TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кој сака на судиите да им пресуди по „кратка постапка“?

+инфо - 02.12.2019

Нема да добиеме независно судство ако од судиите правиме државни непријатели. Судиите мора да бидат ослободени од притисоците на политикантите, на партиските навивачи, на фановите и хејтерите на социјалните мрежи, на сите кои се обидуваат на ...

Уставен суд: Обидите за наше омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

24 Вести - 02.12.2019

Сензитивни на реакциите во јавноста, уставните судии возвратија со соопштение. Препознаваат упад и притисоци во пресрет на седницата на која ќе се одлучува по членот 11-а од Законот за помилување.

Уставен суд – Со коментари и прејудицирања се врши притисок врз Судот

Алсат-М - 02.12.2019

Уставните судии се жалат – имало обид за нивно омаловажување, откако поведоа постапка за оцена на уставноста на членот 11 – а од Законот за помилување. Уставен во соопштение до јавноста наведува дека ги следеле изјавите на политичарите, медиумите, ...

Уставен суд: Обидите за наше омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

Телма - 02.12.2019

– На 27.10.2019 година, Уставниот суд на Република Северна Македонија, по поднесената иницијатива за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување, Судот расправаше и донесе Решение за поведување на постапка ...

Амнестијата на Иванов во Уставниот суд веќе има 6 гласa „за“?

Слободен Печат - 02.12.2019

Уставниот суд брои 9 членови. Извори од судот за „Слободен печат“ велат дека амнестијата на Иванов во Уставниот суд веќе има 6 судиски гласови „за“. Се шпекулира дека тие им припаѓаат на уставните судии Елена Гошева, Никола Ивановски, Јован ...

Противуставните небулози на Кацарска во случајот за 27 април објавени и од Универзитетот Колумбија

Република - 02.12.2019

И на Универзитетот Колумбија ќе се изучува Добрила Кацарска како пример како не треба да се води една постапка. Еден од најпрестижните универзитети во светот на својот официјален сајт го објави случајот во кој судијката Добрила Кацарска ...

Каков имот пријавиле уставните судии: Ајдари има стан и куќа, а вози Мазда 3

еМагазин - 02.12.2019

еМагазин во серијал ќе Ви пренесе каков имот пријавиле уставните судии, кои деновиве се актуелни по најавата дека Уставниот суд ќе расправа по иницијативата за преиспитување на законитоста на членот 11 од Законот за помилување од 2016 година, а со ...

Каков имот пријавиле уставните судии: Мурати има куќа и два стана

еМагазин - 02.12.2019

еМагазин во серијал ќе Ви пренесе каков имот пријавиле уставните судии, кои деновиве се актуелни по најавата дека Уставниот суд ќе расправа по иницијативата за преиспитување на законитоста на членот 11 од Законот за помилување од 2016 година, а со ...

Уставните судии ќе го сркаат тоа што си го надробија

Нова ТВ - 01.12.2019

Пишува: Љубиша Арсиќ Освен Насер Ајдари, сите други уставни судии, кои се вклучени во операцијата со амнестија за функционерите на ВМРО ДПМНЕ, се при крајот на мандатот. Додека им изминува последната година до две од деветгодишниот мандат, на ...

Кои се уставните судии кои ќе имаат пресуден збор за Законот за помилување?

еМагазин - 01.12.2019

Не стивнуваат реакциите во македонската јавност по најавата дека Уставниот суд ќе расправа по иницијативата за преиспитување на законитоста на членот 11 од Законот за помилување од 2016 година, а со кој се овозможи да се укине помилувањето што го ...

Уставен суд: Обидите за омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

Фокус - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

Уставен суд: Обидите за наше омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

Сител - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

УСТАВНИТЕ СУДИИ ТВРДАТ: Кон нас се врши притисок за нормално функционирање

Слободен Печат - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

Уставен суд: Обидите за наше омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

24Инфо - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

Уставниот суд ги смета за притисок коментарите за неговото постапување во врска со амнестијата

МКД - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

Уставен суд: Обидите за наше омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

+инфо - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

Уставен суд: Обидите за наше омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

Локално - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

Уставен суд: Обидите за наше омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

А1 On - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

Уставен суд: Обидите за наше омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

Опсервер - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

Уставен суд: Обидите за наше омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

Либертас - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

Уставен: Неприфатливо е мешањето во нашата работа

365 - 02.12.2019

За Уставниот суд неприфатливи се реакциите на јавноста околу иницијативата за разгледување на уставноста на членот 11-а со кој беше дополнет Законот за помилување за да му овозможи на тогашниот претседател Ѓорге Иванов да ги повлече помилувањата за ...

Уставен суд: Обидот за наше омаловажување не е во интерес на владеењето на правото и правната држава

iPortal - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

Се јави Уставниот суд: Со коментари и прејудицирање се врши упад во нашата работа

еМагазин - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

Уставен суд - Со коментарите и прејудицирањата за помилувањето се врши притисок врз Судот

Р.С.Европа - 02.12.2019

Од Уставен суд реагираат на, како што велат обидите за нивно омаловажување. Во соопштението од Судот се наведува дека таквите обиди за омаловажување со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не се во интерес на ...

Уставен суд: Врз нас се врши притисок за нормално функционирање и владеење на правото

Република - 02.12.2019

На 27.10.2019 година, Уставниот суд на Македонија, по поднесената иницијатива за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување, Судот расправаше и донесе Решение за поведување на постапка за оспорениот член ...

Уставен суд: Обидите за наше омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

Магазин - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

Уставниот суд тврди дека се врши директен упад во неговата работа

Телма - 02.12.2019

Уставниот суд смета дека со коментарите и прејудицирањата околу нивната одлука да поведе постапка за оспорениот член од законот, се врши директен упад, и притисок врз нормалното функционирање на судот и неосновано се повредува угледот на судот и ...

Уставен суд: Обидите за омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

Press24 - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

За Уставен суд, обидите за нивно омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

Нетпрес - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

Уставен суд: Обидите за наше омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

MakPress - 02.12.2019

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во ...

УСТАВНИОТ СУД: Со прејудицирањата се врши директен притисок за нормално функционирање на Судот

Академик - 02.12.2019

„На 27.11.2019 година, Уставниот суд на Република Северна Македонија, по поднесената иницијатива за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување, расправаше и донесе Решение за поведување на постапка за ...

Македонската судска пракса се „проучува“ на универзитетот „Колумбија“

Expres - 02.12.2019

Еден од најпрестижните универзитети во светот „Колумбија“, на својот официјален сајт го објави случајот во кој судијката Добрила Кацарска противуставно ги казни адвокатите во случајот за 27 април со високи парични казни во вредност од илјадници евра ...

Противуставните небулози на Кацарска во случајот за 27 април објавени и од Универзитетот Колумбија

Курир - 02.12.2019

И на Универзитетот Колумбија ќе се изучува Добрила Кацарска како пример како не треба да се води една постапка, пишува порталот република. Еден од најпрестижните универзитети во светот на својот официјален сајт го објави случајот во кој судијката ...

Универзитетот Колумбија ги објави противуставните небулози на Кацарска во случајот за 27 април

Магазин - 02.12.2019

И на Универзитетот Колумбија ќе се изучува Добрила Кацарска како пример како не треба да се води една постапка, пишува порталот Република. Еден од најпрестижните универзитети во светот на својот официјален сајт го објави случајот во кој судијката ...