TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макрадули во посета на фабриката „Њу дизајн“ во Тетово

Press24 - 19.09.2019

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули денеска ќе ја посети фабриката „Њу дизајн“ во Тетово. Како што информираат од МЖСПП, Макрадули ќе оствари средба со стопанственици во врска со реализацијата на средствата ...

Владата и граѓанскиот сектор разговараат за намалување на аерозагадувањето

Порта 3 - 19.09.2019

Владата имаше отворен ден за консултации со граѓанскиот сектор за Програмите за намалување на аерозагадувањето каде се заклучи дека покрај институциите, индустријата и останатите сектори потребно е и поактивно вклучување на секој граѓанин и ...

ДОМ предлага: Сите возила кои доаѓаат од автопатите Гостивар – Тетово и Скопје – Тетово во време на големо ...

ММС - 19.09.2019

Во месеците на големо аерозагадуавње да не се дозволи да има прилив на возила, е една од предлот мерките на партијата ДОМ која ќе биде доставена на наредната седница на советот на Општина Тетово.

Секој поединец треба да придонесе за борба против аерозагадувањето, порача Шилегов

МКД - 18.09.2019

Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за иницијативи на ...

Шилегов: Секој поединец е должен да придонесе во борбата против аерозагадувањето

Канал5 - 18.09.2019

Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес. Ова го изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за ...

Шилегов: Секој поединец е должен да придонесе во борбата против аерозагадувањето

Сител - 18.09.2019

Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за иницијативи на ...

Отворен ден во Владата за иницијативи на НВО против аерозагадувањето

Сител - 18.09.2019

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот. Целта на настанот е владини претставници да ги слушнат идеите на граѓанскиот сектор во насока на ...

Отворен ден во Владата за иницијативи на НВО против аерозагадувањето

Канал5 - 18.09.2019

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот. Целта на настанот е владини претставници да ги слушнат идеите на граѓанскиот сектор во насока на ...

План за чист воздух- колку досега е реализирано?

Канал5 - 18.09.2019

Власта задоволна, а невладините со критики за досега спроведеното од Планот за чист воздух. Сугерираат на поконкретни активности, детални анализи и буџетски ставки за секој елемент кој е „виновен“ за штетните ПМ10 честички.

Ќе има ли Скопје почист воздух оваа зима?

Сител - 18.09.2019

Индустријата и сообраќајот се двете области каде што Владата потфрли во борбата против аерозагадувањето. Невладиниот сектор смета дека преземените мерки во овие сектори не се доволни, а за конкретни резултати потребна е прецизна долгорочна програма ...

НВО Отворен ден за Програмата за намалување на аерозагадувањето 2020

Канал5 - 18.09.2019

Владата го спроведува планот за справување со загадувањето, треба да се вклучат сите чинители за да се стигне до повеќе корисници кои не загадуваат, беше речено на Отворениот ден. Во Владата се одржа Отворен ден за консултации со граѓанскиот сектор ...

Како да се намали аерозагадувањето – инцијативи до Владата

24 Вести - 18.09.2019

Аерозагадувањето како проблем кои ги гуши граѓаните повторно на агендата како проблематика за која допрва ќе се разговара за идеални мерки. За таа цел денеска во Владата, претставниците на невладиниот сектор очи во очи со претставници надлежните ...

Шилегов: Секој поединец е должен да придонесе во борбата против аерозагадувањето

+инфо - 18.09.2019

Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за иницијативи на ...

Шилегов: Секој поединец е должен да придонесе во борбата против аерозагадувањето

Press24 - 18.09.2019

Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за иницијативи на ...

Отворен ден во Владата за иницијативи против аерозагадувањето

+инфо - 18.09.2019

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот. Целта на настанот е владини претставници да ги слушнат идеите на граѓанскиот сектор во насока на ...

Апасиев: Жена му на Макрадули си крка тендери, а он дава пенкалца на првачињата

24Инфо - 18.09.2019

За борба против аерозагaдувањето предвидоа помалку пари отколку за патните трошоци на пратениците!? Ама и тие пари не знаеја како да ги употребат, па со ребалансот на буџетот ги пренаменија. П.С. Сеа сфаќате ли до кој степен се неспособни? П.С.С.

Проф. Апасиев: p.s. Сеа сфаќате ли до кој степен се неспособни?

Опсервер - 18.09.2019

За борба против АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО предвидоа помалку пари отколку за патните трошоци на пратениците!? Ама и тие пари не знаеја како да ги употребат, па со ребалансот на буџетот ги пренаменија. 🤮 p.s. Сеа сфаќате ли до кој степен се неспособни? p.p.s.

Отворен ден за Програмата за намалување на аерозагадувањето 2020: Владата го спроведува планот за справување со ...

24Инфо - 18.09.2019

Во Владата на Република Северна Македонија, денеска, се одржа Отворен ден за консултации со граѓанскиот сектор за Програмите за намалување на аерозагадувањето, каде воведни обраќања имаа заменик министерот за животна средина и просторно планирање ...

Шилегов: Секој поединец е должен да придонесе во борбата против аерозагадувањето

Опсервер - 18.09.2019

Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за иницијативи на ...

Шилегов: Секој поединец е должен да придонесе во борбата против аерозагадувањето

Независен - 18.09.2019

Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за иницијативи на ...

Шилегов: Секој поединец е должен да придонесе во борбата против аерозагадувањето

24Инфо - 18.09.2019

Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за иницијативи на ...

Шилегов: Секој поединец е должен да придонесе во борбата против аерозагадувањето

Слободен Печат - 18.09.2019

Шилегов информира дека во текот на наредната недела Градот ќе го потпише договорот за набавките на нови еколошки автобуси. Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен ...

Шилегов: Секој поединец е должен да придонесе во борбата против аерозагадувањето

Вечер - 18.09.2019

Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за иницијативи на ...

Екологистите за Планот за чист воздух: Mногу „ќе“, a слаба реализација

Либертас - 18.09.2019

Од Програмата за намалување на аерозагадување за оваа година, сè останува на „ќе“, стои во реакцијата на О2 Иницијативата на интервјуто на заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули за „Слободен печат“, во која тој тврди дека ...

Отворен ден во Владата за иницијативи на НВО против аерозагадувањето

Либертас - 18.09.2019

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот. Целта на настанот е владини претставници да ги слушнат идеите на граѓанскиот сектор во насока на ...

Отворен ден во Владата за иницијативи против аерозагадувањето

Нетпрес - 18.09.2019

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13,30 часот. Целта на настанот е владини претставници да ги слушнат идеите на граѓанскиот сектор во насока на ...

Отворен ден во Владата за иницијативи на НВО против аерозагадувањето

Независен - 18.09.2019

Фото: Б.Грданоски Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот. Целта на настанот е владини претставници да ги слушнат идеите на граѓанскиот сектор во ...

Отворен ден во Владата за иницијативи на НВО против аерозагадувањето

24Инфо - 18.09.2019

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот. Целта на настанот е владини претставници да ги слушнат идеите на граѓанскиот сектор во насока на ...

Отворен ден во Владата за иницијативи на НВО против аерозагадувањето

Опсервер - 18.09.2019

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот. Целта на настанот е владини претставници да ги слушнат идеите на граѓанскиот сектор во насока на ...

Отворен ден во Владата за иницијативи на НВО против аерозагадувањето

Локално - 18.09.2019

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот. Целта на настанот е владини претставници да ги слушнат идеите на граѓанскиот сектор во насока на ...

Шилегов: Секој поединец е должен да придонесе во борбата против аерозагадувањето

Локално - 18.09.2019

Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за иницијативи на ...

Ќе има ли Скопје почист воздух оваа зима?

4NEWS - 18.09.2019

Индустријата и сообраќајот се двете области каде што Владата потфрли во борбата против аерозагадувањето. Невладиниот сектор смета дека преземените мерки во овие сектори не се доволни, а за конкретни резултати потребна е прецизна долгорочна програма ...

Отворен ден во Владата за Програмата за намалување на аерозагадувањето 2020

iPortal - 18.09.2019

Во Владата на Република Северна Македонија, денеска, се одржа Отворен ден за консултации со граѓанскиот сектор за Програмите за намалување на аерозагадувањето, каде воведни обраќања имаа заменик министерот за животна средина и просторно планирање ...

Шилегов: Сите граѓани да се вклучат во борбата против аерозагадувањето

MakPress - 18.09.2019

Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за иницијативи на ...

Шилегов: Секој поединец е должен да придонесе во борбата против аерозагадувањето

iPortal - 18.09.2019

Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за иницијативи на ...

Шилегов: Секој поединец е должен да придонесе во борбата против аерозагадувањето

4NEWS - 18.09.2019

Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за иницијативи на ...

Шилегов: Секој поединец е должен да придонесе во борбата против аерозагадувањето

MTM - 18.09.2019

Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за иницијативи на ...

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот

MakPress - 18.09.2019

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот. Целта на настанот е владини претставници да ги слушнат идеите на граѓанскиот сектор во насока на ...

Отворен ден во Владата за иницијативи на НВО против аерозагадувањето

Скопје инфо - 18.09.2019

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот. Целта на настанот е владини претставници да ги слушнат идеите на граѓанскиот сектор во насока на ...

Отворен ден во Владата за иницијативи на НВО против аерозагадувањето

iPortal - 18.09.2019

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот. Целта на настанот е владини претставници да ги слушнат идеите на граѓанскиот сектор во насока на ...

Отворен ден во Владата за иницијативи на НВО против аерозагадувањето

4NEWS - 18.09.2019

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот. Целта на настанот е владини претставници да ги слушнат идеите на граѓанскиот сектор во насока на ...

Шилегов: Секој поединец е должен да придонесе во борбата против аерозагадувањето

1tv - 18.09.2019

Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за иницијативи на ...

Владата ќе чека невладините организации да им дадат идеи како да се справат со загадувањето

Скопје1 - 18.09.2019

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот. Целта на настанот е владини претставници да ги слушнат идеите на граѓанскиот сектор во насока на ...

Апасиев: Жена му на Макрадули си крка тендери, а он дава пенкалца на првачињата за „зголемување на јавната свест“

Република - 18.09.2019

За борба против аерозагaдувањето предвидоа помалку пари отколку за патните трошоци на пратениците!? Ама и тие пари не знаеја како да ги употребат, па со ребалансот на буџетот ги пренаменија. 🤮 П.С. Сеа сфаќате ли до кој степен се неспособни? П.С.С.

Додека властите се фалат со заокружени и реализирани планови, екологистите гласно критикуваат

Телма - 17.09.2019

Се доцни со мерките кои допрва ќе се воведат – за Телма коментираат од О2 Иницијатива, како одговор на најавите на Владата дека ќе се делат субвенции на луѓето за да купуваат инвертер клими.

Реакција за неисполнувањето на Планот за чист воздух

Окно - 17.09.2019

Заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули во интервјуто за Слободен печат од 15 септември 2019 вели дека погрешно сме го прочитале презентираното или разбрале. Она што кажавме е дека од Програмата за намалување на аерозагадувањето за ...

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Макфакс - 17.09.2019

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиони евра, нема ништо реализирано, а објавена e само една јавна набавка за која сè уште нема склучен договор, во висина од 439 илјади евра за замена на греење во јавни објекти, велат ...

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Centar - 17.09.2019

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една јавна набавка за која сè уште нема склучен договор, во висина од 439 илјади евра за замена на греење во јавни објекти, велат ...

Реакција за неисполнувањето на Планот за чист воздух

Скопје24 - 17.09.2019

Заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули во интервјуто за Слободен печат од 15 септември 2019 вели дека погрешно сме го прочитале презентираното или разбрале. „Она што кажавме е дека од Програмата за намалување на аерозагадувањето за ...

02 Иницијатива: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019-та година

Точка - 17.09.2019

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиони евра, нема ништо реализирано, а објавена e само една јавна набавка за која сè уште нема склучен договор, во висина од 439 илјади евра за замена на греење во јавни објекти, велат ...