TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чавашоглу: Турција очекува целосна соработка од Ријад за Кашоги

А1 On - 11.10.2018

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека очекува целосна соработка од Саудиска Арабија за исчезнатиот саудиски новинар на на „Вашингтон Пост“, Џамал Кашоги. Чавушоглу, кој е во посета на Ирак, истакна дека турското ...

Сенатори бараат акција од Трамп по исчезнувањето на саудискиот новинар

Глас на Америка - 11.10.2018

Претседателот мора да одговори во рок од 120 дена и да се произнесе за барањето за санкции. Група американски сенатори вршат притисок врз претседателот Доналд Трамп да направи истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар што може да резултира во ...

Ердоган изврши притисок врз Саудиска Арабија за исчезнатиот новинар

Р.С.Европа - 11.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изврши притисок врз Саудиска Арабија да објави фотографии кои го докажуваат тврдењето на Ријад дека новинарот Џамал Хашоги жив го напуштил саудискиот конзулат во Истанбул, објавуваат денеска медиумите.

Од саудиски конзулат, гласот на вистината излегува со нозе напред

Локално - 11.10.2018

Го пишувам ова со длабоко чувство на тага и вознемиреност. Како ми изгледа се повеќе, саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги е мртов. Тагувам за загубата на талентиран, длабоко ангажиран писател, човек кој ја сакаше својата земја, но не се плаши да ...

Трамп бара разјаснување за исчезнувањето на саудискиот новинар

Р.С.Европа - 11.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп побара одговори од Саудиска Арабија за исчезнатиот саудиски новинар Џамал Хашоги за кого турските власти наведуваат дека бил убиен во конзулатот на неговата земја во Истанбул.

„Вашингтон пост“: САД знаеле за плановите да биде уапсен саудискиот новинар Хашоги

Локално - 11.10.2018

Американските разузнавачки служби знаеле за саудискиот план да биде примамен новинарот Џамал Кашоги со цел да биде уапсен, пишува весникот „Вашингтон пост“. Според весникот во таа операција бил вмешан саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман.

(ВИДЕО) Трамп бара од Ријад објаснување за саудискиот новинар исчезнат во Истанбул

Нетпрес - 11.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во седата дека неговата влада барала од Саудиска Арабија објаснување за судбината на саудискиот новинар Џамал Кашоги (Хашкаџи) ,кој исчезна на 2-ри октомври откако влегол во саудискиот конзулат во ...

САД понудија помош во истрагата за исчезнатиот саудиски новинар

Глас на Америка - 10.10.2018

Потпретседателот Мајк Пенс праша дали Вашингтон може да испрати истражители на ФБИ, ако тоа го побара Саудиска Арабија ВАШИНГТОН — САД понудија да помогнат во истрагата за мистериозното исчезнување на новинарот Џемал Кашоги од Саудиска Арабија, ...

САД подготвени да помогнат во истрагата околу исчезнатиот новинар Кашоги

А1 On - 10.10.2018

Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска изјави дека Вашингтон е подготвен на секаков начин да помогне во истрагата за исчезнувањето на новинарот на „Вашингтон Пост“, кому се губи секаква трага откако пред една недела влезе во конзулатот на ...

Објавени снимките од грабнувањето на новинарот на ,,Вашингтон пост” (ВИДЕО)

Канал5 - 10.10.2018

Турските медиуми објавија видео од безбедносните камери , каде се гледа дека новинарот на ,,Вашингтон пост” , бил грабнат во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека лично ќе се ангажира за да ...

Чавушоглу: Турција очекува целосна соработка од Ријад за Кашоги

Стандард - 11.10.2018

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека очекува целосна соработка од Саудиска Арабија за исчезнатиот саудиски новинар на на „Вашингтон Пост“, Џамал Кашоги. Чавушоглу, кој е во посета на Ирак, истакна дека турското ...

Турска телевизија објави видео снимка од исчезнатиот новинар Кашоги

Телма - 10.10.2018

Турската приватна телевизија 24 ТВ денеска емитуваше видео-снимка на која се гледа како исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги влегува во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул и како подоцна од таму излегува црно возило кое се упатува кон ...

Ситуацијата е лоша, ја сакаме вистината, изјави Трамп по исчезнувањето на саудискиот новинар

Макфакс - 10.10.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп денеска изјави дека разговарал со високи саудиски официјални претставници за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги и дека сака САД да ја откријат вистината за тоа.

Оваа фотографија е доказ: Надзорната камера го снимила новинарот како влегува во саудискиот конзулат во Истанбул по што ...

Точка - 10.10.2018

Приватната турска телевизија “News Channel 24” објави денес снимка од исчезнатиот писател и новинар Џамал Кашоги како влегува во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул и црно комби кое нешто подоцна заминува.

Објавена видеоснимка од Саудијците поврзани со киднапирањето на новинарот Кашоги

Макфакс - 10.10.2018

Турските медиуми во средата објавија фотографии од мажи за кои се верува дека го киднапирале саудискиот новинар Џамал Кашоги додека тој бил во дипломатската мисија. Весникот „Сабах“ објави фотографии од, според нив, екипата за киднапирање на пунктот ...

„Вашингтон пост“: САД знаеле за плановите да биде уапсен саудискиот новинар Хашоги

А1 On - 11.10.2018

Американските разузнавачки служби знаеле за саудискиот план да биде примамен новинарот Џамал Кашоги со цел да биде уапсен, пишува весникот „Вашингтон пост“. Според весникот во таа операција бил вмешан саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман.

САД подготвени да помогнат во истрагата околу исчезнатиот новинар Кашоги/Видео

Вечер - 10.10.2018

Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска изјави дека Вашингтон е подготвен на секаков начин да помогне во истрагата за исчезнувањето на новинарот на „Вашингтон Пост“, кому се губи секаква трага откако пред една недела влезе во конзулатот на ...

Објавени снимките од грабнувањето на новинарот на ,,Вашингтон пост” (видео)

Република - 10.10.2018

Турските медиуми објавија видео од безбедносните камери , каде се гледа дека новинарот на ,,Вашингтон пост” , бил грабнат во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека лично ќе се ангажира за да ...

Ќе се формира турско-саудиска работна група за Кашоги

Вечер - 11.10.2018

На предлог на Саудиска Арабија одлучено е да се формира заедничка работна група за расветлување на случајот со исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги, изјави портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калан.

Турска телевизија објави видео снимка од исчезнатиот новинар Кашоги

1tv - 10.10.2018

Турската приватна телевизија 24 ТВ денеска емитуваше видео-снимка на која се гледа како исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги влегува во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул и како подоцна од таму излегува црно возило кое се упатува кон ...

„Вашингтон пост“: САД знаеле за плановите да биде уапсен саудискиот новинар Хашоги

Сител - 11.10.2018

Американските разузнавачки служби знаеле за саудискиот план да биде примамен новинарот Џамал Кашоги со цел да биде уапсен, пишува весникот „Вашингтон пост“. Според весникот во таа операција бил вмешан саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман.

САД подготвени да помогнат во истрагата околу исчезнатиот новинар Кашоги (видео)

1tv - 10.10.2018

Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска изјави дека Вашингтон е подготвен на секаков начин да помогне во истрагата за исчезнувањето на новинарот на „Вашингтон Пост“, кому се губи секаква трага откако пред една недела влезе во конзулатот на ...

Ќе се формира турско-саудиска работна група за Кашоги

Независен - 11.10.2018

На предлог на Саудиска Арабија одлучено е да се формира заедничка работна група за расветлување на случајот со исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги, изјави портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калан.

Турска телевизија објави видео снимка од исчезнатиот новинар Кашоги

Слободен Печат - 10.10.2018

Телевизијата изнесува претпоставка дека Кашоги бил во возилото „Мерцедес Вито“, кое се потоа се упатило кон домот на конзулот околу два километра од Конзулатот и се паркирало во гаражата. Турската приватна телевизија 24 ТВ денеска емитуваше ...

„Вашингтон пост“: САД знаеле за плановите да биде уапсен саудискиот новинар Хашоги

1tv - 11.10.2018

Американските разузнавачки служби знаеле за саудискиот план да биде примамен новинарот Џамал Кашоги со цел да биде уапсен, пишува весникот „Вашингтон пост“. Според весникот во таа операција бил вмешан саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман.

(ВИДЕО) САД подготвени да помогнат во истрагата околу исчезнатиот новинар Кашоги

Либертас - 10.10.2018

Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска изјави дека Вашингтон е подготвен на секаков начин да помогне во истрагата за исчезнувањето на новинарот на „Вашингтон Пост“, кому се губи секаква трага откако пред една недела влезе во конзулатот на ...

Ќе се формира турско-саудиска работна група за Кашоги

Телма - 11.10.2018

На предлог на Саудиска Арабија одлучено е да се формира заедничка работна група за расветлување на случајот со исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги, изјави портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калан.

Турска телевизија објави видео снимка од исчезнатиот новинар Кашоги

Либертас - 10.10.2018

Турската приватна телевизија 24 ТВ денеска емитуваше видео-снимка на која се гледа како исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги влегува во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул и како подоцна од таму излегува црно возило кое се упатува кон ...

„Вашингтон пост“: САД знаеле за плановите да биде уапсен саудискиот новинар Хашоги

Либертас - 11.10.2018

Американските разузнавачки служби знаеле за саудискиот план да биде примамен новинарот Џамал Кашоги со цел да биде уапсен, пишува весникот „Вашингтон пост“. Според весникот во таа операција бил вмешан саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман.

Трамп: Ситуацијата е лоша, ја сакаме вистината за Кашоги

Денешен - 10.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека разговарал со властите во Саудиска Арабија на највисоко ниво за исчезнувањето во Истанбул на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Тој потенцираше дека САД инсистираат на вистината.

Ќе се формира турско-саудиска работна група за исчезнувањето на новинарот Кашоги

1tv - 11.10.2018

На предлог на Саудиска Арабија одлучено е да се формира заедничка работна група за расветлување на случајот со исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги, изјави портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калан.

Турска телевизија објави видео снимка од исчезнатиот новинар Кашоги

Стандард - 10.10.2018

Турската приватна телевизија 24 ТВ денеска емитуваше видео-снимка на која се гледа како исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги влегува во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул и како подоцна од таму излегува црно возило кое се упатува кон ...

Трамп за Кашоги: Лоша ситуација, ја сакаме вистината

Слободен Печат - 10.10.2018

- Ситуацијата е лоша, рече Трамп пред новинарите и додаде дека сака во Белата куќа да ја покани свршеницата на Кашоги. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека разговарал со властите во Саудиска Арабија на највисоко ниво за ...

Ќе се формира турско-саудиска работна група за Кашоги

Локално - 11.10.2018

На предлог на Саудиска Арабија одлучено е да се формира заедничка работна група за расветлување на случајот со исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги, изјави портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калан.

Објавена ТВ снимка: Турските власти стравуваат дека новинарот Кашоги е убиен во Конзулатот

Денешен - 10.10.2018

Турската приватна телевизија 24 ТВ денеска емитуваше видео-снимка на која се гледа како исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги влегува во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул и како подоцна од таму излегува црно возило кое се упатува кон ...

Трамп за Кашоги: Лоша ситуација, ја сакаме вистината

Стандард - 10.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека разговарал со властите во Саудиска Арабија на највисоко ниво за исчезнувањето во Истанбул на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Тој потенцираше дека САД инсистираат на вистината.

Чавашоглу: Турција очекува целосна соработка од Ријад за Кашоги

ТВ21 - 11.10.2018

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека очекува целосна соработка од Саудиска Арабија за исчезнатиот саудиски новинар на на „Вашингтон Пост“, Џамал Кашоги. Чавушоглу, кој е во посета на Ирак, истакна дека турското ...

Турска телевизија објави видео снимка од исчезнатиот арапски новинар Кашоги

CivilMedia - 10.10.2018

Турската приватна телевизија 24 ТВ денеска емитуваше видео-снимка на која се гледа како исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги влегува во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул и како подоцна од таму излегува црно возило кое се упатува кон ...

Трамп за Кашоги: Лоша ситуација, ја сакаме вистината

+инфо - 10.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека разговарал со властите во Саудиска Арабија на највисоко ниво за исчезнувањето во Истанбул на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Тој потенцираше дека САД инсистираат на вистината.

Турска телевизија објави видео снимка од исчезнатиот новинар Кашоги

MTM - 10.10.2018

Турската приватна телевизија 24 ТВ денеска емитуваше видео-снимка на која се гледа како исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги влегува во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул и како подоцна од таму излегува црно возило кое се упатува кон ...

Трамп за Кашоги: Лоша ситуација, ја сакаме вистината

1tv - 10.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека разговарал со властите во Саудиска Арабија на највисоко ниво за исчезнувањето во Истанбул на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Тој потенцираше дека САД инсистираат на вистината.

Турска телевизија објави видео снимка од исчезнатиот новинар Кашоги

+инфо - 10.10.2018

Турската приватна телевизија 24 ТВ денеска емитуваше видео-снимка на која се гледа како исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги влегува во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул и како подоцна од таму излегува црно возило кое се упатува кон ...

Трамп за Кашоги: Лоша ситуација, ја сакаме вистината

Либертас - 10.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека разговарал со властите во Саудиска Арабија на највисоко ниво за исчезнувањето во Истанбул на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Тој потенцираше дека САД инсистираат на вистината.

Турска телевизија објави видео снимка од исчезнатиот новинар Кашоги

А1 On - 10.10.2018

Турската приватна телевизија 24 ТВ денеска емитуваше видео-снимка на која се гледа како исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги влегува во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул и како подоцна од таму излегува црно возило кое се упатува кон ...

ВИДЕО: Новинарот Кашоги влегол во Конзулатот и му се губи трагата

Нова ТВ - 10.10.2018

Турската приватна телевизија 24 ТВ денеска емитуваше видео-снимка на која се гледа како исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги влегува во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул и како подоцна од таму излегува црно возило кое се упатува кон ...

Турска телевизија објави видео снимка од исчезнатиот новинар Кашоги

Алфа - 10.10.2018

Турската приватна телевизија 24 ТВ денеска емитуваше видео-снимка на која се гледа како исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги влегува во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул и како подоцна од таму излегува црно возило кое се упатува кон ...

Објавена снимка како саудискиот новинар влегува во конзулатот во Истанбул

Независен - 10.10.2018

Турската приватна телевизија 24 ТВ денеска емитуваше видеоснимка на која се гледа како исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги влегува во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул и како подоцна оттаму излегува црно возило што се упатува кон ...

Турска телевизија објави видео снимка од исчезнатиот новинар Кашоги

Вечер - 10.10.2018

Турската приватна телевизија 24 ТВ денеска емитуваше видео-снимка на која се гледа како исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги влегува во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул и како подоцна од таму излегува црно возило кое се упатува кон ...