TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меѓународен притисок врз ВМРО-ДПМНЕ? Адеми: и ЕНП го тера Мицкоски да гласа за измените

ТВ21 - 11.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ се соочува со голем притисок од меѓународниот фактор за да гласа за уставните измени. Ваков притисок доаѓа дури и од Европската народна партија (EPP) или Групата на десните партии кон центарот, познати како демохристијански партии, каде ...

ВМРО-ДПМНЕ не попушта под притисокот на европските Народни партии

Алсат-М - 11.10.2018

И покрај загриженоста на пратениците на Европската народна партија, каде спаѓа и ВМРО-ДПМНЕ, но и Демохристијанската партија на германската канцеларка Меркел, во врска со, како што беше наведено, досегашниот деструктивен пристап на партијата на ...

Утре во 14 часот ќе продолжи со работа Комисијата за уставни прашања

Канал5 - 11.10.2018

И покрај тоа што засега не даваат видливи резултати, продолжуваат апелите од меѓународната заедница насочени директно кон ВМРО-ДПМНЕ, во собранието да го поддржи уставните измени и со тоа да го обезбеди членството на Македонија во НАТО и ЕУ.

Вадефул: ВМРО-ДПМНЕ треба да каже „да“ во парламентот

Deutsche Welle - 11.10.2018

Дури и ако за опозицијата е тоа тешко, нашата препорака гласи - да му се даде поддршка на договорот, вели во интервју за ДВ заменикот шеф на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ во Бундестагот, Јохан Вадефул.

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски нема да присуствува во Брисел поради пленарната седница за уставните измени

Канал5 - 10.10.2018

Со демант се огласија од ВМРО-ДПМНЕ.Од партијата појаснуваат дека станува збор за редовна конференција на Европската Народна партија која се одржува неколку пати во годината. ВМРО-ДПМНЕ секогаш била соодветно претставувана од партиски функционери на ...

ЕПП и се заканил на ВМРО-ДПМНЕ со исклучување

Канал5 - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. Сестринските европски народни партии можеби за последен пат ја предупредија ...

ЕПП ѝ се заканил на ВМРО-ДПМНЕ со исклучување

+инфо - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната политичка група ...

Заев до опозицијата: Преземете и вие одговорност, шансата е неповторлива

Вечер - 10.10.2018

Поддршка за придвижување на Македонија кон евроатланските интеграции дадоа пратениците и од мнозинството и од опозицијата, како и пратениците албанскиот блок во попладневниот дел од работата на Комисијата за уставни прашања во Парламентот.

ВМРО не ја плаши можната „корпа“ од сестринските партии

Независен - 10.10.2018

Најпрво со внимателно одбрани зборови, а сега со директни обвинувања Европските народни партии (ЕПП) ги адресираат своите пораки до нивниот член ВМРО-ДПМНЕ. Се бара да покаже државност и да гласа за уставните измени во Собранието, со што Македонија ...

„За Мицкоски приоритет е заштитата на националните интереси и јасно изразената волја на граѓаните против договорот со ...

Курир - 10.10.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека партијата секогаш била соодветно претставувана од партиски функционери на различно ниво, така што тенденциозно е присуството на потпретседателот Александар Николовски да се претставува како изолација на партијата или ...

Мицкоски не оди на конференција на ЕПП во Брисел

Независен - 10.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, нема да присуствува на конференцијата на високо ниво што ја организира Европската народна партија на 16 октомври во Брисел. Темата на конференцијата – „ЕУ- Западен Балкан: Како да ја изградиме нашата ...

Јохан Вадефул: Нема да има санкции за ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 11.10.2018

Јохан Вадефул, заменик шефот на владеачката парламентарна група на ЦДУ/ЦСУ во бундестагот, во разговор за Дојче Вели не верува дека најголемата политичка европска групација - демохристијанската ЕПП ќе одреди санкции за сестринската ВМРО-ДПМНЕ ...

Европската народна партија и се заканилa на ВМРО-ДПМНЕ со исклучување

еМагазин - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на Европската народна партија (ЕПП) за ...

Конференција на групата на ЕПП за Западен Балкан

Макфакс - 10.10.2018

Парламентарната група на Европската народна партија (ЕПП) во Европскиот парламент ќе организира конференција посветена на безбедноста и економскиот развој на Западен Балкан. Конференцијата ќе се одржи на 16 октомври во Брисел.

ЕПП и се заканил на ВМРО ДПМНЕ со исклучување

Фокус - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната политичка група ...

Заев ја повика опозицијата да преземе одговорност: Ако е и ВМРО-ДПМНЕ „за“ ајде да ги донесеме одлуките!

+инфо - 10.10.2018

Според Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, одлуката СДСМ сама да влезе во овој процес е одлука која што го погреба овој процес преку неколу елементи. Поддршка за придвижување на Македонија кон евроатланските интеграции дадоа пратениците и од мнозинството ...

ВМРО-ДПМНЕ: За Мицкоски приоритет е заштитата на националните интереси и јасно изразената волја на граѓаните против ...

Нетпрес - 10.10.2018

Партијата секогаш била соодветно претставувана од партиски функционери на различно ниво, така што тенденциозно е присуството на потпретседателот Александар Николовски да се претставува како изолација на партијата или на претседателот Христијан ...

Заменикот шеф на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ во Бундестагот, Вадефул: ВМРО-ДПМНЕ треба да каже „да“ во парламентот

Либертас - 11.10.2018

Дури и ако за опозицијата е тоа тешко, нашата препорака гласи – да му се даде поддршка на договорот, вели во интервју за Дојче веле заменикот шеф на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ во Бундестагот, Јохан Вадефул.

Конференција на групата на ЕПП за Западен Балкан

Centar - 10.10.2018

Парламентарната група на Европската народна партија (ЕПП) во Европскиот парламент ќе организира конференција посветена на безбедноста и економскиот развој на Западен Балкан. Конференцијата ќе се одржи на 16 октомври во Брисел.

ЕПП и се закани на ВМРО ДПМНЕ со исклучување

1tv - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната политичка група ...

Заев ја повика опозицијата да преземе одговорност: Ако е и ВМРО-ДПМНЕ „за“ ајде да ги донесеме одлуките!

Слободен Печат - 10.10.2018

За Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ ова е важно прашање и треба да се постапи онака како што разумот и срцето зборува колку тоа и да е тешко. Поддршка за придвижување на Македонија кон евроатланските интеграции дадоа пратениците и од мнозинството и од ...

За Мицкоски приоритет е заштитата на националните интереси и јасно изразената волја на граѓаните против договорот со ...

Република - 10.10.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека партијата секогаш била соодветно претставувана од партиски функционери на различно ниво, така што тенденциозно е присуството на потпретседателот Александар Николовски да се претставува како изолација на партијата или ...

Вадефул од партијата на Меркел: ВМРО-ДПМНЕ треба да каже „да“ во парламентот

+инфо - 11.10.2018

Дури и ако за опозицијата е тоа тешко, нашата препорака гласи – да му се даде поддршка на договорот, вели во интервју за Дојче Веле заменикот шеф на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ во Бундестагот, Јохан Вадефул.

ЕПП и се заканил на ВМРО ДПМНЕ со исклучување

Стандард - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната политичка група ...

Мицкоски: Не сме изолирани, на состанокот на ЕПП ќе оди Николоски

Независен - 11.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш ги демантира шпекулациите дека ќе бидат исфрлени од семејството на Европските народни партии (ЕПП) поради противењето на договорот со Грција што ги отвора евроатлантските патишта за нашата земја.

ЕПП и се заканил на ВМРО ДПМНЕ со исклучување

Сител - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната политичка група ...

Можно е исклучување на ВМРО ДПМНЕ од ЕПП поради неконструктивност

Нова ТВ - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП, објави МИА. ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната ...

ЕПП и се заканил на ВМРО ДПМНЕ со исклучување

Вечер - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната политичка група ...

ЕПП и се заканил на ВМРО-ДПМНЕ со исклучување

Независен - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната политичка група ...

На ВМРО-ДПМНЕ ѝ се заканува исклучување од Европската народна партија

Кајгана - 10.10.2018

Брисел, 10 октомври 2018 (МИА) – ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот договор, брифираат членови на Европската народна партија (European People’s Party ...

Европската народна партија му се заканилa на ВМРО-ДПМНЕ со исклучување

Р.С.Европа - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифирале членови на ЕПП, а пренесува МИА. Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната ...

ЕПП и се заканилa на ВМРО ДПМНЕ со исклучување

iPortal - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната политичка група ...

ЕПП ѝ се заканил на ВМРО-ДПМНЕ со исклучување

Бриф - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната политичка група ...

ЕПП и се закани на ВМРО ДПМНЕ со исклучување од европското семејство на десничарски партии

Либертас - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната политичка група ...

Европските партии(EPP) и се заканија на ВМРО ДПМНЕ со исклучување

Локално - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната политичка група ...

ЕПП ѝ се заканил на ВМРО-ДПМНЕ со исклучување

Слободен Печат - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната политичка група ...

ЕПП и се заканил на ВМРО ДПМНЕ со исклучување

МК News - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната политичка група ...

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од Европските народни партии?

Телма - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од Европските народни партии, ако продоложи да се однесува неконструктивно кон преспанскиот договор, брифираат членови на ЕПП за МИА. Извори во оваа партија, објаснуваат дека однесувањето на вмро-дпмне ...

МИА:ЕПП и се заканил на ВМРО-ДПМНЕ со исклучување

24 Вести - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната политичка група ...

ЕПП ќе и ја затвори вратата на ВМРО-ДПМНЕ?

Фактор - 11.10.2018

Партијата ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ предизвикала голем гнев кај највисоките ...