведска влегува во НАТО: унгарскиот парламент го ратификуваше барањето на Стокхолм

МКД

Орбан: Парламентот денеска ќе ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО

Локално

ДА СЕ БИДЕ ИЛИ НЕ! Голем ден за НАТО алијансата, се носи голема одлука!

Во Центар

РАТИФИКАЦИЈА НА ПРИЕМОТ НА ШВЕДСКА! Голем ден за НАТО алијансата, се носи голема одлука!

Пулс24

Унгарскиот парламент ја ратификуваше кандидатурата на Шведска за НАТО

Zoom

Шведска ја надмина последната пречка во обидот за влез во НАТО откако Унгарија го одобри пристапувањето

ТВ21

24Инфо Независен Слободен Печат 365 Пулс24