TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски: Како никогаш до сега на земјата и треба граѓанското помирување

OhridNews - 02.08.2020

Втори август е исклучителен повод да се потсетиме и на историското и на современото значење на илинденската кауза. Таа историска епопеја не е само борба за слобода против тиранијата. Илинден, и Крушевскиот во 1903-та и АСНОМскиот во 1944-та, се ...

Илинденски пораки - Повици за заедништво и борба со ковид-19

Р.С.Европа - 02.08.2020

Граѓанското помирување е основен услов за функционирање на демократско плурално општество, порача претседателот Стево Пендаровски за Илинден. За „едно општесто за сите“ и за членство во НАТО, зборуваше премиерот Оливер Спасовски.

(Видео) Пендаровски: Помирување ни е потребно повеќе од било кога

Макфакс - 02.08.2020

Во ерата на националните романтизми и национализми, Илинден остана симбол на неспорно изрзената волја за својата држава, заснована врз демократските начела и слободниот живот на сите етнички и верски заедници.

Пендаровски повика на граѓанско помирување

AKO - 02.08.2020

Говор на Претседателот на РСМ Стево Пендаровски во Пелинце по повод националниот ден, Илинден, 2 августа: ,,2-ри август е исклучителен повод да се потсетиме и на историското и на современото значење на илинденската кауза.

Пендаровски од Пелинце: Граѓанското помирување основен услов за функционирање на демократско плурално општество

Опсервер - 02.08.2020

Куманово, 2 август 2020 () – На 76 години од Првото заседание на АСНОМ и 117 години од Илинденското востание, денеска во Меморијалниот Центар АСНОМ во Пелинце се обрати претседателот на државата Стево Пендаровски, кој истакна дека Втори август е ...

Пендаровски: Нашата битка денес е да обезбедиме достоинствен живот на граѓаните во нашата земја, а не надвор од неа

ТВ21 - 02.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски се обрати од меморијалниот центар на АСНОМ во Пелинце по повод Денот на Републиката 2. Август – Илинден. „Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ, се ...

Фотографија на денот: Честит Илинден!

Deutsche Welle - 02.08.2020

117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ - честит Илинден! По повод големиот празник, македонскиот претседател Стево Пендаровски порача дека никогаш не смее да се заборават сите знајни и незнајни јунаци кои ги ...

Пендаровски со порака до оние кои поминуваат низ пеколот на болеста и до новата Влада

Фактор - 02.08.2020

Претседателот на државата, Стево Пендаровски во Пелинце изјави дека македонските граѓани се обединети околу човечковите права, слобода, демократија. Вели дека пандемијата се заканува целосно да го промени нашиот начин на живот.

Свеченост во Пелинце, обраќање на претседателот Пендаровски (во живо)

360 степени - 02.08.2020

Во чест на Денот на Републиката, во Пелинце, свое обраќање има претседателот на Северна Македонија, Стево ...

Пендаровски: Со членство во НАТО и почеток на преговори со ЕУ, ги остваруваме идеалите и визиите и на илинденците и на ...

Слободен Печат - 02.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија. Нека ни е честит 2 Август, Илинден ‒ Денот на Републиката .

(Во Живо) Македонија Свеченост во Пелинце, обраќање на претседателот Пендаровски

Либертас - 02.08.2020

На чествувањето во Меморијалниот центар „АСНОМ“ во Пелинце се очекува обраќање претседателот на државата Стево ...

Пендаровски на одбележување на државниот празник 2-ри Август – Илинден во Пелинце

Алсат-М - 01.08.2020

По повод 2-ри Август – Ден на Републиката, Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, утре – 2 август 2020 година, недела, ќе присуствува и ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник Илинден, во Mеморијалниот центар – ...

Пендаровски на одбележување на 2-ри Август во Пелинце

Нетпрес - 01.08.2020

По повод 2-ри Август – Ден на Републиката, Претседателот на Македонија Стево Пендаровски, утре – 2 август 2020 година, недела, ќе присуствува и ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник Илинден, во Mеморијалниот центар – АСНОМ, Пелинце со ...

Пендаровски на одбележување на Илинден во Пелинце

Press24 - 01.08.2020

По повод 2-ри Август – Ден на Републиката, Претседателот на Македонија Стево Пендаровски, утре – 2 август 2020 година, недела, ќе присуствува и ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник Илинден, во Mеморијалниот центар – АСНОМ, Пелинце со ...

Претседателот Пендаровски на одбележувањето на Илинден во Пелинце

Независен - 01.08.2020

Фото: Б. Грданоски Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник 2 Август, Ден на Републиката, во Mеморијалниот центар – АСНОМ во Пелинце. Свеченоста во Пелинце, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, ...

Претседателот Пендаровски на одбележувањето на Илинден во Пелинце

Република - 01.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник 2 Август, Ден на Републиката, во Mеморијалниот центар – АСНОМ во Пелинце. Свеченоста во Пелинце, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, ќе се реализира во ...

Претседателот Пендаровски на одбележувањето на Илинден во Пелинце

24Инфо - 01.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник 2 Август, Ден на Републиката, во Mеморијалниот центар – АСНОМ во Пелинце. Свеченоста во Пелинце, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, ќе се реализира во ...

Претседателот Пендаровски на одбележувањето на Илинден во Пелинце

Канал5 - 01.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник 2 Август, Ден на Републиката, во Mеморијалниот центар – АСНОМ во Пелинце. Свеченоста во Пелинце, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, ќе се реализира во ...

Претседателот Пендаровски на одбележувањето на Илинден во Пелинце

Слободен Печат - 01.08.2020

Пендаровски ќе положи свежо цвеќе пред споменикот во Меморијалниот центар АСНОМ, по повод одбележувањето на 76-годишнината од првото заседание на АСНОМ, стои во соопштението. Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на ...

Претседателот Пендаровски на одбележувањето на Илинден во Пелинце

Вечер Прес - 01.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник 2 Август, Ден на Републиката, во Mеморијалниот центар – АСНОМ во Пелинце. Свеченоста во Пелинце, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, ќе се реализира во ...

Претседателот Пендаровски на одбележувањето на Илинден во Пелинце

А1 On - 01.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник 2 Август, Ден на Републиката, во Mеморијалниот центар – АСНОМ во Пелинце. Свеченоста во Пелинце, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, ќе се реализира во ...

Претседателот Пендаровски на одбележувањето на Илинден во Пелинце

Локално - 01.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник 2 Август, Ден на Републиката, во Mеморијалниот центар – АСНОМ во Пелинце. Свеченоста во Пелинце, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, ќе се реализира во ...

Пендаровски на одбележувањето на Илинден ќе се обрати од Пелинце

iPortal - 01.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник 2 Август, Ден на Републиката, во Mеморијалниот центар – АСНОМ во Пелинце. Свеченоста во Пелинце, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, ќе се реализира во ...

Пендаровски на одбележувањето на Илинден во Пелинце

Фокус - 01.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник 2 Август, Ден на Републиката, во Mеморијалниот центар – АСНОМ во Пелинце. Свеченоста во Пелинце, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, ќе се реализира во ...

Претседателот Пендаровски на одбележувањето на Илинден во Пелинце

24 Вести - 01.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник 2 Август, Ден на Републиката, во Mеморијалниот центар – АСНОМ во Пелинце. Свеченоста во Пелинце, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, ќе се реализира во ...

Претседателот Пендаровски утре на одбележувањето на Илинден во Пелинце

ММС - 01.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник 2 Август, Ден на Републиката, во Mеморијалниот центар – АСНОМ во Пелинце. Свеченоста во Пелинце, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, ќе се реализира во ...

Претседателот Пендаровски на одбележувањето на Илинден во Пелинце

MakPress - 01.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник 2 Август, Ден на Републиката, во Mеморијалниот центар – АСНОМ во Пелинце. Свеченоста во Пелинце, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, ќе се реализира во ...

Претседателот Пендаровски на одбележувањето на Илинден во Пелинце

Р.С.Европа - 01.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник 2 Август, Ден на Републиката, во Mеморијалниот центар – АСНОМ во Пелинце. Свеченоста во Пелинце, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, ќе се реализира во ...

Претседателот Пендаровски на одбележувањето на Илинден во Пелинце

Магазин - 01.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник 2 Август, Ден на Републиката, во Mеморијалниот центар – АСНОМ во Пелинце. Свеченоста во Пелинце, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, ќе се реализира во ...

Пендаровски утре во Пелинце

Алфа - 01.08.2020

По повод 2-ри Август – Ден на Републиката, Претседателот на Македонија Стево Пендаровски, утре – 2 август 2020 година, недела, ќе присуствува и ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник Илинден, во Mеморијалниот центар – АСНОМ, Пелинце со ...

Пендаровски со честитка за Илинден: Ова е време кога мораме да се сплотиме

Независен - 02.08.2020

Фото: Б. Грданоски Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија.

Честитка од претседателот Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден

Опсервер - 02.08.2020

Скопје, 2 август 2020 () – Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија.

Честитка од претседателот Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден

Алсат-М - 02.08.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија. – Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и 76 ...

Со членството во НАТО и почетокот на преговорите за ЕУ ги остваруваме идеалите и визиите и на илинденците и на ...

Република - 02.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Македонија. Нека ни е честит 2 Август, Илинден ‒ Денот на Републиката. Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и ...

Честитка од претседателот Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден

Канал5 - 02.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Македонија. – Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ, се сеќаваме на ...

Пендаровски: Да ги заборавиме сите несогласувања и нетрпеливости и обединети да излеземе како победници

МКД - 02.08.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија. „Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и 76 ...

Пендаровски: За многу години Илинден!

24Инфо - 02.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија. Нека ни е честит 2 Август, Илинден ‒ Денот на Републиката .

Честитка од претседателот Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден

Либертас - 02.08.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија. – Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и 76 ...

Честитка од Пендаровски по повод 2 Август – Илинден

Курир - 02.08.2020

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. – Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото ...

ПЕНДАРОВСКИ: Илинден го прославуваме со крупен исчекор кон целосна реализација на стратешките цели

Фактор - 02.08.2020

Шефот на државата, Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните. Наведува дека благодарение на хероите, денес живееме во мир и во своја, меѓународно признаена држава.

Честитка од Претседателот со порака – да ги заборавиме несогласувањата, да се обединиме и да победиме

360 степени - 02.08.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија. – Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и 76 ...

Пендаровски: Илинден го прославуваме со крупен исчекор кон целосна реализација на стратешките цели

Локално - 02.08.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија. – Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и 76 ...

Честитка од претседателот Пендаровски, по повод 2 Август

Сител - 02.08.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија. – Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и 76 ...

Честитка од претседателот Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден

Вечер Прес - 02.08.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија. – Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и 76 ...

Пендаровски: Благодарение на нашите херои, денес живееме во мир и во своја, меѓународно признаена држава

Frontline - 02.08.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија. – Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и 76 ...

Пендаровски: Во оваа борба не ни треба оружје, туку дисциплина

+инфо - 02.08.2020

Поради сите жртви во минатото и почитта и долгот кон нашите предци, но и поради иднината на нашите деца и на нашата држава, да ги заборавиме сите несогласувања и нетрпеливости и обединети да излеземе како победници“, се наведува во честитката од ...

Претседателот Пендаровски со честитка за Илинден

Алфа - 02.08.2020

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. – Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото ...

Честитка од Пендаровски: Ова е време кога мора да се сплотиме и да излеземе како победници

Фокус - 02.08.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија. – Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и 76 ...

Пендаровски: Со членство во НАТО и почеток на преговори со ЕУ, ги остваруваме идеалите и визиите и на илинденците и на ...

Нетпрес - 02.08.2020

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. – Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото ...

Честитка од претседателот Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден

24 Вести - 02.08.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија. – Денес, кога одбележуваме 117 години од Илинденското востание и 76 ...