TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија на референдум ќе гласа за името Република Северна Македонија

Сакам да кажам - 13.06.2018

Република Северна Македонија е заемно прифатливото решение за спорот за името, на коешто по 27 години преговори се согласија Скопје и Атина, објави премиерот Зоран Заев на вчерашната прес-конференција.

(ВИДЕО) Заев: Република Северна Македонија со превод на сите јазици, заштитен националниот идентитет

А1 On - 12.06.2018

Република Северна Македонија, со превод на сите јазици е договорот кој е постигнат со Грција, изјави премиерот на Македонија, Зоран Заев во неговото денешно обраќање. – Доаѓа подобро време за Македонија.

(ВИДЕО) Република Северна Македонија ги отвора вратите за ЕУ и НАТО

Нова ТВ - 12.06.2018

Република Северна Македонија со превод на сите јазици, за севкупна употреба, а ќе се регулира со амандман во Уставот, потврда на македонскиот јазик во ОН, македонски/macedonian, без фусноти, граѓани на Република Северна Македонија/ citizens of ...

Нема веќе ФИРОМ, постигнат договор за Република Северна Македонија

Призма - 12.06.2018

Jазикот останува македонски, без фуснота, а националноста е македонска – граѓани на Република Северна Македонија | Фото: БИРН Република Северна Македонија е име за севкупна употреба за кое премиерот Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас ...

Заев: Дојдовме до решението Република Северна Македонија, јазикот е македонски без фусноти

Фокус - 12.06.2018

„Да“ за македонската иднина. Денеска како никогаш порано сум исполнет со чувство за надеж за нашата иднина, за иднината на сегашните и идните граѓани. Таа иднина можеме да ја видиме на хоризонтот, во заедницата на државите на ЕУ и во НАТО, вака ...

Заев: Република Северна Македонија за севкупна употреба

Алсат-М - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба со превод е решението за кое е постигнат договор меѓу Македонија и Грција, информираше премиерот Зоран Заев. “Шансата е тука и мора да се искористи, храбро и смело, така е патриотски.

Заев: Нема веќе ФИРОМ – Република Северна Македонија преведено на сите јазици

Телма - 12.06.2018

Република Северна Македонија преведено на сите јазици е името што Заев и Ципрас го потврдија како решение на 27 годишниот спор мешу двете земји. Се зачувуваат идентитеските прашања најави Заев.

Заев: Република Северна Македонија за севкупна употреба, со тоа се зајакнува македонскиот идентитет

ТВ21 - 12.06.2018

Нема веќе ФИРОМ, нема веќе меѓународни договори. Република Северна Македонија ќе биде името за севкупна употреба, порача премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, во врска со деталите од договорот со Грција околу повеќедеценискиот спор со ...

Викендов ќе се потпише договорот со Грција

Макфакс - 12.06.2018

Викендов ќе се потпише договорот со Грција, но сè уште нема информации каде ќе се сретнат двајцата премиери. „Република Северна Македонија е новото решение за името“, соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

Република Северна Македонија, македонски јазик и македонски народ, го потврди Заев договорот со Грција

Сакам да кажам - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев кажа дека со грчкиот колега Алексис Ципрас постигнале договор за името и тој предвидува Република Северна Македонија, македонски јазик без фуснота и македонска националност со забелешка – граѓани на Република Северна Македонија.

(ВИДЕО) Заев: Имаме историско, вековно решение – Република Северна Македонија со превод, за севкупна употреба, со ...

Либертас - 12.06.2018

Имаме историско, вековно решение, рече премиерот Заев на денешната прес конференција. – Решаваме 25-годишен спор кој ја влечеше земјата надолу. Со решение го јакнеме македонскиот идентитет.

Заев: Постигнавме достоинствено решение за името – Република Северна Македонија

Макфакс - 12.06.2018

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое го договориле премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Премиерот Заев на прес-конференција во Владата на обраќање со ...

Република Северна Македонија за севкупна употреба со македонски јазик и националност

Р.С.Европа - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, кое ќе се прецизира со амандман во уставот. Јазикот ќе биде македонски или на англиски Macedonian без фуснота, националноста македонска/граѓани на Република Северна Македонија или на англиски ...

Заев: „Република Северна Македонија" - ДА за нашата иднина

Press24 - 12.06.2018

Зоран Заев, македонскиот премиер денеска излезе со прес-конференција по договорот со Грција. - Доаѓа подобро време за нас, ДА за иднината на Македонија. Шансата е тука и мора да се искористи, така е патриотски.

Заев: Постигнавме договор – Република Северна Македонија, со македонски јазик и македонски идентитет

Локално - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот, што го постигнаа Македонија и Грција во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски

Шеталиште - 12.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со членовите на Владата на Република Македонија одржа прес конференција во врска со договорот за спорот кој Република Грција го има со уставното име на Република ...

Заев: Нема веќе ФИРОМ, договорена е Република Северна Македонија

Мета - 12.06.2018

Република Северна Македонија преведено на сите јазици е името што попладнево на прес конференцијаа го потврди премиерот Зоран Заев како решение на спорот со Грција. Според Заев македонски јазик, Македонец, Македонка се заштитени и зајакнати „еднаш ...

Република Северна Македонија е исходот од договорот Заев-Ципрас

Н.Македонија - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција истакна дека е постигнат историски договор со Грција и е постигнато решение на 25-годишниот спор со Грција. Република Северна Македонија е решението, новото име за севкупна употреба кое ќе се прецизира со ...

Се огласи премиерот Зоран Заев предмалку на “фејсбук” со моќна порака до Македонскиот народ

Sky - 12.06.2018

Интегрално го пренесуваме фејсбук статусот на премиерот Зоран Заев, откако беше објавен историскиот договор меѓу Македонија и Грција: ДА, ЗА МАКЕДОНСКАТА ИДНИНА! Почитувани мои сограѓани, ИМАМЕ ИСТОРИСКО, ВЕКОВНО РЕШЕНИЕ.

Заев: Постигнавме договор – Република Северна Македонија, со македонски јазик и македонски идентитет (видео)

Стандард - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Заев: Северна Македонија, македoнски јазик, Македонец ќе бидат заштитени и зајакнати еднаш засекогаш

Фактор - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција попладнево информираше дека ќе ја извлечат Македонија од стеги на изолација и дека македонски јазик и македонски народ, Македонец ќе бидат заштитени и зајакнати еднаш засекогаш.

Заев: Република Северна Македонија, јазик македонски на сите јазици, националност – граѓани на Северна Македонија

Слободен Печат - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес конференција ги соопшти деталите од договорот со Грција, по денешниот телефонски разговор со неговиот колега од Грција, Алексис Ципрас. -Северна Македонија за севкупна употреба, јазик македонски, националноста ...

“Република Северна Македонија”, ново име на државата?

Алсат-М - 12.06.2018

Република Северна Македонија кое би можело да се преведува, а да биде за севкупна употреба би било новото име на земјата по евентуалното финализирање на Договорот меѓу премиерите на двете земји Заев и Ципрас во грчка Преспа овој викенд.

Заев: Договореното име Република Северна Македонија преведено на сите јазици

Канал5 - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот, што го постигнаа Македонија и Грција во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Грчки медиуми: Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

А1 On - 12.06.2018

Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија детали од решението.

Македонци со македонски јазик од Република Северна Македонија, објавуваат грчките медиуми делови од договорот

Сакам да кажам - 12.06.2018

Договорот за Северна Македонија, постигнат за време на вчерашниот телефонски разговор меѓу премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се очекува да биде потпишан до крајот на неделата, објавија грчките медиуми, кои објавија и детали од договорот.

Македонците стануваат граѓани на Северна Македонија- членството во НАТО ќе зависи од промената на Уставот

Курир - 12.06.2018

Неколку медиуми од Грција веќе објавија дека новото име и за меѓународна и за домашна употреба е Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски). Следуваат измените во Уставот.

(ВИДЕО) 360˚ Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia) за севкупна употреба и македонски (Macedonian) ...

Либертас - 11.06.2018

За Македонија идентитетот, за Грција сложено име за ерга омнес употреба – Скопје и Атина го финишираат преговарачкиот процес. Во денешната телефонска комуникација двајцата премиери ги „пеглале“ последните детали од пакетот по што се чини дека е чист ...

Заев: Договоривме Република Северна Македонија и заштитен идентитет

Тера - 12.06.2018

„Да“ за македонската иднина. Денеска како никогаш порано сум исполнет со чувство за надеж за нашата иднина, за иднината на сегашните и идните граѓани. Таа иднина можеме да ја видиме на хоризонтот, во заедницата на државите на ЕУ и во НАТО, вака ...

Викендов ќе се потпише договорот со Грција

Sky - 12.06.2018

Викендов ќе се потпише договорот со Грција, но сè уште нема информации каде ќе се сретнат двајцата премиери. „Република Северна Македонија е новото решение за името“, соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

Република Северна Македонија – постигнат договор за името

Кумановски м. - 12.06.2018

loading... Република Северна Македонија е новото име за кое договор постигнале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Договорот предвидува име со географска одредница, македонски јазик без фуснота и македонска националност ...

Заев: Постигнавме достоинствено решение за името – Република Северна Македонија

Точка - 12.06.2018

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое го договориле премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Премиерот Заев на прес-конференција во Владата на обраќање со ...

Заев: Нема веќе ФИРОМ, договорена е Република Северна Македонија

24Инфо - 12.06.2018

Заев: Нема веќе ФИРОМ, договорена е Република Северна Македонија Република Северна Македонија преведено на сите јазици е името што попладнево на прес конференцијаа го потврди премиерот Зоран Заев како решение на спорот со Грција.

Заев: Да за македонската иднина, имаме историско решение ВИДЕО

+инфо - 12.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со членовите на Владата на Република Македонија одржа прес конференција во врска со договорот за спорот кој Република Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Заев: Договоривме Република Северна Македонија и заштитен идентитет

Вечер - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Сите детали од наводниот договор: Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

еМагазин - 12.06.2018

Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија детали од решението.

Република Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

24Инфо - 12.06.2018

Република Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет „Република Северна Македонија“ (Republic of North Macedonia на англиски) за севкупна употреба е новото име кое е договорено од премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...

Заев ќе испрати писма до 190 земји дека станал премиер на Северна Македонија со македонски јазик и идентитет – од ...

Република - 12.06.2018

Грчките медиуми веќе објавија дека новото име и за меѓународна и за домашна употреба е Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски). Следуваат измените во Уставот.

360 степени: Република Северна Македонија за севкупна употреба и македонски јазик

еМагазин - 12.06.2018

„ 360 Степени “ неофицијално дознава дека договорот помеѓу Македонија и Грција се темели на сложеното име Република Северна Македонија, кое ќе биде за севкупна употреба и ќе биде преведливо на сите јазици, на пример на англиски Republic of North ...

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia) за севкупна употреба и македонски (Macedonian) јазик

Локално - 12.06.2018

За Македонија идентитетот, за Грција сложено име за ерга омнес употреба – Скопје и Атина го финишираат преговарачкиот процес. Во денешната телефонска комуникација двајцата премиери ги „пеглале“ последните детали од пакетот по што се чини дека е чист ...

Заев: Имаме прецизирано македонско име, Република Северна Македонија со превод на сите јазици

Бизнис Вести - 12.06.2018

На дешната прес конференција, премиерот Заев ги информираше граѓаните за договорот со Ципрас. -Нема веќе ФИРОМ, нема меѓународни договори во кои се избегнува македонскиот јазик. Со овој договор ќе биде потврден и зајакнат македонскиот етнички и ...

(ВИДЕО) Заев: Со Грција договоривме Република Северна Македонија, јазикот е македонски без фусноти

еМагазин - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на преговорите за решавање на спорот за името, соопшти на прес-конференција премиерот Зоран ...

Викендов ќе се потпише договорот со Грција

Слободен Печат - 12.06.2018

Викендов ќе се потпише договорот со Грција, но сè уште нема информации каде ќе се сретнат двајцата премиери. „Република Северна Македонија е новото решение за името“, соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

Заев: Република Северна Македонија, јазик македонски, националност – граѓани на Северна Македонија

+инфо - 12.06.2018

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое е договорено меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

ИНТЕГРАЛНО-Обраќањето на премиерот Заев за договорот за името

Вечер - 12.06.2018

Почитувани граѓани на Република Македонија, Денеска, како никогаш претходно, сум исполнет со чувство на искрена и основана надеж за нашата иднина. За иднината на нашите граѓани, и за сегашните и идните поколенија.

Заев: Република Северна Македонија, македонски јазик, националност – македонска

Слободен Печат - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес конференција ги соопшти деталите од договорот со Грција, по денешниот телефонски разговор со неговиот колега од Грција, Алексис Ципрас. -Северна Македонија за севкупна употреба, јазик македонски, националноста ...

Грчки медиуми: Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

Кајгана - 12.06.2018

Атина, 12 јуни 2018 (МИА) - Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија ...

Викендов ќе се потпише договорот со Грција

Република - 12.06.2018

Викендов ќе се потпише договорот со Грција, но сè уште нема информации каде ќе се сретнат двајцата премиери. „Република Северна Македонија е новото решение за името“, соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

Република Северна Македонија, јазик македонски, националност – граѓани на Северна Македонија

Република - 12.06.2018

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое е договорено меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски

Кумановски м. - 12.06.2018

loading... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со членовите на Владата на Република Македонија одржа прес конференција во врска со договорот за спорот кој Република Грција го има со уставното име на Република ...