TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Охридскиот градоначалник Георгиески се фрли во езеро на Денот на рибарите

Сакам да кажам - 20.01.2020

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески денеска, на Денот на рибарите, се фрли во Охридското езеро. Георгиески е прв охридски градоначачник кој на овој начин учествувал во одбележување на Денот на рибарите.

(ФОТО) Се послужија неколку илјади порции Рибна чорба, се подели и на социјално ранливите семејства

Либертас - 20.01.2020

ФБ статус на градоначалникот Константин Георгиески. Градоначалникот на својот пофил напиша: „Во рамки на манифестацијата Денот на рибарите и годинава беше организирана подготовка на рибна чорба во голем казан.

„Ден на рибарите“: охридските рибари се соочуваат со мнигу проблеми

24 Вести - 20.01.2020

Весело и празнично охриѓани денеска го прославија Денот на рибарите.Рибарите пак иако видно расположени не испуштија и оваа година јавно да ги споделат проблемите со кои се соочуваат. Рибокрадството и се помасовното изловување на пастрмката и ...

Охрид го прослави денот на рибарите

Сител - 20.01.2020

Чествувања во Балканскиот Ерусалим продолжија и денес на празникот Свети Јован Крстител со уникатната манифестација Денот на рибарите. Со капење на рибарите и фаќачот на крстот со неговата тајфа во езерските води ,еден и пол тон рибна чорба, греана ...

Фото: Одбележан Денот на рибарите

OhridNews - 20.01.2020

Со топла ракија, вино и музиката на фолк пејачот Миле Кузманоски, денес, во Охрид се одбележа Денот на рибарите. Фото: Мега продукција Традиционално, во големиот казан, од страна на учениците и професорите од ОУТУ „Вачно Питошески“ беше подготвена ...

Со 1,5 тон рибја чорба во Охрид се одбележа Денот на рибарите

Алсат-М - 20.01.2020

Голем број грaѓани се собраа на градското пристаниште во Охрид, за да пробаат од рибјата чорба за празникот Свети Јован, кој во Охрид се празнува и како Ден на рибарите. Во голем казан, неколку часа се вареше еден и пол тон рибja чорба, во чија што ...

Св. Јован традиционално одбележан во Охрид

Алфа - 20.01.2020

Со охридска страогратска песна, пача и рибна чорба на градскиот плоштад денеска се прославуваше. Ден по големиот христијански празник Богојавление Водици, Охрид традиционално го прославува денот на рибарите.

Со традиционалното капење на рибарите во Охрид се прославува празникот Свети Јован Крстител

Канал5 - 20.01.2020

Празникот Водици и Богојавленските чествувања во Охрид продолжуваат и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Езерото. Како продолжение на веќе воспоставената традиција на тој начин да се одбележува завршувањето на ...

Петар Рупески по петти пат го фати крстот во водите на Охридското Езеро

MakPress - 19.01.2020

Петар Руепски од охридската населба Варош беше најсреќниот меѓу неколку стотините верници кои денеска скокаа по Чесниот крст што во осветените води на Охридското Езеро го фрли митрополитот на Дебарско-кичевската епархија, владиката Тимотеј.

Со традиционалното капење на рибарите во Охрид го прославуваат Свети Јован Крстител

24 Вести - 20.01.2020

Празникот Водици и Богојавленските чествувања во Охрид продолжуваат и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Езерото. како продолжение на веќе воспоставената традиција на тој начин да се одбележува завршувањето на ...

Со традиционалното капење на рибарите во Охрид се прославува празникот Свети Јован Крстител

MakPress - 20.01.2020

Со традиционалното капење на рибарите во Охрид се прославува празникот Свети Јован Крстител Празникот Водици и Богојавленските чествувања во Охрид продолжуваат и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Езерото.

Во огромен казан приготвена 1,5 тони рибина чорба

Вечер Прес - 20.01.2020

Празникот Водици и Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јован Крстител, со капењето на рибарите во езерото како продолжение на веќе воспоставената традиција на тој начин да се одбележи завршувањето на ...