TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАСА: Чадот од пожарите во Австралија ќе го обиколи целиот свет

МКД - 14.01.2020

НАСА предупредува дека чадот од пожарите во Австралија ќе направи барем еден „полн круг" околу целиот свет и повторно ќе се врати во областа над Австралија. Научниците од НАСА преку податоците од сателитите ги анализирале чадот и аеросолите кои ...

Како уметниците реагираа на последиците од пожарите во Австралија?

Кајгана - 14.01.2020

Пред два дена конечно беше ставен под контрола мегапожарот што беснееше во Австралија. Стихијата што почна со пожар во планините Гросперс со удар на гром на 28 октомври и зафати повеќе од половина милион хектари на северозападот од Сиднеј, потоа тој ...

НАСА очекува дека чадот од пожарите во Австралија ќе ја обиколи Земјата барем еднаш

MTM - 14.01.2020

Чадот од пожарите во Австралија наскоро ќе направи целосна турнеја низ Земјата, велат експертите од НАСА, пренесоа светските агенции. „Очекуваме чадот да оствари барем една комплетна турнеја низ целиот свет.

Моркови од воздух - помош за кенгурите во Австралија

Deutsche Welle - 14.01.2020

Во пожарите во Австралија страдаат луѓето, но и животните. Властите во државата Нов Јужен Велс, една од најпогодените, решија да им помогнат на гладните животни со дотур на храна од воздух.

Австралија фрли од воздух еден тон моркови и компири за гладните животни

Сакам да кажам - 14.01.2020

Властите на Нов Јужен Велс, една од најпогодените области од катастрофалните пожари во Австралија, употребија хеликоптери за да достават храна на илјадници прегладнети животни. Тие исфрлија еден тон морков и сладок компир во операцијата „ Rock ...

НАСА предупредува: Чадот од Австралија наскоро ќе ја заобиколи Земјата

Канал5 - 14.01.2020

Американската вселенска агенција НАСА предупредува дека чадот предизвикан од пожарите во Австралија наскоро ќе ја заобиколи земјата. Катастрофалните пожари во Австралија горат веќе неколку месеци, а густиот чад се издига над Пацификот.

Предупредување од НАСА: Чадот од Австралија наскоро ќе ја заобиколи Земјата

Бриф - 14.01.2020

Американската вселенска агенција (НАСА) предупреди дека чадот од пожарите во Австралија наскоро ќе почне да кружи околу Земјата. Катастрофалните пожари во Австралија траат со месеци, а густиот чад од нив веќе се насобрал над Пацификот.

Научниците предупредуваат – чадот од пожарите во Австралија ќе ја обиколи Земјата неколку пати

Иновативност - 14.01.2020

НАСА предвидува дека чадот кој настана во текот на катастрофалните пожари во Австралија ќе ја обиколи Земјата и на тој начин повторно ќе се врати во Австралија и одново ќе го загади воздухот над тој континент.

НАСА предупредува: Чадот од Австралија ќе направи полн круг околу земјата

Слободен Печат - 14.01.2020

НАСА соопшти дека околу Нова Година тој чад стигнал до Јужна Америка, како и дека до 9 јануари веќе ја минал пола планета. Чадот од огромните пожари кои предизвикуваат вистински хаос во Австралија наскоро ќе направи полн круг околу земјата и ќе се ...

Хуманитарна колекција: „Баленсијага“ во борба за спас на коалите

Fashionel - 14.01.2020

Модниот бренд „Баленсијага“ одлучи да преземе нешто во врска со еколошката криза во Австралија. Пожарите уште од септември месец не стивнуваат, а потресени од актуелните случувања, тимот на споменатиот бренд одлучи на направи хуманитарна колекција.

Научниците со лоши вести за Австралија: Шумските пожари ќе станат нормална појава

Точка - 14.01.2020

Британските научници соопштија денес дека пожарите во Австралија се само почетокот на тоа што светот ќе го доживее со порастот на температурите. Професорот Ричард Бетс од центарот „Мет офис Хедли“ смета дека тоа е само дел од многуте последици по ...

Мини колекција на „Баленсијага“ за спас на коалите во Австралија

Stylist - 14.01.2020

Модната куќа „Баленсијага“ реагира на еколошката катастрофа предизвикана од пожарите во Австралија со мини колекција со хуманитарен карактер која што се состои од маици и блузони со принт на коала.

Поради лошиот воздух откажани тренинзите за Австралија Опен

Екипа - 14.01.2020

Лошиот квалитет на воздухот кој е последица на пожарите во Австралија ги принуди организаторите привремено да ги откажат сите тренинзи на терените во Мелбурн парк. Сепак квалификациските мечеви ќе мора да бидат одиграни според превидениот план.

Пожарите во Австралија ќе станат редовна појава поради глобалното затоплување, тврдат научниците

Макфакс - 14.01.2020

Британски научници тврдат дека тековните пожари во Австралија се само тест за тоа што ќе се случува во светот со зголемувањето на температурите. Професорот Ричард Бетс, смета дека ова е само дел од условите за живот што светот ќе ги доживее со ...

Поради чад прекинат мечот на Шарапова-Сигемунд во Мелбурн

Фокус - 14.01.2020

Мечот од ревијалниот тениски турнир во Австралија меѓу Русинката Марија Шарапова и Германката Лора Сигемунд не беше доигран поради чад. Егзибицискиот турнир се одржува во Кујонг, предградие на Мелбурн.

НАУЧНИЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Огромните пожари во Австралија можат да станат редовна појава

Слободен Печат - 14.01.2020

Истиот ефект што климатските промени го имаат врз Австралија е причина за поголеми пожари во западните држави на САД, Јужна Европа, Скандинавија, Амазонија и Сибир. Во заклучоци од 57 научни извештаи објавени од 2013 година се покажува дека големи ...

Пожарите може да ја чинат Австралија до 5 милијарди долари

Макфакс - 14.01.2020

Австралија се очекува да претрпи загуби од 5 милијарди австралиски долари поради пожарите кои продолжуваат да беснеат низ континентот, покажува прогнозата на австралиската банка „Вестпек“.

ФОТО: Природата повторно докажа дека му пркоси на човекот – неверојатни слики од опожарената Австралија

Курир - 14.01.2020

Фотографиите кои ќе ги видите во продолжение се само уште еден доказ дека природата го има последниот збор и покрај се’ му пркоси на човекот. Пожарите во Австралија, кои започнаа со подметнување, а потоа беа разгорени и проширени од високите ...

Дождот во Австралија доаѓа како подарок за Божиќ, сите родендени, веридби, годишнини и венчавки во едно

Слободен Печат - 13.01.2020

„Со периодот на суша кој го имавме, потребно е дождот да паѓа долго и без престанок за да го зголеми нивото на влага и да ги згасне пожарите. Тоа е малку веројатно“, рече Бредстрит. Прогнозите за силни дождови оваа недела највернојатно нема да ги ...

Австралија: Борбата со пожарите преминува во офанзива

24 Вести - 13.01.2020

Денеска за прв пат во последните неколку недели, борбата со пеколните пожари во Австралија преминува од дефанзива во офанзива, благодарение на подобрувањето на временските услови. Според информациите кои доаѓаат од тимовите на терен, катастрофата ...

Австралија: Огнена стихија во земјата на јагленот

Deutsche Welle - 13.01.2020

Енергенсите се главниот извозен производ на Австралија. Властите не се откажуваат од тоа и покрај критиките дека ископувањето на јаглен ги поттикнува пожарите. Многу граѓани се бесни, но дали тоа е доволно за промени? Кога властите наредија ...

„Дожд од зеленчук“ за животните погодени од пожарите во Австралија

Радио МОФ - 13.01.2020

Владата на Нов Јужен Велс работи на осигурување дека кенгурите кои се погодени од австралиските пожари се нахранети. Ова се дел од напорите за враќање на дивиот свет по пожарот, изјавил Мет Кин, министерот за енергија и животна средина.

АВСТРАЛИСКИ ХЕРОИ: Операта во Сиднеј осветлена со пожарникарски лица (ФОТО)

MTM - 13.01.2020

Десетици ликови на пожарникари кои се бореа со пожарот во Австралија беа прикажани на фасадата на операта во Сиднеј. Натписот „Благодариме пожарникари“, допре стотици минувачи. „Вака ја покажуваме нашата колективна поддршка за сите оние кои се ...

Едрата на операта во Сиднеј светеа во чест на храбрите пожарникари

Н.Македонија - 13.01.2020

Оперската куќа во Сиднеј со трогателна порака им оддаде почит на австралиските пожарникари во текот на изминатиот викенд. Неколку часови во саботата навечер, центарот за изведувачки уметности ги осветлуваше своите препознатливи едра со слики на ...

ЗАГУБИ ТЕШКИ 5 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Погубни пожарите во Австралија

Фактор - 13.01.2020

Австралија ќе се соочи со загуби тешки околу пет милијарди австралиски долари (3,5 милијарди американски долари) како резултат на погубните пожари кои полека се ставаат под контрола, покажуваат прогнозите на австралиската банка Вестпак.

Од авиони им се фрлаат моркови на животните што ги преживеаја пожарите во Австралија (ФОТО)

ММС - 13.01.2020

Владата на австралиски Нов Јужен Велс деновиве поведе акција во која се вклучени повеќе авиони, со цел за спасување на преживеаните животни во пожарите што речиси три месеци беснееја во таа голема земја, а во кои загинаа и стотици илјади животни, ...

Австралиската Влада оддели 50 милиони долари за спас на загрозените животни

А1 On - 13.01.2020

Австралиската Влада денеска најави 50 милиони долари за програма за заздравување на дивиот свет, по пожарите што доведоа до „еколошка катастрофа“ во земјата, каде се заканува уништување на неколку видови, вклучително и коали и валабии.

ПЕТИЦИЈА: Коалите од Австралија да бидат сместени во Нов Зеланд

MTM - 13.01.2020

Илјадници новозеланѓани се приклучија на петицијата во која се повикува коалите да бидат иселени заради пожарите што уништија поголем дел од Австралија, јавија медиумите. Коалите исчезнуваат во земјата, а може да живеат во Нов Зеланд, како и многу ...

Пожарите во Австралија довеле до еколошки катастрофи: Владата дава 50 милиони долари за спасување на животните

Точка - 13.01.2020

Австралиската влада денес определила 50 милиони долари за итниот програм за помош на дивите животни, по пожарите кои во таа земја довеле до еколошка катастрофа која се заканува со уништување на неколку видови, вклучувајќи коали и валабии.

ФОТО: Од хеликоптери се фрлаат моркови за да се нахранат преживеаните животни во Австралија

Курир - 13.01.2020

Голем број хеликоптери се користат во операцијата која има за цел да ги нахрани животните кои ги преживеале големите пожари кои три месеци ја пеплосуваат Австралија. Владата на Нов Јужен Велс пред една недела ја започна операцијата „Rock Wallaby“, а ...

Австралиската Влада оддели 50 милиони долари за спас на загрозените животни

+инфо - 13.01.2020

Австралиската Влада денеска најави 50 милиони долари за програма за заздравување на дивиот свет, по пожарите што доведоа до „еколошка катастрофа“ во земјата, каде се заканува уништување на неколку видови, вклучително и коали и валабии.

Австралиската Влада оддели 50 милиони долари за спас на загрозените животни

CivilMedia - 13.01.2020

Австралиската Влада денеска најави 50 милиони долари за програма за заздравување на дивиот свет, по пожарите што доведоа до „еколошка катастрофа“ во земјата, каде се заканува уништување на неколку видови, вклучително и коали и валабии.

Австралиската Влада оддели 50 милиони долари за спас на загрозените животни

Либертас - 13.01.2020

Австралиската Влада денеска најави 50 милиони долари за програма за заздравување на дивиот свет, по пожарите што доведоа до „еколошка катастрофа“ во земјата, каде се заканува уништување на неколку видови, вклучително и коали и валабии.

Австралиската Влада оддели 50 милиони долари за спас на загрозените животни

Сител - 13.01.2020

Австралиската Влада денеска најави 50 милиони долари за програма за заздравување на дивиот свет, по пожарите што доведоа до „еколошка катастрофа“ во земјата, каде се заканува уништување на неколку видови, вклучително и коали и валабии.

Австралиската Влада оддели 50 милиони долари за спас на загрозените животни

24Инфо - 13.01.2020

Австралиската Влада денеска најави 50 милиони долари за програма за заздравување на дивиот свет, по пожарите што доведоа до „еколошка катастрофа” во земјата, каде се заканува уништување на неколку видови, вклучително и коали и валабии.

Австралиската Влада оддели 50 милиони долари за спас на загрозените животни

Курир - 13.01.2020

Австралиската Влада денеска најави 50 милиони долари за програма за заздравување на дивиот свет, по пожарите што доведоа до „еколошка катастрофа“ во земјата, каде се заканува уништување на неколку видови, вклучително и коали и валабии.

Австралиската Влада оддели 50 милиони долари за спас на загрозените животни

24 Вести - 13.01.2020

Австралиската Влада денеска најави 50 милиони долари за програма за заздравување на дивиот свет, по пожарите што доведоа до „еколошка катастрофа“ во земјата, каде се заканува уништување на неколку видови, вклучително и коали и валабии.

Австралиската Влада оддели 50 милиони долари за спас на загрозените животни

Press24 - 13.01.2020

Австралиската Влада денеска најави 50 милиони долари за програма за заздравување на дивиот свет, по пожарите што доведоа до „еколошка катастрофа“ во земјата, каде се заканува уништување на неколку видови, вклучително и коали и валабии.

Австралиската Влада оддели 50 милиони долари за спас на загрозените животни

Нетпрес - 13.01.2020

Австралиската Влада денеска најави 50 милиони долари за програма за заздравување на дивиот свет, по пожарите што доведоа до „еколошка катастрофа“ во земјата, каде се заканува уништување на неколку видови, вклучително и коали и валабии.

Австралиската Влада оддели 50 милиони долари за спас на загрозените животни

ТВ21 - 13.01.2020

Австралиската Влада денеска најави 50 милиони долари за програма за заздравување на дивиот свет, по пожарите што доведоа до „еколошка катастрофа“ во земјата, каде се заканува уништување на неколку видови, вклучително и коали и валабии.

Австралиската Влада оддели 50 милиони долари за спас на загрозените животни

Опсервер - 13.01.2020

– Австралиската Влада денеска најави 50 милиони долари за програма за заздравување на дивиот свет, по пожарите што доведоа до „еколошка катастрофа“ во земјата, каде се заканува уништување на неколку видови, вклучително и коали и валабии.

Австралиската Влада оддели 50 милиони долари за спас на загрозените животни

Вечер Прес - 13.01.2020

Австралиската Влада денеска најави 50 милиони долари за програма за заздравување на дивиот свет, по пожарите што доведоа до „еколошка катастрофа“ во земјата, каде се заканува уништување на неколку видови, вклучително и коали и валабии.

Австралиската Влада оддели 50 милиони долари за спас на загрозените животни

MakPress - 13.01.2020

Австралиската Влада денеска најави 50 милиони долари за програма за заздравување на дивиот свет, по пожарите што доведоа до „еколошка катастрофа“ во земјата, каде се заканува уништување на неколку видови, вклучително и коали и валабии.

Австралија: Огнена стихија во земјата на јагленот

Либертас - 13.01.2020

Енергенсите се главниот извозен производ на Австралија. Властите не се откажуваат од тоа и покрај критиките дека ископувањето на јаглен ги поттикнува пожарите. Многу граѓани се бесни, но дали тоа е доволно за промени, пренесува Дојче веле .

Огромните пожари во Австралија може да станат редовна појава насекаде

Вечер Прес - 14.01.2020

Во заклучоци од 57 научни извештаи објавени од 2013 година се покажува дека големи природни непогоди како што се пожарите во Австралија, можат да станат норма наместо исклучоци. Австралиската Влада и некои медиуми се обидуваат да ја минимизираат ...

Огромните пожари во Австралија може да станат редовна појава, предупредуваат научници

24Инфо - 14.01.2020

Во заклучоци од 57 научни извештаи објавени од 2013 година се покажува дека големи природни непогоди како што се пожарите во Австралија, можат да станат норма наместо исклучоци. Австралиската Влада и некои медиуми се обидуваат да ја минимизираат ...

Предупредување: Огромните пожари во Австралија може да станат редовна појава

Курир - 14.01.2020

Во заклучоци од 57 научни извештаи објавени од 2013 година се покажува дека големи природни непогоди како што се пожарите во Австралија, можат да станат норма наместо исклучоци. Австралиската Влада и некои медиуми се обидуваат да ја минимизираат ...

Огромните пожари во Австралија може да станат редовна појава

Пулс24 - 14.01.2020

Во заклучоци од 57 научни извештаи објавени од 2013 година се покажува дека големи природни непогоди како што се пожарите во Австралија, можат да станат норма наместо исклучоци. Австралиската Влада и некои медиуми се обидуваат да ја минимизираат ...

Огромните пожари во Австралија може да станат редовна појава, предупредуваат научници

Локално - 14.01.2020

Во заклучоци од 57 научни извештаи објавени од 2013 година се покажува дека големи природни непогоди како што се пожарите во Австралија, можат да станат норма наместо исклучоци. Австралиската Влада и некои медиуми се обидуваат да ја минимизираат ...

Огромните пожари во Австралија може да станат редовна појава, предупредуваат научници

А1 On - 14.01.2020

Во заклучоци од 57 научни извештаи објавени од 2013 година се покажува дека големи природни непогоди како што се пожарите во Австралија, можат да станат норма наместо исклучоци. Австралиската Влада и некои медиуми се обидуваат да ја минимизираат ...