TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Граѓаните на Мадрид чекаат во долги редици за вакцинација со АстраЗенека

Канал5 - 07.04.2021

Жителите на Мадрид докажаа дека се безбедни со вакцината АстраЗенека и покрај фактот што европските и британските агенции за лекови пронајдоа потенцијална врска помеѓу вакцината и ретките тромбови во мозокот.

Германски експерт: Помладите жени вакцинирани со „АстраЗенека“ изложени на згрутчување на крвта

Локално

ЕМА: Членките на ЕУ треба самите да одлучат како ќе постапат со вакцината на „АстраЗенека“

Локално

ЕМА: Можна поврзаност меѓу вакцината на Астра Зенека и редок вид згрутчување на крвта

Телма

СЗО: Поврзаноста на АстраЗенека со згрутчување на крвта веродостојна, но не е потврдена

Р.С.Европа

ЕМА и натаму дава зелено светло за АстраЗенека

Deutsche Welle

Европските земји размислуваат да ги комбинираат вакцините против корона

Канал5

ТВ21 Република iPortal Вечер Прес Курир Р.С.Европа Скопје инфо Слободен Печат

ЕМА: Членките на ЕУ сами да решаваат како ќе постапуваат со АстраЗенека

Канал5 - 07.04.2021

Европските земји треба самите да одлучат како да ја користат AstraZeneca врз основа на нивните стапки на инфекција и достапноста на алтернативни вакцини, објави европскиот регулатор. Неколку европски земји објавија ограничувања на употребата на ...

ЕМА не даде препораки за Астра Зенека, туку само констатации за поврзаност на вакцината со тромбоза

Сител

ЕМА: Можна е врска меѓу „астра зенека“ и згрутчувањето на крвта

Centar

ЕМА: Можна е врска меѓу „астразенека“ и згрутчувањето на крвта

Н.Македонија

ЕМА: Има врска меѓу АстраЗенека и ретките тромбози, но бенефитите се поголеми!

Денешен

ЕМА заклучи дека Астразенека може да предизвика ретко згрутчување на крвта, но користа е поголема од ризикот

МКД

ЕМА: Можна е врска меѓу „астра зенека“ и згрутчувањето на крвта

MTM

Press24 iPortal Pedijatar.mk Тера Сакам да кажам Нова ТВ Deutsche Welle Република

СЗО за Астра Зенека: Врската е веројатна, но не е потврдена

Бизнис Вести - 07.04.2021

Советодавната комисија за безбедност на вакцините при Светската здравствена организација соопшти денеска дека причинската врска меѓу вакцината на Астра Зенека против Ковид-19 и ретките случаи на згрутчување на крвта со ниско ниво на тромбоцити, „се ...

СЗО за Астра Зенека: Врската е веројатна, но не е потврдена

Опсервер

И СЗО се огласи за Астра Зенека- еве што соопштија

Курир

СЗО за „Астра Зенека“: Врската е веројатна, но не е потврдена

+инфо

СЗО за „АстраЗенека“: Врската со ретките згрутчувања на крвта е веројатна, но не е потврдена

еМагазин

СЗО: Врската меѓу „АстраЗенека“ и згрутчувањето на крвта е веројатна, но не е потврдена

Фокус

СЗО за Астра Зенека: Врската е веројатна, но не е потврдена

Либертас

24Инфо Нетпрес 24 Вести Вечер Прес Слободен Печат

Жителите на Мадрид во редици за да ја примат вакцината на „АстраЗенека“

Независен - 07.04.2021

МАДРИД – Жителите на Мадрид беа широко уверени во вакцината на „АстраЗенека“ против корона вирусот и покрај тоа што европските и британските регулатори пронајдоа потенцијална врска помеѓу вакцината и ретките тромби на мозокот.

Жителите на Мадрид во редици за да ја примат вакцината на „АстраЗенека“

Курир

Жителите на Мадрид во редици за да ја примат вакцината на „АстраЗенека“

Република

Британскиот мешовит комитет за вакцинација: Вакцината на „АстраЗенека“ да не им се дава на помлади од 30 години

Press24 - 07.04.2021

Британскиот мешовит комитет за вакцинација и имунизација им препорача на британските власти вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 да не им се дава на лица помлади од 30 години поради многу реткиот и непосакуван ефект на згрутчување на крвта во ...

Британија: Вакцината на „Астра зенека“ да не им се дава на помлади од 30 години

Н.Македонија

Велика Британија пресече: Помладите од 30-годишна возраст нема да ја примат АстраЗенека

Локално

Прва доза АстраЗенека, втора доза Спутник V: Руската вакцина е најслична на АстраЗенека, вели професорот Пановски

Женски магазин - 07.04.2021

Овие денови се очекува Европската агенција за лекови (ЕМА) да се произнесе во врска со тоа дали ќе продолжи имунизацијата со вакцината од британско-шведскиот производител, АстраЗенека, или употребата ќе биде стопирана.

Астра Зенека чека одлука од ЕМА дали е ризична нејзината вакцина

Телма

ЕМА попладне ќе даде објаснување за ковид вакцините и згрутчувањето на крвта

Р.С.Европа

ЕМА попладнево ќе го соопшти ставот за врската на „Астра Зенека“ и тромбозите

360 степени

ЕМА денеска ќе се произнесе за Астра Зенека и тромбозите

ТВ21

ЕМА ќе се произнесе во 16 часот за Астра Зенека и тромбозите

Фокус

ЕМА попладнево ќе се изјасни за случаите со згрутчување на крвта по вакцина на Астра Зенека

Алсат-М

МКД Канал5 Сител Panacea.mk Република Денешен Бизнис Вести Локално

ЕМА ќе ги истражува „етичките стандарди“ при тестирањето на Спутник V

Алсат-М - 07.04.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе започне истрага следната недела дали клиничките испитувања на руската вакцина Спутник V против КОВИД 19 се во согласност со етичките и научните стандарди, пишува британскиот дневен весник Фајненшл тајмс.

ЕМА ќе ги истражува „етичките стандарди“ при тестирањето на Спутник V

Р.С.Европа

ЕМА ќе испита дали испитувањата на Спутник В се во согласност со стандардите

Сител

ЕМА ќе истражи дали испитувањата на „спутник В“ се во согласност со стандардите

Н.Македонија

ЕМА ја проверува СПУТНИК: Деталните тестови ќе започнат следната недела

Фактор

ЕМА ќе испита дали испитувањата на Спутник В се во согласност со стандардите

ТВ21

ЕМА ќе истражува дали испитувањата на „Спутник В“ се во согласност со глобалните упатства

Слободен Печат

Независен Press24 MTM Lider Точка Centar Денешен Нетпрес

Британците донесоа одлука: Помладите од 30 години нема да ја примаат вакцината на „Астра Зенека“

Точка - 07.04.2021

Имунизацијата против коронавирусот со вакцините на Универзитетот Оксфорд и „Астра Зенека“ кај помладите од 30 години ќе биде денеска стопирана врз основа на препораката на Британската агенција за лекови и медицински производи, пренесува „Скај“.

Астра Зенека го запре тестирањето на нејзината антиковид вакцина врз деца и тинејџери

Сител

„Астразенека“ го запре тестирањето на вакцини врз деца

Centar - 07.04.2021

Универзитетот „Оксфорд“ престана да ја тестира вакцината врз деца и тинејџери поради страв од згрутчување на крвта кај помладите, објави сајтот „express.co.uk“. Портпаролот на Универзитетот „Оксфорд“ рече дека овој потег е преземен како мерка на ...

„АстраЗенека“ го запре тестирањето на вакцини врз деца

Lider

„Астра зенека“ го запре тестирањето на вакцини врз деца

MTM

„АстраЗенека“ го запре тестирањето на вакцини врз деца

Точка

„Астра зенека“ го запре тестирањето на вакцини врз деца

24Инфо

НАЈНОВО ОД АСТРАЗЕНЕКА: Го запира тестирањето кај деца и тинејџери

Фактор