TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нуркачите од „Амфора“ традиционално запалија василичарски оган во водите на Охридското Езеро

Н.Македонија - 13.01.2021

Традиционално и оваа година нуркачите од Нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид запалија василичарски оган во водите на Охридското Езеро. На овој необичен начин од Центарот им ја честитаат Стара нова година и Василица на православните ...

ВИДЕО I Нова година по Јулијански календар: Василичарски оган и симболично „печење“ колбаси во Охридското Езеро

Слободен Печат

Запален василичарскиот оган на дното на Охридското Езеро

ТВ21

Видео: Нуркачи запалија василичарски оган во водите на Охридско Езеро

Канал5

Видео: Нуркачите од „Амфора“ и годинава „запалија“ василичарски оган во водите на Охридското Езеро

OhridNews

Василичарски оган во водите на Охридското Езеро

Сител

Нуркачите ја честитаа Стара нова година со василичарски оган под вода (ВИДЕО)

+инфо

МКД Нетпрес еМагазин MakPress Вечер Прес Вечер

Битолчани со тешко срце се откажуваат од традицијата да вртат мазник за Василица

Независен - 13.01.2021

БИТОЛА – Битолчани со тешко срце се откажуваат од традицијата да вртат мазник со паричка за христијанскиот празник Василица. Откажуваат друштва кои за Василица се собираат повеќе од три децении исплашени да не го шират вирусот.

Обичаи за Василица: Зошто верниците на овој ден ставаат паричка во лепче?

Скопје1

Позитивни и во тешки времиња: Традиционална прослава нема да има, но хотел „Силекс“ не ја заборави Василица

OhridNews

За многу години – Утре го славиме Свети Василиј Велики, стара Нова година

Centar

Денеска е Стара нова година – ова се верувањата!

iPortal

Вечер е Стара нова година, а утре Василица -На семејната трпеза се крши погача со паричка

Press24

Утре е Василица, голем дел од верниците кршат погача со паричка

Скопје24

4NEWS Скопје24 Битола Њуз Курир

„Најголемите хитови“ - традиционален василичарски концерт во НОБ

24 Вести - 13.01.2021

Иако ковид пандемијата ги промени и уметноста и културата, сепак и оваа година, македонската публика ужива во традиционалниот василичарски концерт, но под посебни рестриктивни мерки. Големата концертна сала е полупразна сала со ограничен број на ...

„Најголемите хитови“ – традиционален василичарски концерт во НОБ

Независен

„Најголемите хитови“ – традиционален василичарски концерт во НОБ

Опсервер

„Најголемите хитови“ – традиционален василичарски концерт во НОБ

А1 On

„Најголемите хитови“ – традиционален василичарски концерт во НОБ

+инфо

„Најголемите хитови“ – традиционален василичарски концерт во НОБ

MakPress

„Најголемите хитови“ – традиционален василичарски концерт вечерва и утре во Опера и балет

PressingTV

Република Либертас

Зошто ставаме паричка во пита за Василица?

Курир - 13.01.2021

Паричка во лепче за Василица се става во спомен на чудото, кое се случи во Кесарија. Имено, Св,Василиј беше епископ на Кесарија во Мала Азија и живеел единствено со своите сограѓани во љубов,рзбирање и помагање еден на друг.

Зошто ставаме паричка во пита за Василица?

Пулс24

Приказната за златникот во лебот – Василица

Тера

Апел од Општина Ресен да не се палат Василичарски огнови

MakPress - 12.01.2021

Во пресерет на Василица и дочекот на Стара нова година Општина Ресен апелира до граѓаните да се воздржат од палење огнови и да не се групираат, со цел да се заштити населението од ширење на коронавирусот.

Апел од Општина Ресен да не се палат Василичарски огнови

Канал5