TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ ги повика земјите од Западниот Балкан да ги продолжат реформите за независно судство и борба против корупцијата

Телма - 06.12.2022

Европската унија ги повикува земјите од Западен Балкан да продолжат со спроведување на реформите во владеењето на правото, и особено оние реформи поврзани со независноста на судството и борбата против корупцијата и организираниот криминал.

Декларација од самитот ЕУ-Западен Балкан

Фокус

Самит ЕУ-Западен Балкан во Тирана: Недвосмислена посветеност за членство во ЕУ

МКД

Самит ЕУ - Западен Балкан: Западен Балкан е дел од Европа

24 Вести

Маричиќ од Тирана: Паѓаат цените на роамингот со што се засилуваат врските меѓу Западен Балкан и ЕУ

Нова ТВ

Потпишана роаминг декларација на самитот во Тирана: Што значи тоа за граѓаните?

Фактор

Вархеји му нуди на Западен Балкан членство во ЕУ

Локално

Локално Денар Телма +инфо 24Инфо Centar Локално Frontline

Руската инвазија врз Украина го зголеми интересот на ЕУ за Западниот Балкан

Р.С.Европа - 06.12.2022

Германскиот канцелар Олаф Шолц на денешниот Самит ЕУ – Западен Балкан во Тирана рече дека забележал ново, попозитивно расположение меѓу членките на Европската унија за можноста земјите од Западен Балкан да се приклучат на блокот во споредба со пред ...

Самит ЕУ-Западен Балкан во Албанија – 500 милиони евра помош за земјите од Западен Балкан

ТВ21

Самит ЕУ-Западен Балкан во Тирана

Сител

Вархеји: На државите од Западниот Балкан им се нуди членство во ЕУ

МКД

Германски печат: Западен Балкан бeше „запоставен“ регион пред војната во Украина

А1 On

Лидерите на ЕУ на Самитот во Тирана: Имаме одговорност кон балканските земји

Слободен Печат

Лидерите на ЕУ и Западен Балкан на самит во Тирана во услови на војна во Украина

Р.С.Европа

Макфакс CivilMedia Слободен Печат 360 степени Deutsche Welle Опсервер Н.Македонија Р.С.Европа

Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан повторно зема замав, кажа фон дер Лајен на Самитот во Тирана

Сакам да кажам - 06.12.2022

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен смета дека проширување на Европската унија повторно доби ва замав. Фон дер Лајен по пристигнувањето на С амитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана рече дека нов иот импулс во процесот на ...

Фон дер Лајен: Историски чекор е кандидатурата на С Македонија и Албанија за членство во ЕУ, следна е БиХ

360 степени

Фон дер Лајен: Целиот регион на Западен Балкан и припаѓа на ЕУ

24 Вести

Фон дер Лајен: Русија и Кина мора да изберат дали ќе бидат на страната на Европската унија

А1 On

Фон дер Лејен: Самит на единство и партнерство на ЕУ и Западен Балкан

Локално

Фон дер Лајен: Соработката на ЕУ со Западен Балкан доби нов замав

Р.С.Европа

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Макфакс

Пари Кајгана Centar Press24 Локално Точка MTM Алсат-М

(ВИДЕО) Истражувањата покажуваат дека холандската јавност не е против проширувањето кон Западен Балкан

360 степени - 06.12.2022

Евробарометарот, кој на систематски начин го следи јавното мислење во ЕУ, покажува зголемена поддрша кај граѓаните на Унијата за прием на нови членки во идниот период. Поддржувачите пораснале за десет процентни поени ако се споредуваат мерењата пред ...

Повеќе работа, а помалку жалење, порача Шекеринска пред утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан во Тирана

Глас на Америка

Шекеринска: 2030 мора да биде наш таргет датум, прашањето на проширување мора да стане прашање на геополитика, на безбедност и од страна на ЕУ

ТВ21

Маричиќ: Со политичка волја и конкретни чекори од ЕУ, интеграција на регионот е реална

Локално

Маричиќ: Со политичка волја и конкретни чекори од ЕУ, интеграција на регионот е реална

Бриф

Маричиќ: Со политичка волја и конкретни чекори од ЕУ интеграцијата на регионот е реална

Макфакс

Маричиќ: Со политичка волја и конкретни чекори од ЕУ, интеграција на регионот е реална

Канал5

Нова ТВ Точка ТВ21 4NEWS 4NEWS 24Инфо Локално Фактор

ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето, порача Ковачевски од Тирана

Слободен Печат - 06.12.2022

Во овој навистина тежок геополитички момент за Европа, кога се води војна во Украина, ова е многу јасен сигнал дека иднината на Западен Балкан и на сите земји од регионот е во ЕУ, изјави премиерот Димитар Ковачевски по Самитот Западен Балкан – ЕУ во ...

Самит ЕУ- Западен Балкан во Тирана: Од 2023 поевтин роаминг со земјите од ЕУ

Канал5

Ковачевски на Самитот на земји од Западен Балкан во Тирана

Макфакс

Ковачевски утре ќе учествува на Самитот на земји од Западен Балкан во Тирана

Локално

Ковачевски утре ќе учествува на Самитот на земји од Западен Балкан во Тирана

4NEWS

Ковачевски утре ќе учествува на Самитот на земји од Западен Балкан во Тирана

Кумановски м.

Ковачевски на Самитот на земји од Западен Балкан во Тирана

MTM

Бизнис Вести Опсервер Точка MakPress CivilMedia еМагазин MakPress Опсервер

Самит во Тирана: Процесот на проширување на ЕУ добива нов замав

Deutsche Welle - 06.12.2022

ЕУ повикува на забрзување на преговорите со земјите од Западен Балкан, а за возврат очекува целосна солидарност од нив и бара целосно да се усогласат со нејзината надворешна политика. Лидерите на ЕУ и ги потврдија своите напори за зајакнување на ...

Важно да постои солидарност меѓу ЕУ и Западен Балкан во однос на енергијата и интеграцијата, рече Макрон

Глас на Америка

Мишел: Иднината на децата од Западен Балкан е побезбедна во ЕУ

Кумановски м.

Мишел: Иднината на ЕУ е со Западен Балкан и ние денеска потпишуваме конкретни договори

MakPress

Мишел: Иднината на ЕУ е со Западен Балкан и ќе потпишеме конкретни договори

А1 On

Мишел: Иднината на ЕУ е со Западен Балкан и ние денеска потпишуваме конкретни договори

Опсервер

Мишел: Иднината на ЕУ е со Западен Балкан и ние денеска потпишуваме конкретни договори

Република

Lider Независен Frontline Zoom 24Инфо Вечер Прес CivilMedia +инфо

Рама: Тука е рокенрол, на Западниот Балкан никогаш не било подобро

МКД - 06.12.2022

Албанскиот премиер Еди Рама, домаќинот на самитот ЕУ-Западен Балкан кој се одржува во Тирана, порача дека регионот никогаш не бил подобар во својата историја. Рама, на прашањето дали е можно денес да се најде решение за косовското прашање, кажа дека ...

Рама: Ќе бидеме лојални на ЕУ дури и ако исчезне

Независен

Рама: Тука е рокенрол, а во Брисел само симфонија и затоа сите се среќни во Тирана

А1 On

Рама: Војната во Украина е потсетник на ранливоста на регионот, ЕУ мора тесно да соработува со Србија

МКД

Самитот ЕУ-Западен Балкан го покажува зголемениот геостратешки интерес на ЕУ за нашиот регион, смета Рама

Фокус

Рама во пресрет на самитот во Тирана: ЕУ треба тесно да соработува со Србија

Локално

Рама за самитот во Тирана: Стратешки пресврт во историјата на ЕУ кон Западен Балкан

Опсервер

А1 On Независен Вечер Прес MakPress Фокус Во Центар 24Инфо 360 степени

Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја имаме во регионот, ЕУ е тука за нас

А1 On - 06.12.2022

На заедничката прес-конференција со Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, премиерот на Албанија Еди рече дека ова е првпат ЕУ да ги напушта границите на ЕУ за да одржи самит, а такво нешто се случува во Албанија, додавајќи дека Советот на Европа е ...

Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја имаме во регионот

Канал5

Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја имаме во регионот, ЕУ е тука за нас

Zoom

Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја имаме во регионот, ЕУ е тука за нас

Опсервер

Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја имаме во регионот, ЕУ е тука за нас

Press24

Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја имаме во регионот, ЕУ е тука за нас

24Инфо

Рама: Првпат ЕУ ги напушта своите граници за да одржи самит, тоа се случува во Албанија

Локално

ТВ21 4NEWS Вечер Прес

Во Тирана самит на ЕУ и Западен Балкан

Алсат-М - 06.12.2022

Со национални песни и ора, но и оперети и модерен танц, албанскиот премиер Еди Рама во Тирана го пречека државниот врв од земјите-членки на Унијата и земјите од Западен Балкан. За првпат самитот ЕУ-Западен Балкан се одржува во држава од регионот.

Премиерот Ковачевски на Самит во Тирана пречекан од премиерот на Албанија

Макфакс

Ковачевски денеска во Тирана пречекан од премиерот на Албанија, Еди Рама

Република

Премиерот Ковачевски на Самит во Тирана пречекан од премиерот на Албанија, Рама

А1 On

Ковачевски на Самитот во Тирана пречекан од Рама

Локално

Ковачевски денеска во Тирана пречекан од премиерот на Албанија, Еди Рама

Lider

Премиерот Ковачевски на Самит во Тирана пречекан од премиерот на Албанија Рама

Канал5

Независен Press24 Скопје инфо MakPress Zoom Кумановски м. Опсервер Сител

Што содржи планот на ЕУ за борба со миграцијата на Западен Балкан?

Во Центар - 06.12.2022

ЕУ изработи предлог Акциски план за спречување на илегалната миграција за земјите од Западен Балкан кој доби поддршка на состанокот на министрите за правда и внатрешни работи. Во пресрет на Самитот на ЕУ и Западен Балкан, кој денес ќе се одржи во ...

ЕК: Земјите од Западен Балкан треба да воведат визи за граѓани од трети земји

ТВ21

Расте стравот од руско и кинеско влијание, ЕУ размислува како да ги „затвори“ миграциските дупки

Кумановски м.

Фронтекс распоредува службеници во Западен Балкан, првите пристигнуваат на почеток на 2023-та

Локално

ЕУ предложи Акционен план за соработка со Западен Балкан за илегалната миграција

Р.С.Европа

Во Брисел денеска ќе биде презентиран акциски пан за справување со зголемениот бран мигранти преку балканската рута

Нова ТВ

Мигрантите ја опседнаа рутата низ Западен Балкан, ЕУ ќе предложи пакет мерки

Независен

Локално 360 степени Н.Македонија

Маричиќ: Во 2030 сакаме да ги завршиме преговорите и да го започнеме членството во ЕУ

24Инфо - 05.12.2022

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на панел-дискусија посветена на проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан на ФЕС, истакна: „Со политичка волја и конкретни чекори од ЕУ, интеграција на регионот е реална.

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

MakPress

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

Сител

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

24Инфо

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

Опсервер

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

Канал5

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

Курир

Zoom CivilMedia Frontline Press24 Нетпрес Бриф 4NEWS Фокус

Димитров: Европската перспектива на Западен Балкан е недоволно опиплива

Фактор - 05.12.2022

Поранешниот вицепремиер Никола Димитров, денеска на 22. економски форум во Белград рече дека на регионот мора да му се даде опиплива перспектива за членство во ЕУ. На панелот за влијанието на војната во Украина врз Западен Балкан, тој предупреди ...

Димитров: Европската перспектива на Западен Балкан е недоволно опиплива

Локално

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

MakPress

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

Опсервер

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

Курир

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

24Инфо

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

Н.Македонија

+инфо ТВ21 Пулс24 Press24 Фокус Во Центар 4NEWS Lider