TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Експертите едногласни: Заев, Џафери и пратениците на ДУИ и на СДСМ не се над Деловникот

Курир - 14.03.2018

Според информациите кои струјат во јавноста, планот на СДСМ и Талат Џафери е на сила, преку кршење на Деловникот на Собранието, целосно игнорирајќи ги над 36.000 амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, да го донесат неуставниот закон за јазици.

ЧЛЕН 173: Доколку изминале 30 дена, односно 61 ден откако е донесен, законот за јазици мора да се носи во нова ...

Курир - 14.03.2018

Правно гледано, Законот покрај амандманите кои што според законите и Уставот не смеат да се избегнат, има уште една правна причина поради која тој не смее да биде изгласан. Според најавите спикерот на парламентот, законот за јазици ќе го стави на ...

[Галерија] Протест пред Собрание поради Законот за употреба на јазиците

Радио МОФ - 14.03.2018

Повеќе граѓани денеска напладне се собраа пред македонското Собранието во знак на револт против носењето на Законот за употреба на јазиците. За денеска во 13 часот е најавено продолжението на 32.

(Видео) Села: Ќе гласам за законот за јазиците според договорот кога се формира Владата

Макфакс - 14.03.2018

Лидерот на коалицијата „Алијанса за Албанците“, Зијадин Села, пристигна во Собранието, каде што во секој момент треба да почне седницата за законот за јазиците. „Не сум дел од Владата, дојдов да гласам за закон според договорот што го имавме кога се ...

Пред почетокот на седницата за законот за јазиците, протест пред Собранието

МКД - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собраа граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за на јазиците.Тие извикуваат „Во Македонија на македонски“. Продолжението на 32.

Законот за јазиците повторно пред пратениците

24 Вести - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Галерија: Пратениците влегоа во Собранието

Press24 - 14.03.2018

Пратениците влегоа во Собранието за седницата закажана за 13 часот за Законот за јазиците. Пред седницата секоја паретеничка група имаше координација. Пред Собранието има протести, а врие и од полиција.

Партиските лидери на координација со пратениците за законот за јазиците

Канал5 - 14.03.2018

Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија, пред почетокот на седницата за законот за употреба на јазиците, одржуваат координативни средби на кои присуствуваат и лидерите на нивните партии.

ВИДЕО „Во Македонија на македонски“, извикуваат демонстранти пред Собранието

Фокус - 14.03.2018

Пред Собранието на протест се собираат граѓани во пресрет на закажаната седница на која се очекува да биде ставен на гласање Законот за употреба на јазиците. Демонстрантите се против донесување на законот и извикуваат „Во Македонија на македонски“.

Галерија: Врие полиција пред македонското Собрание

Press24 - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија врие од полиција пред почетокот на седницата за Законот за јазиците. Се собраа и демонстранти пред Собранието, а седницата која е закажана за 13 часот ќе покаже дали ќе ќе се гласа за законот со заобиколување ...

Галерија: Протест против законот за јазици пред Собранието...

Н.Македонија - 14.03.2018

Галерија: Протест против законот за јазици пред Собранието Група на граѓани се наоѓа пред Собранието, на протестот против законот за јазиците, кој е на дневен ред на денешната седница закажана за 13 часот.

Протест пред Собрание против Законот за јазици

Нетпрес - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на пленарната собраниска седница. Сè уште е нејасно како ќе се одвива таа и дали ќе се разгледуваат илјадниците амандмани што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ.

Заев и Мицкоски на средба со Џафери во Собранието

Вечер - 14.03.2018

Поплнево пред стартот на седницата за Законт за јазиците во Собранието пристигнаа Зоран Заев и Христијан Мицковски. Во моментов тие се на средба со собранискиот спикер Талат Џафери. И натаму нема никакви информации дали ќе се разгледуваат ...

Силно полициско обезбедување и протест пред Собранието поради законот за јазиците

Макфакс - 14.03.2018

Силно полициско обезбедување е распоредено околу Собранието каде што денеска на дневен ред е законот за употреба на јазиците. Во исто време, пред Собранието има и протест на кој учесниците бараат да не се изгласа законот.

Ден Д за Законот за употреба на јазиците

Р.С.Европа - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на пленарната собраниска седница. Сè уште е нејасно како ќе се одвива таа и дали ќе се разгледуваат илјадниците амандмани што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ.

Протест против Законот за употреба на јазиците пред Собранието, засилено полициско присувство

А1 On - 14.03.2018

Околу Собранието на Република Македонија забележливо е засилено полициско присувство во пресрет на гласањето на Законот за употреба на јазиците. Позади Собранието присутни се 11 полициски автомобили и едно возило на итната медицинска помош.

ВМРО-ДПМНЕ: Одземањето на пратеничкото правото на амандманска расправа ќе има долгорочни последици

А1 On - 14.03.2018

„Насилното носење на неуставниот закон за двојазичност и евентуалното одземање на пратеничкото право на амандманска расправа е сериозен удар врз демократијата и преседан, кој во иднина може да има долгорочни последици.

Галерија: Расте бројот на демонстранти пред Собрание

Press24 - 14.03.2018

Демонстранти се собраа денеска пред македонското Собрание каде за 13 часот е закажана седницата за Законот за јазиците. ВМРО-ДПМНЕ кои со месеци не се во Собранието денеска ќе дојдат на седницата и бараат амандманска расправа.

Мицкоски: Законот се носи на денот кога почна конфликтот во 2001 година

Deutsche Welle - 14.03.2018

За последен пат повикувам за разум, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски. Од мнозинството одговараат: Доста е, девет месеци трае дебатата за законот за употреба на јазиците. Се множат индивидуални повици за протест.

[Став] Шверцувањето на двојазичноста и „џебното вето“ на Претседателот

Радио МОФ - 14.03.2018

Ако се држиме само до правните аспекти на носењето на Законот за употреба на јазиците, недозволиво и правно невозможно е со т.н. обичен закон да се уредува правна материја за чие регулирање e потребно минимум квалификувано мнозинство гласови по сила ...

Ќе ги отфрли ли Џафери амандманите на ВМРО-ДПМНЕ?

Фокус - 14.03.2018

Се уште е неизвесно што ќе се случува на денешната седница во Собранието, закажана за 13.00 часот каде прва точка која ќе се разгледува ќе биде Законот за употреба на јазици. Високи владини претставници изминативе денови најавуваа конечно донесување ...

ФОТО+ВИДЕО: Почна протестот пред Собранието – Паѓаат клетви и закани дека крв ќе се лее

Слободен Печат - 14.03.2018

Со клетви и закани дека крв ќе се лее, прашувајќи ги пратениците дали им е срам за Законот за јазици, предмалку почна протестот пред Собранието. Неколку стотици граѓани ја блокираа улицата пред Парламентот за да го изразат својот револт против ...

Во Собранието неизвеснот, надвор протести

Вечер - 14.03.2018

За денеска напладне е најавен протест пред Собранието против носењето на Законот за употреба на јазиците кој откако доби вето од претседателот на државата Иванов треба по втор пат да биде ставен на гласање.

Џафери најверојатно ќе оди директно на усвојување на законот за јазиците, без амандманска расправа

МКД - 14.03.2018

Денеска во Собранието треба да се одржи 32 седница на која како осма точка од дневниот ред е третото читање од Законот за употребата на јазиците, со европско знаменце. На оваа седница, според Деловникот, би требало да почне амандманската расправа за ...

Со истраги и рочишта за неколку случаи на СЈО, власта се обидува да се спинува носењето на противуставниот закон за ...

Курир - 14.03.2018

Според информациите кои струјат во јавноста, планот на СДСМ и Талат Џафери е на сила, преку кршење на Деловникот на Собранието, целосно игнорирајќи ги над 36те илјади амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, да го донесат неуставниот закон за јазици.

Ќе се протестира пред Собрание против Законот за јазиците

Фактор - 14.03.2018

Денес во 12 часот ќе се одржи протест пред Собранието на Република Македонија против носењето на Законот за употреба на јазиците кој откако доби вето од претседателот на државата Иванов треба по втор пат да биде ставен на гласање.

“Врие од полиција пред Собрание – Ќе го бранат ли пучот на Талат?!”

Маркукуле - 14.03.2018

Големо присуство на полициско обезбедување пред Собранието на Република Македонија. Речиси и да нема простор што не е покријан од полицијата. Од што се плаши владиното мнозинство?! Дали се планира донесување на Законот за употреба на јазиците без ...

Власта сигурна дека Законот за јазици ќе се изгласа денес, опозицијата тврди дека нема

Макфакс - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Собраниска седница за Законот за употреба на јазиците

Р.С.Европа - 14.03.2018

Собранието на Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи 32 седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ која има поднесено над 35 илјади ...

“Во 13 чaсот гледајте дали вашиот пратеник од СДСМ ќе гласа за двојазичност, федерализација и Платформа??”

Маркукуле - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32.седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. Никој не знае дали собранискиот спикер Џафери ќе се одлучи да ...

Три сценарија во ВМРО – ДППМНЕ за седницата за Законот за двојазичност

Таратур - 14.03.2018

Големи реакции предизвика најавата на владината коалиција да го гласа контроверзниот закон за двојазичност без воопшто да се разгледуваат над 35.000 амандмани поднесени од опозицијата. Јавноста се прашува што ќе направи опозицијата.

Извори за „Независен“ откриваат: Ќе се одбијат 36. илјади амандмани на ВМРО-ДПМНЕ

Независен - 14.03.2018

Спикерот на парламентот Талат Џафери на вчерашната координација на која не присуствувал претставник на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најавил дека на денешната седница ќе се одбијат 36. илјади амандмани на опозицијата.

На повидок нова собраниска криза ако законот за јазици помине без опозицијата

Фактор - 14.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ ја крена тензијата пред денешното можно изгласување на Законот за употреба на јазиците кој е во втора фаза откако најпрво беше одбиен од страна на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов кој имаше свои забелешки и грижи во поглед на ...

Законот за јазиците денеска повторно пред пратениците

Локално - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање. Нема официјални информации дали ќе се расправа за амандманите и како или ...

Само Џафери знае како ќе ја изведе седницата за законот за јазиците

Сакам да кажам - 14.03.2018

Парламентарното мнозинство најавува дека ќе го донесе Законот за употреба на јазиците без да ги разгледа над 35 илјади амандмани кои ВМРО-ДПМНЕ ги има поднесено за законот, на денешната седница на Собранието.

Ќе се „скокнат“ ли амандманите на ВМРО-ДПМНЕ, за да денеска се донесе Законот за јазици

еМагазин - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање. Не е познато што ќе се случи со 35.569 амандмани, поднесени од ...

Законот за јазици пред финалето

24 Вести - 13.03.2018

Законот за јазиците пред финале, утре на гласање и тоа без амандмами, ова според најавите и од СДСМ и од ДУИ е сценариото по кое ќе се одвива утрешната седница. Собрансикиот спикер на денешната координација не кажал детали како ќе го изигра моментот ...

Утре нова шанса за Законот за јазиците

Телма - 13.03.2018

Законот за јазиците добива уште една шанса: утре повторно ќе се најде на дневен ред. Така се договориле спикерот Талат Џафери, тројцата потпретседатели на Собранието и координаторите на пратеничките групи на СДСМ, ДУИ и БЕСА.

Законот за јазиците утре во Собрание, Мемеди вели, ВМРО-ДПМНЕ да бидат конструктивни

ТВ21 - 13.03.2018

По истекот на рокот од една недела, претседателот на Собранието и координаторите на парламентарните групи, одлучија за утре да ја закажат седницата за законот за употреба на јазиците. Потпретседателот на Собранието, Весел Мемеди за ТВ 21 потврди ...

Џафери за утре ја закажа седницата за законот за двојазичност, ќе го донесат ли насила и овој неуставен закон?

Алфа - 13.03.2018

Спикерот Џафери во нов обид да го собере парламентарното мнозинство и да го изгласаат контроверзниот Закон за употреба на јазиците. Спикерот Џафери во нов обид да го собере парламентарното мнозинство и да го изгласаат контроверзниот Закон за ...

Џафери ја закажа седницата за законот за јазици

24 Вести - 13.03.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери ја закажа седница за законот за јазици за утре во 13 часот. По неа, Џафери закажа одржување на 13-тата и 35-тата седница. Најавите од мнозинството е дека законот ќе се гласа без амандмани кои Џафери ќе ги отфрли како ...

Законот за јазиците утре на седница- Џафери ќе ги заобиколи амандманите, Мицковски вели ова е терор

Сител - 13.03.2018

Законот за јазиците најверојатно утре ќе се најде на Собраниска седница, но не заедно со амандманите на ВМРО-ДПМНЕ. Власта прави сценарио во кое ниту еден од поднесените над 35.000 предлози за измени на законот нема да се најде пред пратениците.

Собранието утре ќе расправа за амандманите на Законот за јазици

Курир - 13.03.2018

Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32.седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. За утре се закажани и продолженијата на 11. и 35.

Нов обид да се најде решение за Законот за употреба на јазиците

МРТ - 13.03.2018

Законот за употреба на јазиците утре на пленарна седница. Ќе се бара решение за поднесените над 35 илјади амандмани од ВМРО-ДПМНЕ. Лидерот на опозициската партија потврди дека ќе присуствуваат во законодавниот дом.

Османи: Законот за јазици ќе го пратиме до Венецијанската комисија

Алсат-М - 13.03.2018

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, по средбите во Европската Комисија изјави дека не се сомнева во уставноста на Законот за јазици и дека Владата самоиницијативно ќе го испрати до Венецијанската Комисија за проверка.

Османи: Законот за јазици ќе го пратиме до Венецијанската комисија

А1 On - 13.03.2018

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, по средбите во Европската Комисија изјави дека не се сомнева во уставноста на Законот за јазици и дека Владата самоиницијативно ќе го испрати до Венецијанската Комисија за проверка.

Денеска седница за законот за јазици, Џафери ќе одлучи за амандманите

Нова ТВ - 13.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ќе ја закаже седницата за Законот за јазици, најавил на вчерашната координација во Собранието. Тој сепак не соопштил како ќе ја води седницата и дали ќе ги стави амандманите на гласање.

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за законот за јазиците

Макфакс - 13.03.2018

Пратениците од опозицијата ќе учествуваат на седницата за законот за употреба на јазиците, која според најавите, треба да биде закажана за утре. Ова го потврди претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој не сакаше да открие како опозицијата ...

Груби: Очекувам ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за“ за Законот за јазици, тие се негови коавтори со ДУИ и со СДСМ

Република - 13.03.2018

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби денеска повтори дека законот за јазиците оваа недела треба да се донесе и вели дека очекува ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за“. – , изјави Груби за МКД.мк. Груби вчера на средбата со амбасадорот на Италија, Карло Ромео, рече ...

Груби: Очекувам ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за“ законот за јазици, тие се негови коавтори со ДУИ и со СДСМ

МКД - 13.03.2018

Во Собрание, според неофицијалните информации утре ќе се одржи продолжение на 32. Седница во обид да се најде решение за поднесените над 35.000 амандмани од страна ВМРО-ДПМНЕ на законот за јазиците.