TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американската полиција повторно упадна во Амбасадата на Венецуела, ги уапси последните активисти (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.05.2019

Американската полиција ги уапси последните четири активисти кои ја заштитуваа венецуелската амбасада во САД од приврзаниците на венецуелската опозиција, соопшти активистката Медеја Бенјамин.

Власта и опозицијата на Венецуела преговараат во Норвешка

Канал5 - 16.05.2019

Во Норвешка во тек се преговорите меѓу власта и опозицијата во Венецуела , потврди денеска амбасадорот на оваа земја во ОН во Женева, Хорхе Валеро. На преговорите претставниците на власта и на демократската опозиција се обидуваат да најдат излезно ...

На раб на војна! Трамп повлекол опасен потег: Американците упаднале на територија на Венецуела! Повеќе никој не може да ...

Точка - 16.05.2019

Американската полиција ги уапсила последните четворица активисти кои ја штителе Амбасадата на Венецуела во САД од приврзаниците на венецуелската опозиција, соопштила една од активистките, Мадеја Бенџамин.

ЕУ ги осуди судските процеси против опозиционерите во Венецуела

24Инфо - 16.05.2019

Европската Унија смета дека осудите против четворица опозициски парламентарци во Венецуела претставуваат кршење на правото на фер судење. Карлос Папарони, Мигуел Пизаро, Франко Касела и Винстон Флорес, четворица лидери на опозицијата и членови на ...

Министер на Мадуро тајно се сретнал во Норвешка со претставник на Гваидо

Макфакс - 16.05.2019

Претставници на венецуелската опозиција и влада се сретнаа во Норвешка, пренесува РТ. Веста доаѓа две недели откако Хуан Гваидо не успеа да собере војници за соборување на Николас Мадуро. Членовите на владата на Венецуела и опозицијата одржуваат ...

Норвешка домаќин на преговорите меѓу власта и опозицијата на Венецуела

Нетпрес - 16.05.2019

Таканаречените „мировни преговори“ на претставниците на венецуелските власти и на опозицијата се одржуваат оваа седмица во норвешката престолнина Осло, објави во четвртокот норвешката јавна телевизија NRK, повикувајќи се на неименувани извори.

САД наредија укинување на летовите со Венецуела

Макфакс - 16.05.2019

Министерството за транспорт на САД во средата нареди укинување на сите комерцијални патнички и товарни летови помеѓу САД и Венецуела, наведувајќи ги извештаите за немири и насилство околу аеродромите во јужноамериканската земја.

Официјални претставници на Венецуела отпатуваа во Норвешка на разговори

Опсервер - 16.05.2019

Владини претставници и припадници на опозицијата на Венецуела отпатуваа во Норвешка на разговори за решавање на политичката криза во земјата. Опозицијата потврди дека високи претставници на двете партии ќе бидат присутни на разговорите во Осло.

Хуан Гуаидо: Во армијата на Венецуела расте незадоволството

Опсервер - 16.05.2019

Бунтот на група венецуелски војници на 30 април покажа дека има луѓе во армијата кои се незадоволни од постојниот режим, изјави лидерот на опозицијата и привремен претседател на Венецуела Хуан Гуаидо во интервју за францускиот весник „Фигаро“.

САД ги прекинаа летовите кон и од Венецуела

Локално - 16.05.2019

Американското Министерство за сообраќај синоќа нареди прекин на сите комерцијални и товарни авиони меѓу САД и Венецуела, наведувајќи ги како причина немирите и насилството околу аеродромите во таа земја во Јужна Америка.

Амнести интернешнл: Мадуро направил злосторство против човештвото

Глас на Америка - 15.05.2019

Организацијата бара Меѓународниот кривичен суд во Хаг да размисли да презеде мерки против Владата во Венецуела ВАШИНГТОН — Амнести интернешнл вели дека верува оти режимот на Мадуро направил криминал против човештвото во Венецуела, и бара истрага од ...

Како би изгледала војната во Венецуела? Би предизвикала големи жртви, би чинела многу пари и ќе го ослабе имиџот на САД

Точка - 15.05.2019

Инвазијата на Венецуела би ги чинела САД многу повеќе од војните кои досега ги воделе, би предизвикала огромни човечки жртви, сметајќи ги и американските војници, и дополнително би го нарушила и онака слабиот имиџ на Вашингтон во Јужна Америка, ...

Зошто американската полиција упадна во Амбасадата на Венецуела?

Фактор - 16.05.2019

Американската полиција упадна во Амбасадата на Венецуела, по што ги уапси последните активисти. Полицијата ги уапси последните четири активисти кои ја заштитуваа венецуелската амбасада во САД од приврзаниците на венецуелската опозиција, соопшти ...

Власта и опозицијата на Венецуела преговараат во Норвешка

Локално - 16.05.2019

Во Норвешка во тек се преговорите меѓу власта и опозицијата во Венецуела , потврди денеска амбасадорот на оваа земја во ОН во Женева, Хорхе Валеро. На преговорите претставниците на власта и на демократската опозиција се обидуваат да најдат излезно ...

Гваидо вели дека венецуелските власти сакаат да го затворат парламентот

Макфакс - 15.05.2019

Венецуелскиот опозициски лидер и самопрогласен привремен претседател, Хуан Гваидо, рече дека властите во земјата се обидуваат да го затворат Националното собрание, еднодомниот парламент на Венецуела, пренесува ТАСС.

Додека САД ја окупира, Кина ја помага Венецуела

Антропол - 15.05.2019

Завчера во Венецуела можеше да се видат двата дијаметрално спротивни начини на кои може да се води надворешната политика – капиталистичкиот и социјалистичкиот. Од едната страна ја имаме САД како центарот на глобалниот капитализам и империјализам.

Во Норвешка во тек се преговори меѓу претставници на власта и опозицијата во Венецуела

24Инфо - 16.05.2019

Во Норвешка во тек се преговори меѓу венецуелската Влада и опозицијата, потврди денеска венецуелскиот амбасадор во ОН Хорхе Валеро. Средбата се одржува со цел да се изнајде решение за кризата по неуспешниот бунт против претседателот Николас Мадуро.

Полицијата во Венецуела им го блокираше пристапот на пратениците до парламентот

МКД - 14.05.2019

Венецуелските безбедносни сили го блокираа денес пристапот до народното собрание, единствената институција која ја контролира опозицијата на режимот на претседателот Николас Мадуро, чија власт ја продолжува офанзивата против опозицијата собрана ...

Полицијата им го блокира влезот на пратениците во Парламентот на Венецуела

Канал5 - 14.05.2019

Полицијата на Венецуела и го блокира денеска влезот на пратениците во Парламентот , единстверната институција , која е под контрола на опозицијата . Од денеска во зори , Боливиската национална гарда и разузнувачката служба (Себин) се поставени околу ...

ЕУ ги осуди судските процеси против опозиционерите во Венецуела

+инфо - 16.05.2019

Европската Унија смета дека осудите против четворица опозициски парламентарци во Венецуела претставуваат кршење на правото на фер судење. Карлос Папарони, Мигуел Пизаро, Франко Касела и Винстон Флорес, четворица лидери на опозицијата и членови на ...

„Амнести интернешнал“ побара од судот во Хаг да се испитаат можните злосторства во Венецуела

Макфакс - 15.05.2019

Меѓународната невладина организација Амнести Интернешнал го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ги испита можните злосторства против човештвото во Венецуела за време на протестите на опозицијата, предводена од Хуан Гваидо.

Венецуелските сили го блокираа Парламентот поради наводна бомбашка закана

А1 On - 14.05.2019

Венецуелските безбедносни сили денеска го блокира Парламентот на Венецуела, оневозможувајќи им влез во зградата на пратениците, со образложение дека постои закана за поставена бомба. На ваквата постапка на безбедносните сили реагираше спикерот на ...

Во Венецуела престана да излегува 100 години стар дневен весник

Локално - 15.05.2019

Последното печатено издание на венцуелскиот дневен весник „Панорама“ беше објавено вчера. Весникот згасна поради недостатокот на хартија и тој се придружи на голем број други венецуелски публикации, кои сега се достапни само на интернет.

САД наредија укинување на летовите со Венецуела

24Инфо - 16.05.2019

Министерството за транспорт на САД во средата нареди укинување на сите комерцијални патнички и товарни летови помеѓу САД и Венецуела, наведувајќи ги извештаите за немири и насилство околу аеродромите во јужноамериканската земја.

Официјални претставници на Венецуела отпатуваа во Норвешка на разговори

24Инфо - 16.05.2019

Владини претставници и припадници на опозицијата на Венецуела отпатуваа во Норвешка на разговори за решавање на политичката криза во земјата. Опозицијата потврди дека високи претставници на двете партии ќе бидат присутни на разговорите во Осло.

Хуан Гуаидо: Во армијата на Венецуела расте незадоволството

А1 On - 16.05.2019

Бунтот на група венецуелски војници на 30 април покажа дека има луѓе во армијата кои се незадоволни од постојниот режим, изјави лидерот на опозицијата и привремен претседател на Венецуела Хуан Гуаидо во интервју за францускиот весник „Фигаро“.

САД ги прекинаа летовите кон и од Венецуела

Опсервер - 16.05.2019

Американското Министерство за сообраќај синоќа нареди прекин на сите комерцијални и товарни авиони меѓу САД и Венецуела, наведувајќи ги како причина немирите и насилството околу аеродромите во таа земја во Јужна Америка.

Гваидо вели дека венецуелските власти сакаат да го затворат парламентот

Точка - 15.05.2019

Венецуелскиот опозициски лидер и самопрогласен привремен претседател Хуан Гваидо рече дека властите во земјата се обидуваат да го затворат националното собрание, еднодомниот парламент на Венецуела, пренесува ТАСС.

Во Норвешка преговори помеѓу власта и опозицијата на Венецуела

+инфо - 16.05.2019

Во Норвешка во тек се преговори меѓу венецуелската Влада и опозицијата, потврди денеска венецуелскиот амбасадор во ОН Хорхе Валеро. Средбата се одржува со цел да се изнајде решение за кризата по неуспешниот бунт против претседателот Николас Мадуро.

ЕУ: Го oсудуваме судењето на опозиционери во Венецуела

Денешен - 16.05.2019

Европската Унија смета дека осудите против четворица опозициски парламентарци во Венецуела претставуваат кршење на правото на фер судење. Карлос Папарони, Мигуел Пизаро, Франко Касела и Винстон Флорес, четворица лидери на опозицијата и членови на ...

Амнести интернешнал побара од судот во Хаг да се испитаат можните злосторства во Венецуела

Н.Македонија - 15.05.2019

Меѓународната невладина организација Амнести Интернешнал го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ги испита можните злосторства против човештвото во Венецуела за време на протестите на опозицијата, предводена од Хуан Гваидо.

Венецуелските сили го блокираа Парламентот поради наводна бомбашка закана

1tv - 14.05.2019

Венецуелските безбедносни сили денеска го блокира Парламентот на Венецуела, оневозможувајќи им влез во зградата на пратениците, со образложение дека постои закана за поставена бомба. На ваквата постапка на безбедносните сили реагираше спикерот на ...

Во Венецуела престана да излегува 100 години стар дневен весник

Опсервер - 15.05.2019

Последното печатено издание на венцуелскиот дневен весник „Панорама“ беше објавено вчера. Весникот згасна поради недостатокот на хартија и тој се придружи на голем број други венецуелски публикации, кои сега се достапни само на интернет.

САД наредија укинување на летовите со Венецуела

Н.Македонија - 16.05.2019

Министерството за транспорт на САД во средата нареди укинување на сите комерцијални патнички и товарни летови помеѓу САД и Венецуела, наведувајќи ги извештаите за немири и насилство околу аеродромите во јужноамериканската земја.

Официјални претставници на Венецуела отпатуваа во Норвешка на разговори

MTM - 16.05.2019

Владини претставници и припадници на опозицијата на Венецуела отпатуваа во Норвешка на разговори за решавање на политичката криза во земјата. Опозицијата потврди дека високи претставници на двете партии ќе бидат присутни на разговорите во Осло.

Хуан Гуаидо: Во армијата на Венецуела расте незадоволството

+инфо - 16.05.2019

Бунтот на група венецуелски војници на 30 април покажа дека има луѓе во армијата кои се незадоволни од постојниот режим, изјави лидерот на опозицијата и привремен претседател на Венецуела Хуан Гуаидо во интервју за францускиот весник „Фигаро“.

Немири и насилство причина за САД да ги прекине сите летови кон и од Венецуела

+инфо - 16.05.2019

Американското Министерство за сообраќај синоќа нареди прекин на сите комерцијални и товарни авиони меѓу САД и Венецуела, наведувајќи ги како причина немирите и насилството околу аеродромите во таа земја во Јужна Америка.

Во Норвешка се водат преговори меѓу претставници на венецуелската власт и опозиција

Слободен Печат - 16.05.2019

Норвешкото Министерство за надворешни работи соопшти дека не ги коментира можните улоги во потенцијалните мировни преговори или оние кои се во тек. Во Норвешка во тек се преговори меѓу венецуелската Влада и опозицијата, потврди денеска венецуелскиот ...

ЕУ ги осуди судските процеси против опозиционерите во Венецуела

А1 On - 16.05.2019

Европската Унија смета дека осудите против четворица опозициски парламентарци во Венецуела претставуваат кршење на правото на фер судење. Карлос Папарони, Мигуел Пизаро, Франко Касела и Винстон Флорес, четворица лидери на опозицијата и членови на ...

Амнести интернешнал побара од судот во Хаг да се испитаат можните злосторства во Венецуела

Точка - 15.05.2019

Меѓународната невладина организација Амнести Интернешнал го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ги испита можните злосторства против човештвото во Венецуела за време на протестите на опозицијата, предводена од Хуан Гваидо.

Венецуелските сили го блокираа Парламентот поради наводна бомбашка закана

+инфо - 14.05.2019

Венецуелските безбедносни сили денеска го блокира Парламентот на Венецуела, оневозможувајќи им влез во зградата на пратениците, со образложение дека постои закана за поставена бомба. На ваквата постапка на безбедносните сили реагираше спикерот на ...

Во Венецуела престана да излегува 100 години стар дневен весник

А1 On - 15.05.2019

Последното печатено издание на венцуелскиот дневен весник „Панорама“ беше објавено вчера. Весникот згасна поради недостатокот на хартија и тој се придружи на голем број други венецуелски публикации, кои сега се достапни само на интернет.

САД наредија укинување на летовите со Венецуела

Centar - 16.05.2019

Министерството за транспорт на САД во средата нареди укинување на сите комерцијални патнички и товарни летови помеѓу САД и Венецуела, наведувајќи ги извештаите за немири и насилство околу аеродромите во јужноамериканската земја.

Официјални претставници на Венецуела отпатуваа во Норвешка на разговори

А1 On - 16.05.2019

Владини претставници и припадници на опозицијата на Венецуела отпатуваа во Норвешка на разговори за решавање на политичката криза во земјата. Опозицијата потврди дека високи претставници на двете партии ќе бидат присутни на разговорите во Осло.

Хуан Гуаидо: Во армијата на Венецуела расте незадоволството

1tv - 16.05.2019

Бунтот на група венецуелски војници на 30 април покажа дека има луѓе во армијата кои се незадоволни од постојниот режим, изјави лидерот на опозицијата и привремен претседател на Венецуела Хуан Гуаидо во интервју за францускиот весник „Фигаро“.

САД стравува: Прекинати летовите кон и од Венецуела

Слободен Печат - 16.05.2019

Во писмо испратено од Министерството за сообраќај, американското Министерство за национална безбедност наведува дека „условите во Венецуела ја загрозуваат безбедноста на патниците, авионите и екипажот, кои патуваат во или од таа земја".

ЕУ ги осуди судските процеси против опозиционерите во Венецуела

Опсервер - 16.05.2019

Европската Унија смета дека осудите против четворица опозициски парламентарци во Венецуела претставуваат кршење на правото на фер судење. Карлос Папарони, Мигуел Пизаро, Франко Касела и Винстон Флорес, четворица лидери на опозицијата и членови на ...

„Амнести интернешнал“ побара од судот во Хаг да се испитаат можните злосторства во Венецуела

24Инфо - 15.05.2019

Меѓународната невладина организација „Амнести интернешнал“ го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ги испита можните злосторства против човештвото во Венецуела за време на протестите на опозицијата, предводена од Хуан Гваидо.