TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Учениците излегоа од клупите за да бараат промени - штрајковите низ фотографии

Факултети - 16.03.2019

Младите од 1.659 места од 105 земји вчера излегоа од училишните клупи за да учествуваат на протести со кои од возрасните побараа да преземат одлучни мерки против климатските промени. Инспирација на учениците беше младата Швеѓанка Грета Тунберг, која ...

Скопје протестираше против климатските промени заедно со 1000 градови во светот

Нова ТВ - 15.03.2019

Ученици од неколку средни училишта и активисти денеска напладне во Скопје одржаа протест против климатските промени, со што нашата земја се вклучи во глобалниот протест познат како Fridays For Furute што учениците ширум Европа секоја петок ги ...

Наместо на училиште, на протест против климатските промени

Телма - 15.03.2019

Возрасните не успеаа. Не успеаа да го намалат загадувањето и да го спречат глобалното затоплување. Ова е ставот на илјадници ученици кои денеска во 1.700-тини градови во повеќе од 100 земји во светот одлучија да не одат на училиште и да се придружат ...

Глобален протест против климатските промени

24 Вести - 15.03.2019

Од неколку скопски средни училишта, учениците во мал мал број, но со моќна порака дека немаме друга планета затоа треба да ја спасиме, се придружија на глобалниот марш за климтска правда насловен „петок за иднината “кој се одржува во повеќе од ...

Ученици ширум светот на протести поради климатските промени

Р.С.Европа - 15.03.2019

Ученици ширум светот пропуштија часови во нивните училишта за да учествуваат во денешните протести, со кои сакаат да извршат притисок врз светските лидери да преземат силни акции против климатските промени.

16 годишната Тунберг го крена светот на нозе, протести против климатските промени и во Скопје

ТВ21 - 15.03.2019

Малечката Калија заедно со нејзината сестра дојдоа на протестот против климатските промени. Во над 700 градови во светот, вклучувајќи го и Скопје, младите од средните училишта и студентите, протестираа против климатските промени.

(Видео) Глобален протест против климатските промени

1tv - 15.03.2019

Илјадници ученици низ целиот свет, а меѓу нив и од нашата земја ги напуштија училишните клупи за да протестираат против климатските промени како дел од глобално движење за заштита на климата.

[Фото] Млади излегоа на протест барајќи поголема акција за справување со климатските промени

Радио МОФ - 15.03.2019

Младите сакаат поздрава иднина, која нема да биде загрозена од климатските промени. Тие се свесни за овој глобален проблем, а последиците, вела тие, полека почнуваат да ги чувствуваат и на своја кожа.

И младите од Македонија гласни против климатските промени

Факултети - 15.03.2019

„Имате ли план? Стоп за смогот“ – ова се само дел од пораките што млади од Македонија ги упатија како дел од глобалното протестно движење за климата. Со транспаренти и пораки в раце, гласно зборуваа за климатските промени, но и за загадениот воздух ...

Ученички протести ширум светот поради климатските промени

Локално - 15.03.2019

Илјадници ученици ширум светот излегоа денеска на протест поради климатските промени. Индија, Јужна Кореја, Австралија и Франција се меѓу земјите каде тинејџерите веќе излега на улиците. Се очекува акцијата, која ја започна шведската тинејџерка ...

Ученици од целиот свет протестираат поради климатските промени: „Немаме друга планета“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.03.2019

Учениците низ целиот свет денес протестираат за да предупредат на проблемот со климатските промени. Станува збор за протестот Скул страјк 4 клајмет, кој го почна 16-годишната Швеѓанка Грета Тунберг. Таа сама го почна протестот пред својот парламент.

Децата во Приштина протестираат за заштита на животната средина

ТВ21 - 15.03.2019

Сакаат повеќе зелени површини. И децата од Косово станаа дел од светската акција за климатските промени. Тие преку протест го кренаа гласот за заштита на животната средина со разни слогани и цртежи.

Петоци за иднината: протести на ученици во речиси 100 земји

Либертас - 15.03.2019

Младината протестира, светот се чуди. Тоа што почна како акција на ученичка од Шведска, прерасна во глобално движење за заштита на климата. „Fridays for Future”, или „Петоци за иднината” веќе зафаќа рекордни ...

Протест место училиште – младите низ цел свет бараат конкретна акција против климатски промени

Сакам да кажам - 15.03.2019

Ученици низ цел свет денеска избраа да не одат на училиште и излегуваат на улица за да протестираат против неспособноста на владите во нивните земји да преземат конкретна акција против климатски промени.

Петоци за иднината: протести на ученици во речиси 100 земји

Deutsche Welle - 15.03.2019

Младината протестира, светот се чуди. Тоа што почна како акција на ученичка од Шведска, прерасна во глобално движење за заштита на климата. „Fridays for Future", или „Петоци за иднината” веќе зафаќа рекордни размери.

Напладне: Скопје дел од глобалниот протест против климатските промени

Нова ТВ - 15.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува денеска да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени . Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...

Мандат во борбата за климатска правда

Окно - 15.03.2019

За движењето #FridaysForFuture и идејата на шведската тинејџерка Грета Тунберг која го покрена овој активизам, пишува Иво Босилков, еден од организаторите на утрешниот протест. Иницијативата Fridays For Future е изградена на база на класичниот модел ...

Глобален климатски протест Fridays For Future: Крик на гневот на младите

Нова ТВ - 14.03.2019

Една четвртина од сите предвремени смртни случаи и болести ширум светот се должат на загадувањето и уништувањето на животната средина, објавија Обединетите нации најновиот извештај The Global Environment Outlook (GEO) , работен шест години, во кој ...

16-Годишна активистка против климатски промени номинирана за Нобелова награда за мир

Сакам да кажам - 14.03.2019

Грета Тунберг, 16-годишната шведска средношколка која покрена светско движење на младите против климатски промени, е номинирана за Нобелова награда за мир, ден пред најголемите протести досега.

Шведската тинејџерка Грета Тунберг номинирана за Нобелова награда за мир

Факултети - 14.03.2019

Грета Тунберг, организатор на младинскиот штрајк за климатски промени, е номинирана за Нобелова награда за мир. Таа сама почна да протестира во Шведска во август, но оттогаш ги инспирира учениците од целиот свет.

Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир за својата борба против климатските промени

Радио МОФ - 14.03.2019

Шведската тинејџерка Грета Тунберг, која стана популарна по својата борба против климатските промени, е номинирана за Нобеловата награда за мир. Номинацијата доаѓа како признание за нејзиниот активизам предводејќи ја најголемата младинска кампања за ...

Младите од целиот свет утре ќе ги напуштат училниците и ќе штрајкуваат за иднината

Факултети - 14.03.2019

Во 2050 година вие ќе бидете мртви, но ние не - младите во светот се повикани утре да учествуваат на протести со кои од возрасните ќе се побара да преземат одлучни мерки против климатските промени, по примерот на Швеѓанката Грета Тунберг, која го ...

(ВИДЕО) На 16 години ја крена Европа на нозе

Фактор - 14.03.2019

Има само 16 години, а ја дигна Европа на нозе. Шведската активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, поради нејзината работа во борбата за климатските промени.

Има само 16 години, а цела Европа ја дигна на нозе: Шведската активистка е номинирана за Нобелова награда и не се ...

Точка - 14.03.2019

Шведската активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир благодарејќи на нејзината работа во борбата за климатските промени. Тројца норвешки пратеници ја предложија 16 годишната активистка, која ...

Шведска тинејџерка во конкуренција со Заев и Ципрас за Нобелова награда за мир

365 - 14.03.2019

16-годишната Швеѓанка Грета Тунберг се најде меѓу номинираните за Нобелова награда за мир. Како што пренесува порталот „ Факултети “, неа ја номинирал норвешкиот социјалист и пратеник Фреди Андре Овстегард. Има зошто.

Грета Тунберг – од идеја до потенцијална Нобеловка

1tv - 14.03.2019

„Зборувате општо за зеленилото и економскиот раст затоа што се плашете да не бидете помалку популарни“, со овие зборови пред светските лидери, на 15 години, Швеѓанката Грета Тунберг се здоби со светска популарност во нејзината борба против ...

Тинејџерка од Шведска предложена за Нобелова награда за мир

24Инфо - 14.03.2019

Шведската активистка за заштита на животната средина Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, благодарејќи на нејзините активности во борбата против климатските промени. Тројца норвешки пратеници ја предложија 16-годишната активистка, ...

16 годишната Тунберг го крена светот на нозе, протести против климатските промени и во Скопје

4NEWS - 16.03.2019

Малечката Калија заедно со нејзината сестра дојдоа на протестот против климатските промени. Во над 700 градови во светот, вклучувајќи го и Скопје, младите од средните училишта и студентите, протестираа против климатските промени.

ВИДЕО: Глобален протест против климатските промени

Либертас - 15.03.2019

Илјадници ученици низ целиот свет, а меѓу нив и од нашата земја ги напуштија училишните клупи за да протестираат против климатските промени како дел од глобално движење за заштита на климата.

Ученици ширум светот протестираа поради климатските промени ГАЛЕРИЈА

+инфо - 15.03.2019

Илјадници ученици ширум светот излегоа денеска на протест поради климатските промени. Индија, Јужна Кореја, Австралија и Франција се меѓу земјите каде тинејџерите веќе излега на улиците. Се очекува акцијата, која ја започна шведската тинејџерка ...

Децата во Приштина протестираат за заштита на животната средина

4NEWS - 15.03.2019

Сакаат повеќе зелени површини. И децата од Косово станаа дел од светската акција за климатските промени. Тие преку протест го кренаа гласот за заштита на животната средина со разни слогани и цртежи.

Скопје дел од глобалниот протест против климатските промени

Скопје инфо - 15.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува денеска да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...

Утре протести во целиот свет – Тунберг номинирана за Нобеловата награда за мир

ТВ21 - 14.03.2019

Шведската тинејџерка Грета Тунберг, која стана популарна по својата борба против климатските промени, е номинирана за Нобеловата награда за мир. Номинацијата доаѓа како признание за нејзиниот активизам предводејќи ја најголемата младинска кампања за ...

ВИДЕО: 16-годишната Грета Тунберг е потенцијална Нобеловка, инспирираше илјадници млади да се кренат на протест за ...

Либертас - 14.03.2019

„Зборувате општо за зеленилото и економскиот раст затоа што се плашете да не бидете помалку популарни“, со овие зборови пред светските лидери, на 15 години, Швеѓанката Грета Тунберг се здоби со светска популарност во нејзината борба против ...

Тинејџерката Тунберг во конкуренција со Заев и Ципрас за Нобелова награда за мир

+инфо - 14.03.2019

Шведската активистка за заштита на животната средина Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, благодарејќи на нејзините активности во борбата против климатските промени. Тројца норвешки пратеници ја предложија 16-годишната активистка, ...

Ученички протести ширум светот поради климатските промени

Вечер - 15.03.2019

Илјадници ученици ширум светот излегоа денеска на протест поради климатските промени. Индија, Јужна Кореја, Австралија и Франција се меѓу земјите каде тинејџерите веќе излега на улиците. Се очекува акцијата, која ја започна шведската тинејџерка ...

Утре протести во целиот свет – Тунберг номинирана за Нобеловата награда за мир

4NEWS - 14.03.2019

Шведската тинејџерка Грета Тунберг, која стана популарна по својата борба против климатските промени, е номинирана за Нобеловата награда за мир. Номинацијата доаѓа како признание за нејзиниот активизам предводејќи ја најголемата младинска кампања за ...

Тинејџерка од Шведска предложена за Нобелова награда за мир

Вечер - 14.03.2019

Шведската активистка за заштита на животната средина Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, благодарејќи на нејзините активности во борбата против климатските промени. Тројца норвешки пратеници ја предложија 16-годишната активистка, ...

Ученички протести ширум светот поради климатските промени

Опсервер - 15.03.2019

Илјадници ученици ширум светот излегоа денеска на протест поради климатските промени. Индија, Јужна Кореја, Австралија и Франција се меѓу земјите каде тинејџерите веќе излега на улиците. Се очекува акцијата, која ја започна шведската тинејџерка ...

Тинејџерка од Шведска предложена за Нобелова награда за мир

Н.Македонија - 14.03.2019

Шведската активистка за заштита на животната средина Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, благодарејќи на нејзините активности во борбата против климатските промени. Тројца норвешки пратеници ја предложија 16-годишната активистка, ...

Тинејџерка од Шведска предложена за Нобелова награда за мир

Опсервер - 14.03.2019

Шведската активистка за заштита на животната средина Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, благодарејќи на нејзините активности во борбата против климатските промени. Тројца норвешки пратеници ја предложија 16-годишната активистка, ...

Тинејџерка од Шведска предложена за Нобелова награда за мир

А1 On - 15.03.2019

Шведската активистка за заштита на животната средина Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, благодарејќи на нејзините активности во борбата против климатските промени. Тројца норвешки пратеници ја предложија 16-годишната активистка, ...