TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ ги повика Србите во Косово да не влегуваат во судири со НАТО

Р.С.Европа - 29.05.2023

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги повика Србите на северот на Косово да не влегуваат во конфликти со НАТО. Тој им порача кога протестираат, тоа да го прават мирно. Вучиќ и се обрати на јавноста вечерва, на 29 мај, по интервенцијата во ...

НАТО остро ги осуди „неиспровоцираните напади врз припадниците на КФОР“

Фокус

КФОР соопшти дека во судирите во Звечан повредени се околу 25 војници

Р.С.Европа

ВИДЕО: Судири на северот на Косово: КФОР во битка со локалните Срби за да ги извлече опколените косовски специјалци во Звечан, многу повредени на двете страни

Телма

КФОР го растури протестот во Звечан, Речиси 80 повредени, од кои еден критично

Сакам да кажам

КФОР: Повеќе од 20 војници повредени во Звечан

Фокус

КФОР: Во судирите во Звечан повредени 25 војници

ТВ21

Фокус Макфакс А1 On А1 On Слободен Печат Независен Н.Македонија А1 On

Косово: Над 53 повредени во судирите на граѓаните и Кфор, едно лице во критична состојба

МКД - 29.05.2023

Повеќе лица, меѓу кои едно во критична состојба, се повредени за време на денешните судири на граѓаните и Кфор во Звечан на северот на Косово и Метохија. Во судирите се користени солзавец и шок-бомби, додека демонстрантите возвратиле со камења, ...

Видео: Над 50 граѓани повредени во инцидентите на северот на Косово

Канал5

Косово: Повеќе повредени во судири на граѓаните и Кфор во Звечан (ВИДЕО)

МКД

Вучиќ закажа вонредно обраќање до јавноста

МКД

(Видео) На Косово КФОР употреби шок бомби, а косовската полиција користи огнено оружје против насобраните Срби

Антропол

(ВИДЕО) Српски медиуми тврдат дека КФОР ги нападна Србите на Косово

Фактор

(Видео)КФОР се степа со Србите во Звечан, фрлен солзавец, летаат шок бомби и камења

Фокус

24Инфо Во Центар А1 On Мета Бизнис Вести ММС Локално Локално

Повредени 25 припадници на КФОР во судирот со српските демонстранти во Звечан

360 степени - 29.05.2023

Командантот на мисијата на КФОР, генерал-мајор Анџело Микеле Ристуча рече дека неиспровоцираните напади врз единиците на НАТО се неприфатливи и дека КФОР ќе продолжи непристрасно да го исполнува својот мандат Воената мисија на НАТО на Косово – КФОР ...

(ВИДЕО) Ескалиција на тензиите во општина Звечан: КФОР употреби солзавец за разбивање на демонстрантите кои возвратија со камења и шишиња

360 степени

Ескалира ситуацијата на северот на косово, Србите ги блокираат општинските згради и се судрија со КФОР

Сакам да кажам

Вучиќ вели дека настаните на Косово и се организација на Курти: Во конфликтот меѓу Србите и КФОР повредени се 52 лица, едно во животна опасност

Centar

Симиќ: Ги презентиравме нашите барања до КФОР, чекаме одговор

А1 On

Србите од Косово бараат градоначалниците -албанци од северниот дел на земјата да останат дома и да се повлече полицијата

Телма

НАТО распореди војници околу општините, КФОР повика на воздржаност на северот од Косово

Макфакс

CivilMedia Р.С.Европа +инфо А1 On Мета Zoom 24Инфо Zoom

Повредени 25 мировници на НАТО при судирите со Срби во Косово

Глас на Америка - 29.05.2023

Мировните сили на КФОР предводени од НАТО велат дека 25 нејзини војници биле повредени во судирите со етничките Срби во северно Косово, кои се обидуваа да ги преземат канцелариите на една од општините каде што градоначалниците, етнички Албанци, ги ...

(ВИДЕО) КФОР во обид да извлече возила на косовските специјалци

Фокус

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ НА КОСОВО: Двајца Срби се ранети

Фактор

ФОТО/ВИДЕО | ЕСКАЛАЦИЈА НА КОНФЛИКТОТ – Хаос на Косово! Тензијата се претвара во насилство! Ранети двајца Срби, полицијата употребува шок бомби – погледнете!

Во Центар

(Видео) Експлозии одекнуваат во Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Макфакс

Вонредно обраќање на Вучиќ

4NEWS

Косовските Срби се собраа да ги преземат општинските згради на северот

Глас на Америка

Р.С.Европа Макфакс 360 степени Во Центар Алсат-М 4NEWS Р.С.Европа Во Центар

Едно лице се бори за живот по судирот на Србите со косовската полиција и КФОР

Фокус - 29.05.2023

Во клиничко-болничкиот центар во Косовска Митровица се примени 53 лица повредени при денешната акција на растурање на протестот на Србите во Звечан. Едно лице е оперирано, се наоѓа на одделението за интензивна нега и лекарите се борат за неговиот ...

НАЈМАЛКУ 50 ПОВРЕДЕНИ ВО СЕВЕРНО КОСОВО: Еден човек е на операција, лекарите се борат за неговиот живот

Фактор

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Макфакс

Директор на болница во Косовска Митровица: Над 53 повредени во судирите во Звечан

А1 On

Директор на болницата во Митровица за Н1: Повеќе од 53 повредени во судирите во Звечан

4NEWS

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Кајгана

Нов хаос во Косово, повеќе 50 лица се повредени во судирите во Звечан

Точка

Либертас Lider Н.Македонија

(Видео)Припадниците на КФОР не можат да ги извлечат повредените колеги од обрачот

Либертас - 29.05.2023

Радио Слободна Европа објави видео на кое се гледа како припадниците на КФОР во Косово лежат на земја повредени, а нивните колеги се обидуваат да ги пренесат на безбедно место. Српскиот претседател, Александар Вучич, денеска на прес-конференција ...

Над 50 луѓе повредени во инцидентите на северот на Косово, еден од нив се бори за живот

Слободен Печат

ВИДЕО: На северот на Косово двајца ранети, се фрлаат шок-бомби, се пука од огнено оружје

Слободен Печат

КФОР ги повика страните да не ги зголемуваат тензиите на северот на Косово

Р.С.Европа

Судири меѓу српското население и КФОР на Северот на Косово, над 50 повредени

Мета

Квинта и ЕУ - Косовските власти да не влегуваат насилно во општините на северот

Р.С.Европа

На северот на Косово прекината наставата во сите училишта и градинки

Фокус

4NEWS Lider Либертас Телма Локално Република 4NEWS Либертас

Вјоса Османи вели дека „бандите на Вучиќ“ нападнале новинари и полицајци

Фактор - 29.05.2023

Koсовската претседателка Вјоса Османи вели дека илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите. Таа ги нарече банди луѓето кои учестуваа во денешните настани во северно Косово.

Османи: Српските нелегални структури претворени во криминални банди ги нападнаа полицијата, КФОР и новинарите

Слободен Печат

Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

А1 On

Претседателката на Косово го обвини Вучиќ за дестабилизација на северот на земјата

Локално

Косовската претседателка: Српските илегални структури ја нападнаа полицијата, КФОР и новинарите

Фокус

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Макфакс

Вјоса Османи реагира за ситуацијата во северно Косово: Бандите на Вучиќ нападнаа новинари и полицајци

Lider

Точка Кајгана

„Може да се случи голема експлозија среде Европа“: Лавров вели дека на Косово состојбата е алармантна

Слободен Печат - 29.05.2023

„Ситуацијата на Косово е алармантна, може да се случи голема експлозија во центарот на Европа“, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за новинарите во Кенија. -Тие ги прекршија сите принципи на Хелсиншката повелба и другите ...

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, може да се случи голема експлозија

Канал5

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, ќе се случи експлозија во центарот на Европа

Република

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, може да се случи голема експлозија

Опсервер

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, може да се случи голема експлозија

Курир

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, може да се случи голема експлозија

Нетпрес

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, може да се случи голема експлозија

Во Центар

Вечер Прес 24Инфо

Меѓународната заедница ги осуди нападите врз КФОР: Насилството во Косово мора веднаш да престане

CivilMedia - 29.05.2023

НАТО вечерва соопшти дека најостро ги осудува неиспровоцираните и целосно неприфатливи напади врз војниците на мисијата на КФОР во северниот дел на Косово и ги повика сите страни да се воздржат од потези кои ги зголемуваат тензиите.

Насилството во Косово веднаш да престане, побара меѓународната заедница

Н.Македонија

НАТО: Најостро ги осудуваме нападите врз војниците на КФОР на северот на Косово

4NEWS

Столтенберг: Приштина да не презема еднострани и дестабилизирачки чекори

Фокус

Реакции на меѓународната заедница: Насилството во Косово мора веднаш да престане

Frontline

Меѓународната заедница ги осуди нападите врз КФОР: Насилството во Косово мора веднаш да престане

Нова ТВ

Меѓународната заедница ги осуди нападите врз КФОР: Насилството во Косово мора веднаш

Либертас

Макфакс Press24

Лавров за Косово: Се спрема голема експлозија во центарот на Европа

МКД - 29.05.2023

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се осврна на актуелната ситуација на Косово и Метохија, јави руската државна агенција ТАСС. „Ситуацијата околу најновото заострување на судирите на Србија и Косово е алармантна и изгледа дека се ...

Лавров: Ситуацијата во Косово е алармантна, ќе се случи експлозија во центарот на Европа

Макфакс

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, ќе се случи експлозија во центарот на Европа

24Инфо

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, ќе се случи експлозија во центарот на Европа

MTM

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, се подготвува експлозија во центарот на Европа

Локално

ЌЕ СЕ СЛУЧИ ГОЛЕМА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЕВРОПА! Сергеј Лавров за ситуацијата во Косово

+инфо

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, ќе се случи експлозија во центарот на Европа

Точка

Скопје1 Press24 Либертас Вечер Прес Centar Република Фактор

ДАЛИ НА БАЛКАНОТ МУ СЕ ЗАКАНУВА ВОЈНА !? Сергеј Лавров упати застрашувачка порака: “Во центарот на Европа се подготвува ...

Во Центар - 29.05.2023

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, денес изјави дека ситуацијата околу последната ескалација на конфликтот меѓу Србија и Косово е алармантна и дека – „ се чини дека се подготвува голема експлозија во центарот на Европа “.

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

Бизнис Вести - 29.05.2023

– Повеќе од 50 граѓани од српска националност се примени во болницата во Севрна Митровица со повреди здобиени по судирот со припадниците на мировната мисија на НАТО во Косово, КФОР, во текот на протестите против новоизбраните градоначалници Албанци ...

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан по судирот на Србите со косовската полиција и КФОР

Сител

Повеќе од 50 граѓани повредени во судирот во Северна Митровица

Локално

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

Бриф

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

Независен

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

Либертас

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

MakPress

Опсервер еМагазин Во Центар Вечер Прес

Квинта и ЕУ повторно го осудија потегот на Косово: Загриженост за безбедноста на цивилите и сите останати на Косово

Алсат-М - 29.05.2023

Земјите од Квинта и Европската унија повторно го осудија потегот на властите во Приштина и повторија дека дијалогот е единствениот начин за нормализирање на односите, јави дописникот ...

Квинта и ЕУ повторно го осудија потегот на Косово: Загриженост за безбедноста на цивилите и сите останати на Косово

Бизнис Вести

Квинта и ЕУ повторно го осудија потегот на Косово: Загриженост за безбедноста на цивилите и сите останати на Косово

Курир

Квинта и ЕУ повторно го осудија потегот на Косово: Загриженост за безбедноста на цивилите и сите останати на Косово

MakPress

Квинта и ЕУ повторно го осудија потегот на Косово: Загриженост за безбедноста на цивилите и сите останати на Косово

Опсервер

Квинта и ЕУ повторно го осудија потегот на Косово: Загриженост за безбедноста на цивилите и сите останати на Косово

Нетпрес

Квинта и ЕУ повторно го осудија потегот на Косово: Загриженост за безбедноста на цивилите

Канал5

Либертас Сител 365 Вечер Прес еМагазин

Курти разговараше со Борел за ситуацијата по изборите на северот

Слободен Печат - 29.05.2023

Премиерот Албин Курти објави дека разговарал со високиот претставник на Европската унија за надворешна политика, Жозеп Борел за актуелни прашања, вклучително и оние по изборите во четири општини на север.

КФОР им дозволил на вработените да влезат во општина Звечан, косовската полиција фрлила солзавец кон нив

Локално - 29.05.2023

Косовската полиција утрово фрли солзавец кон вработените во општина Звечан кои во неколку наврати се обидоа да влезат во зградата. Како што јави Радио-телевизија на Србија (РТС), вработените во неколку наврати се обиделе да го пробијат кордонот на ...

КФОР ги пропушти вработените до влезот на општина Звечан, косовската полиција ги запре и фрли солзавец

Сител

КФОР ги пропушти вработените до влезот на општина Звечан, косовската полиција ги запре и фрли солзавец

Курир

(Видео) Косовската полиција фрли солзавец кон вработени во општината Звечан, на Косово повторно тензично

еМагазин

КФОР ги пропушти вработените до влезот на општина Звечан, косовската полиција ги запре и фрли солзавец

Опсервер

КФОР ги пропушти вработените до влезот на општина Звечан, косовската полиција ги запре и фрли солзавец

Нова ТВ

КФОР ги пропушти вработените до влезот на општина Звечан, косовската полиција ги запре и фрли солзавец

MakPress

Слободен Печат Денешен Бриф Телма Во Центар Frontline Либертас ТВ21

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

Курир - 28.05.2023

Поранешниот шеф на албанската дипломатија, еден од најпознатите историчари и универзитетски професор, Паскал Мило анализирајќи ја состојбата во северот на Косово, оценува дека дејствијата на косовските власти во четирите општини и судирите со ...

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

MakPress

Мило:Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

Канал5

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

Во Центар

Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово, вели Мило

Нетпрес

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

Вечер Прес

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

24Инфо

Опсервер Сител Телма 24 Вести