TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски со порака до пратениците пред уставните измени, Јанкулоска му порача се е поради грешки во минатото

24 Вести - 10.01.2019

Пазар со името и раскрчмување на државата – оваа порака на премиерот Заев му ја прати лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски кој и денеска им се придружи на демонстрантите, а по вчерашните критики и свирежи се качи на импровизираната бина од пред ...

Мицкоски за заколна дека ќе зборува секаде против договорот од Преспа

Телма - 10.01.2019

Дојде, се придружи на протестите и се обрати. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски си донесе бина, поддржувачи, партиски функционери, озвучување и подготовен говор од триесетина минути откако синоќа беше исвиркан од демонстрантите на протестите ...

Мицкоски: Какви реформи, какви бакрачи, пазар за името и идентитетот е целата оваа операција

МКД - 10.01.2019

„Јас сум против промена на името, не затоа што сум против ЕУ, туку затоа што си ја сакам Македонија, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред Собранието на Македонија. Вчера тој им се придружи на протестите против уставните измени.

Втор ден протести пред Собранието

Канал5 - 10.01.2019

Ќе сторам се што е во моја моќ да го спречам спроведувањето на договорот од Преспа – порача лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Пред демонстрантите кои втор ден протестираат барајќи пратениците да не го дадат својот глас за ...

Мицкоски: Северна не е моја татковина, можеби е на Заев!

Канал5 - 10.01.2019

Пред Собранието и денеска се протестираше против уставните измени, а денеска се обрати и опозицискиот лидер Мицкоски со порака дека ќе сторат се договорот да не успее. Михајло Видимлиски е пред собранието.

(Видео) Мицкоски обвинува за пазар за името, Заев вели дека е дволичен

1tv - 10.01.2019

На вториот ден протести на граѓанските здруженија „Тврдокорни“ и „Македонија блокира“ против уставните промени се приклучи и лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој пред присутните порача дека е за влез на земјата во ЕУ и НАТО, но е против ...

Мицкоски се закани: Ќе сториме се договорот да не успее

ТВ21 - 10.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со неговите сопартијци и денеска им се приклучи на демонстрантите пред собранието кои протестираат против уставните измени и Договорот од Преспа.

Мицкоски: Северна е татковина на Заев - мојата и на народот била и ќе остане Македонија

Press24 - 10.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска присуствуваше на протестот против уставните измени пред Собрание, каде се обрати и до граѓаните. „Северна не е мојата татковина. Можеби на Заев, но не и мојата. Не на народот.

Мицкоски: Секој кој тргнал против народот, народ ќе му се случи

+инфо - 10.01.2019

Македонија е името кое го менуваат оние внатре во Собранието. Тие кои одат спроти волјата на народот јасно изразена на 30 септември, а не знаат дека име со копче не се брише име со партија не се менува.

Северна не е нашата татковина. Можеби на Заев, но не и на народот

Република - 10.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во денешното обраќање пред насобраните граѓани пред републичкото Собрание потсети дека нема ден без афери, нерасчисени инциденти, убиства… Тој рече: Еве поминуваат речиси две години од оваа власт, ...

Мицкоски: Ќе направам сé за да си ја вратиме Македонија, а дали ќе успеам – не знам (ВИДЕО)

365 - 10.01.2019

На обраќањето до демонстрантите пред Собранието, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицкоски, уште еднаш ги посочи, според него, катастрофалните политики на Владата и безобразното тргување со националните интереси и името и идентитетот што го прави ...

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ повторно се приклучи на протестот против уставните измени пред Собранието

А1 On - 10.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, придружуван од високи функционери од неговата партија повторно се приклучи на протестот против уставните измени пред Собранието. Во друштво на Мицкоски може да се забележат видни лица од ВМРО-ДПМНЕ, како и ...

(ВИДЕО) Бачев: Мицкоски глуми дека го брани името, а на странците им ветил дека нема да ги попречува уставните измени

А1 On - 10.01.2019

Мицкоски сега излегува на протест бидејќи следуваат избори. Во кампањата за претседателските избори тоа ќе се користи, ќе вели дека бил против уставните измени. Ова што го прави ВМРО-ДПМНЕ е симптоматично.

Мицкоски на протест пред Собрание, обраќањето закажано за во 16.30 часот (ВО ЖИВО)

365 - 10.01.2019

Од пред повеќе од еден час, меѓу демонстрантите пред Собранието е и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицкоски. Во друштво е на пратеници и високи партиски функционери, како од актуелниот, така и од претходниот состав.

Мицкоски дојде пред Собрание - на протест и Јакимовски

Press24 - 10.01.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повторно се приклучи на протестот пред Собрание против финалната фаза од уставните измени. Со него беа многу видни функционери, како и Стевче јакимовски, п ренесе ...

Мицкоски пристигна на протестот пред Собранието

Макфакс - 10.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пристигна на протестот против уставните измени пред Собранието. Тој е во друштво на високи партиски функционери и политички партнери, меѓу кои и поранешниот градоначалник, Стевчо Јакимовски и екс-министерот, ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги бојкотира претседателските избори

Centar - 10.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги бојкотира претседателските избори што треба да се одржат во април годинава. Лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, на политичките противници им порача жесток пораз.

ВИДЕО: Мицкоски пристигна пред Собрание – најави обраќање во 16:30

ТВ21 - 10.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ како што најави и денеска ќе го користи своето право на протест против уставните промени кои треба на пленарна седница да бидат во текот на денешниот ден. Мицкоски, беше пречекан од група на новинари кои му поставуваа прашања, ...

(Во живо) Мицкоски се обраќа пред демонстрантите

Локално - 10.01.2019

Мицкоски на протест против уставните измени… Posted by MИА.mk on Четврток, 10 јануари ...

(Во живо) Мицкоски на протест пред Парламентот

Локално - 10.01.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ,Христијан Мицкоски, денеска е повторно пред Парламентот, заедно со сите граѓани и протестира против уставните измени, што се очекува да бидат гладани во Собранието денеска.

Мицкоски им порача на пратениците: Секој што тргнал против народот свој, народ ќе му се случи

Скопје1 - 10.01.2019

„Македонија е името кое го менуваат оние кои се внатре во Собранието. Тие кои одат спротивно од волјата на надорот, јасно изразена на 30 септември. Но, не знаат дека име со дугме не се брише. Тоа е она што сме, што сме биле и ќе продолжиме да бидеме.

ВО ЖИВО: Обраќање на Христијан Мицкоски пред Собрание

Република - 10.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред граѓаните кои протестираат кај Собранитето и преставниците на медиумите, предмалку изјави дека ќе и се обрати на јавноста во 16.30 часот.

Мицкоски: Име со копче не се брише

Фактор - 10.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска пред Собранието изјави дека Maкедонија е името кои го менуваат оние во Собранието и одат спротивно од волјата на анродот јасно изразена на 30 септември.

„Кандидатот“ за претседател излезе на протест пред Собранието

Фактор - 10.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред Собранието денеска излезе на протест против уставните измени. Со него е и Трајко Славевски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој за странските медиуми објасни дека се против уставни измени, а за домашните медиуми изјава ...

Мицкоски денеска ќе се охрабри и ќе зборува пред Собранието

Фактор - 10.01.2019

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и денеска ќе протестираат пред Собранието, а највено е дека пред присутните демонстранти овој пат ќе се обрати лидерот Христијан Мицкоски на вториот ден од седницата на која треба да се затвори финалната фаза од уставните ...

Како Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ќе „пркосат“ на уставните измени?

Фактор - 10.01.2019

Мицкоски за прв пат учествуваше на протест против уставните измени кој е организиран или првично оддржан по повик на "Бојкотирам". Политичката математика во овој момент покажува дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ може да добие поени кај народот со тоа што ...

Отпор и протести како опција за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски одби да им се обрати на демонстрантите

ТВ21 - 09.01.2019

На криминален начин, преку судството и обвинителството, Зоран Заев ги уценува пратениците да гласаат за уставните измени, а со тоа и за промена на уставното име, иако на референдумот не доби легитимитет за такво нешто од граѓаните.

Петровски: Мицкоски сака да си создаде алиби пред членството, затоа излезе на протест

Фокус - 09.01.2019

Поранешниот функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Филип Петровски, вели дека протестирањето на лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, не е искрено. Според него, Мицкоски се приклучи на протестите пред Собранието денеска само за да си создаде алиби пред ...

(ФОТО) Николоски и Мицкоски во први редови на протестот пред Собрание

Фокус - 09.01.2019

Потпретседателот и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски и Хирстијан Мицкоски, денеска застанаа во првите редови на собирот против уставните измени пред Собранието. Откако лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски даде своја изјава пред ...

Мицкоски одби да се обрати на протестот пред Собранието

Press24 - 09.01.2019

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска се приклучи на протестот против уставните измени пред Собранието, но иако повикан не се обрати на импровизираната бина. Неколкупати, преку микрофонот на импровизираната говорница ...

ВМРО-ДПМНЕ се приклучи на граѓанскиот протест пред Собрание, Мицкоски утре ќе се обрати во својство на еден од многуте ...

Курир - 09.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ се приклучи на граѓанскиот протест пред Собрание против насилните уставни измени и самиот протест е реакција на насилната акција на власта за носење на уставните измени, и самиот собир ВМРО-ДПМНЕ нема да го злоупотреби во тесно партиски ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да му даде легитимитет на процесот за менување на Уставот, кажа Мицкоски пред собранието

Сакам да кажам - 09.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа дека пратениците од неговата партија нема да учествуваат на финалната расправа во Собранието за уставните измени. Зборувајќи пред Собранието, тој рече дека нема да учествуваат во дебатата за да не му ...

(ВИДЕО) Мицкоски одби да се обрати на протестот, граѓаните се налутија

Независен - 09.01.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одби да се обрати на импровизираната бина пред Сборанието пред насобраните луѓе кои протестираат против уставните измени. Неколкупати го повикуваа да се обрати и да го каже ставот за уставните ...

Мицкоски остана глув на повиците да се обрати од бината на демонстрантите, доби свирежи и навреди (ВИДЕО)

365 - 09.01.2019

Откако на пресот зад Собранието претседателот на ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека нема да присуствуваат на седницата за уставните измени закажана за во 14 часот, тој и неговите сопартијци заминаа пред Собранието за да се приклучат на протестите против ...

Мицкоски ќе протестира пред Собрание, ги замоли граѓаните да не подлегнуваат на провокации

Фокус - 09.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одржа денеска прес конференција пред Собранието каде ги изложи партиските ставови во врска со уставните измени и порача дека ќе го искористи своето демократско право да протестира пред Собранието за ...

ВМРО-ДПМНЕ останува на барикадите, Мицкоски не сака да ја злоупотреби говорницата пред Собранието

Курир - 09.01.2019

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се приклучија на протестот на „Македонија блокира“ што почна денеска во 12 часот. Мицкоски порача дека ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на седницата за уставни измени која е презакажана за во 16 часот.

Мицкоски излезе да протестира пред Собранието

Алсат-М - 09.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешната прес конференција пред Собранието ги изложи партиските ставови во врска со уставните измени и порача дека ќе го искористи своето демократско право да протестира пред Собранието.

Мицкоски – Уставот се менува насилно, отпорот е тоа што ни останува

Р.С.Европа - 09.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека уставот се менува „не по демократски пат, туку преку акт на насилство врз процедурите, уцени и закани врз пратениците и нивни блиски“.

Мицкоски исвиркан на протестот пред Собрание

CivilMedia - 09.01.2019

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, се придружи на протестот на „Македонија блокира“ и „Тврдокорни“ пред Собранието на Република Македонија. Граѓаните неколку пати го повикаа Мицкоски да излезе на бината и да говори, да не се дели народот, но ...

ВМРО-ДПМНЕ се приклучува на протестите пред Собранието: „Името не го менува народот, туку уценети пратеници“ (ВИДЕО)

365 - 09.01.2019

Како што беше и најавено, точно напладне пред Собранието започна протестот предводен од здружението „Тврдокорни“ и „Македонија Блокира“, насочен против уставните измени и промена на уставното име на Република Македонија.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го напуштија Собранието и излегоа на протест

Макфакс - 09.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на седницата за уставни измени која е презакажана за во 16 часот. Лидерот на партијата Христијан Мицкоски на прес-конференција пред Собранието пораќа дека нема да дадат летимититет за промена на Уставот и дека ќе го ...

Мицкоски ќе држи прес конференција пред Собранието

Фокус - 09.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе одржи прес конференција пред Собранието во 13:30 часот. Како што најавија од партијата, изјавата ќе биде дадена пред парламентот, а во врска со собраниската расправа за уставните измени која почнува ...

Мицкоски ќе протестира за името

Независен - 09.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека го задржува своето право на мирно протести против промената на уставното име на Република Македонија. Тој повика на достоинствени протести и апелираше до граѓаните да не подлегнуваат на ...

Мицкоски ќе даде изјава пред Собранието

Алсат-М - 09.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави прес конференција пред Собранието на Република Македонија во 13:30 часот. Се очекува изјавата на Мицкоски да биде во врска со собраниската расправа за уставните ...

ВО ЖИВО: Изјава на Мицкоски пред Собрание

Сител - 09.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во моментов пред Собранието дава ...

(Видео) Мицкоски обвинува за пазар за името, Заев вели дека е дволичен

Либертас - 10.01.2019

На вториот ден протести на граѓанските здруженија „Тврдокорни“ и „Македонија блокира“ против уставните промени се приклучи и лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој пред присутните порача дека е за влез на земјата во ЕУ и НАТО, но е против ...

Мицкоски се закани: Ќе сториме се договорот да не успее

4NEWS - 11.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со неговите сопартијци и денеска им се приклучи на демонстрантите пред собранието кои протестираат против уставните измени и Договорот од Преспа.

Мицкоски одби да им се обрати на демонстрантите пред Собранието (ВИДЕО)

ТВ21 - 09.01.2019

Веднаш после прес-конференцијата пред Собранието, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски им се приклучи на демонстрантите пред Парламентот, кои се собраа да протестираат против устаните измени.

Мицкоски повика на мирни протести: ВМРО – ДПМНЕ нема да даде легитимитет на насилното менување на името

+инфо - 09.01.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ пред Собранието каде што денеска во 16 часот се очекува да продолжи финалната фаза од уставните измени повика на мирни протести против, како то рече, насилно менување на уставното име на држаата.

ФОТО: Мицкоски и сопартијците се приклучија на протестот

Курир - 09.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, потпретседателот Александар Николоски и голем број на нивни сопартијци предмалку се приклучија на протестот пред Собранието, каде граѓаните демонстрираат против уставните измени, пишува ...