TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обвинители, судии, професори меѓу деветте предлози за уставни судии

360 степени - 13.05.2022

Откако денеска се утврдија предлозите, сега членовите и замениците-членови на Комисијата за прашања на изборите и именувањето ќе треба да ги добијат и разгледаат нивните биографии, по што на комисиска седница ќе дискутираат за секој од кандидатите ...

Деблокирана комисија: Утврдување кандидати за уставни судии

Алфа

Конечно заличи Собранието, власта и опозицијата предлагаат познати правници за судии во Уставниот суд

Сакам да кажам

Професори, обвинители и советничка- кои се предложените нови уставни судии?

Р.С.Европа

Уставен една година е во нецелосен состав: Предлагањето нови судии денеска е на дневен ред во собраниската комисија

360 степени

Почна седницата на Комисијата за избори и именувања на чиј дневен ред е предлагање нови уставни судии

Lider

Предлозите за уставни судии конечно на дневен ред

Фокус

Независен Денешен Локално Алсат-М Сител MakPress Опсервер Бриф

Во собраниската комисија се разгледуваат предлозите за нови уставни судии

Канал5 - 13.05.2022

И официјално, актуелниот државен обвинител Љубомир Јовески е предлог на власта за нов уставен судија, ни потврдуваат од Комисијата за избори и именувања. Освен Јовески владејачката коалиција ги предлага и Татјана Васиќ од Министерството за правда и ...

Кои се кандидатите за уставни судии: Климовски, Витларов од едната, Јовески, Скендер предлог од другата страна

А1 On

Познати фаворитите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за уставни судии

Фокус

Саво Климовски, Љубомир Јовески меѓу кандидатите за уставни судии

Телма

Пред пратениците дојдоа предлозите за уставни судии – Јовевски, Васиќ, Климовски, Витларов, Секуловски...

МКД

ВМРО-ДПМНЕ ги предлага Климовски, Живковска, Секулоски, СДСМ е за Јовески и Васиќ – кои ќе бидат новите судии

Република

Васиќ, Јовевски и Скендер - предлози за Уставни судии

24 Вести

4NEWS Press24 PressingTV Република Слободен Печат Локално

На собраниска Комисија на дневен ред е утврдување предлог за избор на судии на Уставниот суд

Канал5 - 13.05.2022

Денеска во Собранието на седницата на Комисија за прашања на изборите и именувањата,на дневен ред е утврдување предлог за избор на судии на Уставниот суд на Македонија. Претеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски рече дека имало пропусти во ...

Утврдување предлог за избор на судии на Уставниот суд пред собраниската Комисија за прашања на избори и именувања

24 Вести

Утврдување предлог за избор на судии на Уставниот суд пред собраниската Комисија за прашања на избори и именувања

24Инфо

Утврдување предлог за избор на судии на Уставниот суд пред собраниската Комисија за прашања на избори и именувања

Опсервер

Утврдување предлог за избор на судии на Уставниот суд пред собраниската Комисија

Канал5

Утврдување предлог за избор на судии на Уставниот суд пред собраниската Комисија за прашања на избори и именувања

Frontline

Утврдување предлог за избор на судии на Уставниот суд пред собраниската Комисија за прашања на избори и именувања

MakPress

Сител Вечер Прес