TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стартува проектот трамвај на тркала , две брзи линии-Ѓорче Петров- Ново Лисиче и Бутел-Кисела Вода

ТВ21 - 21.04.2021

Со новиот автобуски систем, односно трамвај на тркала, со брзи и енергетско ефикасни автобуси граѓаните на Скопје ќе имаат многу подобри услуги и а воедно ќе се придонесе и во подобрување на животната средина.

Потпишан договорот вреден 70 милиони евра за набавка на „трамвај на тркала“

Канал5

Трамвајот на тркала во Скопје ќе стане реалност 2024-2025 година

Вечер Прес

Скопје е прв град на Балканот што воведува брз автобуски превоз, рече Шилегов на потпишувањето на заемот од Европската банка

Сакам да кажам

Историски ден за Скопје: После повеќе децении, официјално започнува постапката за изградба на брз автобуски превоз

Црнобело

Потпишан договорот за брз автобус во Скопје

Алсат-М

Почнува постапката за реализација на проектот БРТ превоз во Скопје

Порта 3

Frontline Мета Lider Press24 MTM Centar Н.Македонија Радио МОФ

Од Ѓорче Петров до Ново Лисиче за 30 минути, почнува постапката за изградба на „Бас рапид транзит“

360 степени - 21.04.2021

Со заем од 70 милиони евра од Европската банка за обнова и развој, Град Скопје ја почнува постапката за воведување „Бас рапид транзит“. Тендерот за јавна набавка за првата фаза се очекува да биде распишан летово, а најдоцна до 2024-2025 година ...

Од Ѓорче до Лисиче за 30 минути: Почнува постапката за изградба на "Бас рапид транзит"

Точка

Потпишан договор за изградба на Бас Рапид Транзит превоз во Скопје

Frontline

Сонот на скопјани станува реалност: Потпишан договорот за проектот за Бас Рапид Транзит превоз

Слободен Печат

Бас Рапид Транзит системот ќе биде интегриран во јавниот транспорт и ќе има единствена карта, најави Шилегов

Frontline

Потпишан договор за изградба на Бас Рапид Транзит превоз во Скопје

Скопје инфо

Потпишан договор за изградба на Бас Рапид Транзит превоз во Скопје

24Инфо

Опсервер +инфо Локално Нетпрес Либертас Денешен 24Инфо MakPress

Скопје е првиот град на Балканот кој го воведува БРТ (Bus Rapid Transit) системот (видео)

Црнобело - 21.04.2021

Скопје, 21.04.2021 година - Следејќи ги светските трендови и користејќи ефективни решенија од метрополи со слични сообраќајни проблеми, го воведуваме БРТ (Bus Rapid Transit) во Скопје. Она што на нашиот главен град веќе со децении му недостасуваше е ...

Градот Скопје прв воведува брз автобуски превоз на Западен Балкан

Бизнис Вести

Градот Скопје прв воведува брз автобуски превоз на Западен Балкан

Centar

Скопје прв град што воведува брз автобуски превоз на Западен Балкан

Независен

Потпишан договорот со ЕБОР, Градот Скопје прв воведува брз автобуски превоз на Западен Балкан

Фактор

Градот Скопје прв воведува брз автобуски превоз на Западен Балкан

Денар

Скопје прв воведува брз автобуски транспортен систем на Западен Балкан

Локално

Нова ТВ Скопско Ехо Екран