TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како да не пораснат сметките за граѓаните, ако набавната цена на струјата се зголемува?

Телма - 21.06.2024

Единствен начин сметките за граѓаните да не се зголемат во услови кога набавната цена на струјата расте, е со закон да се намали профитот на ЕВН, вели професор Константин Димитров. Сепак, тоа би било краткорочно решение.

Интервју со идната министерка за енергетика Сања Божиновска: Корупцијата е една од главните причини зошто досега немало инвестиции во нови енергетски капацитети

Локално

Ќе добијат ли домаќинствата за 15 отсто поскапа струја од први јули? ЕСМ ќе испорачува со цена повисока за 5 отсто

Телма

Мицкоски најави законски измени за да нема раст на цената на струјата

Р.С.Европа

Аукцијата пропадна, ЕВН Хоум не сака струја за 140 евра по мегават час

Телма

Денеска аукција за обезбедување електрична енергија за „ЕВН хоум“

24 Вести

Денеска аукција за цената на струјата на ЕСМ

Сител

Телма Телма Пари Алфа

Пропадна аукцијата за 15% од потребите на ЕВН Хоум - ЕСМ понуди струја за 60 евра мегават час

Сител - 20.06.2024

Заврши аукцијата за набавка на електрична енергија. ЕСМ на универзалниот снабдувач ЕВН Хоме му понуди стрја по цена од 60 евра за мегаватчас за 85% од нивните потреби. За останатите 15% пропадна аукцијата.

60 евра за мегават час е цената по која ЕВН ќе купува струја од ЕСМ

Глас на Америка

ЕСМ понуди – ЕВН Хоме прифати 60 евра за мегават час

Слободен Печат

60 евра за мегаватчас е понудата на ЕСМ за цена на струјата

Канал5

ЕВН Хоме ја прифати понудата од АД ЕСМ од 60 евра за мегават часови електрична енергија

Сител

ЕВН Хоме ја прифати понудата од АД ЕСМ од 60 евра за мегават часови електрична енергија

Независен

ЕВН Хоме ја прифати понудата од АД ЕСМ од 60 евра за мегават часови електрична енергија

4NEWS

Zoom Курир Press24 ММС Н.Македонија Локално Бриф МКД

„ЕВН хоум“ ја прифати понудата на ЕСМ од 60 евра за мегават-час на тендерот за набавка на електрична енергија

360 степени - 20.06.2024

„Управниот одбор на ‘ЕВН хоум‘ донел одлука да ја прифати понудата на АД ЕСМ за 85 отсто од потребите, додека за останатите 15 отсто, не биле прифатени понудите, поради значително повисоките цени во однос на пазарните во моментот“, се вели во ...

ЕВН Хоме ја прифати понудата на ЕСМ од 60 евра за мегаватчас за 85% од потребите, за останатите 15% добила високи цени

еМагазин

ЕВН Хоме ја прифати понудата на АД ЕСМ од 60 евра за мегаватчас за 85% од потребите, за останатите 15% добила високи цени

ТВ21

ЕВН Хоме ја прифати понудата на АД ЕСМ од 60 евра за мегаватчас за 85 отсто од потребите

Фактор

ЕВН Хоме ја прифати понудата на АД ЕСМ од 60 евра за мегаватчас за 85 отсто од потребите

Нетпрес

ЕВН Хоме ја прифати понудата на АД ЕСМ од 60 евра за мегаватчас за 85 отсто од потребите

24Инфо

ЕВН Хоме како Универзален снабдувач на електрична енергија, на тендерот за набавка на електрична енергија ги доби следните понуди:

Опсервер

Фокус Либертас Вечер Прес BiznisPRO Centar Вести плус Денар

Мрежарината нема да се намали до крајот на годинава, регулаторна тврди ценовнни шокови ќе нема

Канал5 - 19.06.2024

Бислимовски децидиен од 1 јули нема да дозволиме ценовен шок за граѓаните. Летово нема да има намалување на мрежарината за струја бидејќи не се создадени услови за тоа, вели првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски, ...

Бислимовски ги советува пекарите – Мицкоски ги уверува граѓаните дека цената на струјата ќе се намали

ТВ21

Бислимоски вели да нема шпекулации: Поскапувањето на струјата не треба да влијае на цената на лебот

Lider

Колкави сметки за струја ќе плаќаме од први јули?

Сител - 19.06.2024

Роковите кратки, неизвесноста се поголема – дали и за колку ќе поскапи струјата од 1-ви јули ќе биде познато за неколку дена откако ќе завршат финалните пресметки. Откако техничката влада одлучи ЕСМ да продава поскапа струја на ЕВН и да обезбеди ...

Бислимоски: Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар

Курир

24 ЧАСА: Пекарските индустрии да обезбедат струја на слободниот пазар; ЕК го усвои Предлог-буџетот на ЕУ за 2025; ВМРО-ДПМНЕ со новите министерства прави префрлање од шупливо во празно

CivilMedia

Бислимоски: Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар

Нетпрес

Бислимоски ги советува пекарите: Најголемите компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар

MakPress