TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Менкиноски: Никој не може да се откаже од правата на Македонците во Бугарија со билатерален договор

Курир - 30.11.2020

Тони Менкиноски во своето гостување во утринската емисија на телевизија Алфа рече дека малцинските права во Македонија служат за пример во целиот свет и многу меѓународни институции биле заинтерсирани за примерот на Македонија за почитување на ...

Демократски сојуз: Да не се брза со патокази, Борисов кажа се

24Инфо - 30.11.2020

Демократскиот сојуз, врз основа на анализата на актуелните односи помеѓу Македонија и Бугарија, оценува дека бугарските барања се сведуваат на три клучни работи: прво , да прифатиме дека корените на македонскиот народ се бугарски, второ, дека ...

Борисов тврди дека фотографиите од неговата спална соба ги направила жена, која ја нарече Мата Хари

еМагазин - 30.11.2020

Во интервјуто за германскиот весник ФАЦ , бугарскиот премиер Бојко Борисов , открива и кој според него стои позади фотографиите од неговата спална соба, кои завршија во бугарските медиуми, а на кои се гледаше пиштол, снопчиња пари, злато, а тој беше ...

Авторот на интервјуто со Борисов: Бугарија прави сѐ за да го загуби пријателството со Македонците

еМагазин - 30.11.2020

Михаел Мартенс , авторот на интервјуто со бугарскиот премиер Бојко Борисов за германски Франкфуртер Алгемајне Цајтунт (ФАЦ), по објавувањето на истото, на својот Твитер профил напиша дека Бугарија прави сѐ за да го загуби пријателството со ...

Бугарија во челустите на сопствената политика (само за 18+)

iPortal - 30.11.2020

Со оглед на последниот бараж од навреди што за викендов ни ги испорача Софија (Борисов, имено, во интервју за германски ФАЦ, тврди дека бугарските комунисти и сталинистичка Москва ги претворале овдешните Бугари во Македонци и сл.

Фајненшл тајмс: Бугарија проблематична членка на ЕУ – поради корупцијата и поради Македонија

МКД - 30.11.2020

Фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија. Тие пари особено се користат за директно или преку јавни набавки купување на повеќе медиуми, со што треба да се прикријат постапките на политичарите.

Кулминација во македонско-бугарските односи: Патоказот излез од ќорсокакот со ветото?

Слободен Печат - 30.11.2020

Бурниот викенд , полн со провокаци, навреди и тешки зборови на бугарските политичари и жестокиот напад на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека се распарчувала државата, како и сè поизразената поддршка од европските дипломати Македонија веднаш да ги почне ...

„Фајненшел тајмс“: Бугарија се приклучи кон проблематичната европска група

Опсервер - 30.11.2020

Скопје, 30 ноември 2020 Тензиите дополнително се зголемија во последните неколку недели, бидејќи Бугарија го блокираше отворањето на разговорите за влез на Северна Македонија во ЕУ, зголемувајќи ги стравувањата дека може да им се придружи на ...

САД со охрабрување билатералните прашања да се решаваат надвор од евроинтеративниот процес, но и со поддршка за првата ...

Опсервер - 30.11.2020

– Северна Македонија и земјите-членки на Европската Унија добија охрабрување од САД да продолжат да бараат решение за билатералните прашања надвор од процесот за интеграција на земјава во ЕУ.

Довршување на Букурешт

Фактор - 30.11.2020

На 10 август 1913 година, завојуваните страни во Втората балканска војна: Србија, Црна Гора, Романија и Грција, од една страна и Бугарија од друга страна, го потпишуваат Букурешкиот мировен договор, после кој територијата на Македонија, до тогаш под ...

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Фактор - 30.11.2020

„Бугарија се приклучи на проблематичната група во ЕУ“ е насловот на текст полн со податоци и изјави што го објави „Фајненшл тајмс“. -Генералниот впечаток на Брисел е дека фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија Особено, тие се користат ...

Борисов: Бугарите во Македонија беа принудени да се нарекуваат Македонци

Бизнис Вести - 30.11.2020

Единствената земја што би сакала да ги започне разговорите за пристапување во ЕУ со нашиот сосед дури и повеќе од Германија е Бугарија, вели Борисов за Франкфуртер алгемајне цајтунг. Но, за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција ...

„Фајненшл тајмс“ со нов обемен текст за Бугарија: Бојко, корупција, решетки и проблеми со ЕУ !

Канал5 - 29.11.2020

Изгледа ветото кое недосборсоседски ни го наметна Бугарија, ќе ја чини нејзината Влада многу повеќе откоку нашите граѓани. Се „редат“ текстови низ европски медиуми кои за секоја земја би биле во најмала рака - срам „Фајненшл тајмс“ објави нов обемен ...

Каракачанов: Со кого да правиме компромис – со оние кои ги уништуваа бугарските споменици и ги расфрлаа коските на ...

Магазин - 30.11.2020

Бугарија ќе продолжи да ги штити своите национални интереси и на крајот на денот ние сме во ЕУ, а не Македонија, повтори бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачнов во телевизиско интервју.

Бојко Борисов: Многу сум загрижен дека Европа верува дека во Бугарија живее македонско малцинство!

Во Центар - 30.11.2020

Единствената држава која би сакала да ги започне преговорите за пристапување во ЕУ со нашиот сосед е Бугарија. Ние тоа го сакаме дури и повеќе од Германија, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервјуто за Франкфуртер Алгемајне Цајтунг.

Каракачанов: Бугарија е во ЕУ, а не Македонија, да се имаат предвид ставовите на државите-членки

360 степени - 29.11.2020

Бугарија има свои национални интереси и треба да ги штити, како тоа што го прават и други членки како Германија, Полска, Унгарија вели бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во интервју за бугарска телевизија „Нова“, прашан за тоа како на ...

„Фајненшел тајмс“: Борисов ја внесе Бугарија во проблематичната група во ЕУ

Независен - 29.11.2020

Во Брисел и во повеќе земји-членки се зацврстува впечатокот дека Бугарија под Борисов им се приклучува на Унгарија и Полска во правењето проблеми во ЕУ Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов е под голем притисок во ЕУ и повеќе земји-членки ...

Почнаа да паѓаат маските. Каракачанов: Бугарија никогаш не му давала безрезервна поддршка на Скопје!

Во Центар - 29.11.2020

Бугарија никогаш не му давала безрезервна поддршка на Скопје. На колегите во Скопје постојано им беше кажувано дека договорот не се почитува. Бугарија исто така има свои интереси, објасни Каракачанов.

Кој да се избере – Германија или Советскиот Сојуз

Независен - 29.11.2020

Воодушевувањето од Германија меѓу двете светски војни беше особено изразено кај водачите на бугарскиот јавен живот. Бугарската војска ја почитуваше германската моќ и ефикасност, и покрај последните горчливи денови од Првата светска војна Шест ...

Борисов: Бугарските комунисти и сталинистичка Москва ги претвораа бугарите во македонци

24 Вести - 29.11.2020

Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик, порача попладнево премиерот Зоран Заев преку својот Фејсбук профил. Во статусот, Заев наведува дека сите премрежја, окупации и блокади биле надминати заради желбата за подобро утре и ...

Каракачанов: Има надворешни фактори кои се обидуваат да не разубедат

Фактор - 29.11.2020

Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во своето денешно телевизиско интервју вели дека Бугарија ќе продолжи да ги штити своите национални интереси и покрај тоа што, како што рече, постојат надворешни фактори кои се обидуваат да го разубедат ...

Борисов: Од резолуцијата на Европскиот парламент научив дека има македонско малцинство

Канал5 - 29.11.2020

За мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена прашањето за наводно македонско малцинство во Бугарија. Во Бугарија нема македонско малцинство.

Викенд на интензивни пораки меѓу Скопје и Софија

Р.С.Европа - 29.11.2020

Очекувањата дека викендов може да има исход за проблемот поради кој се во застој македонските евроинтеграции ги подгреаа владата, опозицијата и дипломатски извори. Македонскиот премиер Зоран Заев на својот официјален профил на социјалната мрежа ...

Борисов за ФАЦ: Македонците се насилно преобратени бугари

Сител - 29.11.2020

Компромис е можен, но само преку прецизирање на историските и прашањата поврзани со македонското малцинство во Бугарија. Во интервју за германскиот весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг бугарскиот премиер вели дека тоа е единствениот начин да се ...

Авторот на интервјуто Мартенс: Бугарија прави сѐ за да го загуби пријателството со Македонците

Канал5 - 29.11.2020

По објавувањето на интервјуто и реакциите во македонската јавност на својот твитер профил се огласи новинарот што разговараше со Борисов, Михаел Мартенс. „Со мудрата политика од 1991 година, Бугарија беше во најдобра позиција да ги направи ...

НОВИНАРОТ МАРТЕНС ОД ФАЦ: Бугарија ја понижува Македонија и Македонците, а од 1991-ва имаше шанса да им бидат најголеми ...

Денешен - 29.11.2020

Со паметна политика, Бугарија беше во најдобра позиција да ги направи Македонија и Македонците нејзин најблизок сосед и сојузник, но таа од Македонците прави непријател, вели германскиот новинар Михаел Мартенс.

Филип Рикер: Билатералните прашања, надвор од процесот за интеграција во ЕУ

Алсат-М - 29.11.2020

Можен е компромпис на релација Скопје-Софија, но мора да се познава историјата, порачува бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“. Според него, Бугарија сака Македонија да почне пристапни преговори со ЕУ за ...

Каракачанов: Надворешни фактори не разубедуваат за ветото за Македонија

Слободен Печат - 29.11.2020

Бугарија ќе продолжи да ги штити своите национални интереси и на крајот на денот ние сме во ЕУ, а не Македонија, повтори бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачнов во телевизиско интервју.

Борисов за ФАЦ: Компромисот е возможен, но треба да се познава историјата

Канал5 - 29.11.2020

-Единствената земја што сака пристапните разговори со нашата соседна република да започнат дури и повеќе од Германија е – Бугарија. Коментирајќи зошто Бугарија става вето на отворањето на разговорите со ЕУ за Македонија, бугарскиот премер Бојко ...

Бугарски Дневник: Најголем противник на Борисов за „македонското прашање“ му е Каракачанов

360 степени - 29.11.2020

Бугарски Дневник во својот уреднички коментар го критикува премиерот Бојко Борисов за ставовите изнесени во интервјуто за Франкфуртер Алгемајне Цајтунг. Заменикот одговорен уредник, Петар Карабоев, кој го потпишува коментарот, издвојува два елемента ...

Авторот на интервјуто со Борисов коментира: Бугарија прави сѐ за да го загуби пријателството со Македонците

360 степени - 29.11.2020

Михаел Мартенс, авторот на интервјуто со Бојко Борисов за германски Франкфуртер Алгемајне Цајтунт, по неговото објавување и реакциите во македонската јавност на својот твитер профил укажува дека со своето однесување, Бугарија прави сѐ за да го ...

Пиштол, злато и евра: Како изгледа собата на бугарскиот премиер

Локално - 29.11.2020

Приватниот живот на бугарскиот премиер Бојко Борисов стана политичко прашање, а причина за тоа се слики од неговата спална соба. Во интервју тој објаснува како настанале овие фотографии. Според премиерот, темата на интервјуто за „Фаз“ со премиерот ...

Каракачанов: Со кого да правиме компромис – со оние кои ги уништуваа бугарските споменици и ги расфрлаа коските на ...

Локално - 29.11.2020

За време на сите овие години, бугарскиот воин, командант и офицер, никогаш не му свртел грб на непријателот. Тие ја пролеаја својата крв за Добруџа, Тракија, Поморавие, Македонија за заеднички бугарски национален идеал – ова ги прави многу поголеми ...

Вечерен преглед: Пановски – Се почитуваат протоколите за терапија и лекување, авторот на интервјуто со Борисов вели, ...

Frontline - 29.11.2020

Нови 820 случаи на Ковид 19, оздравени се 895 пациенти, починати се 32 лица. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 61.543, бројката на оздравени пациенти е 38.400 на починати е 1.731, а бројот ...

Авторот на интервјуто со Борисов: Бугарија прави се за да се оддалечи од Македонија

Локално - 29.11.2020

Авторот на интервјуто со Бојко Борисов за германски ФАЦ, Михаел Мартенс, по реакциите на македонската јавност на неговиот Твитер профил напиша дека со своето однесување, Бугарија прави се за да го изгуби пријателството со Македонците.

„Браќата“ Борисов и Заев си разменија подароци: Едниот подари блокада, другиот го подари Гоце Делчев

Алфа - 29.11.2020

„Браќата“ Борисов и Заев си разменија подароци, едниот и подари блокада на Македонија, другиот го подари Гоце Делчев на Бугарија. Наместо жесток одговор на бугарските уцени и условувања, македонскиот премиер во едно интервју, ги удоволи сите ...

Кој ја притиска Софија а го избегнува Каракачанов: ЕУ, Берлин или САД?

Expres - 29.11.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов сега тврди дека Бугарија никогаш не му дала безрезервна поддршка на Скопје. “На колегите во Скопје постојано им беше кажувано дека договорот не се почитува.

Мартенс: Бугарија ги понижува и отуѓува Македонците како пријатели

Expres - 29.11.2020

Германскиот новинар на весникот Франфуртер Алгемајне Цајтунг (FAZ) Михаел Мартенс смета дека Бугарија прави грешка и со своето однесување губи близок партнер. “Со паметна политика, Бугарија од 1991 година беше во најдобра позиција да ги направи ...

Под водство на Димитров, Бугарија го призна постоењето на македонската нација и јазик

Н.Македонија - 29.11.2020

Во историската меморија на македонскиот народ, бугарскиот водач Георги Димитров останува запаметен со говорот кој го одржа во бугарското народно собрание по Втората светска војна. Во свеченото обраќање Димитров истакна: „Во интерес на процесот на ...

Борисов за FAZ:За непостоечкото македонско малцинство и жените и „Бугарите“ во МК

Канал5 - 29.11.2020

Интервјуто го правеше познатиот новинар на весникот Франкфуртер Алгемајне Цајтунг (FAZ), Мјакл Мартенс, а се чини најмногу го интересираше видеото со непозната жена во неговата спална соба, корупцијата и Македонија.

Борисов: Фотографиите од мојата спална соба се направени по учебник на КГБ. Јас не наредив на грчкиот остров да биде ...

Во Центар - 29.11.2020

Фотографиите од мојата спална соба се инсценирани и се компромитирачки материјал, создадени според учебник на КГБ. Олигархијата ме напаѓа затоа што Бугарија влезе во чекалната за еврото и банкарската унија и тие не можат да го користат банкарскиот ...

Заев конечно собра храброст: Кога Каракачанов ја навредува Македонија премиерот молчи, кога го чепнаа него прозборе

Алфа - 29.11.2020

Потребно беше Заев лично да ги навредат и да го наречат Бугарин за да барем во статус на Фејсбук собере храброст и да одговори. Заев не се лути, кога од Бугарија пристигнуваат пораки, дека Делчев и сите македонски револуционери се Бугари, дека имаме ...

Кога во бугарското собрание се слушале овации за обединување на Македонците (ВИДЕО)

Expres - 29.11.2020

Видео од говор на бугарскиот претседател Ѓеорги Димитров покажува историја меѓу Македонија и Бугарија сосема разлика од таа што сега сакаат да ја наметнат бугарските власти. Во говорот во бугарското народно Собрание во 1947 година Димитров зборува ...

(ВИДЕО) Зошто Каракачанов го нарече Заев „Бугарин кому бавно му работи умот“ или Како Заев се откажува од македонскиот ...

Нетпрес - 29.11.2020

Сѐ уште македонскиот премиер Зоран Заев во саботата доцна вечерта се обиде да реагира на објавата на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов кој го опиша како „Бугарин на кому ден потоа му доаѓа умот“, оценувајќи дека ...

Борисов за ФАЦ: Софија најмногу сака Скопје да почне преговори со ЕУ, но не на сметка на историјата

Deutsche Welle - 29.11.2020

Во интервју за германскиот весник, бугарскиот премиер вели дека минатото е еднакво важно како и иднината. Тврди дека Македонците се насилно преобратени Бугари од страна на комунистичката Интернационала Единствената земја, која го посакува почетокот ...

Борисов: Во Бугарија нема македонско малцинство, Македонците се насила преобратени Бугари

А1 On - 29.11.2020

Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Северна Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена ...

Кој е всушност Бојко Борисов: Политичар со боречки вештини

Фактор - 29.11.2020

Политичар со повеќе занимања Бојко Методиев Борисов, поранешен градоначалник на Софија, Бугарија е роден на 13 јуни 1959 година во местото Банкја. Помеѓу 1982 и 1990 година тој извршуваше различни функции во бугарското Министерство за внатрешни ...

Борисов: Бугарските комунисти контролирани од сталинистичка Москва ги принудуваа Бугарите во Македонија да се ...

360 степени - 29.11.2020

По Втората светска војна, бугарските комунисти, контролирани од сталинистичка Москва, сакаа Бугарите во Македонија насилно да ги претворат во Македонци, вели Борисов Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за „Франкфуртер алгемејне цајтунг“ ...

Ќе го „реши“ ли Зоран Заев и македонскиот народ?! – пишува проф. Митко Б. Панов

Expres - 29.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за Бгнес (25.11.2020) претставуваше демонстрација на искренoст пред бугарската јавност со што отворено ја манифестираше подготвеноста за откажување од македонската национална историја за возврат на пријателскoто ...

Македонската жица изгубена, црвените линии се кинат: Како Заев се откажува од македонските историја и јазик?

Курир - 29.11.2020

Македонската жица ја искина, црвените линии ги избриша, од премиер стана трговец. Трговец со сé што е македонско, со сé што е најголемо богатство на македонскиот народ. „Како Господ Ве молам…НЕ ГИБАЈТЕ МИ ЈА ЖИЦАТА МАКЕДОНСКА ОТИ ИЗГУБЕН ВО ВРЕМЕТО, ...