TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема случај на мајмунски сипаници кај нас, Здравство препорачува миење раце и избегнување контакти за заштита

А1 On - 23.05.2022

Во Македонија нема регистриран случај на мајмунски сипаници, велат за „А1он“ од Министерството за здравство. Од таму нагласуваат дека за заштита од заболувањето важат мерките кои важат за сите инфективни заболувања.

Австралија ќе почне да вакцинира откако се појавија три случаи на мајмунски сипаници

Нетпрес

ВИДЕО | Д-р Пановски: Мајмунските сипаници не заслужуваат внимание, никој во Европа сè уште не умрел од оваа болест

Слободен Печат

МАЈМУНСКИТЕ СИПАНИЦИ СТИГНАА ДО ГРЦИЈА-СТАПКАТА НА СМРТНОСТ ОД 3 ДО 6 ОТСТО: Како се шират и дали делуваат вакцини

Фактор

ОН со вклучен аларм: Случаите на мајмунски сипаници се искачуваат на 92 ширум светот

Еспресо

КОЛУМНА НА Д-Р МАЛОУН: Престанете да ги плашите луѓето, да ширите лаги и дезинформации за мајмунските сипаници

Денешен

Белгија воведе задолжителен карантин за заразените со мајмунски сипаници: Изолација од 21 ден, вирусот регистриран во 12 земји

Точка

Локално Тера Канал5 Канал5 Денешен Екран Женски магазин Р.С.Европа

Почнаа карантините за мајмунски сипаници

Оff.net - 23.05.2022

Откако во земјата е потврден четврти случај на мајмунски сипаници Белгија воведе задолжителен 21-дневен карантин за сите пациенти позитивни на болеста. Одлуката важи само за позитивните, а од нивните контакти за сега не се бара да се само-изолираат, ...

Мајмунските сипаници стигнаа и во Австрија: Маж примен во болница, ставен во изолација

Кумановски м.

Што сè знаеме за мајмунската сипаница, новата закана од која стравува светот?

Црнобело

Што се мајмунски сипаници, како се шират и дали треба да се плашиме?

ММС

СЕ ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ ВО ЕВРОПА И ВО САД: 8 симптоми на мајмунски сипаници на кои треба да внимавате

Panacea.mk

Во Македонија нема случај со мајмунски сипаници, вели Сали

Локално

Сали: Во Македонија нема случај со мајмунски сипаници

24 Вести

ТВ21 24 Вести Алфа Канал5 Р.С.Европа МКД Локално Скопје1

СЗО: Светот се соочува со „застрашувачки“ предизвици

Канал5 - 23.05.2022

Светот се соочува со „застрашувачки“ предизвици, вклучувајќи ги ковидот,војната во Украина и мајмунските сипаници , предупреди шефот на Светската здравствена организација. Тедрос Гебрејесус зборуваше во Женева, каде експертите на здравствената ...

Шефот на Светската здравствена организација: Светот се соочува со сериозни предизвици

Макфакс

Шефот на Светската здравствена организација: Светот се соочува со сериозни предизвици

Денар

Шефот на СЗО: Светот се соочува со сериозни предизвици

Локално

Шефот на Светската здравствена организација: Светот се соочува со сериозни предизвици

MTM

Шефот на Светската здравствена организација: Светот се соочува со сериозни предизвици

Centar

Тедрос: Светот се соочува со мајмунски сипаници, ковид …

Кумановски м.

Точка Скопје1

Не се смртоносни и меурчињата се опасни само ако се инфицираат од бактерии, вели д-р Пановски за мајмунските сипаници

Скопје инфо - 23.05.2022

Мајмунски сипаници - болест која шири страв кај населението. Но, д-р Никола Пановски дели дека нема простор за паника, бидејќи вакцините од мали сипаници, пружаат голема заштита од оваа болест.

Пановски: Никој во Европа не умрел од мајмунски сипаници

Република

Пановски: Мајмунските сипаници не заслужуваат внимание

Локално

Нови случаи на мајмунски сипаници во Европа

Deutsche Welle - 23.05.2022

Во повеќе европски земји на викендот беа пријавени нови инфекции со вирусот на мајмунски сипаници. Ширењето на оваа зараза не може да се спореди со почетоците на пандемијата на коронавирусот, сметаат во СЗО.

СЗО работи на упатства за намалување на ширењето на мајмунските сипаници

Локално

Состојбата со мајмунските сипаници сè посериозна: Уште една европска земја воведува карантин

Независен - 23.05.2022

Белгија стана првата земја која воведе задолжителен 21-дневен карантин за мајмуни сипаници, а набргу потоа слична одлука објави и Обединетото Кралство, пренесува „Дејли меил“. „Заразените со вирусот ќе мора да одат во самоизолација три недели“, ...

Белгија е првата земја која воведе задолжителен 21-дневен карантин за мајмунски сипаници

Република

Белгија стана првата земја што воведе карантин поради мајмунски сипаници

Кумановски м.

Британскиот турист во Грција има варичела, а не мајмунски сипаници

Бизнис Вести - 23.05.2022

Британскиот турист во Грција кој се водеше како првиот сомнителен случај на мајмунски сипаници во земјата, има варичела, а не мајмунски сипаници, покажаа испитувањата направени во Лабораториите за микробиологија на Универзитетот во Солун и во ...

Британскиот турист во Грција има варичела, а не мајмунски сипаници

Опсервер

Британскиот турист во Грција има варичела, а не мајмунски сипаници

Курир

Лажна тревога во Грција: Британскиот турист има варичела, а не мајмунски сипаници

Независен

Британскиот турист во Грција има варичела, а не мајмунски сипаници

Слободен Печат

Британскиот турист во Грција има варичела, а не мајмунски сипаници

А1 On

Британскиот турист во Грција има варичела, а не мајмунски сипаници

Сител

+инфо MakPress еМагазин Frontline ТВ21 Република Тера Денешен

КАРАНТИН ЗА ЧЕТВОРИЦАТА ЗАРАЗЕНИ БЕЛГИЈЦИ Мајмунските сипаници се помалку заразни, но сепак опасни

+инфо - 22.05.2022

Министерот за здравство, Франк Ванденбрук, изјави дека иако треба да се биде внимателен со оваа нова болест која се појави на европскиот континент, тој изјави дека сипаниците се многу помалку заразни од ковид-19, а помалку заразни се и од овчите ...

Четири случаи на мајмунски сипаници во Белгија, нема ризик од епидемија

А1 On

Четири случаи на мајмунски сипаници во Белгија, нема ризик од епидемија

Вечер Прес

Четири случаи на мајмунски сипаници во Белгија, нема ризик од епидемија

Опсервер

Четири случаи на мајмунски сипаници во Белгија

Курир

Белгија воведе карантин за заразените со мајмунски сипаници

Фокус

Белгија воведе 21-дневен карантин за лицата кои се суспектни или имаат мајмунски сипаници

Нова ТВ

Lider Frontline MakPress

Мајмунски сипаници: Ова се симптомите

ТВ21 - 22.05.2022

Мајмуните сипаници се слични на вирусот на големи сипаници, само што клиничката слика на оваа болест е многу поблага, а стапката на смртност е многу помала. Ова е вирусна зооноза – така што се пренесува од животните на луѓето.

Мајмунски сипаници: Ова се симптомите

4NEWS

Британија купува вакцини против големи сипаници за да ги спречи мајмунските

Локално - 22.05.2022

Обединетото Кралство секојдневно бележи нови случаи на мајмунски сипаници, изјави претставникот на британската агенција за здравствена безбедност, додека владата изјави дека многу сериозно ја сфаќа оваа тема.

БРИТАНИЈА СЕ ПОДГОТВУВА: Купува вакцини против големи сипаници, да се заштити од мајмунските

Вечер Прес