TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Основачот на Алибаба смета оти треба да се биде спремен за 12-часовна работа дневно

+инфо - 16.04.2019

Основачот на Алибаба, Џек Ма ја поддржа кинеската работна практика „911“, со која работното време трае од 9 до 21 часот, шест дена во неделата. Неговите коментари наидоа на критики на социјалните мрежи.

Еден од најбогатите Кинези заговара 12-часовно работно време

МКД - 16.04.2019

Еден од најбогатите луѓе во Кина неодамна заговараше 12-часовно работно време, тврдејќи дека вработените кои работат повеќе часови ќе бидат „наградени за својот труд“. Џек Ма, основачот на платформата за интернет трговија Алибаба, во последните ...

Еден од најбогатите Кинези јавно се залага за 12-часовно работно време

Макфакс - 16.04.2019

Еден од најбогатите луѓе во Кина неодамна се залагаше за 12-часовна пред бирото велејќи дека вработените кои работат повеќе часови ќе бидат „наградени за својот труд”, пишува Си-ен-ен. Џек Ма, основач на платформата за интернет-трговија „Алибаба“, ...

Основачот на „Алибаба“ вели дека прекувременото работење е огромен благослов

Факултети - 16.04.2019

Основачот на „Алибаба“, Џек Ма, предизвика лавина негативни коментари откако изјави дека младите луѓе треба да ја сметаат работната култура на прекувремено работење како огромен благослов.

Еден од најбогатите Кинези јавно се залага за 12-часовно работно време

24Инфо - 16.04.2019

Еден од најбогатите луѓе во Кина неодамна се залагаше за 12-часовна пред бирото велејќи дека вработените кои работат повеќе часови ќе бидат „наградени за својот труд”, пишува Си-ен-ен. Џек Ма, основач на платформата за интернет-трговија „Алибаба“, ...

Еден од најбогатите Кинези јавно се залага за 12-часовно работно време

Centar - 16.04.2019

Еден од најбогатите луѓе во Кина неодамна се залагаше за 12-часовно работно време пред бирото велејќи дека вработените кои работат повеќе часови ќе бидат „наградени за својот труд”, пишува Си-ен-ен.