TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Седдумина од помилуваните се обратиле до Иванов да ја повлече нивната аболиција

Телма - 18.04.2016

Од кабинетот на Иванов соопштија дека до нив досега се стигнати 7 поединечни писмени барања да се повлече нивната аболиција. Во соопштението на кабинетот се наведени, претседателот на Собранието, екс претседателот на Македонија Црвенковски, двајца ...

Клуб на генерали до врховниот командант Иванов: Повлечете ја одлуката за аболиција

Телма - 18.04.2016

Извршниот одбор на Клубот на генерали денеска донел одлука да побара од Врховниот командант, Претседателот Ѓорге Иванов да побара да ја повлече одлуката за аболиција на актуелни и поранешни функционери поради тоа што последиците од одлуката не се во ...

Аболицираните се откажуваат, Иванов не реагира

Р.С.Европа - 18.04.2016

Правните експерти се сомневаат дека Претседателот Иванов ќе ги укине политичките помилувања, наведувајќи дека тие се направени за да се заштитат функционерите од владејачката партија. Иако претседателот Иванов има начин да ја повлече аболицијата, ...

Од 56 помилувани, само седум побарале да се повлечат решенијата

+инфо - 18.04.2016

Мал број од оние 56 аболицирани поранешни министри, високи функционери, градоначалници, бизнисмени од страна на претседателот Ѓорѓе Иванов, досега, официјално ја одбија аболицијата. До кабинетот на Иванов барања во писмена форма за поништување на ...

Клуб на генерали предупредува: Може да се влоши безбедносната состојба на земјата

+инфо - 18.04.2016

Здружението Клуб на генерали ја искажува својата загриженост за последиците кои можат да настанат од донесената одлука на претседателот на државата и врховниот командант на АРМ за помилување - аболиција на поголема група поранешни и сегашни ...

По повикот на Иванов, Кабинетот ги примил првите барања за повлекување на одлуките за помилување

Академик - 18.04.2016

Претседателот Иванов во своето последно обраќање истакна дека останува на одлуката за помилување и повика секој оној што смета дека со помилувањето му е одземено право, му е сторена лоша услуга и својата невиност сака да ја докаже на суд, во писмена ...

КАБИНЕТ НА ИВАНОВ: Досега седуммина побараа писмено поништување на аболицијата

Телеграф - 18.04.2016

До Кабинетот до овој момент лични барања во писмена форма за поништување на одлуката пристигнаа од Никола Груевски, Бранко Црвенковски, Зоран Заев, Трајко Вељановски, Фатиме Фетаи, Гаврил Бубевски и Лиле Стефанова Од Кабинетот на претседателот Ѓорге ...

Камбовски го учи Иванов: Европската конвенција е посилна од твојата аболиција

Сакам да кажам - 18.04.2016

Академик Владо Камбовски го повикува претседателот Иванов да ја прочита Европската конвенција за човекови права и слободи и да престане да тврди дека нема начин да ги поништи решенијата за аболиција за тие што го бараат тоа од него.

Импичмент за Иванов

Фактор - 18.04.2016

И покрај смисленото сценарио од власта за институционална блокада спикерот на Собранието Велјановски неможе да блокира вонредно свикување на Парламентот – тврди искусниот политичар Стојан Андов.

Како да се повлече аболицијата ?

24 Вести - 17.04.2016

Никола Груевски, Трајко Вељаноски, Зоран Заев и Бранко Црвенковски досега до претседателот Ѓорѓе Иванов испратиле писмено барање да бидат избришани од списокот на помилувани. Не се согласуваат Иванов да ги аболицира и да немаат можност по судски пат ...

Од 56 помилувани, само 11 одбија аболиција од Иванов

ТВ21 - 17.04.2016

Само 11 од 56 аболицирани поранешни министри, високи функционери, градоначалници, бизнисмени од страна на претседателот Ѓорѓе Иванов, до сега, официјално ја одбија аболицијата. Иако политичките партии не се согласија со оваа одлука на Иванов и ...

Само Црвенковски, Груевски и Заев архивирале барање за укинување на помилувањето

МКД - 17.04.2016

Досега само Бранко Црвенковски, Никола Груевски и Зоран Заев официјално, со писмо зеверено во кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов побарале повлекување на неговата одлука за нивното помилување.

Рауфи: Иванов да ги помилува луѓето од монтираните случаи

ТВ21 - 17.04.2016

Одлуката на Иванов за помилување на политичари осомничени за корупција и други криминални акти, како и протестите кои можат да ескалираат во насилство, имаат негативен ефект врз државата, сметаат дел од аналитичарите.

Само Заев, Груевски и Црвенковски официјално побарале укинување на аболицијата

Фокус - 17.04.2016

Повеќе лица од листата на сите аболицирани во јавноста дадоа изјави дека бараат од Иванов да ја укине одлуката за нивно помилување, но досега од нив не е стигнато официјално барање до претседателот.

Само Црвенковски, Заев и Груевски официјално побарале Иванов да им ја укине аболицијата

+инфо - 17.04.2016

Само Бранко Црвенковски, Никола Груевски и Зоран Заев засега официјално, со писмо зеверено во кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов побарале повлекување на неговата одлука за нивното помилување, пишува МКД.

Помилуваните одбиваат аболиција – Иванов мува не го лази

Репортер - 18.04.2016

Правните експерти се сомневаат дека Претседателот Иванов ќе ги укине политичките помилувања, наведувајќи дека тие се направени за да се заштитат функционерите од владејачката партија. И ако претседателот Иванов има начин да ја повлече аболицијата, ...

Клуб на генерали: Иванов да ја повлече аболицијата, може да има понатамошно влошување на безбедносната состојба

Локално - 18.04.2016

Здружението Клуб на генерали ја искажува својата загриженост за последиците кои можат да настанат од донесената одлука на Претседателот на државата и Врховниот Командант на АРМ за помилување – аболиција на поголема група поранешни и сегашни ...

Кабинетот ги примил првите барања за повлекување на одлуките за помилување

Тера - 18.04.2016

Претседателот Иванов во своето последно обраќање истакна дека останува на одлуката за помилување и повика секој оној што смета дека со помилувањето му е одземено право, му е сторена лоша услуга и својата невиност сака да ја докаже на суд, во писмена ...

Камбовски: Иванов може да ја поништи аболицијата за оние што го бараат тоа

Капитал - 18.04.2016

Претседателот Ѓорѓе Иванов може да ги поништи решенијата за аболиција за оние кои тоа го побараа од него, доколку се повика на Европската конвенција за човекови права и слободи, вели академикот Владо Камбовски, за порталот Сакам да кажам.

Кабинетот на Иванов без одговор како ќе постапи по барањата за повлекување на аболицијата

Локално - 17.04.2016

Кабинетот на Претседателот засега е без одговор- како ќе постапи по барањата на аболираните функционери кои не се согласуваат со таквата одлука на шефот на државата-јави Алсат. Од кај Ѓорге Иванов, нема информација ниту дали тоа законски е воопшто ...

Од 56 помилувани, само 11 му ја одбија аболицијата на Иванов

еМагазин - 17.04.2016

Со неодамнешната одлука на претседателот Ѓорге Иванов, за општо помилување на политичари и нивни соработници за истраги кои се водат против нив, беа аболицирани 56 лица, а меѓу нив има поранешни министри, високи функционери, градоначалници, ...

Само Црвенковски, Заев, Вељановски и Груевски успратиле писмено барање со кое го одбиле помилувањето

Локално - 17.04.2016

Никола Груевски, Трајко Вељаноски, Зоран Заев и Бранко Црвенковски досега до претседателот Ѓорѓе Иванов испратиле писмено барање да бидат избришани од списокот на помилувани. Не се согласуваат Иванов да ги аболицира и да немаат можност по судски пат ...

КОД: Постои ли правна рамка за отповикување на помилувањето?

Телма - 16.04.2016

На списокот со 56 имиња не се најде ниту еден од членовите на ДУИ иако и нивните разговори ги слушнавме во бомбите а ги имаше и во случајот Телеком кој го бара специјалната обвинителка кАтица јанева.

Кабинетот на Иванов без одговор како ќе постапи по барањата за повлекување на аболицијата

Алсат-М - 16.04.2016

Кабинетот на Претседателот засега е без одговор- како ќе постапи по барањата на аболираните функционери кои не се согласуваат со таквата одлука на шефот на државата. Од кај Ѓорге Иванов, нема информација ниту дали тоа законски е воопшто можно ниту ...

Заев побара Иванов да го поништи помилувањето за него

Вест - 16.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска до претседателот Ѓорге Иванов испрати барање за поништување на поединечни одлуки за негово помилување. Во барањето Заев наведува дека во писмо што му го испратил на Иванов вчера побарал да ги поништи сите одлуки за ...

Протест во Струмица против избори и аболицијата на Иванов

А1 On - 16.04.2016

Група граѓани попладнево во 18 часот се собраа пред новоотворената зграда на Јавната администрација во Струмица, за како што рекоа, да го искажат своето незадоволство за последните политички случувања и одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге ...

Иванов не ја повлекува одлуката за аболиција

OhridNews - 15.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов на денешното обраќање до јавноста потврди дека останува на донесената одлука за аболиција. При тоа ги повика сите амнестирани лица, кои сметаат дека се невини и сакаат таа невиност да ја докажат пред судот, писмено да се ...

Заев повторно му пиша на Иванов и побара да не биде аболиран

еМагазин - 16.04.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев му испрати второ писмо на претседателот Ѓорге Иванов во кое му соопштува дека ниту бара ниту прифаќа амнестија. „Не сме сите исти и не сме криминалци. Јас сум невин и својата невиност ќе ја докажам на суд низ ...

Заев побара од Иванов поништување на поединечни одлуки за помилување

Макфакс - 16.04.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со ново писмо до претседателот Ѓорге Иванов, дополнително бара да ги поништи поединечните одлуки за помилување кои се однесуваат на него. „По вашата срамна прес-конференција одржана на 15 април 2016 година потврдивте ...

Иванов: Кој сака да ја докаже невиноста нека поднесе барање за поништување на мојата одлука

Тера - 15.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов повторно се обрати на јавноста каде само ја потврди својата одлука од пред два денови за аболиција 56 лица, меѓу кои најголем број сегашни и бивши функционери и нивни помошници поврзани со аферата за ...

Здружението Клуб на генерали: Иванов да ја повлече одлуката за аболиција

Макфакс - 18.04.2016

Претседателот и ВК на АРМ да ја повлече одлуката за помилување – аболиција и на тој начин да придонесе за стабилизирање и подобрување на севкупните состојби, порача Здружението Клуб на генерали.

Академик Камбовски до Иванов: Има правно решение за поништување на аболицијата, да се повика на ЕКЧП…

Локално - 18.04.2016

Академик Владо Камбовски го повикува претседателот Иванов да ја прочита Европската конвенција за човекови права и слободи и да престане да тврди дека нема начин да ги поништи решенијата за аболиција за тие што го бараат тоа од него.

Нема одговор од Кабинетот на Иванов за повлекување на барањата за аболиција

Фактор - 17.04.2016

Од Кабинетот на претседателот Ѓорѓе Иванов засега нема одговор, како тој ќе постапи по барањата на аболираните функционери кои не се согласуваат со таквата одлука, пренесува Алсат. Нема информација ниту дали тоа законски е воопшто можно ниту пак ...

Од 56 помилувани, само 11 му ја одбија аболицијата на Иванов

МК News - 17.04.2016

Со неодамнешната одлука на претседателот Ѓорге Иванов, за општо помилување на политичари и нивни соработници за истраги кои се водат против нив, беа аболицирани 56 лица, а меѓу нив има поранешни министри, високи функционери, градоначалници, ...

(ВИДЕО) КОД: Постои ли правна рамка за отповикување на помилувањето?

Локално - 16.04.2016

На списокот со 56 имиња не се најде ниту еден од членовите на ДУИ иако и нивните разговори ги слушнавме во бомбите а ги имаше и во случајот Телеком кој го бара специјалната обвинителка Катица јанева, информира Телма.

Кабинетот на Иванов без одговор како ќе постапи по барањата за повлекување на аболицијата

Репортер - 17.04.2016

Кабинетот на Претседателот засега е без одговор- како ќе постапи по барањата на аболираните функционери кои не се согласуваат со таквата одлука на шефот на државата. Од кај Ѓорге Иванов, нема информација ниту дали тоа законски е воопшто можно ниту ...

И Заев не го сака помилувањето од Иванов

МКД - 16.04.2016

Барам да ги поништите поединечните одлуки за помилување бр.08-527/ и бр.08-538/11 објавени во Службен весник на Република Македонија на 12 април, се вели во писмото кое претседателот на СДСМ Зоран Заев му го упати на претседателот Иванов.

Заев побара Иванов да го поништи помилувањето за него

Lider - 16.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска до претседателот Ѓорге Иванов испрати барање за поништување на поединечни одлуки за негово помилување. Во барањето Заев наведува дека во писмо што му го испратил на Иванов вчера побарал да ги поништи сите одлуки за ...

Протест во Струмица против избори и аболицијата на Иванов

Локално - 16.04.2016

Граѓани попладнево во 18 часот се собраа и пред новоотворената зграда на Јавната администрација во Струмица, за како што рекоа, да го искажат своето незадоволство за последните политички случувања и одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге ...

Заев побара од Иванов поништување на поединечни одлуки за помилување

ТВ21 - 16.04.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со ново писмо до претседателот Ѓорге Иванов, дополнително бара да ги поништи поединечните одлуки за помилување кои се однесуваат на него. „По вашата срамна прес-конференција одржана на 15 април 2016 година потврдивте ...

Здружението Клуб на генерали: Иванов да ја повлече одлуката за аболиција

Точка - 18.04.2016

Претседателот и ВК на АРМ да ја повлече одлуката за помилување – аболиција и на тој начин да придонесе за стабилизирање и подобрување на севкупните состојби, порача Здружението Клуб на генерали.

Камбовски го учи Иванов: Европската конвенција е посилна од твојата аболиција

Либертас - 18.04.2016

Академик Владо Камбовски го повикува претседателот Иванов да ја прочита Европската конвенција за човекови права и слободи и да престане да тврди дека нема начин да ги поништи решенијата за аболиција за тие што го бараат тоа од него.

Камбовски: Европската конвенција за човекови права дава можност да се укине аболицијата

Репортер - 18.04.2016

Академикот Владо Камбовски го повикува претседателот Ѓорге Иванов да ја прочита Европската конвенција за човекови права и слободи и да престане да тврди дека нема начин да ги поништи решенијата за аболиција за тие што го бараат тоа од него, пренесе ...

Заев уште еднаш му порача на Иванов да ја поништи неговата аболиција

Фактор - 16.04.2016

Барање за поништување на поединечни одлуки за помилување испрати денеска лидерот на СДСМ. Заев уште еднаш побара од претседателот Иванов да ја поништи одлуката за негова аболиција воедно порача првиот човек на земјава да си поднесе неотповиклива ...

Заев побара Иванов да го поништи помилувањето за него

Дневник - 16.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска до претседателот Ѓорге Иванов испрати барање за поништување на поединечни одлуки за негово помилување. Во барањето Заев наведува дека во писмо што му го испратил на Иванов вчера побарал да ги поништи сите одлуки за ...

И Струмичани на нозе – Градот на Заев се крева за слобода

Репортер - 16.04.2016

Група граѓани попладнево во 18 часот се собраа пред новоотворената зграда на Јавната администрација во Струмица, за како што рекоа, да го искажат своето незадоволство за последните политички случувања и одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге ...

Заев побара од Иванов поништување на поединечни одлуки за помилување

Точка - 16.04.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со ново писмо до претседателот Ѓорге Иванов, дополнително бара да ги поништи поединечните одлуки за помилување кои се однесуваат на него. „По вашата срамна прес-конференција одржана на 15 април 2016 година потврдивте ...

Заев со ново писмо до Иванов: Не сакам воопшто да бидам аболициран, ниту помилуван

Телма - 16.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска до претседателот Ѓорге Иванов испрати ново барање за поништување на поединечната одлука за негово помилување. Во барањето Заев наведува дека во писмо што му го испратил на Иванов вчера побарал да ги поништи сите ...

(ФОТО) За прв пат за оставка на Иванов се протестираше и во Струмица

еМагазин - 16.04.2016

Група граѓани попладнево во 18 часот се собраа пред новоотворената зграда на Јавната администрација во Струмица, за како што рекоа, да го искажат своето незадоволство за последните политички случувања и одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге ...